„იცით, ეს ჩემი ცხოვრებაა! და ყოველთვის იქნება! სხვა არაფერი! მხოლოდ ჩვენ, და კამერები, და ის შესანიშნავი ხალხი უკან, სიბნელეში!…“ – ამ დრამატული სიტყვებით ჩამოდის ფილმ ,,სანსეტ ბულვარში“ კიბეებზე ნორა დესმონდი, რომელსაც პოლიცია და ჟურნალისტები სცენარისტ ჯოუ გილისის მკვლელობისთვის აკითხავენ სახლში. რეალობისგან სრულიად მოწყვეტილი და კინოსამყაროში, გარდასულ დროთა ჟამსა და ძველ დიდებაში ჩარჩენილი უხმო კინოს მსახიობი ქალი დაპატიმრების წინ (ან, შესაძლოა, სულიერად ავადმყოფთა თავშესაფარში წაყვანამდე) ბოლოჯერ ირგებს კინოროლს და კამერებთან მდგარ სესილ დემილს უახლოვდება: ,,კარგი, ბატონო დემილ, მზად ვარ ახლო კადრისთვის“.
რატომღაც სწორედ ეს შედევრი გამახსენდა, როდესაც ვუყურე პირველად ნანა ჯანელიძის ფილმს, ,,ნეტავ იქ თეატრი არის?!“ (2011). არა იმიტომ, რომ მისი მთავარი გმირი, ქართული კულტურის მონუმენტური ფიგურა, კახი კავსაძე საკუთარი ცხოვრების მოყოლისას მისტირის წარსულს, ანდა მასში ბრმადაა ჩარჩენილი და რეალობის შეგრძნებადაკარგული აგრძელებს ხელოვნების მსახურებას, პირიქით – ლეგენდარული ქართველი მსახიობი სიამაყით და ღირსებით იხსენებს განვლილ ცხოვრებას და ასევე ღირსეულად მიჰყვება წარსულს და დარჩენილ წლებს, მოკრძალებული იმედით იყურება მაღლა და კითხულობს, ციტირებს რა მისი თაობის ასევე ეპოქალურ შემოქმედებით ფიგურას აკაკი ვასაძეს: „ნეტავ იქ თეატრი არის?!“. ალბათ, სწორედ ამას იკითხავდა (და დაუფიქრებლად დადებით პასუხსაც გასცემდა) ნორა დესმონდი, ოღონდ კინოზე…
ცხოვრება საკმაოდ უცნაური და რთული რამაა. თითქოს ერთი გაელვება – ერთ მომენტში ხარ, მეორეში – აღარ. ცხოვრების წლები, ერთი შეხედვით, იწელება, მაგრამ, საბოლოო ჯამში, დრო მაინც ისე გარბის, რომ ის წლებიც კი მაინც წამად გეჩვენება და გეძნელება მასთან განშორება, ეს კი განსაკუთრებით მძიმე და მკაცრია ხელოვანი ადამიანებისთვის. ,,სანსეტ ბულვარი“, მრავალ თემათა შორის, სწორედ რომ ოდაა ხელოვანისა და ხელოვნებაზე შეყვარებული ადამიანზე, რომელსაც (საკმაოდ სამართლიანად და გასაგები მიზეზების გამო) სურს, სამარადჟამოდ იყოს ამ ჯადოსნობის ნაწილში – ამიერ და იმიერსამყაროშიც. სწორედ ამ კითხვის გარშემო ერთიანდება ნანა ჯანელიძის ფილმი, რომლის ქვაკუთხედიც ლეგენდარული ქართველი მსახიობი – კახი კავსაძე და მისი ბიოგრაფიაა, ოღონდ აქ იგი სრული ღირსებით, საღი გონებითა და იმედით შესცქერის დასასრულის მოახლოებას, ყვება რა საკუთარ ცხოვრებას მისთვის ჩვეული იუმორით, სილაღით, ქარიზმატულობით, დამაინტრიგებელი მანერითა და მომაჯადოვებელი ტემბრით.
