ომი ადამიანებმა შურისძიებისთვის გამოიგონეს. როცა ის იწყება, გარშემო ყველას და ყველაფერს ანადგურებს. სულერთი ხდება, რომელი მხარეა მართალი. მას მხოლოდ ცხედრები, დანგრეული ქალაქები და ტკივილი მოაქვს. ომში გამარჯვებული არ არსებობსიქ მხოლოდ დანაკარგებსა და დაჭრილებს ითვლიან. ტყვიების ზუზუნი დიდხანს რჩება ადამიანების მეხსიერებაში. ყველაზე მწარე ძმათა ომია: ისეთი შეგრძნებაა, თითქოს შენი სხეულის ნაწილს იჭრი და სისხლისგან იცლები.
გიორგი ბარაბაძის ფილმი, „სოხუმი“ (2025) სწორედ ამ დაუნდობელი და დამანგრეველი ეროვნული ტრაგედიის ეკრანზე გადმოტანას ცდილობს. აფხაზეთის ომზე ბევრი ფილმი გადაღებულა და რეჟისორები ყოველთვის ერიდებოდნენ პოზიციის დაფიქსირებას. ამ კინოსურათში კი ცალსახად აფხაზები არიან ბოროტმოქმედები და ძმათა სისხლიც მათ კისერზეა.
თუ სოხუმი დაეცა, ამ ქვეყანას არაფერი ეშველება. ეს ასეც მოხდა: ქალაქი დაეცა და საქართველო გაუგებრობის ქაოსში ჩაიძირა. ფილმში მკაფიოდ ჩანს არა მხოლოდ ფრონტის წინა ხაზი, არამედ ქვეყნის შიგნით არსებული პოლიტიკური ორომტრიალი. გაურკვევლობა და ბრალდებები ერთმანეთში ირევა. ისე გამოდის, რომ თითქოს ქვეყანა ერთდროულად ომობს გარეთრეალურ მტერთან, და შიგნითსაკუთარ ლიდერებთან.
ზვიად გამსახურდიასათვის ედუარდ შევარდნაძე იყო რუსეთის აგენტი, ხოლო შევარდნაძის თვალშიზვიადი. ფაქტი მხოლოდ ის იყო, რომ ამ გაურკვევლობაში ადამიანები იხოცებოდნენ, ოჯახის წევრებიც კი გადაეკიდნენ ერთმანეთს და არავის ჰქონდა გამართლება. ვინ იყვნენ ზვიად გამსახურდია და ედუარდ შევარდნაძე? დიდი რუსეთის იმპერიის პაიკები მთავარ საჭადრაკო დაფაზე.
კინოსურათს ერთი მთავარი მოქმედი პირი არ ჰყავს. ეს ის გამონაკლისია, როცა მთავარი არა ერთი ან ორი პერსონაჟი, არამედ მოვლენაა. ომი აქ არის მთავარი გმირი: ის დაუნდობელია, არც ასაკი იცის, არც სქესი და არც ეროვნება. როცა სოხუმი დაეცა, საქართველოს ისტორიის ფურცლები შეზანზარდა. ის მოკვდა, ვინც არ დაიჩოქა, ვისაც გასროლის არ შეეშინდა. უსამართლობა იყო თითოეული ქმედება და სამუდამო დანაშაულიც. ზოგი ფიზიკურად მოკვდა, უმეტესობა კი სულიერად. ვინც სამშვიდობოს გამოვიდა, საზოგადოებაში ადაპტირება გაუჭირდა და საბოლოოდ მაინც განადგურდა.
ზვიად გამსახურდიამ იცოდა, რომ მოკლავდნენ. შეუთვალეს კიდეც – „სადაც დაგიჭერთ, იქ ჩამოგახრჩობითო“, თუმცა არ შეშინებია. ჰქონდა იმედი, რომ ჯარით დაეხმარებოდნენ. ეს იმედი ცარიელი სიტყვების გარდა არაფერი აღმოჩნდაარავინ მისულა საშველად და სოხუმი ფაქტობრივად შეატოვეს სეპარატისტებს. შევარდნაძე სოხუმიდან გაიქცა. იდეაში, გასაგები გახდა, ვინ იყო მოღალატე, მაგრამ ფილმი საბოლოო განაჩენს მაინც მაყურებელს უტოვებს.
