სადღაც გამქრალი მარტოობის მარტივი ამბავი
არსებობს თუ არა, ქართულ ხელოვნებაში, კერძოდ, დრამატურგიაში, კინოში, თაობათა შორის უთანხმოების იმგვარი ინტერპრეტაცია, როგორც ეს გერტრუდ სტაინის მიერ „დაკარგული თაობის“ შემოქმედებითი რეალიებისა და ფსიქოტიპების ახსნაში მოიძიება. ეს, ჯერჯერობით, მაინც საკამათოა და, ალბათ, ათწლეულების შემდეგ გამოჩნდება, თუმცა, ცხადია, რომ საბჭოთა სისტემის დაშლიდან, სულ რაღაც (ან უკვე), 30-ზე მეტი წელი გავიდა და „დაკარგული თაობის“ რამდენადმე ილუზორული ხედვა კვლავ მნიშვნელოვანია კინოსთვის, თეატრისთვის, ლიტერატურისთვის. საბოლოოდ, ამაში ნეგატიური არც არაფერია – ნებისმიერი თაობის ტკივილს, მარტოობას, ტრაგედიას, დრამას თავისი ილუზორული ფანტომები და სტერეოტიპული შიშები ახლავს თან: ძირითადად, გადაჭარბებული ან არასათანადოდ შეფასებული. კინოსთვის, და იმდენად მნიშვნელოვანი ისტორიული გარდატეხების მქონე კინოსთვის, როგორიც ქართულია, ეს ასევე ჩვეულებრივი მოვლენაა. ამ თემატურ ინტერესში, მხატვრული განვითარების თვალსაზრისით, ნაკლებად მეტყველია მხოლოდ ის, თუ, უმეტესწილად, როგორ იხატება ყოფის ყოველდღიურობა, რა რჩება მასში სტერეოტიპული და რა იწყებს ახალი ხედვის პროცესს.
ილო ღლონტის ფილმი, „რატომ ვართ ერთად“ (2022), რამდენიმე თაობის, თბილისური ყოფისა და ისტორიის მატარებელი ოჯახის ამბავია: 20 წლის ბიჭს, გიოს (ივანე ღლონტი), რომელიც მამასთან (ლევან ღლონტი) ერთად ცხოვრობს, სამართალდამცველები ყაჩაღობას აბრალებენ და მისი დახსნა მამის დროებით პატიმრობად, შემდეგ მამის დახსნის „სხვა გზის“ ძიებად და უფროსი თაობის – ბებია-ბაბუის (მარინა ყუბანეიშვილი, თამაზ აბესაძე) და ბიძის (ილია ღლონტი) ოჯახის დაწიოკებად დაუჯდება სამივე თაობას, რომელიც ამ რამდენიმე პერსონაჟის სახით, თბილისურ ისტორიას და თანამედროვეობას აერთიანებს. ამავე რეჟისორის ადრეულ ნამუშევარშიც, დრამატული ოჯახური ყოფის მნიშვნელობა გამოჩნდა – ფილმში ,,ხუთი ვარიაცია“, რომელიც რეჟისორმა 2005 წელს გადაიღო, მთავარი – ერთად ყოფნის გარდაუვალი, თან დრამატული აუცილებლობა ჯერ კიდევ მაშინ წარმოაჩინა, როგორც ყოფიერების ძირითადი არსის ინტერპრეტაცია. ბებიის, ბაბუის, ბიძის, მამის, შვილის, მამის მეგობრების და ასე დაუსრულებლად – ამ წრის ურთიერთობებში მთავარის აღმოჩენა, გამოკვეთა, დასრულებულად მოწოდება, როგორც ჩანს, ყოფიერების ერთიან აღქმაშია. ფილმის სცენარის ავტორები (ილია ღლონტი, ლევან ღლონტი, არჩილ ქიქოძე), ფილმის რეჟისორიც და ოპერატორიც (მინდია ესაძე), ყოფიერების ამ ფილოსოფიური მარტივი ცნების – ერთად ყოფნის სიღრმისეული აზრის აღწერისას, გამარტივებულ, არა პათოსით შექმნილ ყოფით სურათებს არჩევენ და არა დრამატიზებული განცდის დემონსტრირებას.
