ცნობილი ამერიკელი მწერალი სტივენ კინგი თავის 1982 წელს გამოქვეყნებულ მოთხრობაში, „გვამი“ წერდა: „რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, გამოუთქმელიცაა. ამგვარი აზრის თუ განცდის გამჟღავნებას ვერიდებით, რადგან სიტყვები მის მნიშვნელობას აკნინებს. რაც ადრე უმნიშვნელოვანესი გვეჩვენებოდა, როგორც კი ვინმეს გავუზიარებთ, წამსვე ჩვეულებრივ, ყოველდღიურ ამბად იქცევა.“ სტივენ კინგის აღნიშნული ციტატის დაკავშირება კინოს, როგორც მედიუმის, ბუნებასთან შეიძლება. კინოხელოვნების ძვირფასი მხარე ისაა, რომ იგი ადამიანებს საშუალებას აძლევს, ვიზუალურად გამოხატონ საკუთარი განცდები და გამოცდილება, ის, რასაც სიტყვები გააუფერულებდა. კინოში საკუთარი ტრავმებისა თუ თვალისათვის დაფარული შინაგანი, ფსიქოლოგიური მდგომარეობის ვიზუალიზაციას რეჟისორები ხშირად მიმართავენ, განსაკუთრებით კი, ამ მიზნის მისაღწევად სიმბოლოების ენას რთავენ.
ამ მხრივ, ირინე რურუას მოკლემეტრაჟიანი სტუდენტური ფილმი „ასეთი ხანგრძლივი არყოფნა“ (2022) გამონაკლისი არაა, რომელშიც ვერბალური მეტყველება არათუ მინიმალურ დონეზე, არამედ საერთოდ არ არის. ნამუშევარს არ აქვს გამოკვეთილი ტრადიციული ნარატივი და თუმცა, მართალია, ყველა ის სცენა, რასაც მაყურებელი ხედავს, ნაცნობი რეალური ყოფის ნაწილია, თუმცა მთელი ფილმის განმავლობაში დასადგურებული სიჩუმე, მინიმალიზმი და თხრობის სწორხაზოვნების ოდნავ დარღვევა მნახველში მაინც აჩენს განცდას იმის თაობაზე, რომ სოფიკო გაგუას მიერ განსახიერებული ცისფერ ოთახებში გამოკეტილი გმირის ცხოვრების რამდენიმე წუთის მაყურებლისათვის გაზიარება პერსონაჟის სევდისა და მარტოობის ვიზუალურ ილუსტრაციას ემსახურება.
ამ ფილმში ვერბალური მეტყველება, დიალოგი, მონოლოგი ან კადრს მიღმა დადებული ხმა არ არის ჩართული. ეს ფაქტორი და ფილმის მთლიანი იზოლირებული ატმოსფერო, რომელშიც სევდასთან და მელანქოლიასთან ასოცირებული ლურჯი ფერი დომინირებს, მაყურებელს მინიშნებებს მაინც უტოვებს მთავარი გმირის სულიერი კრიზისისა და გაორების შესახებ, რასაც, ისევ და ისევ, რეჟისორი სიმბოლოების დახმარებით გამოხატავს. ერთ-ერთი ასეთი სიმბოლო სარკეა, რომელიც კინოს განვითარების ისტორიაში ამ დატვირთვით არაერთ რეჟისორს გამოუყენებია. მაგალითად, ინგმარ ბერგმანს, აკირა კუროსავას, რაინერ ვერნერ ფასბინდერს, ანდრეი ტარკოვსკის, დარენ არანოვსკის, სტენლი კუბრიკს, დეივიდ ლინჩს, ლუის ბუნიუელს, ჟან კოკტოს, ალფრედ ჰიჩკოკს და ამიტომაც, როგორც წესი, ძირითადად, კინოხელოვნებაში სარკემ თავი ადამიანის იდენტობის კრიზისისა და გაორების სიმბოლოდ დაიმკვიდრა. ამ კუთხით ირინე რურუას ფილმში არ არის სიახლე, თუმცა მოცემულ შემთხვევაში აღნიშნული სიმბოლოს გამოყენების საინტერესო ვიზუალური გადაწყვეტა შემოგვთავაზა ოპერატორმა ვასილ დოლიძემ, რომელმაც ნამუშევარი, ძირითადად, ფერწერული ხასიათის მკაცრ სტატიკურ კომპოზიციურ კადრებზე ააგო.