„მე არტისტი ვარ, კახი კავსაძე“ – ასე იწყებს თხრობას მსახიობი, თუმცა მანამდე წინამძღვრად გასდევს პატარა დაეჭვება – სულ სხვებს ვთამაშობ, ახლა ჩემი თავი უნდა ვითამაშო, რა ვიცი, რა გამოვა – ამბობს აღელვებული – თუმცაღა, გარკვეული ასაკის შემდეგ ყველა ადამიანის ცხოვრება საინტერესოაო… მარტო ამ ფილმითაც შეიძლება დავრწმუნდეთ, რომ მისი ცხოვრება მასავით საინტერესო იყო, რადგან მიუხედავად იმისა, რომ ათეული წლების განმავლობაში მას არაერთი პირადი ამბავი აქვს მონაყოლი და მისი ინტერვიუებიდან შეიძლება ფაზლივით აეწყოს მისი ცხოვრებისეული თავგადასავლის საერთო რუკა. ასეთი სახით, ასეთი გულწრფელი, გულახდილი და ემოციური კახი კავსაძის ნახვა უნიკალური შემთხვევაა. და თან ხანში შესული რომაა, უკვე მთელი ცხოვრება როცა აქვს გავლილი. სხვანაირი ,,გემო“ აქვს მის ისედაც გემრიელ მონაყოლს ამ ფილმში – თითქოს ის ბაბუა იყოს და ჩვენ, შვილიშვილებივით ბუხართან ვისხდეთ და ვუსმენდეთ. მითუმეტეს საგულისხმოა, ამ ერთ კონკრეტულ შემოქმედებით-ესთეტიკურ ფორმატში გაერთიანება და თანაც ისეთი რეჟისორის ხედვით, რომლის შემოქმედება ჩემთვის ყოველთვის განსაკუთრებულ მელანქოლიურ გულწრფელობასთან და ლეგენდარული ადამიანების განსხვავებულ რეპრეზენტაციასთან ასოცირდებოდა. ნანა ჯანელიძემ დროულად „მოასწრო“ კახი კავსაძის „გამოჭერა“ ასეთ ობიექტივში და შემოგვინახა ძვირფასი მოგონება ამ იშვიათ ადამიანზე, რომელიც ყველას უყვარდა.
კახი კავსაძეს მიტოვებულ და დანგრეულ შენობაში ვხედავთ, რომელიც, დიდი ალბათობით, ყოფილი ქარხანაა. ნანა ჯანელიძე არ სვამს მსახიობს ოთხ კედელში, სკამზე (ეს, გარკვეულწილად, კლიშეზე მეტად შეურაცხყოფაც კი იქნებოდა მის მიმართ), პირიქით – გაშლილ სივრცეში აძლევს თავისუფლად მოძრაობის საშუალებას, რაც დინამიკურ და სათეატრო სივრცესთან მიახლოებულ გარემოს ქმნის, რათა მაქსიმალურად ბუნებრივად იგრძნოს თავი და ითამაშოს კიდეც. ასე ვთქვათ, მისი ცხოვრება პირდაპირ რეჟიმში თამაშდება. ასეთი გადაწყვეტილება კარგ საშუალებას აძლევს რეჟისორს, უფუნქციო და გაპარტახებულ, შიშველი კედლებისა და სვეტების ამარად დარჩენილ სივრცეს ფუნქცია შესძინოს და მასში აღწეროს ის მთავარი ეპოქა და პერიოდი, საბჭოთა კავშირი, რომელშიც ცხოვრების უმეტესი ნაწილი გაატარა მისი ფილმის გმირმა და რომელსაც მონათხრობის ძირითად ნაწილს უთმობს კიდეც. შესაბამისად, ვხედავთ კიდეც, თუ როგორ ორმაგად ლოგიკური და მომგებიანი გამოდის სივრცის ასეთი გამოყენება კინოსურათისთვის. მინიმალისტური დიზაინით ის წააგავს დიდ და გაფართოებულ თეატრალურ სცენას და წარსულზე საუბრით ქმნის ინტერპრეტაციას აწ უკვე დაშლილი იმპერიისა, სადაც მსახიობები დროშებით დადიან; დედა (ნინო კურატაშვილი) და ორი ბიჭუნა (ირაკლი და ნიკო კაკაურიძეები), რომლებიც კახი კავსაძეს, მის ძმას და მის დედას განასახიერებენ, მატარებლიდან მამის გამოჩენას ელიან; მოძრავი პლატფორმებით, რომელზეც მსახიობს გრიმს უკეთებენ; ასევე დეკორაციებით, რომლებიც ერთმანეთს დინამიკურად და ცოტათი ეკლექტურადაც კი ერწყმის. რეჟისორი ცდილობს უშუალობის, ბუნებრივობის შეგრძნება შექმნას და გარემო აქციოს ისეთივე უბრალოდ და უშუალოდ, როგორიც თავად მსახიობია.
