ჯერ თითქოს ყველაფერი ნაცნობია, თითქოს ბევრჯერ ნანახი და უკან ჩამოტოვებული. გადაბიჯებული და გავლილი, ან ჯობს, განვლილი იყოს. ჩნდება ბუნდოვანი და მკაფიო ასოციაციები და პარალელები – სხვა დროებთან – სხვა ფილმებთან, მათ სხვა შინაარსებთან, მათში – სხვა ადამიანებთან და მათ თავგადასავლებთან, მათ პრობლემებთან. მათი/სხვების ცხოვრების სხვა მონაკვეთებთან, ამბების სხვანაირ განვითარებასა და სხვაგვარ (ან/და მსგავს) დასასრულებთან.
თუმცა ეს მსგავსება, თუ ნაცნობობის გრძნობა მალევე ქრება. მაშინვე, როდესაც თხრობის ხერხი ახალ შეფერილობასა და დატვირთვას იძენს; როდესაც კადრები ჰაერითა და სივრცით ივსებიან, მხატვრული ანაბეჭდებითა და მკაფიო და ნათელი ფონებით; როდესაც გადაღების წერტილები თუ რაკურსები არაბანალურ და გაუცვეთავ განზომილებებში გადადიან; როდესაც გამოსახულების ხარისხი იცვლება, მოქმედება ხაზგასმით მობილური და დინამიკური ხდება და ლაღ, დოგმებისგან მზერის თავისუფალ არეში ექცევა; როდესაც რეჟისორის უშუალო დამოკიდებულება და პოზიცია იწყებს გამოკვეთას და „ტრადიციული“ კინოსახეების, ფორმებისა და „წეს-ჩვეულებების“ თამამი და თავისუფალი გარდასახვა იწყება.
გიგა ლიკლიკაძის ფილმი, „ღორი“ (2019), მოკლედ, კონკრეტულად და ირონიით, საკუთარი სცენარით გადაღებული, ახალი ქართული კინოს ერთ-ერთი გამორჩეული, თავისთავადი და საკამათო ფილმია, რომელიც თავისუფალი აღქმის, დამოკიდებულების, წაკითხვის საფუძველს იძლევა, რომელიც ქმნის იმ თანამედროვე საზოგადოების პორტრეტს, რომელშიც ვცხოვრობთ და წარმოვადგენთ. ირონია, პაროდირება და ამით შენიღბული თანადგომა და თანაგრძნობა მთავარი ხერხი და მოვლენების მოქნილი სამართავი ინსტრუმენტია. ამბავი, ერთი შეხედვით, უხილავი ღორის გარშემო იგება და ეს სიტყვა მკაფიოდ გამოხატავს ფილმის არსსაც და პრობლემასაც. მეტყველ მეტაფორად აღიქმება. სულ სამი ხილული და დანარჩენი, კადრსმიღმა პერსონაჟებითა და „მარტივი“ სიუჟეტური სქემით.
ამბავი კი ვითარდება, როგორც კრიმინალური დრამა, რომელიც, როგორც ყველაფერი სხვა, ჟანრობრივ სიმწვავეს კარგავს და საზოგადოების სულიერი კრიზისის მწვავე, თუმცა ირონიულ ჭრილში აღბეჭდილ მხატვრულ სახეში, ფსიქოლოგიურ დრამაში გადაიზრდება.
ფილმის სამოქმედო არეებიც „ნაცნობია“. ან თბილისი, ან ზესტაფონი, ან სამტრედია, ან კასპი, ან რუსთავი… ან, ან… მოკლედ, დასავლეთი ან აღმოსავლეთი, იქნებ, სამხრეთიც… საქართველო. ქართლის, იმერეთის ბუნება, ბიბლიურ პეიზაჟებს რომ წააგავს. უსასრულო და უგზოო მინდვრები, ველები, ბორცვები, ეკალბარდები; უკაცრიელი ქალაქების გარეუბნები, უსახური და ქუჩები საცნობი ნიშნების გარეშე, თუ ქალაქ-სოფელ-დაბებზე გამავალი ტრასები… უბადრუკი მაღაზიები, კაფეები და ღვინო-ლუდის ჯიხურები, გადასავლელი ან მდინარეზე გადებული ხიდები, ჯართად ქცეული რკინიგზის ლიანდაგები, ეკლესიები, ავტოსადგურები, ფაბრიკა-ქარხნების მილები, საშუალო კლასისა და „ასაკის“ მანქანები, საშუალო ფენის და სოციალურად დაუცველი და ასოციალური ტიპები, ახალგაზრდები, იქნებ, თინეიჯერებიც, ან ცოტა უფროსებიც.