ფილმის დასაწყისსა და დასასრულს ვხედავთ მთავარი გმირის სარკეებში არეკლილ გამოსახულებას – ერთ სარკეში პერსონაჟის მხოლოდ თავს, ხოლო მეორეში – ტანს, რაც მარტივად ჩასაწვდომი მინიშნებაა პერსონაჟის ორად გახლეჩილი იდენტობის შესახებ, რომელიც გამთელებული არასდროსაა. რამდენადაც ფილმის მთლიანი განწყობისა და ატმოსფეროს დამსახურებით მთავარი გმირის სულიერი კრიზისი, მარტოობა და იზოლაცია მაყურებლისათვის გადამდებია, იმდენად რთულია ამ პერსონაჟის გასაჭირის კონკრეტული მიზეზის გაგება. ამასთან დაკავშირებით, მართალია, რეჟისორი გვიტოვებს მინიშნებებს, მაგრამ ბოლომდე მაინც არ ამხელს საიდუმლოს, რაც, თავის მხრივ, მეტი ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა.
კინოსურათის დასაწყისსა და დასასრულს მთავარი პერსონაჟის (რომლის სახელიც ბოლომდე განუცხადებელი რჩება) აბაზანაში ჩაძირვის ფრაგმენტული სცენის შემსწრე ვართ, რასაც მის ბნელ საძინებელში გაღვიძების კადრი ცვლის. ამის გამო იმის თქმაც კი შეიძლება, რომ ეს გმირი თითქოს კოშმარშია ჩარჩენილი, საიდანაც გამოღწევის ძალა არ აქვს. სარკის, დამპალი ვაშლის, პოეტ ივენ ბოლენდისეული ბროწეულის დარჩევის მეტაფორული ეპიზოდები მთავარი გმირის დეპრესიულ მდგომარეობასა და სულიერ კრიზისს გამოკვეთს, რაც, წესით, სოფიკო გაგუას მიერ შესრულებული პერსონაჟისათვის საყვარელი ადამიანისა და ასევე საკუთარი თავის ნაწილის დაკარგვას უნდა უკავშირდებოდეს, რისი თქმაც ფილმში ჩართული ალბომის ფოტოების თვალიერების ეპიზოდსა და ასევე იმ კადრზე დაყრდნობითაც შეიძლება, სადაც ოპერატორი სპეციალურად ახლო ხედში აფიქსირებს ამ ადამიანის ბეჭედს. ერთ მომენტში მთავარი გმირი საკუთარი ახალგაზრდობის ფოტოს უყურებს. ეს ეპიზოდი ზემოთ განხილულ სარკის სცენას ლოგიკურად უკავშირდება და უკვე მაყურებლისათვის გასაგებს ხდის, რომ მთავარი გმირის იდენტობა ორადაა გახლეჩილი, მას წარსულისა და საკუთარი თავის ძველი ვერსიის გაშვება არ შეუძლია, მიუხედავად იმისა, რომ ამის მცდელობა აქვს. მაგალითად, ამას უკვე რეჟისორი იმ ეპიზოდით გამოკვეთს, სადაც ჩანს, თუ როგორ ტოვებს სახლს ეს გმირი, მაგრამ მას მალევე უბრუნდება, თითქოს ამ სახლის კედლებსა და ზაფხულის ზარხუფშია გამოკეტილი, ისევე როგორც ამერიკელი პოეტის, სილვია პლათის რომანის გმირი, ესთერ გრინვუდი.
ირინე რურუას ფილმი, „ასეთი ხანგრძლივი არყოფნა“, ერთი მხრივ, მართალია, მარტივად გასაგებ შაბლონურ სიმბოლოებს მიმართავს და გამორჩეულად დასამახსოვრებელი კომპლექსური ნამუშევარი არ არის, თუმცა ის, საბოლოო ჯამში, რეჟისორის საინტერესო კინომცდელობად უნდა ჩაითვალოს, განსაკუთრებით ფართო ინტერპრეტაციის შესაძლებლობისა და ქართულ კინოში ისეთი მეტწილად იგნორირებული თემის რეპრეზენტაციისათვის, როგორიც შუა ხნის ასაკში მყოფი ქალის დეპრესია და სულიერი კრიზისია.

