ტექნიკას შეწირული შინაარსი
კოტე ჩაბაკაურის მოკლემეტრაჟიან სტუდენტურ ფილმს, „სათამაშო ცხენი“ (2019) ჰყავს სამი პერსონაჟი: გიორგი (თედო ბექაური), დედა (ნინო კვიტატიანი) და ქეთო (ქეთი ჩხარტიშვილი). რეჟისორი აღწერს მთავარი გმირის, გიორგის ცხოვრების ერთ ნაწილს, რომელიც, შესაძლოა, ამ პერსონაჟის რუტინის გარდამტეხ მომენტადაც იყოს მიჩნეული.
გიორგი, ერთი შეხედვით, არაფრით გამორჩეული ადამიანია. იგი ყოველ დილით მიდის სამსახურში, სადურგლოში, საღამოს ბრუნდება შინ და ასე გრძელდება სულ, თუმცა მის ცხოვრებაში არის ერთი დიდი პასუხისმგებლობა – ავადმყოფი დედა. ფილმში არ ჩანს, თავისუფალ დროს რას აკეთებს მთავარი გმირი ან აქვს თუ არა საერთოდ თავისუფალი დრო, მაგრამ იმ სიუჟეტით, რასაც რეჟისორი სთავაზობს აუდიტორიას, მხოლოდ მომქანცველი ერთფეროვნებაა წარმოდგენილი და გიორგიც, თითქოს, ამას ემორჩილება. კინოსურათში არაა გამოკვეთილი, იგი რაიმეს ებრძვის თუ ახალს ეძებს. არადა, მასთან თავად მიდის სიახლე, რასაც ის სიხარულით ეგებება.
გიორგის პერსონაჟზე საუბრისას, პირველ რიგში, მისი სიმშვიდე და სიდინჯე უნდა აღინიშნოს. ის ჩუმია, მოკრძალებული და თავმდაბალი. თითქმის შეუძლებელია ამ კინოგმირის უარყოფითი თვისების მოძებნა, ყოველ შემთხვევაში, რეჟისორი არ აჩვენებს ამას. თედო ბექაურმა საკმაოდ დამაჯერებლად და გულწრფელად განასახიერა როლი. ბევრ ქართულ ფილმში, იქნება ეს პროფესიონალის, მოყვარულის თუ სტუდენტის მიერ გადაღებული ნამუშევარი, კინოსამსახიობო დონე ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად რჩება. მართალია, თედოს ემოციურად რთულად შესასრულებელი როლი არ ჰქონდა, მაგრამ მისი ქმედება და, რაც მთავარია, მეტყველება ერთობ ბუნებრივია.
დედა გიორგის ცხოვრებაში ყველაზე ახლობელი ადამიანია (ფილმში არსებული განწყობისა და გიორგის გულჩათხრობილობის გარდა, ამაზე მეტყველებს, თუნდაც დაბადების დღის ეპიზოდი, სადაც მხოლოდ დედა-შვილი არიან წარმოდგენილი). დედა ავადმყოფი ქალია, რომელიც ცდილობს ტვირთად არ დააწვეს შვილს და გიორგის მიერ გამოთლილ და თავის მიერ მოხატულ ცხოველებს ყიდის. იგი გასართობად, დროის გასაყვანად, საკუთარი თავისთვის რაღაც დანიშნულების მისაცემად გიორგის დაწყებულ ნამუშევრებს ასრულებს.
ნინო კვიტატიანის პერსონაჟს რიგ მომენტებში დამაჯერებლობა აკლია. მაგალითად, პირველივე რეპლიკის დროს: “მმ… გემრიელია!” ან დაბადების დღის სცენაში. ამის საპირისპიროდ, სახლში მისულ კლიენტთან სცენაში იგი ბუნებრივად მეტყველებს და სიყალბის ეფექტი ქრება.
