თანამედროვე კინოს ისტორიაში ზაზა ურუშაძის ფილმი, „აღსარება” (2017) ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნამუშევარია, რომელიც აშუქებს ადამიანის შინაგან ბრძოლას, სინდისის ტვირთსა და საზოგადოებასთან ურთიერთობას. რეჟისორი ცდილობს, გააანალიზოს ადამიანის ფსიქოლოგიური და სულიერი მდგომარეობის სიღრმეები, შიშები და შეცდომები.
ამბავი საკმაოდ პოზიტიურად იწყება. მამა გიორგი, თავის მორჩილთან ერთად,ჩადის პატარა სოფელში ღვთისმსახურებისათვის. იმისთვის, რომ ადგილობრივების კეთილგანწყობა მოიპოვოს და აზიაროს სულიერ ცხოვრებას, გადაწყვეტს, საღამოობით კინოჩვენებები გამართოს. თავიდან ყველაფერი კარგად მიდის, სანამ ადამიანები ნამდვილი სახის გამოვლენას არ დაიწყებენ. სწორედ აქედან იწყება გმირში სულიერი ბრძოლები. მართალია, მთავარი მოქმედი პირი მღვდელია, თუმცა ფილმი სულაც არ არის რელიგიური. სასულიერო პირიც ხომ ადამიანია, ის შეიძლება დადგეს დილემის წინაშე და გაუჭირდეს სწორი არჩევანის გაკეთება.
კინოსურათის ვიზუალური გადაწყვეტები გაცილებით დიდ ემოციებსა და გრძნობებს აღვიძებს, ვიდრე სხვადასხვა დიალოგი, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ დიალოგები საკმაოდ დახვეწილი და მრავლისმთქმელია. ფილმში ბევრი ლამაზი სცენაა, რომელთაგან ყველაზე მნიშვნელოვანი ფინალურია, მორჩილი ვალიკოსა და მამა გიორგის დიალოგი, გაშლილ სივრცეში, ლამაზი, დიდი ხის ქვეშ. აქვე ხდება ამ ორი პერსონაჟის გარდაქმნა. ისინი ხვდებიან თავიანთ შეცდომებს და იმასაც, როგორ უნდა გამოასწორონ ისინი, თუმცა ფინალი ღიაა.მიუხედავად იმისა, რომ დასასრული ცდილობს ყველაფრის ახსნას, ფილმი ტოვებს რამდენიმე პასუხგაუცემელ კითხვას, მაგრამ, ალბათ, ასეც უნდა იყოს, რადგან საინტერესო ნამუშევრის შემდეგ ყოველთვის უნდა არსებობდეს აუხსნელი ელემენტი, რათა მაყურებელი დაუფიქრდეს ხელოვნების ნაწარმოების იდეას, პრობლემატიკას და შეეცადოს, პასუხი თავად მოძებნოს.
კამერა მუდმივად ადევნებს თვალს პერსონაჟებს, რაც დამატებით ღრმა განცდას ქმნის მაყურებელში. თითოეული კადრი, როგორც ზედმიწევნით დეტალური, კარგად გადმოსცემს პერსონაჟების სულიერ დაძაბულობას. მოძრაობს ნელა, რაც გეხმარება იმაში, რომ ახლოს მიხვიდე გმირებთან დ განიცადო მათი გრძნობები. ასევე ხშირია გრძელი კადრები. ოპერატორი (გიორგი შველიძე) ხშირად აჩვენებს გმირებს იზოლირებულად და არაკონტაქტურ მდგომარეობაში, რაც კარგად ასახავს სინათლესთან ბრძოლას და პიროვნულ კრიზისს.
მიუხედავად იმისა, რომ მუსიკა ძალიან მნიშვნელოვანია კინოსურათისათვის, ურუშაძის ფილმში ბუნებრივი ხმები ბატონობს. რამდენიმე ადგილას მკვეთრად ისმის ბუზის ბზუილიც,სიმბოლოდ დაძაბულობისა და ნეგატიური ატმოსფეროსი. ბუზი, როგორც სინდისის ხმა, მოუსვენარია, არ ჩერდება, ვით გმირების შინაგანი ომები. დრამატული და ამაღელვებელი მელოდია, საგალობლების თანხლებით, ფილმს სრულყოფილებას სძენს.