დასაწყისში მგზავრებიანი ავტობუსი სადღაც მიემგზავრება. „ნაცნობი“ გამგზავრება (სოფელში, თავისთან ან სადღაც სხვაგან), გაქცევა ან შინ იძულებით დაბრუნება, როდესაც სხვა გზა და წასასვლელი არსად გაქვს. შემდეგ ავტობუსი ფუჭდება. ტრიალ მინდორში თუ სოროებით დათხრილმიწიან სერზე, საბედისწეროდ დაზიანებულ-გაჩერებული ავტობუსიდან ადამიანები გადმოდიან. ჯერ ყველაფერი საქარე მინის მიღმიდან, არამკვეთრად ჩანს და ხმებიც ამიტომ ისმის, საკმაოდ ყრუდ და ოდნავ დახშულად. აქ და შემდეგ სიჩუმეა. მხოლოდ ჩიტების ჭიკჭიკი, მდინარისა და ბუნების სხვა ხმაურები, ადამიანების ხმები ისმის. შემდგომ ასეთ გარინდებას, იშვიათად, ტელეფონის ზარი არღვევს, ტელეფონის, რომელიც ხშირად არ „იჭერს“ ან ითიშება, გადაუხდელობის გამო ან იმიტომ, რომ არ პასუხობენ. ესეც დროისა და ვითარების ასეთი ნიშანია. ფილმში არც მუსიკაა. რა დროს მუსიკაა. ან რა უნდა აქ მუსიკას!
მგზავრებს ერთი გამოეყოფა და მარტო აგრძელებს სვლას – 20 წლის (ჯარისთვის დაწუნებული და  უნიადაგო, უსუსური და მიუსაფარი) ბაჩანა (ბაბუ ხუციშვილი). მას, თითქოს, ბედისწერა მიუძღვება ამ უკაცრიელ ადგილას, რომ შემდეგ თავს გადახდეს ის, რაც გადახდება და რითაც ფილმის მთავარი ხაზი და კონფლიქტი იწყება, იკვრება, იხსნება და სრულდება. მხოლოდ ის მიდის სხვა მიმართულებით, მინდვრად ნაპოვნ ბოთლს მიაგორებს. შემოდგომის მკრთალი მზეა, ბალახი – გადახმარი, ბუჩქებს კი, აქა-იქ მაყვალი შემორჩენიათ. უგზოო მგზავრი ჭამს კენკრას (თითქოს ბუნებასთან სიახლოვე და ერთობა) და მაყვლოვანში იკარგება. გზააბნეულს, ამ ღრეებში ცხოვრებაში გზააბნეული, ასევე მიუსაფარი, სპეციფიკური ფაქტურისა და მანერების, სახასიათოდ, „სტანდარტულად“ ჩაცმული ორი ახალგაზრდა – მახო და რამო (თემო გოგინავა და ნიკა გოზალოვი) გადაეყრება, აუხირდება, იტაცებს და მისი ოჯახისგან გამოსასყიდს ითხოვს, „სულ რაღაც“ 300 ლარს. ოჯახს ეს თანხა არ აქვს, გამტაცებლებს კი ძალიან სჭირდებათ, რადგან არც მათ და არც ბევრ სხვას აქვს – 300 (ან 200) ლარი. ამ დროს „ჩნდება“ ღორის ფიგურა – ერთი მხრივ, როგორც გამოსასყიდი, მეორე – მითური არსება, ან ზმანება (ბაჩანას სიზმარი) და მესამეც – ავტორის ირონიის ობიექტი, რომელსაც ვერავინ და ვერსად ნახავს. და არც/ვერც გაყიდის.
მსახიობები (მხოლოდ თემო გოგინავაა პროფესიონალი) იქცევიან და მეტყველებენ ისე, როგორც სინამდვილეში იქცევიან, მოქმედებენ და მეტყველებენ ისინი, რომლებსაც ასახიერებენ. მათ თითქოს არ აინტერესებთ, რაც გარშემო ხდება; უყურებს და უსმენს ვინმე თუ არა, ისევე, როგორც რეალურ ცხოვრებაში ხდება. თავისუფლები და გახსნილები არიან. უკომპლექსოები. ბუნებრივები. რეალობა კი ყველა კუთხიდან და კუნჭულიდან იჭრება. ეკრანი სინამდვილეს არეკლავს. როგორი დაუჯერებელიც უნდა იყოს ამბავი, ბაჩანასა და შემდეგ მასთან ერთად, მთავარ გმირებად ქცეულ, მახოსა და რამოს რომ გადახდებათ.
