თუ ჩავწვდებით XIX საუკუნის გერმანელი ფილოსოფოსის, არტურ შოპენჰაუერის ლიტერატურული ნაშრომის, „სამყარო როგორც ნება და იდეა“ დედააზრს, მივხვდებით, რომ სწორედ ეს ორი ცნება წარმოადგენს კაცთა მოდგმის არსის საფუძველს, მის დაუოკებელ სურვილსა და ბუნებრივ მისწრაფებას სიცოცხლისადმი. აქედან გამომდინარე ნებისმიერი დაბრკოლება, რასაც ინდივიდი აწყდება გადალახვადია თუ, რა თქმა უნდა, არსებობს მოტივი და სურვილი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, იგი ეფლობა აბსურდში და წარმოიშვება სრული უაზრობა. ხშირად ადამიანს სჭირდება მუხტი, იყოს მეტად პროდუქტიული, შეცვალოს მის ირგვლივ არსებული გარემო და გახდეს იმაზე მნიშვნელოვანი, ვიდრე იქამდე იყო. აუცილებელია, პიროვნება ამჩნევდეს და არ ეგუებოდეს გარშემო გაბატონებულ უსამართლობას და ზოგჯერ ამისათვის საჭიროა ვინმე, ვინც მას თვალს აუხელს.
აღნიშნული თემის გაშლას ცდილობს გიორგი თავართქილაძის სტუდენტური ფილმი, „მოუშვით ონკანები“ (2012). მიუხედავად იმისა, რომ ავტორს კრეატიულობა ნამდვილად არ აკლია, გარკვეული ფაქტორების გამო, ნამუშევარი არ არის ისეთი, როგორიც ასეთ კომპლექსურ და იდეურად რთულ საკითხს სჭირდება.
ფილმი მოგვითხრობს ტერორისტის, სახელად ჟანგოსა (ბექა ქავთარაძე) და მის მიერ სავაჭრო ცენტრის საპირფარეშო ოთახში აყვანილი მძევლების შესახებ, ხოლო მათგან ერთ-ერთის პერსპექტივით (კერძოდ, მისი მოყოლილი ამბის მიხედვით) ვაკვირდებით ამ მოვლენებს. სიუჟეტის განვითარებასთან ერთად, მაყურებელი ეტაპობრივად იგებს ანტაგონისტის მოტივებსა და მიზნებს, თუ რა არის ამ ყველაფრის რეალური არსი და რომ ეს სულაც არაა ბანალური ფულის გამოძალვის ხერხი ან რაიმე მსგავსი, არამედ პერფორმანსი ერთგვარი ფილოსოფიური იდეისა, კერძოდ კი, წყობით რეჟიმზე დამყარებული სოციუმისთვის აზრის მინიჭების აუცილებლობის დასანერგად და გასავრცელებლად. დამნაშავეს სურს, ტყვეები განკურნოს იმ სენისაგან, რასაც უაზრობა ეწოდება და აჩვენოს მათ, რომ ნებისმიერი დაბრკოლების გადასალახავად საჭიროა მოქმედება და საკუთარი ყოფიერების მნიშვნელობის გააზრება.
საინტერესო და დამაინტრიგებელი შესავლის მიუხედავად, რეჟისორმა მაინც ვერ მოახერხა, თავი გაერთმია ამოცანისთვის და მიეღო ისეთი კინოსურათი, როგორიც წარმოედგინა. ამის გამომწვევი მიზეზი კი არაერთია, რაც ეჭვქვეშ აყენებს ნამუშევრის, როგორც ხელოვნების ნიმუშის ღირებულებას. პირველ რიგში, ხაზი უნდა გაესვას მსახიობების გარდასახვის უნარს. უმეტეს შემთხვევაში, ხარისხი ვერ აკმაყოფილებს სტანდარტებს. თითქოსდა, მსახიობებს თავად არ სჯერათ საკუთარი პერსონაჟების სინამდვილისა და ამის გამო, ხშირად, მათი თამაში ან ზედმეტად ემოციური და თეატრალურია, ანდა სრულიად უემოციო, ყალბი და ამის ფონზე მომენტალურად წყდება კავშირი მაყურებელსა და ფილმს შორის. ნებისმიერ შემთხვევაში, მაინც არ გვეძლევა საშუალებას ბოლომდე ჩავეფლოთ ატმოსფეროში, რადგან, უმეტესწილად, დიალოგები იმდენად უხარისხო და ბანალურია, რომ ყველანაირ რეალიზმს უკარგავს სიუჟეტს და ეკრანზე განვითარებული მოვლენების სინამდვილეს ქვეცნობიერი ავტომატურად ეჭვქვეშ აყენებს.