The famous American writer Stephen King wrote in his 1982 short story, "The Body:" "“The most important things are the hardest to say. They are the things you get ashamed of, because words diminish them - words shrink things that seemed limitless when they were in your head to no more than living size when they're brought out." Stephen King's mentioned quote can be connected to the nature of cinema as a medium. The valuable aspect of cinema is that it allows people to visually express their own feelings and experiences, things that words would otherwise obscure. In cinema, directors often resort to visualizing their own traumas or inner, psychological states hidden from the eye, especially by using the language of symbols to achieve this goal.
Irine Rurua’s short student film “Such A Long Absence” (2022) is no exception in this regard, in which verbal expression is not only minimal, but also completely absent. The work does not have a clear traditional narrative, and although it is true that all the scenes that the viewer sees are part of familiar real life, the silence, minimalism, and slight disruption of the narrative linearity that prevails throughout the film still give the viewer the feeling that sharing a few minutes of the heroine’s life locked in blue rooms, played by Sofiko Gagua, serves as a visual illustration of the character’s sadness and loneliness.
There is no speech, dialogue, monologue or voice-over involved in this film. This factor and the entire isolated atmosphere of the film, in which the blue color associated with sadness and melancholy dominates, still leaves the viewer with hints about the spiritual crisis and doubling of the main character, which, again and again, the director expresses with the help of symbols. One such symbol is the mirror, which has been used with this load by many directors in the history of cinema. For example, Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, Rainer Werner Fassbinder, Andrei Tarkovsky, Darren Aronofsky, Stanley Kubrick, David Lynch, Luis Buñuel, Jean Cocteau, Alfred Hitchcock, and therefore, as a rule, mainly in cinema art, the mirror has become a symbol of human identity. It has become a symbol of crisis and duality. In this regard, there is nothing new in Irine Rurua’s film, although in this case an interesting visual solution for using the aforementioned symbol was proposed by the cinematographer Vasil Dolidze, who built the work mainly on strict static compositional shots of a painterly nature.
We can see the main character’s image reflected in mirrors at the beginning and the end of the film - in one mirror only the character’s head, and in the other - the body, which is an easily understandable hint about the character’s split identity, which is never resolved. Since the main character’s spiritual crisis, loneliness and isolation are transmitted to the viewer by the entire mood and atmosphere of the film, it is so difficult to understand the specific reason for this character’s distress. In this regard, although the director leaves us hints, he still does not reveal the secret until the end, which, in turn, allows for more interpretation.
At the beginning and the end of the film, we witness the main character’s (whose name remains undisclosed until the end) fragmentary scene of drowning in the bathroom, which is replaced by a shot of her waking up in his dark bedroom. Because of this, it can even be said that this heroine is stuck in a nightmare from which she has no strength to escape. The metaphorical episodes of the mirror, the rotten apple, and the poet Ivan Boland's pomegranate remaining in the room highlight the main character's depressive state and spiritual crisis, which, as a rule, should be associated with the loss of a loved one and also a part of herself for the character played by Sofiko Gagua, which can be said based on the episode of looking at the photos in the album included in the film and also on the shot where the cameraman specially captures this person's ring in close-up. At one point, the main character looks at a photo of her youth. This episode is logically connected to the mirror scene discussed above and already makes it clear to the viewer that the main character’s identity is split in two, she cannot let go of the past and the old version of herself, despite her attempts to do so. For example, the director already highlights this with the episode where we can see how this character leaves the house, but soon returns to it, as if locked in the walls of this house and the summer cellar, just like Esther Greenwood, the heroine of the novel by the American poet Sylvia Plath.
Although Irine Rurua’s film, “Such A Long Absence” uses easily understandable stereotyped symbols and is not an exceptionally memorable complex work, it should ultimately be considered an interesting cinematic effort by the director, especially for its wide interpretation possibilities and the representation of such a largely ignored topic in Georgian cinema as the depression and spiritual crisis of a middle-aged woman.