ეს ნამუშევარი, დიდწილად, ფსიქოლოგიურია, თუმცა ასევე შეიცავს მცირე იუმორისტულ ელემენტებს, რაც ზოგ ადგილას გადასულია ცინიზმსა და ირონიაში. ძირითადად, გამოიყენება საკუთარი მდგომარეობის შესაფასებლად. ამ მხრივ, საინტერესოა თევზაობიდან თევზის გარეშე დაბრუნების სცენა და მორჩილის რეაქციები უმნიშვნელო მოვლენებზე. მართალია, ფილმში იუმორი მეორეხარისხოვნია, თუმცა მისი როლი მნიშვნელოვანი და ემოციურად დატვირთულია. იგი მცირედით, მაგრამ მაინც ხელს უწყობს მუქი ტონების განზოგადებას.
კინოსურათი გამოირჩევა მძიმე დეპრესიული ატმოსფეროთი, რომელიც ვიზუალურად კარგად არის გადმოცემული. გამოყენებულია მუქი ფერები და მინიმალისტური დეკორაციები. დიდი მნიშვნელობა ენიჭება პეიზაჟს, რაც ხშირად შეესაბამება გმირების შინაგან განწყობას. ღრუბლიანი ცა, ფართო სივრცეები, დაცარიელებულო გარემო და წვიმიანი მდელოები მეტაფორაა პერსონაჟის ემოციური მდგომარეობის ცვლილებისა. ეს ნამუშევარი გამოირჩევა დეტალებზე ორიენტირებით, რაც იძლევა საშუალებას სიღრმისეულად გააანალიზო არა მხოლოდ მთავარი გმირის შინაგანი სამყარო, არამედ მისი ურთიერთობა საკუთარ სინდისთან და საზოგადოებასთან.
„აღსარების“ ერთ-ერთი უპირატესობა სამსახიობო თამაშია. მსახიობების სუფთა და დაუფარავი ემოციები წარმოდგენილია დელიკატურობითა და დახვეწილობით. ისინი ბევრ რამეს შეგნებულად ტოვებენ უთქმელად, მაგრამ მათი დახვეწილი ჟესტები, მზერა და სინანული ყვება დამატებით პატარა ამბებს. პერსონაჟები თანდათან ქმნიან რთულ ემოციურ არქეტიპებს, რაც ფილმს კიდევ უფრო მეტ დრამატიზმს სძენს. გმირების ემოციების გამოხატვა იმდენად ბუნებრივია, რომ მაყურებელი ადვილად ხვდება მათ შინაგან სამყაროში.
დიმიტრი ტატიშვილი (მამა გიორგი),როგორც ფილმის ერთ-ერთი მთავარი პერსონაჟი, შესანიშნავად გადმოსცემს ადამიანის შინაგან ბრძოლას, მერყევ ხასიათსა და გარდაქმნის პროცესს. ის რეალისტურად აჩვენებს სინდისის ქენჯნას და ადამიანს, რომელმაც გააცნობიერა საკუთარი შეცდომები; ცდილობს განსაზღვროს, რა არის მართალი და როგორ მოიქცეს სწორად. პერსონაჟი განვითარების პროცესში განიცდის ძლიერ ტრანსფორმაციას.
სოსო ხვედელიძე (მორჩილი ვალიკო) ასრულებს მრავალმხრივსა და რთულ პერსონაჟს. მამა გიორგის მსგავსად, ისიც განიცდის სულიერ კრიზისს, მუდმივად აქვს კითხვები უმნიშვნელო მოვლენასთან დაკავშირებითაც კი. განსაკუთრებით ბევრ კითხვას იგი მამაოს უსვამს, თუმცა პასუხამდე მაინც თავისით მიდის. ის არის უბოროტო გულისა დაშენდობის მაგალითი. მოსახლეობის შიშით ის არ დარჩა მღვდლის გვერდით გასაჭირის ჟამს, თუმცა გააცნობიერა თავის ქმედება და დაბრუნდა, რაშიც ნათლად ჩანს მისი სინდისის ქენჯნაც, სასიამოვნოდ გაგაოცებს მისი ზუსტად შესრულებული პერსონაჟი.
