ალბათ, ყველა ადამიანის ცხოვრებაში ყოფილა მომენტი, როდესაც მიმხვდარა, რომ მისთვის ცვლილების დროა და სწორხაზოვანი, უღიმღამო, მცდარი გზიდან გადახვევისკენ რაღაც უბიძგებს. შეიძლება იყოს ეს ვიღაც, რომლის ერთი სიტყვაც მეხის დაცემასავით შეაჯანჯღარებს ან რაღაც, რაც მის ცნობიერებასა და აზროვნებას სრულიად შეცვლის. ეს განსაკუთრებით მაშინ ხდება, როცა ხვდები, რომ ნელ-ნელა ცხოვრება უფსკრულისაკენ მიგაქანებს, შენ კი მიჰყვები მას, როგორც გამოფიტული, თითქმის უწონო ხის მერქანი, რომელსაც მდინარის დინება ხან ერთ ქვას მიგახეთქებს და ხან მეორეს, მაგრამ ისე ეჩვევი ამ დინების ნება-ნება მიყოლას, რომ აღარც კი ეწინააღმდეგები, სანამ ერთ უზარმაზარ ლოდს თავით არ მიენარცხები და მწვავე ტკივილი მთელ სხეულში დანის დასერვასავით არ დაგივლის. სწორედ მაშინ დგება ის გამოფხიზლების წამი, როცა ხვდები, რომ დინებას მის ნებაზე ვეღარ გაჰყვები, თორემ ერთხელაც იქნება და საბედისწერო აღმოჩნდება წინ დახვედრილი ლოდი. სწორედ, ასეთი მწვავე „გამოფხიზლების“ წინაშე აღმოჩნდება რეჟისორ მარგო ზუბაშვილის მოკლემეტრაჟიანი ფილმის, „ანა“ (2017) მთავარი გმირი, ანა (ნინო კასრაძე). ფილმი, თბილისის მე-18 საერთაშორისო კინოფესტივალზე „ქართული პანორამის“ გამარჯვებულია ნომინაციაში – საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ქართული ფილმი.
ფილმის სიუჟეტი, ერთ მარტივ ამბავს გვიყვება, რომლის მოქმედებაც მხოლოდ ორი დღის განმავლობაში ვითარდება და მთელი ნახევარი საათის განმავლობაში, ძირითადად, ერთი პერსონაჟის ემოციების, განწყობის, ქმედებებისა და რუტინული ცხოვრების დაკვირვებას ახდენს. ფილმის პირველივე კადრები იწყება ქართველი მომღერლის, ნანი ბრეგვაძის კონცერტით, რომელიც ასრულებს თავისი რეპერტუარიდან ცნობილ სიმღერას, „იძინებს მზე“, საქართველოს სიმფონიური ორკესტრის თანხლებით, რომელსაც ასევე ცნობილი ქართველი პიანისტი ნიკოლოზ რაჭველი დირიჟორობს. ამ ცნობილი სახეების ვირტუოზულობის დემონსტრაციის შემდეგ, ფილმის ესთეტიკა სცდება დოკუმენტურობის ჩარჩოებს და რეჟისორს გადავყავართ უკვე მხატვრული ფილმისთვის დამახასიათებელ დრამატურგიულ სტუქტურაში. სწორედ აქედან იწყება მთავარი გმირის ანას, მისი საყვარელი მამაკაცის, ირაკლისა (ერეკლე ჟორდანია) და მისი ცოლის, ლიკას (ანა ნიჟარაძე) „სასიყვარულო სამკუთხედი“ მეტად მშრალი და ყოველგვარ ფსიქოლოგიურ სიღრმისეულ გააზრებას მოკლებული ამბავი.
ორმოცდახუთი წლის ანა, რომელიც ცხოვრობს დედასთან ერთად, მარტო უმკლავდება ყველა იმ სირთულეებსა და დაბრკოლებებს, რაც ყოველდღიურ ყოფას თან ახლავს ხოლმე. ალბათ, ბევრ მარტოსულ ქალს ხშირად დაუწუწუნებია ხოლმე იმის გამოც, რომ რა ცუდია, რომ მის ოჯახში მამრობითი სქესი არ არის და რომ ყოფილიყო, რა მარტივად მოაგვარებდა ამა თუ იმ საკითხს, როგორიც არის მაგალითად, სანტექნიკა, ელექტროობა (სულ მარტივი სირთულის მაინც) მძიმე ავეჯის გადაადგილება, მწყობრიდან გამოსული ავტომანქანის შეკეთების საკითხის მოგვარება. რაც არ უნდა ითქვას, საპირისპირო სქესის წარმომადგენელი, მარტოხელა ქალს ხომ სწორედ იმ „მძიმე“ წუთებში ახსენდება ხოლმე, როდესაც საქმე ან რემონტს ეხება, ანდა რაღაცაზე ჭანჭიკია მოსაჭერი. ანას შემთხვევაშიც ასე ხდება, როცა აბაზანაში წყლის მილი სკდება და მთელი ბინა წყლით იტბორება. სრულიად ხელმოცარული, გაყინული მზერით დგას იგი ღია კარში და გარინდული შესცქერის იმ წყლის ნაკადს, რომელიც მისი ბინიდან კიბეებისკენ მიედინება.
