დოკუმენტური ფილმი მაყურებელს საშუალებას აძლევს, ჩაიძიროს რეალურ ამბებში, ისწავლოს რაიმე ახალი და საინტერესო. მას შეუძლია საზოგადოებაზე პროპაგანდა და ზემოქმედება. ჯონ გრირსონს, რომელიც ერთ-ერთი იმ ადამიანთაგანი იყო, ვინც დიდი გავლენა მოახდინა დოკუმენტური კინოს ბედზე, მიაჩნდა, რომ დედამიწის შორეული ეგზოტიკური სამყაროს ჩვენებას უმჯობესია მაყურებელმა დაინახოს ის, რაც მის ცხვირწინ ხდება, ყოველდღიური ცხოვრება, მშრომელი კაცის მუშაობის პროცესი, რომელსაც თან ახლავს პოეტური ტექსტები. სწორედ მის მიმდევრად შეიძლება ჩაითვალოს მაგდა გველესიანის ფილმი, „არა ვინ და ლურჯი ცა“ (2021). კინოსურათი მოგვითხრობს პოეტურ მოგზაურობაზე გურიაში, მდინარე ბჟუჟისა და მის ირგვლივ არსებულ ექვს სოფელზე.
საქართველოში ოცდაექვსი ათასი მდინარეა. ძნელად თუ მოიძებნება სოფელი, სადაც მდინარე არ ჩამოედინება. მას ქართველებისთვის განსაკუთრებული დატვირთვა, ამიტომაც სულაც არ არის გასაკვირი რეჟისორების დაინტერესება ამ თემით. მდინარე ხომ ბუნების საოცარი ელემენტია, რომელსაც შეუძლია გაგაოცოთ სილამაზითა და ძალით. მას დიდი მნიშვნელობა აქვს პლანეტაზე სიცოცხლისთვის – ის არის საკვების, ენერგიისა და წყლის რესურსების წყარო, ასევე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს კლიმატურ პროცესებში, მდინარის გარეშე ჩვენი სამყარო გაცილებით ნაკლებად საინტერესო და ფერადი იქნებოდა.
ფილმი შეიძლება დაიყოს ორ ნაწილად: ბჟუჟი ადამიანის გარეშე და ადამიანის როლი მის ცხოვრებაში. პირველი ნაწილი, ხატავს წყლის ზედაპირს, რომელიც მომსწრეა საუკუნეების განმავლობაში უამრავი თავგადასავლისა, ინახავს ათასობით საიდუმლოს. მისი ყოველი ტალღა თან ატარებს ბევრ ამბავს, რომელიც ელოდება აღმოჩენას. მდინარე არა მხოლოდ ბუნების სილამაზეა, არამედ შთაგონების წყაროცაა, რაც იძლევა საშუალებას, დაივიწყოთ ყოველდღიური პრობლემები და, უბრალოდ, დატკბეთ მომენტით. მეორე ნაწილში, ერთი მხრივ, ადამიანს შეუძლია გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს მდინარეს, მეორე მხრივ კი, ადამიანი არის არსება, რომელსაც ძალუძს მშვიდობიანი თანაცხოვრება.
ფილმი იწყება ნისლში გახვეული გურიის კადრებით, რაც პირველივე წუთებიდან გძირავს ბუნების საოცარ სამყაროში, ის კონტრასტული და იდუმალია. დასაწყისშივე ისმის არაჩვეულებრივი ლექსი გურიაზე, რაც სწორი გათვლა იყო განწყობის შესაქმნელად.
ფილმი მდინარის სხვადასხვა პეიზაჟს ქმნის და ყველა თავისებურად ლამაზია. დილით ამომავალ მზეს ირეკლავს, რაც გიმაღლებს განწყობას და ენერგიის წყარო ხდება. საღამოს კი, მზის ჩასვლის ანარეკლი უფრო და უფრო მიმზიდველს ხდის სიუჟეტს. ბჟუჟს თავისი კანონები აქვს, მას შეუძლია იყოს ადამიანის მეგობარი და დამხმარე. ჰგავს კიდეც ადამიანს: ის ცხოვრობს, თანდათან იცვლება, არასდროს დგას და არასდროს ნებდება.
თითეული ადგილობრივისთვის ბჟუჟს განსაკუთრებული ადგილი უჭირავს. კაცებისათვის შემოსავლის წყაროა, ქალებისათვის სტაბილურობისა და სიმშვიდის გარანტი, ბავშვებისთვის კი გართობის საშუალება. ფილმის ერთ-ერთი გმირი ყვება, თუ როგორ გაუჩნდა იდეა მის ეზოსთან არსებული მდინარისთვის სასარგებლო ფუნქციები დაეკისრებინა, გააშენა აუზები თევზის საჭერად, ააშენა წყლის წისქვილი. გვერდითა სოფელში სხვა დანიშნულება მოუფიქრეს და ბჟუჟჰესი ააშენეს.