სოფიო სებისკვერაძის (ლილი) ეკრანული სახე ნატურალისტურია. მან შეძლო, გადმოეცა სულიერ კრიზისში მყოფი ქალის სახე. მისი თამაში ამძიმებს ფილმის ფსიქოლოგიურსა და მორალურ მხარეებს.
ასევე არ შეიძლება არ აღინიშნოს ნატა მურვანიძისა და დარეჯან ხარშილაძის პერსონაჟები. მართალია, ეს უკანასკნელი ეპიზოდურ როლში გამოჩნდა, თუმცა ის ახერხებს ღრმად დააფიქსიროს ადამიანის სინდისი და რელიგიური თუ პირადი არჩევანის საკითხები.
ბევრი კადრი კომპოზიციურად ორგანიზირებულია, რაც ფილმის სიუჟეტის განწყობას უსვამს ხაზს. მაგალითად, ლილის აღსარების სცენაში ხან მისი და ხანაც მამაოს სახე დაბინდულად ჩანს. ეს დამოკიდებულია მათ შინაგან განწყობაზე. თუ ლილი გრძნობს შეშფოთებას, ეჭვს ან შიშს, კამერაც მის გრძნობებს იზიარებს და გამოსახულებაც დაბინდული და არადამაჯერებელია და იგივე ხდება მეორე პერსონაჟის, მამა გიორგის შემთხვევაშიც. თუ მის სულში დილემა და ფორიაქია, ოპერატორი ამ შემთხვევაშიც იგივე ტექნიკას იყენებს.
თავიდან იფიქრებ, თითქოს რაღაც კადრები გამოტოვებული, დავიწყებულიაო, რჩება სიცარიელის შეგრძნება, თუმცა სინამდვილეში ეს ასე არ არის. დასასრულს, მაყურებლის ფანტაზია თავად ავსებს გამოტოვებულ ეპიზოდებს, რომლებიც თავიდან არ იყო და განმარტავს მოვლენებს, რომლებიც ფილმში მხოლოდ რამდენიმე სიტყვით იყო ნახსენები.
შეიძლება ზოგიერთი მაყურებლისთვის „აღსარება“ რთული აღსაქმელი იყოს მისი ზედმეტად დეპრესიული გარემოს გამო, ამიტომ იგი საჭიროებს ყველა დეტალსა თუ სიტყვაზეყურადღების გახვილებას, რათა ავტორის ჩანაფიქრს სწორად ჩავწვდეთ. ამას ხელს უწყობს სიუჟეტის ნელი განვითრება და რამდენიმე კადრის არასაჭირო სიდიდე.
პერსონაჟების ნამდვილი სახის გამოვლენა და სულიერი კრიზისის ცენტრი სოფელსა და მამაოს შორის დაპირისპირების დროს ჩნდება. ლილის ტყუილს, თითქოს მამა გიორგი მასზე ძალადობდა, ყველა იჯერებს გარდა გოჩასი, რომლისგანაც ეს ყველაზე ნაკლებად იყო მოსალოდნელი. გოჩა თანასოფლელებს არ უყვართ თავისი გულცივობის გამო, თუმცა ის ყველაზე სამართლიანი აღმოჩნდა. როცა პირადი რწმენა წინაღმდეგობაში მოდის სოფლის მორალურ ნორმებთან, ემოციები უმართავი ხდება და ადამიანური სისუსტეები კი გაშიშვლებული. ყველა გამოხატს იმას, როგორიც არის სინამდვილეში.
თანასოფლელები ძალიან განსხვავდებიან ერთმანეთისაგან და, ამავდროულად, ძალიან გვანან ერთმანეთს. თუ თითოეულ მაცხოვრებელს ცალ-ცალკე განვიხილავთ, შევამჩნევთ, რომისინი დაჯილდოებული არიან გამორჩეული თვისებით. ყველა მათგანს თავისი ადამიანური სისუსტე,ცოდვები და სინდისის ქენჯნა აქვს, მონანიების გზა კი ყველასთვის განსხვავებულია.