ეს დახვეწილი და კარგი პოზიციაა, თუმცა 21-ე საუკუნის ქართული კინოს დროდადრო კვლავ აქტუალური ნიშანია, რომელიც, ძირითადად, მაინც 90-იანი წლების ისტორიას მოსდევს: ყველა იმ ეპიზოდში, სადაც ფილმის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან და საინტერესო პერსონაჟს, ბებიას (მარინას, როგორც მას მიმართავენ) საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა უწევს თანამედროვე სინამდვილის მიმართ, მისი მშვიდი, არა გამაღიზიანებელი, ინტონაციურად სწორად მიმართული ვრცელი რეპლიკები მაინც იძენს ზედმეტად ხაზგასმით იერს და ერთიანი, სწორი კომპოზიციური სინამდვილიდან ამოვარდება ხოლმე. ასეთია ბინის ჩხრეკის ეპიზოდიც, ასაკოვანი ქალის სამართლიანი, თუმცა იმედგაცრუებული აღშფოთებაც და კადრში მოქცეული, ამ დაუცველი პერსონაჟის ერთი თვალის შევლებაც კი საკმარისია იმისთვის, რომ მის მიერ წარმოთქმული ფრაზების უმრავლესობა, სრულიად ზედმეტად მოგეჩვენოს. სხვა საკითხია, თუ რამდენად ორგანულია ეს ტექსტი დრამატურგიულ ქსოვილში – ის ხომ თავიდან ბოლომდე გაგრძელებაა იმ, ასევე ბუნებრივი რეაქციის, რომელიც ასაკოვანი გმირის უსამართლობასთან ურთიერთობაზე მეტყველებს. შესაბამისად, არა თავად ნახევრად რეპლიკებად დაყოფილი მონოლოგი ღირსების აყრის შესახებ, არამედ სწორედ ამ ერთ, კონკრეტულ და რამდენიმე სხვა ეპიზოდში წარმოთქმული ეს ფრაზები არ შეიგრძნობა სრულიად გამართლებული და კარგად შექმნილი რეაქციის ბუნებრივ გამოხატულებად.
ფილმის რეჟისორის და სცენარის ავტორების მიერ შექმნილი ეს გარემო ნაცნობიცაა, ნოსტალგიურად სევდის მატარებელიც და მარტივიც თავისი სათქმელით. მართალია, იოლად იბადება ასოციაციები ეკრანზე ყოფის ამსახველი დეტალების იმ მაგალითებთან, რომლებიც მრავლადაა ქართულ კინოში 90-იანი წლებიდან დაწყებული, თუმცა ეს არაფერს ნიშნავს, მითუმეტეს, რომ ნებისმიერი სოციალურად ნაცნობი სივრცე ყოველთვის შეიცავს იდენტურ ნიშნებს. მთავარია, რამდენად საინტერესოა მისი მხატვრული ინტერპრეტაციის ესა თუ ის მოცემულობა. ყოველთვის, როდესაც ქართულ ფილმში გმირების ყოფის ამსახველი ინტერიერი ჩნდება, მასში სინამდვილის (თუ სინამდვილე პრიორიტეტული მახასიათებელია) მეტყველი დეტალები ნაკლებად შესამჩნევია. უფრო სწორად, ნაკლებად გამოკვეთილი. ამ განსაკუთრებულ მახასიათებელს იმეორებს ფილმის ძირითადი ინტერიერები – როგორც დროისა და პიროვნების ხასიათის შემადგენელი.  გარემო, როგორც დროის ერთგვარი ციტატა, შეიძლება არსებითად არაფრით განსხვავდებოდეს იმისაგან, რასაც ყოველდღიურობაში ვეხებით. შესაძლებელია, საერთოდ არ ვიგრძნოთ მსგავსების დეტალებიც – ეს ყველაფერი განწყობის საერთო ნიშანზეცაა დამოკიდებული, თუმცა საერთოც და ასოციაციურიც ამ ფილმში მეტია, ვიდრე გამორჩეული და განსხვავებული.
თუ გამორჩეულსა და განსხვავებულ მოტივზე ვიფიქრებთ, მაშინ, ალბათ, კვლავ ურთიერთობათა სიმარტივესა და რაღაც, სწორედ თაობათაშორისი დამოკიდებულებისთვის დამახასიათებელ, მორიდებისა და პატივისცემის ჩუმ, თითქმის უსიტყვო გამოხატულებაზე უნდა ითქვას, სადაც ინგლისურის გაკვეთილი იქნება ეს, რომელსაც მარინა შვილიშვილს უტარებს თუ საუზმედ გამზადებული კერძის განხილვა, უხმოდ, უსიტყვოდ ებმის ერთმანეთს დამოკიდებულებები.