ავტორმა სწორად დასვა აქცენტები მდინარის გონივრულად გამოყენებასა და ვანდალიზმს შორის. კარგად გააზრებული ეპიზოდები ბჟუჟს და სოფლებს ერთ მთლიანობად წამოაჩენს. მდინარის თითოეული კადრი შეიძლება დაპაუზდეს, დაიბეჭდოს და დაიკიდოს კედელზე. ფილმი ნათლად აჩვენებს ბჟუჟის ყველაზე მომხიბლელ დეტალებს, მის ირგვლივ ცხოვრება წამითაც არ ჩერდება, პირიქით, მთელი სისწრაფით მიედინება. რამდენჯერაც არ უნდა გამოჩნდეს კადრში, ის არასოდეს არის ერთფეროვანი, მისი ყოველი გამოჩენა ახალი საინტერესო ამბის მაუწყებელია.
ფილმის ავტორი ცდილობს აჩვენოს მდინარის დიდებულება და მისი აუცილებლობა ადგილობრივი მოსახლეობისათვის. ამასთან ერთად, არ ავიწყდება ისაუბროს იმაზეც, თუ რა დამანგრეველი შედეგები შეიძლება მოყვეს მის ადიდებას. ბჟუჟთან ყველაზე ახლოს მცხოვრებლებს უწევთ საკუთარი კარ-მიდამოს დატოვება, იმის შიშით ადიდებულმა მდინარემ თან არ გაიყოლოს, თუმცა, როგორც ერთ-ერთი გმირი აღნიშნავს: მათ იმდენი სიყვარული აქვთ ერთმანეთის, ადიდებისას ის გვერდს აუვლის შენობა-ნაგებობას, უმცირესი დანაკარგის გარეშე.
ბუნებაში ყველაფერი კარგად ფუნქციონირებს, სანამ ხელოვნურად არ ჩაერევიან მასში, რაც საკმაოდ საინტერესოდაა ფილმში ახსნილი. ადამიანის უკანონო ჩარევებმა გამოიწვია კალაპოტისა და სიღრმის ცვლილება, რაც უკვე საფრთხეა არა მხოლოდ მდინარისთვის, არამედ თავად ადამიანისთვისაც.
ბჟუჟი დიდი ხანია იზიარებს თავის საცხოვრებელ ადგილს დედამიწაზე ადამიანთან. ერთმანეთის მიმართ დიდი პატივისცემის მიუხედავად, არ შეიძლება ითქვას, რომ ისინი ერთმანეთს კარგად იცნობენ, რადგან ორივე მათგანის შესაძლებლობები ამოუწურავია, თუმცა ბჟუჟმა მოახერხა და გურიის ექვსი სოფელი თავის ირგვლივ გააერთიანა.
მთხრობელი (თვითონ რეჟისორმა იკისრა ეს მოვალეობა) პოეტურად გადმოსცემს თავის სათქმელს, რაც განსაკუთრებულად საინტერესოს ხდის ნამუშევარს და სტილისტურად განასხვავებს სხვა დოკუმენტური ფილმებისგან. მის ყოველ ახალ მონოლოგს ეს კინოსურათი დოკუმენტურიდან მხატვრულობისკენ გადაყავს, რაც ძალიან კარგი სვლა იყო სათქმელის მაყურებლამდე ზუსტად მისატანად.
ოპერატორი ყველაფერს დეტალურად აჩვენებს, თუმცა არის ადგილები, სადაც ეს სრულიად ზედმეტი იყო. მაგალითად, დეტალურადაა ნაჩვენები, საოჯახო, საყოფაცხოვრებო თუ პირადი ნივთები, რაზეც კამერა საკმაოდ დიდხანს ყოვნდება. ასევე, შესაძლოა, ზოგიერთისთვის მიუღებელი აღმოჩნდეს კადრი, რომელშიც ჩანს დაჭერილი თევზები როგორ ფართხალებენ კასრში. ისინი ჯერ კიდევ ცოცხლები არიან, მაგრამ ცურვა აღარ შეუძლიათ. თუმცა ასეთია ცხოვრება და კადრები მხოლოდ რეალობის ანარეკლია, ამიტომაც შეიძლება გამართლდეს ავტორის გადაწყვეტილება ამ ეპიზოდის გადაღებისათვის. მდინარის ერთ-ერთი დანიშნულება ხომ ადამიანის საკვებით მომარაგებაა.