მიუხედავად მცდელობისა, რომ ეს ყველაფერი იყოს მაქსიმალურად დაშორებული ხელოვნურობისგან, გარკვეულ მომენტებში მაინც იპარება რეპორტაჟულობა და ბანალურობა, რაც უფრო რეჟისორულ მინუსად შეიძლება მოვიაზროთ, ვიდრე სამსახიობო ნაკლად – ესეც, ავად თუ კარგად, არის ხანდახან ნანა ჯანელიძის შემოქმედებისადმი დამახასიათებელი. თუმცა მთლიანობაში 55-წუთიანი ნამუშევარი, რომელიც შეიძლებოდა ცოტათი უფრო ხანგრძლივიც ყოფილიყო, ერთ ამოსუნთქვაზე იყურება და გავლენას ნამდვილად გვიტოვებს.
ფილმის გამწევი და „მფეთქავი“ ძალა თავად კახი კავსაძეა, რომელიც იგონებს მთელს ცხოვრებას – ბავშვობიდან მოყოლებული აწმყოთი, ანუ საბჭოთა კავშირის დაშლითა და საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენით დამთავრებული. სიუჟეტი მის გარდა მისივე ძმის, იმერი კავსაძის მონათხრობებსაც ეყრდნობა და მოიცავს ბევრ საინტერესო და უცნობ დეტალებს – კავსაძეების ოჯახური დინასტიური ნიჭი, თავგადასავლები, ტრაგედიები. და ეს ყველაფერი ცოცხლდება ქარხანაში კახი კავსაძის გვერდითვე, მსახიობების მიერ. ორმაგად საინტერესო და ემოციურია ამ ყველაფრის თავად პირველი წყაროსგან მოსმენა – ის განცდები, ნიუანსები და დეტალები, რომელთა ეშხიანად და ვნებიანად გადმოცემა მხოლოდ კახი კავსაძეს შეეძლო: მამის გმირობის ამბები, ბაბუის საინტერესო კავშირები, საბჭოთა ტერორი, რეპრესიების საშიშროება, მონათხრობი მეუღლეზე – ბელა მირიანაშვილსა და მის სიყვარულზე, შემოქმედებით ცხოვრებაზე კინოსა და თეატრში, როგორ გაუღო თეატრის კარი მშვიდობიან დემონსტრანტებს 1989 წლის 9 აპრილის ღამეს და შეაფარა რუსთაველის თეატრს და ა.შ. მიშა მდინარაძის მუსიკის თანხლებით ამ ყველაფერს სუფთა ძველებური თბილისური და კოლორიტული ელფერი დაჰყვება – ისეთი აურა, რომელიც აღარ განმეორდება. ფილმი გაჯერებულია მინიმალისტური და დეკორაციული სიმბოლოებით. განსაკუთრებით ბოლოს, მაგიდაზე გადაფარებული წითელი საფარი, რომელიც ფორმით საბჭოთა კავშირს წააგავს.
„რამდენი რამ შეიცვალა – მსოფლიო რუკა შეიცვალა…ყველაფერი იწყება და მთავრდება…. დამთავრდა ეს დიდი ეპოქა და იწყება რაღაც ახალი – არ ვიცი, როგორი, მაგრამ ახალი ყოველთვის რთული და მტკივნეულია… ეს ახალიც იქნება ისეთი, როგორებიც ჩვენ ვართ“ – ამბობს ეჭვნარევი იმედით მსახიობი, როცა ამთავრებს მოყოლას: „მეც მინდა გავამხიარეულო და გავამხნევო [ხალხი]… მე რა შემიძლია – არტისტობა. დეზდემონა, შენ დღეს ილოცე? [ბაძავს აკაკი ხორავას]… გაგიჟება შეიძლებოდა. ვინ არიან ეს დიდები: ჭკვიანები, სულელები, გიჟები, მასხარები…. თავიანთი თამაშით რამდენი სიხარული მოჰქონდათ მაყურებლისთვის და თანაც როგორ უხაროდათ ეს თამაში. დიდმა აკაკი ვასაძემ ბრძანა ქუჩაში გავშლი ხალიჩას და იქ ვითამაშებო. სიკვდილის წინ უკითხავს თურმე – ნეტავ იქ თეატრი არისო?..“ – კითხულობს ბატონი კახი დასასრულს რუსთაველის თეატრში, უკვე ჯამბაზის გრიმით, როცა პატივს მიაგებს და ციტირებს ქართული თეატრისა და კინოს ტიტანებს, განსაკუთრებით აკაკი ხორავას და ამ უკანასკნელი ფრაზის სამჯერ გამეორებით, ბოლოს „მრავალჟამიერს“ შემოსძახებს ცარიელ დარბაზში, რომელსაც ეკრანის მიღმა, პოსტპროდუქციული სივრციდან სხვა ხმებიც უერთდებიან…