საბოლოოდ, ხდება კი გასაგები პატარა სოფლის მოსახლეობის მორალი? რა თქმა უნდა, არა. შესაძლებელია მათი დადანაშაულება? არა. ამას იმიტომ ვერ გავაკეთებთ, რომ მათზე უკეთესები არაფრით არ ვართ, პრაქტიკულად იგივე ვართ, მხოლოდ ნაკლები სიმძაფრით. ეს ხალხი არის საზოგადოების კოლექტიური სურათი, რომელიც ხდება იარაღი სამართლიანობისა და ღმერთის სახელით.
ფინალში არის ძლიერი ემოციური კათარზისი და ეიფორიული ეფექტი, მაგრამ მათ მაშინვე წყვეტს სამწუხარო რეალობა და ცხოვრების შეუქცევადობა. ავტორი ემოციებს აძლევს გასაქანს, ამბობს, ჩვენ ყველანი ადამიანები ვართ და ვუშვებთ შეცდომებს. ეს არის ნამუშევარი, რომელიც ყველაზე თავისებურად მოქმედებს. „აღსარება“ მაყურებელს საშუალებას აძლევს არა მხოლოდ შეაფასოს გმირების ემოციები და ფსიქოლოგიური მდგომარეობა, არამედ მოარგოს საკუთარ თავს და ებრძოლოს ადამიანურ სისუსტეებს.

ON REALITY, INTERNAL STRUGGLES AND WEAKNESSES
In the history of modern cinema, Zaza Urushadze’s film “The Confession” (2017) is one of the most important works that highlights a person’s internal struggle, the burden of conscience and their relationship with society. The director tries to analyse the depths of a person’s psychological and spiritual state, fears and mistakes.
The story begins quite positively. Together with his disciple, father Giorgi arrives in a small village for a church service. In order to gain the locals’ goodwill and partake them of spiritual life, he decides to organise film screenings in the evenings. At first, everything goes well until people start to show their true colours. This is where the hero’s spiritual struggles begin. Although the main character is a priest, the film is not at all religious. After all, a clergyman is also a person, he may face a dilemma and find it difficult to make the right choice.
The visual solutions of the film evoke much greater emotions and feelings than various dialogues, although it is noteworthy that the dialogues are quite sophisticated and expressive. There are many beautiful scenes in the film, the most important of which is the final one, the dialogue between the novitiate Valiko and Father Giorgi, in an open space, under a beautiful, large tree. This is where the transformation of these two characters takes place. They realize their mistakes and how to correct them, although the finale is open. Despite the fact that the ending tries to explain everything, the film leaves several unanswered questions, but perhaps that is how it should be, because after an interesting work there should always be an unexplained element so that the viewer thinks about the idea, the problematic of the work of art and tries to find the answer for himself.
The camera constantly follows the characters, which creates an additional deep feeling in the viewer. Each frame, as meticulously detailed, well conveys the characters’ spiritual tension. It moves slowly, which helps you get close to the characters and experience their feelings. There are also frequent long shots. The cameraman (Giorgi Shvelidze) often shows the characters in an isolated and non-contact state, which well reflects the struggle with light and personal crisis.
Although music is very important for the film, natural sounds dominate in Urushadze's film. In several places, the buzzing of a fly is clearly heard, symbolizing the tension and negative atmosphere. The fly, as the voice of conscience, is restless, does not stop, like the characters’ internal wars. The dramatic and moving melody, accompanied by hymns, gives the film a complete shape.
This work is largely psychological, although it also contains small humorous elements, which turn into cynicism and irony in some places. It is mainly used to assess one's own situation. In this regard, the scene of returning from fishing without a fish and the servant's reactions to minor events are interesting. Although humour in the film is secondary, its role is significant and emotionally charged. It contributes to the generalization of dark tones to a small extent, but still contributes to the generalization of dark tones.