რეჟისორი თავიდანვე ირჩევს მკაფიო, სუბიექტურ პოზიციას: ის არ იკვლევს ომის დაწყების პოლიტიკურ თუ ეთნიკურ მიზეზებს, არ შედის ისტორიულ დეტალებში. აფხაზები აგრესორებად და მტრულ ძალად არიან წარმოდგენილი. ეს ნარატიული არჩევანი, მისი მიკერძოებულობის მიუხედავად, ზუსტად ასახავს იმ კოლექტიურ მეხსიერებას და ღია ეროვნულ ჭრილობას, რომლითაც ომის მონაწილეები და მათი ოჯახები დღესაც ცხოვრობენ. თემა მგრძნობიარეა და ჩახლართული (ისტორიის ფურცლებზე პირველ მსხვერპლად ქართველი პოლიციელები მოიხსენიებიან), კედლებზე მიწერილიაფხაზეთი საქართველოა“, ხშირად, მხოლოდ წარწერად რჩება. ეს მძიმე კითხვას აჩენს: თუ ოდესმე დავბრუნდებით აფხაზეთში, უნდათ კი მათ ჩვენი დაბრუნება? ამაზე პასუხი დღემდე ბუნდოვანია.
სოხუმის დაცემა მხოლოდ სამხედრო კატასტროფა არ არისის ფსიქოლოგიური და ემოციური ნგრევაა, რომლის ტალღამ მთელ ქვეყანას გადაუარა. ჟიული შარტავასა და ახალგაზრდა ჯარისკაცების სიკვდილი ერთ დიდ სიმბოლურ თხრობას ქმნის იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება სახელმწიფომ საკუთარი მოქალაქეები პრაქტიკულად დაუცველად დატოვოს. ფილმს უყურებ და ტირი. არა სიუჟეტის გამო, არამედ, ამბის გამო. აფხაზეთი ყველასათვის ჯერ კიდევ ღია ჭრილობაა, რომელიც, ალბათ, არასოდეს დაიხურება.
მტკივნეულია ისიც, რომ ომში არ არსებობს ერთიანიბოროტი მხარე“ – აფხაზეთის ტრაგედიის შიგნითაც ადამიანები ერთმანეთს არ ინდობდნენ. ფილმი ირიბად გვახსენებს, რომ ქაოსში ფულით იყიდება ყველაფერი: ადამიანობა, მეგობრობა, სიყვარული, ნათესაობა და ბოლოსსაკუთარი თავიც. ომი ყოველთვის ანგრევს არა მხოლოდ ქვეყნების საზღვრებს, არამედ შინაგან ზნეობრივ ჩარჩოებსაც და ამას არც ერთი ეთნოსი არ უფრთხილდება.
ყველაზე მძიმე ის ეპიზოდია, სადაც ქართველები ცალსახა მოღალატეებად არიან წარმოდგენილი. მაშინ, როცა ნიკიტა მიჰყავთ ბოგდანის მამასთან, მამა ამბობს, რომ ნიკიტას დედა ქართველია და ქართულმა სისხლმა თავისი ქნა. სწორედ ამიტომ არის მოღალატე და სხვა ვარიანტს არც განიხილავს. მისთვის მოღალატეობა არ არის არჩევანიეს თითქოს გენეტიკური განაჩენია. ეს სცენა განსაკუთრებით მტკივნეულად აჩვენებს, როგორ იშლება ადამიანობა და როგორ იქცევა ეთნიკური იდენტობა ბრალის მთავარ საფუძველად.
სენტიმენტალურია ისიც, რომ ნიკოს როლს ანდრო ჭიჭინაძე ასრულებს. როცა ანდროს უყურებ, ხვდები, რომ არ არის აუცილებელი ტყვიებს გესროდნენ, მაინც ომში ხარ. უბრალოდ, ეს ომი ნელა და დიდხანს განადგურებს. შინაარსობრივად კისოხუმიმსგავსია ზაზა ურუშაძის ფილმისა, „მანდარინები“, თუმცა, „მანდარინებისაგანგანსხვავებით, სადაც ომის სცენები არ არის, „სოხუმიუფრო პირდაპირ აჩვენებს ნგრევას. „მანდარინებშიმოთხრობილია იქ მცხოვრები ესტონელის, ივოს შესახებ, რომლის შვილიც ომის დაწყებისას ქართველის ხელით დაიღუპა. მიუხედავად ამისა, ივო უკან სწევს საკუთარ ემოციებს, წინ აყენებს ადამიანობას და ცდილობს დაჭრილი ჩეჩენი და ქართველი ერთ ჭერქვეშ შეარიგოს. ეს კინოსურათი სინათლესა და იმედს ჰგავს, იმედს იმისა, რომ სიტუაცია ოდესმე დალაგდება. ესტონელის სახლი ნულოვან ადგილს ემსგავსებატერიტორიას, სადაც ზავი უნდა დაიდოს.
