რა არის სიყვარული? ტკივილის, სიხარულის, იმედგაცრუებისა და ვალდებულებების ზღვა. შეგრძნება, რომელიცმისკენ გითრევს და ცდილობს, ყველაფერი დაგათმობინოს. ამ გრძნობის გამო ყველა კომპრომისზე წავა ადამიანი. ხანდახან პიროვნებები აფექტის მდგომარეობაში არასწორ გადაწყვეტილებებს იღებენ. შურისძიების წყურვილი გონებას ისე უბინდავთ, რომ აღარაფერი აინტერესებთ, შედეგებზე არ ფიქრობენ, უბრალოდ, დგებიან და აკეთებე იმას, რაც სწორად მიაჩნიათ.
„რისი მსროლელია, რა იცის, საით ისროლოს“ – თურმე მამუკას მართლა არ სცოდნია, საით უნდა ესროლა. ლევან თუთბერიძის ფილმის, „უშენოდ მგონი მოვკვდები“ (2010) მთავარი კონფლიქტი სწორედ ამ ფრაზით იწყება. მამუკას ქურდებმა ძმაკაცი, დათუშკი მოუკლეს და მისთვის შურისძიება ცხოვრების მთავარი მამოძრავებელი მიზანი გახდა. ერთი შეხედვით, მამუკა ჩვეულებრივი, არაფრით გამორჩეული ბიჭია, რომელსაც ორი ცხოვრება აქვს. ერთში მოხუც ქალს უვლის, ცდილობს ყურადღება არ მოაკლოს. მისი მეორე ცხოვრება ბნელი და საფრთხით სავსეა. თითქმის იარაღთან ერთად სძინავს.
მამუკასთან ერთად ფილმის მთავარი გმირი ზაზაა. მამუკა კრიმინალია, ზაზა ჩვეულებრივი რომანტიკოსი მწერალი. ისინი ერთმანეთს არ იცნობენ, მაგრამ ერთანეთთან უხილავი ძაფებით არიან გადაჯაჭვული. ზაზას ორი ქალი უყვარს და არჩევანს ვერ აკეთებს. მისი პირველი სიყვარული ნინაკაა, რომელიც თავის ძმაკაცსაც, პეტრუჩიოსაც უყვარს. ნინაკა, თავისდა უნებურად, საბედისწერო ქალია –  მაცდუნებელი, ლამაზი ქალი, რომელსაც უბედურება მოაქვს ყველასთვის, ვისთანაც რომანტიკულ ურთიერთობაშია. ნინაკაც ვერ აკეთებს არჩევანს. თან უნდა, რომ ზაზასთან იყოს, თან პეტრუჩიო ეცოდება და ეს სიბრალული გადაწონის ყველაფერს. პეტრუჩიო ინვალიდის სავარძელში ზის და არც კი ცდილობს ფეხზე წამოდგომას. საკუთარი თავი მას იმდენად სძულს, რომ სახლში იარაღიც კი აქვს გადამალული ყოველი შემთხვევისთვის.
კინოსურათში ყველა უბედურია. მამუკამ არ იცის, როგორ მოიქცეს, ზაზა ბეწვის ხიდზე დადის და ბედს ეთამაშება, ნინაკა აგონიაშია, რიგლის ძაღლი მოუკლეს. მათ ყველას სხვადასხვა ამბავი და განსაცდელი აქვს, მაგრამ თითქოს მაინც ერთ ღერძზე ტრიალებენ, ერთმანეთს ვერ შორდებიან. ზაზა ყოველ ჯერზე ერთი ნაბიჯით უსწრებს სიკვდილს, მაგრამ ბოლოს ის მაინც ეწევა და საყვარელი ქალის სადარბაზოსთან, მამუკას მიერ უმისამართო გასროლით კვდება. ის არასწორ დროს, არასწორ ადგილას აღმოჩნდა და ზუსტად ისე დაამთავრა სიცოცხლე, როგორც, ალბათ, თავგზააბნეული რომანტიკოსები ამთავრებენ ხოლმე – ტყვიით. სიუჟეტის მთავარი ხაზი გასროლით დაიწყო და დამთავრდა კიდეც. დილით ქურდებმა დათუშკი ჩაცხრილეს და საღამოს მამუკამ შურისძიების მიზნით ქურდებისკენ გაისროლა, მაგრამ ხელში მწერალი ზაზა შერჩა. ორმა უცნობმა ადამიანმა ერთმანეთის ბედი გადაწყვიტა.