ფილმი მელანქოლიურია. სხვანაირი, უბრალოდ, ვერც იქნებოდა. ის, ბევრ რამესთან ერთად, შეხსენება და რეფლექსიაა იმაზე, თუ როგორი ტიტანური თაობა ჰყავდა ქართულ კულტურას წინა საუკუნეში, ერთი მეორეზე უკეთესები, რომლებმაც ეპოქა შექმნეს, რომლებიც დღემდე შთაგვაგონებენ. მას მერე ვამაყობთ მათით, ვბაძავთ და ვციტირებთ მათ. კახი კავსაძე, როგორც ერთ-ერთი ,,უკანასკნელი მოჰიკანი“ ამ ეპოქისა, მტკიცებულებაა, ანარეკლია იმ განუმეორებელი პერიოდის კულტურული, სოციალური, პოლიტიკური და მენტალური მოცემულობისა. ადამიანი, როგორც ეპოქის სარკე და უფრო მეტი – საინტერესოა, თუ როგორ ცდილობს ნანა ჯანელიძე თავის ფილმებში ასეთი გამორჩეული და ძველი თაობის წარმომადგენლები, ერთდროულად, განსხვავებულ ამპლუაში წარმოაჩინოს (მაგ., ვერიკო ანჯაფარიძე ფილმში ,,ოჯახი“ ) და თან მათი რეპრეზენტაცია მოახდინოს ეპოქის ზოგადი პორტრეტის ჭრილში: ადამიანი, რომელიც ბევრად მეტია, ვიდრე სხეული და სახელი და გვარი – ის არის კონცეფცია, მენტალობა და ფილოსოფია, რომელიც თან მარადიულია, მაგრამ როგორც ფიზიკურ მატერიას, მას აქვს დასაწყისიც და დასასრულიც. თუმცაღა ეს არ უნდა გახდეს სევდის საბაბი, რადგან, როგორც ცნობილი გამოთქმა გვეუბნება: ,,არ იტირო, რომ ის დამთავრდა – გიხაროდეს, რადგან ის მოხდა“. თავად კახი კავსაძეც ჯამბაზისეული ღიმილითა და თვალის ჩაკვრით გვემშვიდობება, გვაიძულებს გაღიმებას და გვტოვებს ცრემლმორეულებს, მაგრამ ეს სიხარულის ცრემლებია.
2015 წელს, ჯიფონის ახალგაზრდულ საერთაშორისო კინოფესტივალზე, თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში შევხვდით კახი კავსაძეს და ნანა ჯანელიძეს, ამ ფილმის სპეციალურ ჩვენებაზე. დარბაზი გადავსებული იყო. სწორედ მაშინ ვიხილე პირველად ცოცხლად კახი კავსაძე, მისი ენერგია და სითბო და ის, ყველა თუ როგორ შესციცინებდა მას, როგორც მოძღვარს, მენტორს, მამას… ყველას უნდოდა კითხვის დასმა და ისიც დიდი მოთმინებითა და სიყვარულით პასუხობდა. მაშინ მივხვდი, რას ნიშნავს უყვარდე ერს, განურჩევლად ასაკისა და თაობისა და ფაქტია, რომ მისნაირი ადამიანები და მათი შემოქმედება არ წყვეტს ჭეშმარიტ არსებობას, რადგან მათი შემოქმედება და სახელი უკვდავი რჩება და აგრძელებს დროსა და სივრცეში არსებობას. გენიალური რეჟისორი, კოტე მარჯანიშვილი სწორედ ამას ეუბნებოდა სიკვდილის წინ რეპრესიებს შეწირულ ვუნდერკინდ სცენოგრაფ პეტრე ოცხელს: „სიკვდილი სულელური სიტყვაა. სიკვდილი არ არსებობს. სწორედ ის, რაც დარჩება შენს შემდეგ, არის გამარჯვება ყოველივეზე, რასაც სიკვდილი, ანუ სამარადისოდ დავიწყება ეწოდება.“ სწორედ ესაა პასუხი კითხვაზე: „ნეტავ იქ თეატრი არის?!“ დიახ, არის!