როგორც ჩანს, ქეთი ჩხარტიშვილის გმირის შემთხვევაში შედარებით ნაკლები დავალება იყო შესასრულებელი. ის სცენები, სადაც იგი ჩანს, უმეტესად, სწორი ემოციითაა წარმართული, თუმცა გამონაკლისია სცენა, სადურგლოში მისვლა, სადაც იგი პირველად ჩნდება. თავად ეს ეპიზოდია ხელოვნურად გათამაშებული მსახიობების მიერ, რაც მეტყველებასა და ინტონაციაში უფრო გამოიკვეთება, ვიდრე მათ საქციელსა და მოქმედებაში.
ფილმის პერსონაჟები საკმაოდ ზედაპირულად შექმნილი კინოსახეებია. ისინი გვანან სტანდარტულ გმირებს, რომელთაც არ გააჩნიათ უარყოფითი თვისება. ფაქტობრივად, არ ჩანს მათი მეორე მხარე, ყველანი მხოლოდ ცალმხრივად დანახული ადამიანები არიან. ზედაპირული დამოკიდებულება არამხოლოდ პერსონაჟებთან მიმართებაში ვლინდება, არამედ იდეურ მიმართულებაშიც. შინაარსობრივად რამდენად საგულისხმო და გამორჩეულია ეს ნაწარმოები, ცალკე თემაა. სავარაუდოდ, რეჟისორი დიდად არ ჩაძიებია ამ საკითხს.
კინოსურათში მოყოლილ ამბავში ნეიტრალურობაა შენარჩუნებული ამსახველსა და ასახულს შორის, ანუ რეჟისორის მხრიდან არ ჩანს რაიმე დამოკიდებულება ან შეფასება იმის მიმართ, რასაც აღწერს და, ალბათ, სწორედ ეს იყო მისი მიზანი. გარდა ამისა, შეუძლებელია ამ ნამუშევრის ჟანრის დადგენა, რადგან არაა რაიმე სპეციფიკური ნიშანი (ან ნიშნები) ამის საპოვნელად. ხშირად დრამას უწოდებენ ფილმს, როდესაც მისი ჟანრის განსაზღვრა სურთ, თუმცა მასში არ ჩანს დრამისათვის სახასიათო ნიშნები, მაგალითად, მკვეთრი კონფლიქტი, ან ორი დაპირისპირებული მხარე და ა.შ.
კოტე ჩაბაკაური ცდილობს, არ გაწელოს ეპიზოდები. მას აშკარად არ სურს ზედმეტი და უსარგებლო მომენტებით გადატვირთოს ნამუშევარი, ტემპი დააგდოს და თხრობა უინტერესო გახადოს, თუმცა მაინცაა რამდენიმე პატარა მონაკვეთი, არაბუნებრივად რომ გამოიყურებიან კონკრეტულ სცენებში. ძირითადად, ესაა სამსახურის სცენები, როცა გიორგის თანამშრომლები აქტიურობენ. მაგალითად, ახლადმოსულ მთავარ გმირს უფროსი ეუბნება – „აბა, შენ იცი, გიორგი!” და მხარზე ხელს მოარტყამს ან საჭმელად დამსხდართა დიალოგი. შესაძლოა, ასეთი არანატურალისტური განწყობა მათივე როლებიდან გამომდინარეობს და თუკი ისინი ბუნებრივად შეასრულებდნენ ამას, მაშინ ეს სცენები ამოვარდნილი არ იქნებოდა ერთი მთლიანობიდან.
ცალკე აღნიშვნის ღირსია ოპერატორის, ალექსანდრე საჯაშვილის ნამუშევარი. მისი მოძრაობის რიტმი სათანადოდ მიჰყვება თხრობის რიტმს. ეტყობა, რომ მან მეტად საგულისხმო შრომა გასწია ფილმის ტექნიკური მხარის მოწესრიგებასა და მომხიბვლელობაში, კარგად გაართვა თავი როგორც მუქ ტონებს, ჩაკეტილ სივრცესა და ხელოვნურ განათებას, ასევე ბუნებრივ განათებაზე მუშაობას, ახლო პორტრეტებსა და შორ კადრებს.