2010 წელს გადაღებული ეს ფილმი ყველასთვის კარგად ნაცნობ 1990-იანი წლების ამბებს იმეორებს. ისევ უმისამართოდ ისვრიან ქუჩაში, ისევ ბარიგები და ქურდები არიან დაჯგუფებების სათავეში. ყველას ეშინია. თითქოს წლები არც გასულა. თითოეულს საკუთარი თავისთვის გამზადებული თითო ტყვია უდევს ჯიბეში. ზაზას არ უნდოდა, რომ ეცხოვრა. მისი საუბარი მეგობრებთან გამომშვიდობებას ჰგავდა. მიდოდა, მაგრამ არ იცოდა, სად. თითქოს გრძნობდა, დღე როგორც უნდა დასრულებულიყო. ბეჭედი იყიდა, მაგრამ არა ნინაკასთვის. ჰოლივუდური „ბედნიერი დასასრული“ არცერთ პერსონაჟს არ ღირსებია. თავიდანვე ყველა განწირული იყო. ისინი ერთმანეთს ხშირად არ ელაპარაკებიან. უბრალოდ, ერთ ოთახში სხედან და ერთმანეთს იმედგაცრუებული, არაფრისმთქმელი თვალებით უყურებენ.
რატომ არ წავიდა მამუკა პოლიციაში დათუშკი რომ მოუკლეს? პასუხი მარტივია. იმ პერიოდში, როცა ქურდები ავტორიტეტით სარგებლობდნენ, დამბეზღებელი ხომ არ იქნებოდა. თავისთან ერთად სხვისი ბედიც მან თვითონ გადაწყვიტა. სურდა, დამსჯელი ყოფილიყო. ძმაკაცის მკვლელობის მიზეზიც კი არ გაიკითხა.
ტიტრებში ორი მთავარი პერსონაჟი წერია, მაგრამ რეალურად მთავარი მაინც ზაზაა. ყველაფერი მის გარშემო ტრიალებს. მისი ცხოვრება ნელ-ნელა ინგრევა და ბოლოს იგი კვდება. კინოსურათი არშემდგარ სიყვარულზე, შიშსა და დანაწევრებულ მეგობრობაზეა.
“მე მოვრჩი, მე ვეღარ მნახავთ” – ამბობს ზაზა და მეგობრის სახლს ტოვებს. ამ სიტყვებით და მსგავსი დამოკიდებულებით თითქოს მან საკუთარი სიკვდილი გამოიწვია. ყველა მათგანი უბედურებისკენაა მიდრეკილი და არც კი ცდილობს, რაიმე გააკეთოს ბედნიერებისთვის.
ფილმი სცენარით დიდად არ გამოირჩევა. მასში თითქმის არაფერია განსაკუთრებული. ის 1990-იანი წლების მორიგ დღეს ასახავს, იგივე პრობლემებით, ემოციებით, ამბებით. სიუჟეტი ტრაგიკულ სიყვარულზე არ არის, არც ინვალიდის ეტლს მიჯაჭვულ პეტრუჩიოზეა, არც არშემდგარ რომანტიკოს მწერალზე. ის თან ყველაფერზეა, თან არაფერზე. ბევრ თემას მოიცავს და არაფერი მიჰყავს ბოლომდე.