WAITING FOR THE ETERNAL THEATER OF HEAVEN
“You see, this is my life. It always will be! There's nothing else - just us - and the cameras – and HYPERLINK "https://genius.com/4220532/Sunset-blvd-sunset-boulevard-delusional-descent-down-stairs/Those-wonderful-people-out-there-in-the-dark"those wonderful people out there in the dark!…” -with these dramatic words descends the stairs Nora Desmond in the film “Sunset Boulevard,” for whom the police and journalists enquire at home for the murder of screenwriter Joe Gillis. Completely cut off from reality and trapped in the world of cinema, in the time of bygone times and in the glory of the past, the silent film actress rehearses her film role for the last time before being arrested (or, perhaps, before being taken to an asylum for the mentally ill) and approaches Cecil DeMille, who is standing by the cameras: “ HYPERLINK "https://genius.com/4068316/Sunset-blvd-sunset-boulevard-delusional-descent-down-stairs/All-right-mr-de-mille-im-ready-for-my-close-up"All right, Mr. DeMille, I'm ready for my close-up.”
For some reason, this masterpiece came to mind when I first watched Nana Janelidze’s film,
“Will There Be A Theatre Up There?!” (2011). Not because its main character, a monumental figure of Georgian culture, Kakhi Kavsadze, laments the past while telling his life story, or is blindly stuck in it and continues to serve art, having lost the sense of reality, conversely, the legendary Georgian actor remembers his past life with pride and dignity and also follows the past and the remaining years worthily, looks up with modest hope and quoting Akaki Vasadze, another epochal creative figure of his generation, asks: “Will There Be A Theatre Up There?!” This might be what Nora Desmond would ask (and would unthinkingly give a positive answer), but about cinema...
Life is a rather strange and complicated thing. It seems that you are in one moment, the next – you are not. The years of life seem to drag on, but in the end, time flies by so quickly that even those years seem like seconds and it is hard to part with them, and this is especially hard and harsh for artists. "Sunset Boulevard," among many other topics, is an ode to an artist and a person in love with art, who (quite rightly and for understandable reasons) wants to be part of this magic forever - both in this world and in the world after death. It is around this question that Nana Janelidze's film unites, the cornerstone of which is the legendary Georgian actor - Kakhi Kavsadze and his biography, but here he looks up at the approaching end with full dignity, common sense and hope, telling his life story with his usual humor, eloquence, charisma, intriguing manner and enchanting timbre.
“I am an artist, Kakhi Kavsadze” – this is how the actor begins his story, although before that he is preceded by a small doubt – I have always played others, now I have to play myself, who knows what will come of it – he says excitedly – however, after a certain age, everyone’s life is interesting... With this film alone, we can be sure that his life was as interesting as he himself, because despite the fact that he has told many personal stories over the decades, and from his interviews, a general map of his life’s adventures can be pieced together like a puzzle. Seeing Kakhi Kavsadze in such a way, so sincere, honest and emotional is a unique case. And besides, he is an old man, having already lived his whole life. His already delicious narration in this film has a different “taste” - as if he were a grandfather and we, like grandchildren, were sitting by the fireplace and listening. What is especially significant is the unification in this specific creative-aesthetic format and, moreover, with the vision of a director whose work has always been associated with a special melancholic sincerity and a different representation of legendary people. Nana Janelidze “managed” to “catch” Kakhi Kavsadze in such a timely manner through such a lens and preserved for us a precious memory of this rare person who was loved by everyone.
We can see Kakhi Kavsadze in an abandoned and dilapidated building, which is most likely a former factory. Nana Janelidze does not confine the actor to four walls, on a chair (this would be more of an insult to him than a cliché), on the contrary - she allows him to move freely in an open space, which creates a dynamic and theatrical environment, so that he can feel and act as naturally as possible. So to speak, his life is played out in a direct mode. Such a decision gives the director a good opportunity to give a meaning to the space, which is devoid of function and is left as a mere heap of bare walls and columns, and to describe in it the main era and period, the Soviet Union, in which the hero of his film spent most of his life and to which he even devotes the main part of the narrative. Accordingly, we can see how such a use of space turns out to be doubly logical and beneficial for the film. With its minimalist design, it resembles a large and expanded theater stage and, by talking about the past, creates an interpretation of a now-disintegrated empire, where actors walk with flags; a mother (Nino Kuratashvili) and two boys (Irakli and Niko Kakauridze), who play Kakhi Kavsadze, his brother, and his mother, wait for their father to appear from the train; with moving platforms on which the actor is put on make-up; as well as decorations that blend together dynamically and even a little eclectically. The director tries to create a sense of immediacy, naturalness, and make the environment as simple and direct as the actor himself.