The film is distinguished by a heavy depressive atmosphere, which is visually well conveyed. Dark colours and minimalist decorations are used. Great importance is attached to the landscape, which often corresponds to characters’ inner mood. Cloudy skies, wide spaces, empty surroundings and rainy meadows are metaphors for the character's changing emotional state. This work is distinguished by its focus on details, which allows for an in-depth analysis of not only the main character's inner world, but also his relationship with his own conscience and society.
One of the strengths of “The Confession” is the acting. The actors’ pure and undisguised emotions are presented with delicacy and sophistication. They deliberately leave many things unsaid, but their subtle gestures, glances, and regrets tell additional little stories. The characters gradually create complex emotional archetypes, which adds even more drama to the film. The expression of the characters’ emotions is so natural that the viewer easily gets into their inner world.
Dimitri Tatishvili (Father Giorgi), as one of the main characters of the film, perfectly conveys a person’s inner struggle, unstable character, and the process of transformation. He realistically shows the pangs of conscience and a person who has realized his own mistakes; tries to determine what is right and how to act correctly. The character undergoes a strong transformation in the process of development.
Soso Khvedelidze (novitiate Valiko) plays a multifaceted and complex character. Like Father Giorgi, he also experiences a spiritual crisis, constantly has questions about even the most insignificant events. He asks many questions especially Father Giorgi, but still manages to answer them himself. He is an example of a pure heart. Out of fear of the population, he did not stay by the priest's side in times of trouble, but he realized his actions and returned, which clearly shows the torment of his conscience. You will be pleasantly surprised by his accurately chosen character.
Sophio Sebiskveradze’s (Lili) on-screen appearance is naturalistic. She managed to convey the image of a woman in a spiritual crisis. Her performance aggravates the psychological and moral aspects of the film.
It is also impossible not to mention Nata Murvanidze’s and Darejan Kharshiladze’s characters. Although the latter appeared in an episodic role, she manages to deeply capture the issues of human conscience and religious or personal choice.
Many shots are compositionally organized, which emphasizes the mood of the film's plot. For example, in the scene of Lili's confession, sometimes her face and sometimes that of her father are blurred. This depends on their inner mood. If Lili feels anxiety, doubt or fear, the camera also shares her feelings and the image is blurred and unconvincing, and the same happens in the case of the second character, Father Giorgi. If there is a dilemma and confusion in his soul, the cameraman uses the same technique in this case.
At first, you might think that some scenes have been left out, forgotten, and there is a feeling of emptiness, but in reality this is not the case. In the end, the viewer's imagination fills in the missing episodes that were not there at the beginning and explains the events that were mentioned in only a few words in the film.
Some viewers may find "The Confession" difficult to comprehend due to its overly depressive atmosphere, so it requires paying attention to every detail or word in order to properly grasp the author's intention. This is facilitated by the slow development of the plot and the unnecessary length of several scenes.
The characters’ true nature and the centre of the spiritual crisis appear during the confrontation between the village and the father. Everyone believes Lili's lie that Father Giorgi abused her, except for Gocha, from whom this was least expected. Gocha is not loved by his fellow villagers because of his coldness, although he turned out to be the fairest. When personal beliefs clash with the moral norms of the village, emotions run wild and human weaknesses are exposed. Everyone expresses themselves as they truly are.
The villagers are very different from each other and, at the same time, very similar to each other. If we consider each resident separately, we will notice that they are endowed with distinctive qualities. All of them have their own human weaknesses, sins and remorse, and the path of repentance is different for everyone.
In the end, does the morality of the inhabitants of a small village become understandable? Of course not. Is it possible to blame them? No. We cannot do this because we are no better than them, we are practically the same, only with less intensity. These people are a collective image of society, which becomes a weapon in the name of justice and God.
In the finale, there is a strong emotional catharsis and euphoric effect, but they are immediately interrupted by the sad reality and irreversibility of life. The author gives vent to emotions, says that we are all human and make mistakes. This is a work that has the most peculiar effect. "The Confession" allows the viewer not only to assess the emotions and psychological state of the characters, but also to adapt to themselves and fight human weaknesses.