მიუხედავად იმისა, რომ ფილმის მთავარი გმირი ძლიერი, დამოუკიდებელი ქალია, ასეთ მომენტში მაინც საჭიროებს საყვარელი მამაკაცის გვერდში დგომას და ანას „ახსენდება“, რომ მის გვერდით მართლაც დგას ასეთი მამაკაცი. მაგრამ ეს ასე არ ხდება, არ ხდება იმიტომ, რომ ირაკლის ისედაც თავზე საყრელად აქვს თავისი ოჯახის საქმე და ანას პრობლემები მისთვის ზედმეტი ტვირთია. მას ანა სჭირდება, როგორც ლამაზი სამკაული, რომელიც გვერდს დაუმშვენებს კაზინოში მაგიდასთან და აზარტისგან გამოწვეულ სიამოვნებასა და სასიყვარულო განცდებს მასთან ერთად გაიზიარებს.
რეჟისორი გვიჩვენებს ორი ქალის, ორივე განსხვავებული „სტატუსისა“ და განცდების მქონე პერსონაჟების შინაგან მდგომარეობას, ცოლისა და საყვარლის, რომლებიც, რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს, თანაბრად იწვევენ თანაგრძნობას. ორივეს ჰყავს გვერდით საყვარელი მამაკაცი, მაგრამ თან არ ჰყავს. რეჟისორი ამით ხაზს უსვამს, რომ საზიარო პარტნიორი, საბოლოოდ, არც ერთის არის და არც მეორის და ის ვერასდროს იქნება გვერდში მდგომი ვერც ერთისთვის და ვერც მეორისთვის, ამიტომაც თავს არიდებს ირაკლი ზედმეტ პასუხისმგებლობას და მანქანიდან გადმოსული ანას დამრიგებლურ რჩევებს აძლევს, იმის მაგივრად, რომ თავად მივიდეს და შეუკეთოს დაზიანებული წყლის მილი.
ანა არის ის, ვინც მთელი ფილმის მსვლელობისას თითქმის არასდროს არ რჩება კადრსმიღმა. ანათი იწყება ფილმი და ანათი მთავრდება, ისე, თითქოს, ფილმის სხვა პერსონაჟს, თუნდაც ლიკას (მიუხედავად იმისა, რომ მას ქმარი ღალატობს, ორი შვილი ჰყავს გასაზრდელი და უფრო მეტიც, აღმოჩნდება, რომ ასეთ კრიტიკულ ვითარებაში, ორსულადაც არის), როგორც ქალის პერსონაჟის სახე ყურადღებას არ იმსახურებს. და ვინ არის ეს ანა საერთოდ? რატომ არის რეჟისორისთვის ასეთი ძვირფასი? ეს გაურკვეველია. ან რატომ იმსახურებს ასეთ დიდ ყურადღებას, როდესაც როგორც პერსონაჟი თავისი შინაგანი სამყაროთი არ გამოირჩება განსაკუთრებული თვისებებით. ერთადერთი მნიშვნელოვანი გარდატეხა, რომელიც ანას განწყობას ცვლის, არის იმის გაგება, რომ ირაკლის ცოლი მესამე ბავშვზე ორსულად არის.
ეპიზოდში, როდესაც ანა თავის მეგობარ გოგონასთან ერთად იღებს წყლის ჭავლის გამაჯანსაღებელ პროცედურებს, განტვირთვის ასოციაციას იწვევს. მიუხედავად იმისა, რომ ეს პროცედურები ერთგვარ გამაჯანსაღებელ ფუნქციას ასრულებს, ამავე დროს, მეტაფორულადაც შეიძლება აღვიქვათ. ამ ახალი შოკისმომგვრელი ამბით დასტრესილი გმირი, წყლის ძლიერი ნაკადის ზემოქმედების შედეგად, გონებრივი „გამოფხიზლების“ სტადიას აღწევს და სულიერი განწმენდის მეტაფორის დატვირთვასაც იძენს. ეს ამბავი იმდენად თავზარდამცემია მისთვის, რომ მისი შემდგომი ქმედებები და გადაწყვეტილებები რადიკალურად განსხვავებულ, საპირისპირო, დინების საწინააღმდეგო ცვლილებებს განიცდის.