ბაჩანა მიდის და ოპერატორ შალვა სოყურაშვილის „ხელის“ კამერაც თან მიჰყვება. „ნახტომებით“, არათანაბარი და უსწორმასწორი მოძრაობით, აჭრილი, აჩეხილი და „უწესრიგო“ სვლით, „ცახცახით“, იქით, საითაც ობიექტივი „გაექცევა“ და რაც თვალში მოხვდება. როდესაც მოვლენები იცვლება, გადაღების სტილიც ახალ მიმართულებას იღებს, მაგრამ მშვიდი და გაწონასწორებული არასდროსაა. ვერც იქნება, ისეთი ამბები ტრიალებს. ყველაფერი სახეს იცვლის, როდესაც მოქმედების ადგილი იცვლება.
მოქმედება გაშლილი სივრციდან ძველ, თითქოს მიტოვებულ სახლში ინაცვლებს, რომელშიც ყაჩაღები ბინადრობენ. მიკროსამყარო, თუ ცხოვრების მიკრომოდელი. უცნაურად ჩარაზულ განზომილებებში, დაცარიელებულ თუ საერთოდ უკაცრიელ სოფელში. აქ გამტაცებლები ბორკილდადებულ ბიჭს ამწყვდევენ. და ჩვეული ცხოვრებით ცხოვრობენ. ეწევიან, არაფრისმთქმელ საუბრებსა და ბანქოს თამაშში კლავენ დროს და ელოდებიან. სუსტი იმედითა და მძაფრად გამოხატული აგრესიით. აქაც შეიძლება გამოკრთეს სხვა ქართული ფილმებიდან, გატაცების, სახლის, როგორც თავშესაფრისა და წარსულის მომცველი მეტაფორის ნაცნობი ნიშნები. მაგრამ ეს შორეული ასოციაციაც მალევე ქრება, როგორც ყველა სხვა ასოციაცია. „ღორის“ სახლი სხვა მოგონებებსა და ინფორმაციას ინახავს და სხვანაირი, სხვების ცხოვრების წესის გამომხატველია, ფორმით, შინაარსითა და ინტერიერში თავმოყრილი, ძველი ნივთებით. (მხატვარი კახა ბერელიძე).
„შავი“ სლენგი, ბილწსიტყვაობა, გინება, როგორც აზროვნების, გონებრივი შესაძლებლობების, მენტალური ჩაკეტილობის გამომსახველი მახასიათებელი და მეტყველების, სალაპარაკო თემების პრიმიტიული შეზღუდულობა. გინება – როგორც ზიზღი და აგრესია, სიძულვილი – როგორც დროის ნიშანი და ყველაფრის მიზეზი და შედეგი. საქმეც ისაა, რომ „ეს“ და „ასეთი“ ადამიანები მხოლოდ ასეთ ენაზე საუბრობენ – ბრაზობენ, წყინთ, უხარიათ თუ გულგრილები არიან. თუმცა გულგრილი, მშვიდი და იმედიანი აქ არავინაა და ვერც იქნება. ძალიან ნაცნობი ადამიანები რეალური გარემოცვიდან, მათი ცხოვრების წესი და ფორმა და მათი ბანალური ლოგიკა. ფილმში კიდევ უფრო უტრირებული, გამძაფრებული, გროტესკამდე მისულიც კი. ესეც და, ზოგადად, სხვა კინოსტერეოტიპების პაროდირებაც. ირონიული ციტირებაც და დარღვევაც. კრიმინალების ნიღაბიც იხსნება, როდესაც ბებიას (რომ არავინ იცის, ვინაა ეს საშიში ბებია!) ერთ ზარს შეუძლია დააფრთხოს დამნაშავეები და უკვე ჩადენილ დანაშაულზე ხელი ააღებინოს.