აღსანიშნავია კინოოპერატორის (კობა შველიძე) გაწეული შრომა. მართალია, ფილმში ვერ შევხვდებით რაიმე განსაკუთრებულ ან თავის მხრივ უნიკალურ კადრებს, მაგრამ ის ფაქტი, რომ ვიზუალური მხარე, გარკვეულწილად, ჯდება სტანდარტებში, სტუდენტური ნაშრომისთვის უკვე პლიუსია. გვაქვს დიდძალი მრავალფეროვნება: ახლო ხედები, საშუალო ხედები, სასიამოვნო ხარისხი (ყოველ შემთხვევაში, 2012 წლისათვის) და ა.შ.
მიუხედავად ტექნიკური წუნისა, მთავარი პრობლემა მაინც რეჟისორის უიმედო მცდელობაა, შეექმნა ისეთი კინოსურათი, როგორიც მასში გახსნილ თემას ესაჭიროებოდა. ყოფისა და ეგზისტენციალიზმის საკითხი, არსებობის აზრის შეძენისა და უაზროდ ჩაკეტილი წრის გარღვევა იმ მარადიულ თემათაგან ერთ-ერთია, რომელსაც კაცობრიობა უკვე მრავალი საუკუნეა განიხილავს და აანალიზებს. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ არ დარჩა ხელოვნების დარგი, სადაც ამ პრობლემას უკვე ხაზი არ გაესვა, დაწყებული ლიტერატურული ფილოსოფიიდან, რომელიც სათავეს ჯერ კიდევ ანტიკურ ეპოქაში იღებს, დამთავრებული იგივე კულტურის ნაბოლარა კინოთი და ძალზედ რთული ამოცანაა, კიდევ ერთხელ შეეხო ათასგვარ სპექტრში გაშლილ მოტივს ისე, რომ ინდივიდუალური და სრულიად ახალი რამ მიიღო.
ადამიანი მუდმივად პროგრესული და წინმავალი არსებაა, მას ისევე სჭირდება საკუთარი მესაგან მიღებული დავალება, როგორც თევზს წყალი და დიდი ტრაგედიაა, რომ დღესდღეობით სოციუმის დიდმა ნაწილმა მსგავსი ლაიტმოტივი დაკარგა. უამრავი ინდივიდი ყოველდღიურად აუფასურებს საკუთარი თავის მნიშვნელობას სოციუმში, ვერ ამჩნევს, თუ რეალურად რამხელა პერსპექტივა და უნარი აქვს, რომ ყველაფერი უკეთესობისაკენ შეცვალოს და ამის მაგივრად უიმედოდ დგას იმ ჩაკეტილი კარის წინაშე, რომლის გასაღებიც ჯიბეში უდევს. მიზეზი ნათელია. ჩვენ, უბრალოდ, გვიადვილდება ყოველდღიურად ვაკეთოთ ის, რაც ვიცით და წინასწარი აგონიის გამო, არავინ არ ცდილობს მოკიდოს ხელი თითქოსდა „შეუძლებელ“ საქმეს, რომელიც ასეთი სულაც არაა.
დაშტამპული ტენდენცია ვერ იქნება სასიცოცხლო ძალა. პირიქით, სწორედ ამის გამო კაცობრიობა დღითიდღე ეფლობა ეგზისტენციალურ კრიზისში, რაც თავის მხრივ დიდძალი დეპრესიისა და სულიერი ტკივილის მიზეზია, რამაც ფესვები იმდენად გაიდგა, რომ ეხება მომავალ თაობებსაც. მშობლების პასიური ხრწნის შემყურე შვილები ყოველივე ამას მიიღებენ, როგორც ცხოვრების ჩვეულ რიტმს და, შესაბამისად, თავადაც იგივე სენით მოიწამლებიან.