„უშენოდ მგონი მოვკვდები“ – ვისზეა ეს სიტყვები, დათუშკიზე და მამუკაზე, ზაზაზე და ნინაკაზე, თუ ძაღლზე და რიგლიზე? ყველას გულში სიცარიელეა და თითოეული, თავისდა უნებურად, მკვდარია. ზოგი ფიზიკურად, ზოგი სულიერად. ზაზა ისე მოკვდა, ვერ გაიგო, ვინ უყვარდა ან ვის სჭირდებოდა. პერტუჩიოსათვის ძმაკაცის სიკვდილი ის ბიძგი იყო, რომელიც სჭირდებოდა. იგი ეტლიდან წამოდგა და ნაბიჯის გადადგმა სცადა. მისთვის იქნებ სჯობდა ზაზა აქამდე მომკვდარიყო. რა მოხდებოდა, რომას რომ არ შეშინებოდა და ქურდები მართლა ჩამოეყვანა. მერე მამუკა მოკვდებოდა? რთული სათქმელია.
კარგი იქნებოდა, სიუჟეტში ცოტა მეტი დრო დათმობოდა პერსონაჟების ცხოვრებას. კადრები ზედაპირულია. არაფერია ცნობილი მათზე, გარდა ერთი-ორი ამბისა. პეტრუჩიოს ამბავიც მხოლოდ ვიდეოთია ცნობილი. მამუკა, ფაქტობრივად, მაშინ ჩნდება როცა დათუშკი კვდება. ვინ იყო დათუშკი და რატომ დასდევდა ბრილიანტებს, ესეცუცნობია. აშკარაა, რომ მთელი ფილმი არაფერია, გასროლის გარდა. სიკვდილის სუნი აქვს ამ კინოსურათს.
ზაზას წასვლა უნდოდა და მართლა წავიდა. ადგა, ნინაკას შუბლზე აკოცა და კარი მოიხურა. მეორე ქალთან ხელის სათხოვნელად მივიდა, მაგრამ ბოლო წამს გადაიფიქრა. ალბათ, ნინაკა უფრო უყვარდა ან ისიც არ. ან მხოლოდ იმიტომ უნდოდა ნინაკასთან ყოფნა, რომ იცოდა, პეტრუჩიოს აწყენინებდა. პეტრუჩიო ეჭვიანობდა და თავის უბედურებას, უნებურად, მეგობრებს აბრალებდა. დილა თენდება და ყველაფერი იცვლება. ზაზა აღარ არის, აღარც ძაღლი. ქუჩაში მხოლოდ პეტრუჩიო და რიგლი დგანან ერთმანეთის პირისპირ და ტირიან. რაღაც მაინც დარჩა ფილმისგან – უკეთესი დღის გათენების იმედი.

What is love? A sea of pain, joy, disappointment and obligation. The feeling that pulls you towards that one and tries to make you give up everything. Because of this feeling, a person will go to all compromises. Sometimes individuals make wrong decisions in a state of affect. The thirst for revenge makes their minds so tarnished that they don't care about anything anymore, they don't think about the consequences, they just stand up and do what they think is right.
"What kind of shooter is he, how does he know where to shoot" – it turns out that Mamuka really didn't know where to shoot. The main conflict of Levan Tutberidze's film "I Will Die Without You" (2010) begins with this phrase. Mamuka's thieves killed her brother, Datushki and revenge became his main driving goal in life. At a glance, Mamuka is an ordinary, unremarkable boy who has two lives. In one, he takes care of an old woman, trying not to deprive attention. His other life is dark and full of danger. He almost sleeps with his gun.
Along with Mamuka, the main character of the film is Zaza. Mamuka is a criminal, Zaza is an ordinary romantic writer. They do not know each other, but they are connected to each other by invisible threads. Zaza loves two women and cannot choose. His first love is Ninaka, who is also loved by his pal Petruchio. Ninaka is, involuntarily, a femme fatale – a seductive, beautiful woman who brings misfortune to everyone she is romantically involved with. Ninaka can't make a choice either. She wants to be with Zaza, but, at the same time feels sorry for Pertuchio, and this pity outweighs everything. Petruchio sits in a wheelchair and doesn't even try to stand up. He hates himself so much that he even has a gun hidden in the house, just in case.