ბაჩანასაც და გამტაცებლებსაც თავიანთი პირადი შიშები და უიმედობა აქვთ. ჩვეულებრივ უნიადაგო და უმომავლო ადამიანებისა, რომლებსაც არაფერში გაუმართლათ. დროსა და სივრცეში „დაკარგული“ ახალგაზრდების „უადგილობისა“ და ერთფეროვანი ყოველდღიურობის, სოციალური, მენტალური თუ კომუნიკაბელობის პრობლემების სპექტრი იქმნება. იშვიათად (ან საერთოდ არ) თანამდგომი საზოგადოების „შინაგანი“ პორტრეტი იხატება. მოქცეული დღევანდელი საქართველოს პანორამაში.
„ღმერთმანი, საიდან უნდა იცოდე, რას გააკეთებ, სანამ არ გააკეთებ? კი მოვინდომებ, ასე მგონია, ოღონდ ნაღდზე საიდან უნდა ვთქვა? რა სულელურ შეკითხვებს არ დაგაყრიან ხოლმე, ღმერთმანი“, – ასე ამთავრებს თხრობას ჰოლდენ კოლფილდი, ჯერომ სელინჯერის საკულტო რომანის, „თამაში ჭვავის ყანაში“ (რომელიც სრულად 1951 წელს და, სხვათა შორის, 16 ივლისს გამოქვეყნდა) გმირი, რომელიც ეპოქის „გაბრაზებული“ ახალგაზრდების, მათი წუხილების, უადგილობის, უგზოობის, შიშების, მარტოობის, მარტოსულობის, მიუსაფრობისა და მათივე საპროტესტო მოძრაობის, ამბოხის სიმბოლოდ, ხატად იქცა. თაობისა, რომელსაც არ გაუმართლა. და რომელმაც მაინც დაამარცხა რეალობა.
გიგა ლიკლიკაძის ფილმის გმირებიც თანამედროვე ახალგაზრდები არიან თაობიდან, რომელსაც არ გაუმართლა. მაგრამ ჯერ არ ამბოხებულან. ბაჩანამ „ზუსტად“ იცის, რა არ უნდა, მაგრამ ისიც ზუსტად იცის, რას გააკეთებს და როგორ იცხოვრებს, რადგან არც იმის, რას გააკეთებს და არც იმის, როგორ იცხოვრებს, არჩევანი არ აქვს. სულელურ კითხვებსაც არავინ აყრის, რადგან არავის ადარდებს მათზე პასუხის მოსმენა.
ფილმში არც შელამაზებულია არაფერი, არც შებათქაშებული და არც გალაქული. ისეა, როგორც ხდებოდა, ხდება და მოხდება. ეს სამყარო თითქოს ქარის მსუბუქ დაბერვაზე ოდნავ ირხევა. მაშინ, როდესაც რეჟისორი პირდაპირ, თვალმოუშორებლად უყურებს ობიექტს, ადგილს, მოვლენას, ამბავს, დროს; როდესაც საკუთარი წესით აკავშირებს კადრებს ერთმანეთთან (ნოდარ ნოზაძის მონტაჟი); როდესაც სოციალური, საზოგადოებრივი ან თუნდაც, პოლიტიკური გავლენებისა და იძულებების მიღმა, არსებობს უარი ხარკზე, არსებობს ტკივილის საფასური და არსებობს წინააღმდეგობის დიდი ძალა.
როგორ პათეტიკურადაც უნდა ჟღერდეს, მშვენიერია, როდესაც ხედავ, რომ პიროვნება, ხელოვანი თავისუფალია. თავისუფალია დოგმებისგან, „სხვისდაწესებული“ ან თვითდაწესებული ნორმებისგან; თავისუფალია ჩარჩოებისგან, სისტემის ტყვეობისგან; დიდი ბიუჯეტისა და სხვა კანონიკური ამბიციებისგან; თავისუფალია, როგორც უნდა ბოჭავდეს რეალობა და როგორი გამჯდარიც უნდა ჰქონდეს საზოგადოებას სტერეოტიპები, რეალობისა და „კინოწესების“ შეგრძნება-აღქმის ერთნაირობა. მშვენიერია, როდესაც ხელოვანს შეუძლია, გაიმარჯვოს რეალობის დამთრგუნველ გავლენაზე, მოერიოს მას და ჩარჩოებს გადააბიჯოს, დაკეტილ კარში გავიდეს და ის სხვისთვის ღია დატოვოს. სცადოს და აკეთოს, რისიც სჯერა, რადგან უნდა, რაღაც შეცვალოს, რადგან იცის, ბარიერებისგან გათავისუფლება, თუნდაც, უგზოობაში, მაინც გადადგმული ნაბიჯებითაა შესაძლებელი. მხოლოდ მაშინაა შესაძლებელი, აჯობო რეალობას. ბაჩანას, მახოსა და რამოსგან განსხვავებით და მათ საპირისპიროდ, გიგა ლიკლიკაძე და ახალი თაობის რეჟისორები სწორედ ასე იქცევიან.