არც ისე სასიამოვნოა, დოკუმენტური ფაქტების, უაზრო სტატისტიკის, რიცხვებისა თუ წლების კინოთეატრის ეკრანებიდან ნახვა, ამიტომაცაა რომ მაყურებელთან უმრავლესობა არჩევანს მხატვრული ფილმის სასარგებლოდ აკეთებს. „არა ვინ და ლურჯი ცა“ კი ტვინს ზედმეტი ინფორმაციით არ ძაბავს, არამედ პოეტურად აცნობს მაყურებელს ბჟუჟს, ყოველგვარი სამეცნიერო კანონების დაწესების გარეშე. ფილმი საშუალებას იძლევა, შეხედოთ მდინარის არსებობას რომანტიკული კუთხით. ავტორი ასევე უარს ამბობს სოციალური საკითხების განხილვაზე. ყურადღების ცენტრში მხოლოდ მდინარეა და ადგილობრივი მოსახლეობის ყოველღიურობა.
მუსიკალური ნოტები წარმატებით ერწყმის ბუნების ბგერებს. მუსიკა ჟღერს იქ, სადაც საჭიროა და ქრება იქ, სადაც მდინარის ხმაურია მნიშვნელოვანი. მელოდიებს ანაცვლებს გურული ქალების ცოცხლად შესრულებული ფოლკლორი, რასაც ზუსტად მოაქვს გარემოს ატმოსფერო და ამძაფრებს რეალობის შეგრძნებას.
გმირების სახეების შემხედვარე და მათი ყოველდღიური რუტინიდან რამდენიმე მომენტის დაკვირვებით, ხვდები რამდენად ერთ მთლიანობად შეიძლება იქცეს მდინარე და ადამიანი. ადამიანებს ბჟუჟი უყვართ, როგორც მათი თანატოლი, მეგობარი და ისიც ისეთივე ერთგულებით პასუხობს. როდესაც მათ საუბრებს აანალიზებ, ხვდები, რომ სიყვარული, რომელზეც ისინი საუბრობენ, არ არის ის ინფანტილური გრძნობა, რასაც მდინარეში ბანაობის ან თევზაობის შემდეგ განიცდი, ეს არის მათი ცხოვრების წესი.
ხშირ შემთხვევაში რეჟისორები გადაიღებენ ფილმს და არამც თუ მაყურებელი, თვითონაც რთულად აყალიბებენ აზრს, თუ რა არის მათი სათქმელი და გამოუვიდათ თუ არა ჩანაფიქრი. საბედნიეროდ, ეს ის შემთხვევა არ არის. ავტორმა გააზრებულად გადაიღო და დაამონტაჟა ყველა კადრი, რითაც გააცოცხლა არა მხოლოდ თავისი, არამედ უმრავლესობის ბავშვობის მოგონებები. რამდენი მაყურებლისათვის იქნება აღწერილი სიტუაციები ნაცნობი, თხილის მოგროვების პროცესი და საღამოს ოჯახის წევრებთან ერთად გარჩევა, მის ფასზე ბჭობა თავშეყრის ადგილებში, მოვლილი კარ-მიდამო, რომელიც ყველა რეგიონს თავისებური აქვს, მდინარეს პირას ქეიფი და ცურვაში შეჯიბრი.
ავტორი ამბობს, რომ ადამიანი განუყოფელია მდინარისაგან, მაგრამ ვერც მდინარე იცოცხლებს უადამიანოდ. თითოეული კომპონენტი საჭირო და მნიშვნელოვანია. ხალხის მოვალეობააა, ისწავლოს მასთან თანაარსებობა, ზიანის მიყენების გარეშე, რადგან მათი ურთიერთშეთანხმებით შესაძლებელია გარემოს გადარჩენა.
ასეთი ფილმები შეხსენებაა იმისა, რომ ყველანი რაღაცის ნაწილი ვართ და სამყაროში ყველაფერს თავისი მნიშვნელობა აქვს.

A documentary film allows the viewer to immerse themselves in real stories, learn something new and interesting. It can promote and influence society. John Grierson, who was one of the people who had a great influence on the fate of documentary cinema, considered that rather than showing the distant exotic world of the Earth, it is better for the viewer to see what is happening right under their noses, everyday life, the working process of a man, accompanied by poetic texts. Magda Gvelesiani's film, "No Body and the Blue Sky" (2021), can be considered his follower. The film tells about a poetic journey in Guria region, the Bzhuzhi River and six villages around it.
There are twenty-six thousand rivers in Georgia. It is difficult to find a village where a river does not flow. It has a special meaning for Georgians, so it is not at all surprising that directors are interested in this topic. The river is an amazing element of nature that can amaze you with its beauty and power. It is of great importance for life on the planet – it is a source of food, energy and water resources, and also plays an important role in climatic processes, without the river our world would be much less interesting and colourful.