უცნაურია, როდესაც ახალი არაფერია ამ ურთიერთობებში და, ამავე დროს, შეუმჩნეველი რჩება ის, რაც ყოველთვის მნიშვნელოვანია – წარსულზე გულისწყვეტა, სინანული. თითქოს ახლით არსებობის სურვილი არც კი არსებობს – ყოველ შემთხვევაში, ასეთი განცდა ნამდვილად ჩნდება იქამდე, სანამ მას მეორე, არანაკლებ საინტერესო განცდა არ ცვლის – განა ნაკლებად ადამიანური ან პიროვნული სრულფასოვნებისთვის ნაკლებად სასიცოცხლოა წარსულისა და წარსულიდან მოსული თაობების ერთად ყოფნა? ან ვინ დაუწესა ადამიანებს გარემოს მუდმივი ცვლილებებისკენ არანორმალური სწრაფვის მოვალეობა? სადა განცდებით მოტანილი ეს ურთიერთობები ფილმის გმირებს არ ბოჭავს წარსულით და არაფერს ავალდებულებს მომავალთან დაკავშირებით, იმიტომ რომ მათთვის ერთად ყოფნა ბუნებრივია. ბუნებრივია ისევე, როგორც ერთმანეთის სიკეთისა და სისუსტეების ცოდნა.
90-იანი წლებიდან სოციალური სინამდვილე აშკარად კარნახობდა საკუთარ პირობებს მხატვრულ პროცესებს, თუმცა პროცესი ყოველთვის არაერთგვაროვან სახეს იღებდა და, ძირითადად, უმეტესწილად, მაინც უტრირებული თხრობით მთავრდებოდა ხოლმე. ალბათ, ამიტომაც ნებისმიერი ნამდვილი ამბავი, რომლის მხატვრული ინტერპრეტაციაც თანამედროვე ქართულ კინოში ხდება, ორმაგად საინტერესო უნდა იყოს. სწორედ ამ მხატვრული უტრირების უარყოფას ახერხებენ ფილმის ავტორები. ბუნებრიობის ინტერპრეტაციას და მის ნორმად დამკვიდრებას ნამდვილად სჭირდება გარკვეული დრო. ილო ღლონტის ფილმი ამ ხანგრძლივი პროცესის შედეგის ერთ-ერთი ის მაგალითია, რომელიც, თავისთავად გაცნობიერებულ ფასეულობებთან ერთად, ხასიათის მთავარი ნიშნების მკვეთრად წარმოჩენასაც ცდილობს. თემოს პერსონაჟის სიმშვიდე და ოდნავი იმპულსური რეაქცია უფროსი თაობის ფილოსოფიურ სიბრძნესთან და ძალადობრივი სამყაროს ცუდად შეცნობასთან თანაარსებობს.
90-იანი წლების შემდეგ ათწლეულების გამოცდილებამ ამ გმირებს და მათ ავტორებს სხვა გზა მოაძებნინა: ,,ერთად ყოფნის“ აზრის სხვადასხვაობაც ერთი სათქმელის ირგვლივ ტრიალებს – ნამდვილი საჭიროება, ურთიერთობის მთელი უწყვეტი ჯაჭვი ისეთ მარტივ ქმედებებშია, რომლებიც ხანდახან მხოლოდ ერთ ჭერქვეშ, ერთი საუზმის მიზეზით, ერთი განსაცდელის ირგვლივ ან ერთი ლაბორატორიული კვლევის დროს ერთად და ჩუმად ყოფნას შეიძლება გულისხმობდეს, აციებულ ამინდში…დაკარგული თაობის“ ტრაგედია, გარდა ომისა და სოციალური კატასტროფისა, ყოველთვის და ყველგან ამ ერთად ყოფნის ფილოსოფიური აუცილებლობის დეფიციტშიც იმალებოდა.

Is there such an interpretation of disagreements between generations in Georgian art, in particular, dramaturgy, cinema, as Gertrude Stein's search for the explanation of the creative realities and psychotypes of the "lost generation"? This is still controversial and will probably take decades but it is clear that more than (or already) 30 years have passed since the collapse of the Soviet system and the somewhat illusory vision of the "lost generation" is still important for cinema, theater, literature. In the end, there is nothing negative about this either - the pain, loneliness, tragedy, drama of any generation carries with it its illusory phantoms and stereotypical fears: mostly exaggerated or underestimated. For cinema, and for one with such important historical transitions as Georgian cinema, this is also a common occurrence. From the point of view of artistic development and in this thematic interest, it is less expressive how everyday existence is drawn for the most part, what remains stereotyped in it and what starts the process of a new vision.