მაინც რატომ იწვევს ანას პერსონაჟი ისეთივე სიმპათიას, რომელსაც სხვის ოჯახში დესტრუქცია შეაქვს, როგორსაც ირაკლის ცოლი ლიკა, რომლის ქმარიც მიითვისეს, ნამდვილად საინტერესოა. ანასნაირი პერსონაჟები ხომ რეალობაში მრავლად არიან და მისნაირი ქალებით გამწარებული ცოლები კი, ვინ მოსთვლის, რამდენია. მაშ, რა არის ანაში ისეთი, რითაც ის გვხიბლავს და გვაჯადოვებს. ალბათ, არც არაფერი გარდა იმისა, რომ მის როლს ნინო კასრაძე ასრულებს, რომლის პერსონაჟი იმდენად მოკლებულია სიღრმეს თავისი როლიდან გამომდინარე, რომ მას უყურებ არა როგორც განსხვავებული სახასიათო პერსონაჟიდან გამომდინარე, არამედ ისე, როგორც ლამაზ, ჭკვიან, ნიჭიერ მსახიობს, რომელსაც, სამწუხაროდ, რეჟისორმა საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზების სრულყოფილი შესაძლებლობა არ მისცა.
ფილმის დრამატურგიული განვითარება მდორედ, უღიმღამოდ, ცოტა მოსაბეზრებლადაც კი ვითარდება, სადაც არ არის არანაირი ინტრიგა, დაძაბულობა, ეჭვი. ფილმის მონოტონური რიტმი იმდენად გაწელილი და ერთგვაროვანია, რომ აბსოლუტურად არ იწვევს რაიმე მოვლენათა დაძაბულობის განვითარების ატმოსფეროს. პირველივე კადრებიდანვე ჩანს, რომ ირაკლის ცოლმა იცის მათი სიყვარულის შესახებ, იმ სიყვარულისა, რომელიც მთელი ფილმის მსვლელობისას არც რაიმე ლამაზსა და მომხიბლავ ამბავს გვიყვება მათ შესახებ და არც ვნებით აღსავსე კავშირზე მიგვითითებს. ირაკლის და ანას ურთიერთობა ზედაპირული და ცარიელია, რასაც მსახიობების თამაშს ვერ დავაბრალებთ. ნინო კასრაძის სახე აქაც, ისევე როგორც მის სხვა ფილმებში, ისეთივე მეტყველი, მომხიბვლელი და ბუნებრივია, რომ სულაც არ სჭირდება ზედმეტი ჟესტები და მძაფრი ემოციური ქმედებები იმისათვის, რათა გმირის შინაგანი განწყობა და მდგომარეობა მაყურებლამდე მიიტანოს. ის მთავარი მუხტი, რომელიც პერსონაჟების ურთიერთობიდან არ მოდის, მხოლოდ და მხოლოდ რეჟისორის სუსტ მიზანსცენებს შეიძლება დავაბრალოთ.
ფილმი იმდენად მოულოდნელი კულმინაციით სრულდება და იმდენად აბსურდულია ანას თხოვნა ლიკას მიმართ, საერთოდ გაბნევს მისი პერსონაჟი და მხოლოდ იმ განცდას გიტოვებს, რომ რეჟისორს სურდა ამით ერთგვარი ზემოქმედება მოეხდინა მაყურებელზე და ანასადმი უფრო მეტი თანაგრძნობა გასჩენოდა, რასაც მთელი ფილმის მსვლელობისას დიდი მონდომებით ცდილობდა. მაგრამ რატომ? ისმის კითხვა, როდესაც ირაკლის ცოლი უფრო მეტ სოლიდარობას იმსახურებს იმის გამო, რომ მისთვის იმდენად გაუსაძლისია ანას არსებობა მის ოჯახურ სივრცეში, რომ მესამე ბავშვი, რომელსაც ის ირაკლისგან ელოდება, აღარც კი აქვს სურვილი, რომ შეინარჩუნოს.