სოხუმიფორმალურადაც მინიმალისტურია. როცა საქმე ასეთ თემას ეხება, ტექნიკური ანალიზიკადრის კომპოზიცია, მონტაჟის სირთულე, ფერებიმეორეხარისხოვანი ხდება. ფილმში კამერა, პირველ რიგში, ემოციას აკვირდება და არა გმირობის ილუზიას. ფერების პალიტრა ჩახშობილიანაცრისფერი და ჩამქრალი ტონები ქალაქის ფიზიკურ და ემოციურ დაზიანებას ასახავს. კომპოზიციები და მონტაჟი ნეიტრალურ, ბუნებრივ რიტმს მიჰყვება. რეჟისორმა კარგად გათვალა თემის სიმძიმე, რაზეც გადაიღო ფილმი. მთავარი აქ თავად ტრაგედიის მასშტაბია, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ ბარაბაძეს ამ კინოსურათით არსებითად ახალი არაფერი უთქვამს, რაც სხვებს აქამდე არ გაუჟღერებიათ.
ყველასთვის ცხადია, რომ დიდი რუსეთის ჩრდილი მხოლოდ წარსულის ამბავი არ არის. რუსეთი დღემდე არ გვანებებს თავს. იგივე იმპერიული ლოგიკა, იგივე გავლენების ბრძოლა, იგივესაჭადრაკო დაფააგრძელებს ფუნქციონირებას. ამ რეალობაში კიდევ უფრო სიმბოლურად და მტკივნეულად ჟღერს ის ფაქტი, რომ ანდრო ჭიჭინაძე, დღეს თავადაც ციხეშია. ეს თითქოს იმაზე მიგვანიშნებს, რომ ასეთ ქვეყანაში ხშირად არ იცი, ვის რა ბედი ელის, ვინ აღმოჩნდება შემდეგიფიგურა“, რომელიც სისტემის წნეხის ქვეშ მოექცევა.
კინოსურათი გვაჩვენებს, როგორია ცხოვრება დანაწევრებულ, დაკარგულ ქვეყანაში, იმ ადგილას, სადაც ვერასდროს გაიგებ, რა გელის. ფილმის ფინალი ისეთივე გაურკვეველია, როგორც დღევანდელი რეალობა: არ იცი, როგორი დღე გათენდება ხვალ ან როგორ უნდა ისუნთქო იმ ქვეყანაში, სადაც სიმშვიდე მხოლოდ სურვილია და არა მდგომარეობა.

THOSE WHO DIDN'T SURRENDER
War was invented by people to revenge. When it begins, it destroys everyone and everything around. It doesn't matter which side is right. It brings only corpses, ruined cities and pain. There are no winners in war - only losses and wounded are counted there. The buzz of bullets remains in people's memory for a long time. The most bitter is the war between brothers: it feels like you are cutting off part of your body and bleeding.
Giorgi Barabadze's film, "Sokhumi" (2025) tries to convey this merciless and devastating national tragedy onto the screen. Many films have been made about the Abkhazian war and directors have always avoided taking a position. In this film, the Abkhazians are clearly the villains and their brothers’ bloodshed is their responsibility.
If Sokhumi falls, nothing will help this country. And so it happened: the city fell and Georgia plunged into chaos of misunderstanding. The film clearly shows not only the front line but also the political turmoil inside the country. Uncertainty and accusations are intertwined. It seems that the country is simultaneously at war outside – with the real enemy, and inside – with its own leaders.
For Zviad Gamsakhurdia, Eduard Shevardnadze was a Russian agent, and in Shevardnadze’s eyes – so was Zviad. The only fact was that in this uncertainty people were dying, even family members were turning on each other, and no one had any excuse. Who were Zviad Gamsakhurdia and Eduard Shevardnadze? Pawns of the Great Russian Empire on the main chessboard.