Despite the attempt to keep all this as far away from artificiality as possible, there is still a reportage and banality at certain moments that can be considered more of a directorial flaw than an acting flaw - this is also, for better or worse, sometimes characteristic of Nana Janelidze's work. However, the total of 55-minute work, which could have been a little longer, is watched in one breath and really leaves an impact on us.
The driving and “explosive” force of the film is Kakhi Kavsadze himself, who relives his entire life - from childhood to the present, that is, ending with the collapse of the Soviet Union and the restoration of Georgia's independence. The plot is based on his brother, Imeri Kavsadze’s stories and includes many interesting and unknown details - the Kavsadze family's dynastic talent, adventures, tragedies. And all this is brought to life in the factory by the actors, right next to Kakhi Kavsadze. It is doubly interesting and emotional to hear all this from the first source itself - those feelings, nuances and details that only Kakhi Kavsadze could convey so vividly and passionately: stories of his father's heroism, his grandfather's interesting connections, Soviet terror, the danger of repression, stories about his wife - Bela Mirianashvili and his love, about his creative life in cinema and theatre, how he opened the theatre doors to peaceful demonstrators on the night of April 9, 1989 and took refuge in the Rustaveli Theatre, etc. Accompanied by Misha Mdinaradze's music, all this is imbued with a pure old Tbilisi and colorful hue - an aura that will never be repeated. The film is saturated with minimalist and decorative symbols. Especially at the end, the red tablecloth on the table, which resembles the Soviet Union in shape.
“How many things have changed - the world map has changed... Everything begins and ends... This great era has ended and something new is beginning - I don't know what kind, but the new is always difficult and painful... This new one will be like us,” says the actor with dubious hope as he finishes his story: “I also want to cheer up and encourage [people]... What can I do - be an artist? Desdemona, did you pray today? [Imitating Akaki Khorava]... I could go crazy. Who are these great ones: smart, stupid, crazy, jokey...How much joy did they bring to the audience with their play, and how did they enjoy this play? The great Akaki Vasadze ordered to spread a carpet on the street so that he would play there. Before his death, he asked, “Will There Be a Theatre Up There?!...”- Mr. Kavsadze asks at the end of the play at the Rustaveli Theater, already a clown with a grimace, as he pays homage to and quotes the titans of Georgian theater and cinema, especially Akaki Khorava, and repeating the last phrase three times, he finally starts singing "Mravalzhamieri" in the empty hall, to which other voices join in from behind the screen, from the post-production space…
The film is melancholic. It simply could not be otherwise. Among many things, it is a reminder and reflection on what a titanic generation Georgian culture had in the previous century, one better than another, who created an era, who inspire us to this day. Since then, we have been proud of them, imitating and quoting them. As one of the “last Mohicans” of this era, Kakhi Kavsadze is evidence, a reflection of the cultural, social, political and mental realities of that unique period. A person as a mirror of the era and more - it is interesting how Nana Janelidze tries to portray such distinguished representatives of older generation in her films in different roles at the same time (for example, Veriko Anjaparidze in the film “Family”) and at the same time represent them in the context of a general portrait of the era: a person who is much more than a body and a name and surname - he is a concept, mentality and philosophy, which is eternal, but like physical matter, he has a beginning and an end. However, this should not become a reason for sadness, because, as the famous saying goes: “Don’t cry because it’s over – be happy because it happened.” Kakhi Kavsadze himself bids us farewell with a clownish smile and wink, making us smile and leaving us in tears, but these are tears of joy.
In 2015, we met Kakhi Kavsadze and Nana Janelidze at a special screening of this film at the Giffoni International Youth Film Festival, at the Tbilisi National Palace of Student Youth. The hall was packed. That was the first time I saw Kakhi Kavsadze alive, his energy and warmth, and how everyone looked up to him as a teacher, mentor, father... Everyone wanted to ask questions, and he answered them with great patience and love. Then I understood what it means to love a nation, regardless of age and generation, and the fact is that people like him and their work do not cease true existence because their work and name remain immortal and continue life in time and space. The genius director, Kote Marjanishvili, said this to the prodigy scenographer Petre Otskheli, who was subjected to repression, before his death: “Death is a stupid word. Death does not exist. What will remain after you is victory over everything that is called death, that is, eternal oblivion.” This is the answer to the question: “Will there be a Theatre up there?! Yes, there is!