როცა საუბარია ახლო ხედის მნიშვნელობაზე კინოში, ალბათ, უამრავი ისეთი კადრი გვახსენდება, რომელიც პირველივე ნახვის მერე ჩვენი მხედველობითი მეხსიერებიდან არასდროს არ წაშლილა. ასეთი შეიძლება იყოს მრავლად ბერგმანის ფილმებში, ასევე ჰიჩკოკის, ტარკოვსკის, განსაკუთრებით კი უხმო კინოს რეჟისორებთან, როცა ამბის „მთხრობელი“ სახეა და არა სიტყვა. საკმარისია, ამ მხრივ გავიხსენოთ თუნდაც, კარლ თიოდორ დრაიერის ჟან დ’არკის ახლო ხედები, რაც მაყურებელზე მძაფრ ემოციურ ზემოქმედებას ახდენდა. რაც შეეხება „ანას,“ ნინო კასრაძის ახლო ხედების ჩვენებით რეჟისორი, მართალია, ცდილობს მის შინაგან განწყობას უფრო მეტი გამომსახველობა შემატოს და ამის გასამძაფრებლად ოპერატორი (დიმიტრი დეკანოსიძე) ხანგრძლივ, სტატიკურ კადრს იყენებს, მაინც არის განცდა იმისა, რომ კადრი არის მოკლებული სიღრმეს, დროში იწელება და კინემატოგრაფიული ენისათვის დამახასიათებელ მაღალმხატვრულ ღირებულებებს სცდება.
ის გაწელილი ეპიზოდები, რომლებიც განსაკუთრებით დასასრულს ვითარდება, როდესაც ანა უეცრად ცვლის გადაწყვეტილებას, ნაცვლად იმისა, რომ დაბადების დღეზე წავიდეს, მთელ ღამეს საკუთარ თავთან განმარტოებას და ღამის, ლამპიონებით განათებულ შუკებსა და ქუჩებში სეირნობას ამჯობინებს, ხანგრძლივ მომქანცველ განწყობას იწვევს. და მაინც, როგორც არ უნდა ეცადა რეჟისორი, რომ ფილმი უფრო სიღრმისეული და ფსიქოლოგიურად ზემოქმედებითი ყოფილიყო მაყურებელზე, ის მაინც რუტინული კადრების მთელი კასკადია ერთი ლამაზი, ნიჭიერი მსახიობის დემონსტრირებით.

There might be a moment in every person's life when they realize that it is time for a change and something pushes them to deviate from the straight, mediocre, wrong path. It could be someone whose one word shakes you like a bolt of lightning or something that completely changes their consciousness and thinking. This happens especially when you realize that life is slowly pushing you towards the abyss, and you follow it like an exhausted, almost weightless log of wood, on which the current of the river sometimes knocks you over one stone, sometimes over another, but you get so used to following the will of this current that you no longer even resist until you hit a huge rock with your head and a sharp pain runs through your whole body like a knife. That moment of awakening comes when you realize that you can no longer follow the flow, otherwise the rock you encounter will be fatal. It is precisely such an acute “awakening” that the main character Anna (Nino Kasradze) faces in director Margo Zubashvili’s short film “Anna” (2017). The film is the winner of the “Georgian Panorama” nomination at the 18th Tbilisi International Film Festival in the Best Short Georgian Film category.
The plot of the film tells a simple story, the action of which unfolds over the course of just two days and for the entire half hour, it mainly observes the emotions, mood, actions and routine life of one character. The very first shots of the film begin with a Georgian singer Nani Bregvadze’s concert, who performs a famous song from her repertoire, “The Sun Falls Asleep,” accompanied by the Georgian Symphony Orchestra, which is also conducted by the famous Georgian pianist Nikoloz Rachveli. After demonstrating the virtuosity of these famous figures, the aesthetics of the film go beyond the framework of a documentary and the director takes us into the dramaturgical structure characteristic of a feature film. This is where the “love triangle” of the main character Anna, her beloved man, Irakli (Erekle Zhordania) and his wife, Lika (Anna Nizharadze) begins, a very dry story devoid of any psychological depth.
Forty-five-year-old Anna, who lives with her mother, copes alone with all the difficulties and obstacles that accompany everyday life. Many single women might have often complained about how bad it is that there is no male in their family and how easily they would solve this or that issue, such as, plumbing, electricity (at least of simple complexity), moving heavy furniture, solving the problem of repairing a broken car. Whatever it may be, a single woman remembers a representative of the opposite sex precisely in those “difficult” moments, when it comes to repairs or when there is a bolt to tighten. This is also the case with Anna, when a water pipe bursts in the bathroom and the entire apartment is flooded with water. Completely helpless, with a frozen gaze, she stands in the open doorway and stares in shock at the stream of water flowing from her apartment to the stairs.