Initially everything seems familiar, as if it has been seen many times and left behind, stepped and passed, or it is even better to be passed. Vague and clear associations and parallels appear - with other times - with other films, their other content, in them - with other people and their adventures, their problems. with other parts of their/others' lives, other developments and other (and/or similar) endings.
However, this similarity or the feeling of familiarity soon disappears. Immediately, when the way of narration acquires a new color and load; when the shots are filled with air and space, with artistic prints and clear and bright backgrounds; when the shooting points or perspectives move to non-banal and timeless dimensions; when the quality of the image changes, the action becomes emphatically mobile and dynamic, and it falls into the realm of the gaze, free from dogmas; when the direct attitude and position of the director begins to emerge and the bold and free transformation of "traditional" cinema forms, “habits and customs" begins.
Giga Liklikadze's film "Pig" (2019), is one of the outstanding, original and controversial films of the new Georgian cinema filmed shortly, concretely and ironically, with his own script, which provides the basis for free perception, attitude, reading, creating a portrait of the modern society, where we live and represent. Irony, parody and disguised support and sympathy are the main techniques and tools for flexible management of events. The story, at first glance, revolves around an invisible pig, and this word clearly expresses both the essence and the problem of the film. It is perceived as an articulate metaphor. Only three visible characters and the rest with off-screen ones and a "simple" plot scheme.
The story develops as a criminal drama, which, like everything else, loses its genre intensity and turns into a psychological drama, captured in an acute, but ironic, artistic form of the spiritual crisis of society.
The action areas of the film are also "familiar." Either Tbilisi, or Zestafoni, or Samtredia, or Kaspi, or Rustavi... or, or... in short, West or East, maybe even South... Georgia. The nature of Kartli and Imereti resembles biblical landscapes. Endless and trackless fields, valleys, hills, prickly hedges. Suburbs of deserted cities, ugly streets without recognizable signs, or highways passing through villages and towns... wretched shops, cafes and wine and beer cabins, crossing or river bridges, scrap railroad tracks, churches, bus stations, factory pipes, middle-class and "aged" cars, middle-class and socially vulnerable and antisocial types, young people, maybe even teenagers, or a little older.
At the beginning, a passenger bus is going somewhere. A "familiar" trip (to the village, to oneself or somewhere else), to run away or to be forced to return home when you have no other way and nowhere to go. Then the bus breaks down. In a wide open field or on a hillock with dug dens, people get off the fatally damaged bus. First, everything is not clearly visible from behind the windshield, and that's why the sounds are heard, quite deaf and slightly muffled. There is silence here and later on. Only the chirping of birds, other sounds of the river and nature, the voices of people are heard. Then such torpidity is rarely interrupted by a phone call, which often does not "connect" or is disconnected, due to non-payment or because it is not answered. This is also such a sign of times and circumstances. There is no music in the film either. Not time for music. Or what’s music got to do here!
One is separated from the passengers and continues to travel alone - 20-year-old Bachana (Babu Khutsishvili), defective for the army, helpless, weak and homeless. He is, as it were, led by fate to this desolate place to pay himself what will be paid, and thus the main line and conflict of the film begins, closes, opens and ends. Only he goes in the other direction, rolling the bottle he found in the field. There is a pale autumn sun, the grass is withered, and here and there blackberries remain on the bushes. The wayfarer eats berries (as if closeness and unity with nature) and gets lost in the bramble thicket. In these ravines, two young people Makho and Ramo (Temo Goginava and Nika Gozalov) dressed in "standard" clothes of specific texture and manners, lost in life and also homeless, run into him, pester him, kidnap him and demand a ransom from his family, "just" 300 Lari. The family does not have this amount, and the kidnappers need it very much because neither they nor many others have - 300 (or 200 Lari). At this time, the figure of a pig "appears" - on the one hand, as a ransom, on the other - a mythical creature, or a hallucination (Bachana's dream), and what’s more, an object of the author's irony, which no one can see anywhere. And neither will/can sell.