The film does not have one main character. This is the exception when the main thing is not one or two characters but an event. War is the main character here: it is merciless, it knows neither age, gender, nor nationality. When Sokhumi fell, the pages of Georgian history trembled. Those who did not surrender, those who were not afraid of being shot, died. Every action was injustice and a lifelong crime. Some died physically, and most died spiritually. Those who escaped war, had difficulty adapting to society and were ultimately destroyed.
Zviad Gamsakhurdia knew that they would kill him. They even warned him – “Wherever they catch you, they will hang you there,” but he was not afraid. He hoped that they would help with the army. This hope turned out to be nothing more than empty words – no one came to help and Sokhumi was effectively abandoned to the separatists. Shevardnadze fled Sokhumi. In theory, it became clear who the traitor was but the film still leaves the final verdict to the viewer.
The director chooses a clear, subjective position from the very beginning: he does not explore the political or ethnic reasons for the outbreak of the war, does not go into historical details. The Abkhazians are presented as aggressors and a hostile force. Despite its bias, this narrative choice, accurately reflects the collective memory and open national wound that the war participants and their families still live with today. The topic is sensitive and complicated (Georgian policemen are mentioned as the first victims in the pages of history), the inscriptions on the walls “Abkhazia is Georgia” often remain just a sign. This raises a difficult question: if we ever return to Abkhazia, will they want us to be back? The answer to this remains unclear to this day.
The fall of Sokhumi is not just a military catastrophe – it is a psychological and emotional devastation, the wave of which swept through the entire country. Zhiuli Shartava and the young soldiers’ death create one big symbolic narrative about how a state can leave its citizens virtually defenseless. You watch the film and cry. Not because of the plot but because of the story. Abkhazia is still an open wound for everyone, which will probably never close.
It is also painful that there is no single “evil side” in the war – people did not have mercy for each other even within the Abkhazian tragedy. The film indirectly reminds us that everything is sold for money in chaos: humanity, friendship, love, kinship, and finally – even oneself. Not only does war always destroy the borders of countries but also internal moral frameworks and no ethnic group is immune to this.
The most difficult episode is where Georgians are presented as outright traitors. When Nikita is taken to Bogdan's father, the father says that Nikita's mother is Georgian and Georgian blood has taken its toll. That is why he is a traitor and does not even consider any other option. For him, betrayal is not a choice - it is like a genetic verdict. This scene especially painfully shows how humanity is destroyed and how ethnic identity becomes the main basis for guilt.
It is also sentimental that Niko’s role is played by Andro Chichinadze. When you watch Andro, you realize that it is not necessary for bullets to be fired at you, you are still at war. It is just that this war destroys you slowly and for a long time. In terms of content, "Sokhumi" is similar to Zaza Urushadze's film "Tangerines," however, unlike "Tangerines," which does not feature war scenes, “Sokhumi” is more directly about the devastation. “Tangerines” tells the story of an Estonian Ivo living there, whose son was killed by a Georgian at the start of the war. Nevertheless, Ivo pushes his own emotions aside, puts humanity first, and tries to reconcile the wounded Chechen and Georgian under one roof. This film image is like light and hope, the hope that the situation will someday be resolved. The Estonian’s house resembles ground zero – the area where a truce should be made.
“Sokhumi” is also formally minimalist. When it comes to such a topic, technical analysis – the composition of the shot, the complexity of the editing, the colors become secondary. In the film, the camera primarily observes emotion, not the illusion of heroism. The color palette is subdued – gray and muted tones reflect the physical and emotional damage of the city. Compositions and editing follow a neutral, natural rhythm. The director has well calculated the gravity of the topic on which he shot the film. The main thing here is the scale of the tragedy itself, although it should be noted that Barabadze has not said anything essentially new with this film that others have not already said.
It is clear to everyone that the shadow of Great Russia is not just a story of the past. Russia does not leave us to this day. The same imperial logic, the same struggle for influence, the same “chessboard” continues to function. In this reality, the fact that Andro Chichinadze himself is in prison today sounds even more symbolic and painful. This seems to indicate that you do not often know what fate awaits whom in such a country, who will turn out to be the next “figure” to fall under the pressure of the system.
The film shows us what it's like to live in a divided, lost country, a place where you never know what's coming. The film's ending is as uncertain as today's reality: you don't know what kind of day tomorrow will bring or how to breathe in a country where peace is only a desire, not a condition.