The film can be divided into two parts: Bzhuzhi without man and the role of man in its life. The first part depicts the water surface, which has witnessed countless adventures over the centuries, keeping thousands of secrets. Each of its waves carries with it many stories waiting to be discovered. The river is not only the beauty of nature, but also a source of inspiration, allowing you to forget about everyday problems and simply enjoy the moment. In the second part, on the one hand, a person can cause irreparable harm to the river, and on the other hand, a person is a creature capable of peaceful coexistence.
The film begins with shots of Guria shrouded in fog, which from the very first minutes immerses you in the wonderful world of nature, it is contrasting and mysterious. At the very beginning, an extraordinary poem about Guria is heard, which was the right idea to create a mood.
The film creates different landscapes of the river, and each of them is beautiful in its own way. In the morning, it reflects the rising sun, which lifts your mood and becomes a source of energy. And in the evening, the reflection of the sunset makes the story even more attractive. Bzhuzhi has its own laws, it can be a friend and helper of a person. It even resembles a person: it lives, gradually changes, never stands still and never gives up.
For each local, the Bzhuzhi holds a special place. For men, it is a source of income, for women, a guarantee of stability and peace, and for children, a means of entertainment. One of the heroes of the film tells how he came up with the idea of assigning useful functions to the river in his yard, building ponds for catching fish, and building a water mill. In the neighbouring village, they came up with another purpose and built the Bzhuzhi hydroelectric power plant.
The author correctly placed the accents between the wise use of the river and vandalism. Well-thought-out episodes present the Bzhuzhi and the villages as a whole. Each shot of the river can be paused, printed, and hung on the wall. The film clearly shows the most fascinating details of the Bzhuzhi, life around it does not stop for a second, on the contrary, it flows at full speed. No matter how many times it appears in the shot, it is never monotonous, each of its appearances is a harbinger of a new and interesting story.
The author of the film tries to show the greatness of the river and its necessity for the local population. At the same time, she does not forget to talk about the devastating consequences that can follow its flooding. The residents closest to the Bzhuzhi have to leave their homes and territories, fearing that the flooded river will take them with it, although, as one of the characters notes: they love each other so much that when it floods, it bypasses buildings and structures without the slightest loss.
Everything in nature functions well until it is artificially interfered with, which is explained quite interestingly in the film. Illegal human interventions have led to a change in the riverbed and depth, which is already a threat not only to the river, but also to man himself.
The Bzhuzhi has long shared its habitat on Earth with man. Despite their great respect for each other, it cannot be said that they know each other well, because the capabilities of both of them are inexhaustible, but Bzhuzhi managed to unite six villages of Guria around it.
The narrator (the director herself took on this task) poetically conveys her message, which makes the work especially interesting and stylistically distinguishes it from other documentaries. With each new monologue, this film moves from documentary to artistic, which was a very good move to accurately convey what was being said to the viewer.
The cameraman shows everything in detail, although there are places where this was completely unnecessary. For example, family, household or personal items are shown in detail, on which the camera lingers for quite a long time. Additionally, some may find the shot in which caught fish are seen squirming in a barrel. They are still alive, but can no longer swim. However, such is life and the footage is only a reflection of reality, which is why the author's decision to film this episode can be justified. After all, one of the purposes of the river is to provide people with food.
It is not so pleasant to watch documentary facts, meaningless statistics, numbers or years on the cinema screens, which is why the majority of viewers make a choice in favour of a feature film. "No Body and the Blue Sky" does not overload the brain with unnecessary information, but poetically introduces the viewer to the Bzhuzhi, without imposing any scientific laws. The film allows you to look at the existence of the river from a romantic angle. The author also refuses to discuss social issues. The focus is only on the river and the everyday life of the local population.
Musical notes successfully blend with the sounds of nature. Music sounds where it is needed and disappears where the noise of the river is important. Melodies are replaced by folklore performed live by Gurian women, which accurately conveys the atmosphere of the environment and intensifies the sense of reality.
Looking at the faces of the characters and observing a few moments from their daily routine, you realize how much the river and a person can become one whole. People love the Bzhuzhi as their peer, friend, and it responds with the same loyalty. When you analyze their conversations, you realize that the love they talk about is not the infantile feeling you experience after swimming or fishing in the river, it is their way of life.
Often, directors shoot a film and, not alone the audience, but they themselves have a hard time forming an opinion about what they have to say and whether they succeeded in their plan. Fortunately, this is not the case. The author has thoughtfully filmed and edited every shot, thereby reviving not only his own, but also the memories of the majority's childhood. For how many viewers will the situations described be familiar, the process of collecting nuts and cracking them in the evening with family members, bargaining over their price at gathering places, the well-groomed houses and yards that are unique to each region, a feast by the river and a swimming competition.
The author says that man is inseparable from the river, but the river cannot live without man. Each component is necessary and important. It is the duty of people to learn to coexist with it, without causing harm, because with their mutual consent it is possible to save the environment.
Such films are a reminder that we are all part of something and everything in the world has its own meaning.