კოტე ჩაბაკაურმა, როგორც დამწყებმა კინორეჟისორმა უფრო დიდი ყურადღება მიაქცია ფილმის ტექნიკურ მხარეს, ვიდრე ორიგინალური თავგადასავლის მოყოლას. იმედია, მომავალში იგი ამასაც დახვეწს.

Kote Chabakauri's short student film "Toy Horse" (2019) has three characters: Giorgi (Tedo Bekauri), Mother (Nino Kvitatiani) and Keto (Keti Chkhartishvili). The director describes one part of the main character, Giorgi’s life, which may be considered as a turning point in the routine of this character.
At a glance, Giorgi is not a remarkable person. He goes to work, to the carpentry every morning, returns home in the evening, and so on, although there is one big responsibility in his life - his sick mother. The film does not show what the main character does in his free time or whether he has any free time at all, but with the plot that the director offers to the audience, only exhausting monotony is presented and Giorgi seems to obey it. It is not clear in the movie whether he is fighting something or looking for something new. However, the news itself comes to him, which he welcomes with joy.
Speaking about Giorgi's character, first of all, his calmness and staidness should be mentioned. He is quiet, modest and humble. It is almost impossible to find a negative feature of this movie hero, at least the director does not show it. Tedo Bekauri played the role quite convincingly and sincerely. In many Georgian films, whether it is a work shot by a professional, amateur or student, the level of film acting remains one of the main problems. It is true that Tedo did not have an emotionally difficult role to play, but his actions and, most importantly, his speech are both natural.
Mother is the closest person in Giorgi's life (it is shown not only by the mood of the film and Giorgi's reserved nature but by the birthday episode, where only mother and son are present). The mother is a sick woman who tries not to burden her son and sells animals carved by Giorgi and painted by herself. She gives a finishing touch to Giorgi’s work for fun, to pass the time, to give herself some purpose.
Nino Kvitatiani's character lacks believability in some moments. For example, during the very first line: "Mm... it's delicious!" or in the birthday scene. In contrast, she speaks naturally in the scene with the client coming home and the effect of fakeness disappears.
It seems that in the case of Keti Chkhartishvili's hero, there were relatively fewer tasks to perform. The scenes in which she appears are mostly directed with the right emotion, although the scene in which she arrives at the carpentry, where she first appears, is an exception. This episode itself is artificially played by the actors, which is more apparent in speech and intonation than in their behavior and actions.
The characters of the film are quite superficially created images. They are like standard heroes with no negative traits. Actually, their other side is not visible, they are all people seen only from one side. Superficial attitude is manifested not only in relation to the characters, but also in the conceptual direction. How significant and outstanding this work is in terms of content is a separate topic. Probably, the director did not investigate this matter deeply.
In the story told in the film, neutrality is maintained between the portrayer and the portrayed, that is, there is no attitude or evaluation on the part of the director towards what he is describing, and perhaps this was his goal. Additionally, it is impossible to determine the genre of this work because there is no specific sign (or signs) to find it. A drama is often called a film when one wants to define its genre, although it does not show the characteristic features of a drama, for example, a sharp conflict, or two opposing sides, etc.
Kote Chabakauri tries not to drag out the episodes. He clearly does not want to overload the work with unnecessary and useless moments, to drop the pace and make the narrative uninteresting, although there are still some small passages that look unnatural in certain scenes. Basically, these are scenes at the workplace when Giorgi's employees are active. For example, the boss says to the newly-arrived main character - "Well, good luck, Giorgi!" and pats him on the shoulder, or the dialogue of those sitting down to eat. Perhaps such an unnatural mood stems from their own roles, and if they performed it naturally, then these scenes would not have fallen out of one whole.
The work of the cameraman, Aleksandre Sajashvili is worthy of special mention. The rhythm of his movement properly follows the rhythm of the narrative. He seems to have put a lot of work into making the technical side of the film neat and appealing, handling dark tones, confined space and artificial lighting as well as working with natural lighting, close-ups and long shots.
Kote Chabakauri, as a novice filmmaker, paid more attention to the technical side of the film than to telling an original adventure. Hopefully, he will improve this in the future.