გიორგი თავართქილაძის ფილმი არ არის იმ დონეზე, როგორსაც მაყურებელი ისურვებდა, თუმცა დიდძალი პრობლემის წარმოჩენის მცდელობისათვის პატივისცემას იმსახურებს და დასაფასებელია ავტორის მიერ ხელოვნების, როგორც „სოციოლოგიური იარაღის“, სწორად გამოყენების უნარი.

If we apperceive the main idea of the literary work “The World as Will and Representation” by the 19th century German philosopher Arthur Schopenhauer, we will understand that these two concepts are the basis of the essence of the human race, its insatiable desire and natural aspiration for life. Therefore, any obstacle that an individual faces can be overcome if there is a motive and desire, of course. Otherwise, it sinks into absurdity and complete meaninglessness arises. Often, a person needs a boost to be more productive, to change the environment around him and become more important than he used to be. It is necessary for a person to notice and not to accept the injustice prevailing around him, and sometimes for this he needs someone to open his eyes.
Giorgi Tavartkiladze’s student film, “Turn on the Taps” (2012), is an attempt to expand on this topic. Although the author certainly does not lack creativity, the work is not what such a complex and ideologically difficult issue requires due to certain factors.
The film tells the story of a terrorist named Jango (Beka Kavtaradze) and the hostages he takes in the restroom of a shopping center and we observe these events from the perspective of one of them (namely, according to the story he tells). As the plot develops, the viewer gradually learns the motives and goals of the antagonist, what the real essence of all this is and that this is not at all a banal way of extorting money or something like that but a performance to introduce and spread a kind of philosophical idea, namely, the necessity of giving meaning to a society based on a system of government. The criminal wants to cure the prisoners of the disease called meaninglessness and show them that overcoming any obstacle requires action and understanding the meaning of one's own existence.
Despite an interesting and intriguing introduction, the director still failed to get down to the task and get the kind of film he had imagined. There are several reasons for this, which call into question the value of the work as a work of art. First of all, the actors' ability to transform should be emphasized. In most cases, the quality does not meet the standards. It seems that the actors themselves do not believe in their characters’ reality, and because of this, their performance is often either too emotional and theatrical or completely emotionless, fake and the connection between the viewer and the film is momentarily lost against this background. In any case, we are still not allowed to fully immerse ourselves in the atmosphere because, for the most part, the dialogues are so poor and banal that they deprive the plot of any realism and the subconscious automatically questions the reality of the events unfolding on the screen.
The work of the cameraman (Koba Shvelidze) is noteworthy. Although we will not encounter any special or unique shots in the film, the fact that the visual side, to some extent, fits the standards is already a plus for a student work. We have a lot of diversity: close-ups, medium-length shots, pleasant quality (at least for 2012), etc.
Despite the technical flaws, the main problem is still the director's hopeless attempt to create a film that the theme revealed in it required. The issue of being and existentialism, the acquisition of meaning in existence and the breaking of the meaninglessly closed circle are one of those eternal topics that humanity has been discussing and analyzing for many centuries. It can be safely said that there is no field of art where this problem has not been highlighted, starting from literary philosophy, which dates back to antiquity, and ending with cinema, the youngest child of the same culture, and it is a very difficult task to once again touch upon a motif spread across a thousand different spectrums in such a way that it acquires something individual and completely new.
A person is a constantly progressive and advancing creature, he needs the task received from his own self as much as a fish needs water, and it is a great tragedy that today a large part of society has lost such a leitmotif. Many individuals daily underestimate their own importance in society, do not notice how much perspective and ability they actually have to change everything for the better, and instead stand hopelessly in front of the locked door, the key to which lies in their pocket. The reason is clear. We simply find it easier to do what we know every day and because of the preliminary agony, no one tries to take on the seemingly “impossible” task, which is not at all such.
A clichéd tendency cannot be a vital force. On the contrary, it is precisely because of this that humanity is sinking day by day into an existential crisis, which in turn is the cause of a huge amount of depression and spiritual pain, which has taken root so much that it affects future generations. Children who watch their parents’ passive decay will accept all this as the usual rhythm of life and, consequently, will themselves be poisoned by the same disease.
Giorgi Tavartkiladze's film is not at the level that the audience would like, but it deserves respect for its attempt to present a huge problem, and the author's ability to correctly use art as a "sociological weapon" is commendable.