Ilo Ghlonti's film, "Why Are We Together" (2022), is the story of a family with several generations, of life and history of Tbilisi: a 20-year-old boy, Gio (Ivane Ghlonti), who lives with his father (Levan Ghlonti), is accused of robbery by the law enforcement officers, and it costs uproar to all three generations of the family, grandparents (Marina Kubaneishvili, Tamaz Abesadze) and uncle (Ilia Ghlonti) in the process of finding the ways of his release, as well as his father's temporary imprisonment and the search for "another way" to set his father free. In the early work of the same director, the importance of dramatic family existence appeared in the film "Five Variations," which the director shot in 2005, the main thing - the inevitable, dramatic necessity of being together was presented even then as an interpretation of the main essence of existence. Grandmother, grandfather, uncle, father, son, father's friends, and so on endlessly seem to be in the unified perception of existence while discovering, highlighting, and calling the main thing in the relations of this circle. While describing this simple philosophical concept of existence - the profound meaning of being together, the authors of the film script (Ilia Glonti, Levan Glonti, Archil Kikodze), the film director and cameraman (Mindia Esadze), choose simplified, non-pathos-created images of existence rather than demonstrating a dramatized feeling.
This is a subtle and good position but it is still a relevant sign of Georgian cinema of the 21st century, which mostly still follows the history of the 1990s: in all those episodes where one of the most important and interesting character, the grandmother (Marina, as she is addressed) has to express her own attitude towards modern reality, her calm, non-irritating, intonation-correctly directed long lines still acquire an overly emphatic look and sometimes fall out of the unified, correct compositional reality. Such is the episode of conducting the apartment search, the elderly woman's righteous but frustrated indignation and even one glance at this vulnerable character in the shot is enough to make most of the phrases she utters seem completely superfluous. Another question is how organic this text is in the dramaturgical fabric - after all, it is a continuation from the beginning to the end of the natural reaction of the elderly heroine to injustice. Therefore, not the monologue itself divided into half-replies about the loss of dignity, but these uttered phrases in this specific and several other episodes will not be felt as a natural expression of a completely justified and well-made reaction.
This environment created by the film director and scriptwriters is both familiar, nostalgically sad and simple in its meaning. It is true that associations are easily born with the examples of the details of being on the screen, which are abundant in Georgian cinema since the 1990s, but this does not mean anything, especially since any socially familiar space always contains identical signs. The main thing is how interesting this or that aspect of its artistic interpretation is. Whenever an interior depicting the heroes’ presence appears in a Georgian film, the expressive details of authenticity (if authenticity is a priority feature) are less noticeable. Or rather, less pronounced. This special feature is repeated by the main interiors of the film - as a constituent of the character of the time and the person. The environment, as a kind of quotation of time, can be essentially no different from what we touch in everyday life. It is possible that we may not feel the details of the similarities at all - it all depends on the general sign of the mood, although the common and associative in this film are more than distinctive and different.
If we think about a distinctive and different motive, then perhaps it should be said about the simplicity of relationships and something characteristic of intergenerational attitudes, the silent, almost wordless expression of avoidance and respect, whether it is the English lesson that Marina is giving to her granddaughter or the discussion of the meal prepared for breakfast silently, the attitudes stick to each other without words.
It is strange when there is nothing new in these relationships and at the same time, what is always important is overlooked - heartbreak over the past, regret. It is as if the desire to exist anew does not even exist - at least such a feeling really arises until it is replaced by another, no less interesting feeling - is it less vital for the less human or personal fulfillment of the past and the generations that come from the past to be together? Or who imposed on humans the duty of abnormal pursuit of permanent changes in the environment? These relationships, brought by simple feelings, do not bind the heroes of the film with the past and do not oblige anything regarding the future because it is natural for them to be together. It's as natural as knowing each other's strengths and weaknesses.
Since the 1990s, social reality has clearly dictated its own conditions to artistic processes, although the process has always taken a heterogeneous form and, in most cases, ended up with a distorted narrative. Perhaps, that is why any true story, which is artistically interpreted in modern Georgian cinema, should be doubly interesting. The authors of the film manage to reject this artistic expression. It really takes some time to interpret naturalness and establish it as the norm. Ilo Ghlonti's film is one of the examples of the result of this long process, which, along with self-realized values also tries to clearly present the main signs of character. The calmness of Temo's character and the slightest impulsive reaction coexist with the philosophical wisdom of the older generation and a poor understanding of the violent world.
After the 1990s, the experience of decades made these heroes and their authors find another way: the difference in the opinion of "being together" also revolves around one thing - the real need, the whole continuous chain of relationships is in such simple actions, which are sometimes only under one roof, for one reason to have breakfast. It can mean being together and silent around an ordeal or during one laboratory study, in cold weather...The tragedy of the "lost generation," apart from war and social catastrophe, always and everywhere was hidden in the deficit of the philosophical necessity of being together.