Everyone in the film is unhappy. Mamuka doesn't know what to do, Zaza risks and gambles with fate, Ninaka is in agony, Rigley had his dog killed. They all have different stories and experiences, but they seem to be spinning on the same axis, unable to separate from each other. Zaza is one step ahead of death each time, but in the end he still smokes and is killed by Mamuka’s stray shot in his beloved woman’s entrance. He was killed in the wrong place at the wrong time and ended his life exactly the way that most delusional romantics do – with a bullet. The main story line started and ended with a shot. In the morning, the thieves shot Datushki and in the evening Mamuka shot at the thieves in order to take revenge, but the writer Zaza was killed. Two unknown people decided each other's fate.
This film, shot in 2010, repeats the well-known stories of the 1990s. They are still shooting aimlessly in the street, again gangs and thieves are at the head of the groups. Everyone is afraid. It's like years haven't passed. Each one has a bullet prepared for himself in his pocket. Zaza did not want to live. His conversation was like saying goodbye to friends. He was going but he didn't know where. He seemed to feel that the day was about to end. He bought a ring but not for Ninaka. No character deserved a Hollywood "happy ending." All were doomed from the beginning. They don't talk to each other very often. They just sit in the same room and look at each other with disappointed, meaningless eyes.
Why didn't Mamuka go to the police when Datushki was killed? The answer is simple. In the time when thieves enjoyed authority, he could not be an informer. Along with himself, he decided the fate of others. He wanted to be a punisher. He did not even ask the reason for killing his pal.
In the credits, two main characters are written, but in reality the main character is Zaza yet. Everything revolves around him. His life slowly demolishes and finally he dies. The film is about unrequited love, fear and fragmented friendship.
"I'm done, you won't see me anymore" – says Zaza and leaves his friend's house. He seems to have caused his own death with these words and similar attitude. All of them are prone to misery and do not even try to do anything for happiness.
The film does not stand out much with its script. There is almost nothing special about it. It depicts another day in the 1990s, with the same problems, emotions, news. The story is not about tragic love, nor about the wheelchair-bound Petruchio, or about the penniless romance writer. It is about everything and nothing. It covers a lot of topics and nothing leads to the end.
"I Will Die Without You" – who are these words about, Datushki and Mamuka, Zaza and Ninaka, or Rigley’s dog? There is emptiness in everyone's heart and everyone is dead by their own will. Some physically, some spiritually. Zaza died without knowing who he loved or who needed him. For Pertuccio, his brother's death was the push he needed. He got up from the wheelchair and tried to take a step. Perhaps it would have been better for him if Zaza had died by now. What would have happened if Roma had not been afraid and had really took the thieves downstairs. Then would Mamuka die? It's hard to say.
It would be good if a little more time was devoted to the characters’s lives in the plot. The shots are superficial. Nothing is known about them except a story or two. Petruchio's story is also known only through video. Mamuka actually appears when Datushki dies. Who Datushki was and why he was chasing diamonds is also unknown. It is clear that the entire film is nothing but a shot. This movie smells like death.
Zaza wanted to leave and he really did. He got up, kissed Ninaka on the forehead and closed the door. He came to the other woman for a marriage proposal but changed his mind at the last second. Perhaps he loved Ninaka more or he didn't. Or maybe he just wanted to be with Ninaka because he knew he would hurt Petruchio. Petruchio was jealous and unintentionally blamed his friends for his misfortune. Morning comes and everything changes. Zaza is dead, so is the dog. In the street, only Petruchio and Rigley stand facing each other and cry. At least something is left from the film – hope for a dawn.