Actors (only Temo Goginava is a professional) behave and speak as those who they portray actually behave, act and speak. They don't seem to care what's going on around them; whether someone is watching or listening, just like in real life. They are free and open. Without complexes. Natural ones. And reality comes from all angles and nooks and crannies. The screen reflects reality. No matter how unbelievable the story is, Bachana and then Makho and Ramo, already the main characters, will befall.
Bachana leaves and cameraman Shalva Sokurashvili's "hand" camera follows him. With "jumps," uneven and rough movement, choppy, hacked and "irregular" motions, "trembling," where the lens "runs away" and what gets into the eye. As events change, so does the style of photography takes a new direction. But it is never calm and balanced. It won't be, such stories hold sway. Everything changes when the scene of action changes.
The action moves from open space to an old, seemingly abandoned house, in which robbers live. A microcosm, or a micromodel of life. In strangely bolted dimensions, in an empty or completely deserted village. Here, the kidnappers are holding a handcuffed boy and live a normal life. They smoke, waste time in idle conversations, play cards and wait. With weak hope and strongly expressed aggression. Here, too, familiar signs of kidnapping, home as a refuge and a metaphor covering the past can be seen from other Georgian films. But this distant association soon fades like all other associations. The "pig" house stores other memories and information and is a different, expressive way of life of others, in the form, content and interior, collected with old things (production designer Kakha Berelidze).
"Black" slang, profanity, swearing, as a characteristic of thinking, mental abilities, mental closure and primitive limitation of speech, spoken topics. Swearing - as contempt and aggression, hatred - as a sign of time and the cause and effect of everything. The point is that "this" and "such" people speak only such language - are they angry, hurt, happy or indifferent. However, there is no one who is indifferent, calm and hopeful here and never will be. Very familiar people from the real environment, their way of life and form and their banal logic. In the film, it is even more exaggerated, intensified, even grotesque. This and, in general, a parody of other movie stereotypes. Both ironic citation and violation. Criminals are also unmasked when a single call from the grandmother (that no one knows who this dangerous grandmother is!) can scare criminals and stop them from committing a crime.
Both Bachana and the kidnappers have their own personal fears and hopelessness. Usually, they belong to people without a reason and no future, who are not lucky in anything. A spectrum of problems of "out of place" and monotonous daily, social, mental and communication problems of young people "lost" in time and space is created. Rarely (or not at all) is an "internal" portrait of a supporting society drawn. Surrounded by the panorama of today's Georgia.
“I mean how do you know what you're going to do till you do it? The answer is, you don't. I think I am, but how do I know? I swear it's a stupid question", so does Holden Caulfield, the hero of Jerome Salinger's cult novel "The Catcher in the Rye" (published in its entirety in 1951 and, by the way, on July 16) conclude his narration conclude his narration, one who represents the "angry" youth of the era, he became a symbol of their worries, misplacedness, roadlessness, fears, loneliness, solitude, dissatisfaction and their own protest movement, rebellion. Of a generation that was not lucky. And who yet defeated reality.
The heroes of Giga Liklikadze's film are also modern young people from a generation that was not lucky. But they haven't revolted yet. Bachana knows "exactly" what he doesn't want, but he also knows exactly what he will do and how he will live, because he has no choice about what he will do or how he will live. No one asks stupid questions either because no one cares to hear the answer to them.
In film, nothing is beautified, plastered or polished. It is as it happened, is happening and will happen. This world seems to sway slightly with the gentle blowing of the wind. While the director looks directly at the object, place, event, story, time; when he connects the shots with each other in his own way (editing by Nodar Nozadze); when beyond social, public, or even political influences and compulsions, there is a refusal to pay tribute, there is a price for pain, and there is a great power of resistance.
As pathetic as it may sound, it is wonderful when you see that a person, an artist, is free. He is free from dogmas, "imposed" or self-imposed norms; he is free from frameworks, system captivity; from big budget and other canonical ambitions; he is free, no matter how reality should be bound, and no matter how strong stereotypes the society has, the sameness of sensation-perception of reality and "cinematic rules." It is wonderful when an artist can overcome the depressing influence of reality, avoid it and step beyond the framework, go through a closed door and leave it open for someone else. To try and do what he believes in, because he wants to change something, because he knows that getting rid of barriers, even on the road, is still possible by taking steps. Only then is it possible to surpass reality. Unlike Bachana, Makho and Ramo, Giga Liklikadze and the directors of the new generation behave exactly like this.