Although the main character of the film is a strong, independent woman, at such a moment she still needs her beloved man to stand beside her, and Anna “remembers” that such a man really is next to her. But this does not happen, it does not happen because Irakli already has his family to worry about and Anna’s problems are an unnecessary burden for him. He needs Anna as a beautiful jewel that will adorn his side at the casino table and share the pleasure and love feelings caused by gambling with him.
The director shows the inner state of two women, both with different “status” and feelings, a wife and a lover, who, surprisingly, equally evoke sympathy. Both have a beloved man by their side, but they do not have him with them at the same time. The director thus emphasizes that the shared partner, in the end, belongs to neither one nor the other and will never be there for either one or the other, which is why Irakli avoids excessive responsibility and gives Anna, who got out of the car, some instructive advice, instead of going there himself and repairing the damaged water pipe.
Anna is the one who is almost never left behind throughout the film. The film begins with Anna and ends with Anna, as if the other characters in the film, even Lika (despite the fact that her husband is cheating on her, she has two children to raise, and what’s more, it turns out that she is pregnant in such a critical situation), do not deserve attention as a female character. And who is this Anna anyway? Why is she so precious to the director? It is unclear. Or why does she deserve such great attention when, as a character, she is not distinguished by any special qualities in her inner world. The only significant turning point that changes Anna's mood is the realization that Irakli's wife is pregnant with their third child.
In the episode, when Anna, together with her friend, undergoes water jet healing procedures, it evokes associations of relaxation. Although these procedures perform a kind of healing function, they can also be perceived metaphorically. The hero, stressed by this new shocking story, reaches a stage of mental "awakening" as a result of the influence of a strong stream of water and also acquires the metaphorical charge of spiritual purification. This story is so shocking for him that his subsequent actions and decisions undergo radically different, opposite, upstream changes.
Still, why Anna's character evokes the same sympathy that brings destruction to someone else's family, as does Irakli's wife Lika, whose husband was appropriated, is really interesting. There are many characters like Anna in reality, and who can count how many wives are embittered by women like her? So, what is it about Anna that fascinates and enchants us? Probably nothing except that her role is played by Nino Kasradze, whose character is so lacking in depth due to her role that you look at her not as a different character but as a beautiful, intelligent, talented actress who, unfortunately, the director did not give a full opportunity to realize her abilities.
The dramaturgical development of the film develops monotonously, dullly, even a little boringly, where there is no intrigue, tension, suspicion. The monotonous rhythm of the film is so stretched and uniform that it absolutely does not create an atmosphere of tense development of events. From the very first shots it is clear that Irakli's wife knows about their love, the love, which throughout the entire film neither tells us any beautiful and charming story about them nor hints at a passionate connection. The relationship between Irakli and Anna is superficial and empty, which we cannot blame on the actors' acting. Nino Kasradze's face here, as in her other films, is so expressive, charming and natural that she doesn't need unnecessary gestures and intense emotional actions to convey the character's inner mood and state to the viewer. The main charge that doesn't come from the characters' relationships can only be blamed on the director's weak mise-en-scenes.
The film ends with such an unexpected climax and Anna's request to Lika is so absurd that her character is completely lost and you only get the feeling that the director wanted to make some kind of impact on the viewer and instill more sympathy for Anna, which she tried with great determination throughout the film. But why? The question arises when Irakli's wife deserves more solidarity because she finds Anna's presence in her family space so unbearable that she no longer wants to keep the third child she is expecting from Irakli.
When we talk about the importance of close-ups in cinema, we probably remember many shots that have never been erased from our visual memory after the first viewing. Such can be found in many of Bergman's films, as well as Hitchcock, Tarkovsky, and especially in the silent film directors, when the "narrator" of the story is the face, not the words. It is enough to recall, in this regard, the close-ups of Carl Theodor Dreyer's Joan of Arc, which had a strong emotional impact on the viewer. As for “Anna,” the director, although she tries to add more expressiveness to Nino Kasradze’s inner mood by showing close-ups, and to intensify this, the cameraman (Dimitri Dekanosidze) uses a long, static shot, still feels that the shot lacks depth, drags on in time, and goes beyond the high artistic values characteristic of the cinematic language.
Those drawn-out episodes, especially at the end, when Anna suddenly changes her mind and, instead of going to her birthday party, prefers to spend the whole night alone with herself and walk through the night markets and streets lit by lanterns, create a long, exhausting mood. And yet, no matter how hard the director tried to make the film more profound and psychologically impactful on the audience, it is still a whole cascade of routine shots with the demonstration of one beautiful, talented actress.