თბილისური „ტკბილი ცხოვრება“
სიღარიბე საშინელი რაღაცაა, პირდაპირ სულში გწვდება და ადამიანობას გართმევს ისეთი ნელი აგონიით, რომ საკუთარ თავს ვეღარც ცნობ. არ იცი, რისთვის გააბიჯებ თბილი ოთახიდან გაყინულ ქალაქში. სევდიან რუტინად ქცეული ყოველდღიური პირქუში დღეები იმდენად მისაღები ხდება, დაგავიწყებს, რა არის კარგი ცხოვრება. თბილისის გადაღლილ ქუჩებში აქეთიქით მიმავალი ხალხი ზოგჯერ ყურსაც კი არ შეიბერტყავს, ისე ჩაუვლის დიდი სინანულით გამოწვდილ დახმარების ხელს. ყველას სადღაც ეჩქარება, ყველა სადღაც გარბის, მოკანკალე ნაოჭიანი ხელისთვის კი არავის სცალია.
კოტე თაყაიშვილის სტუდენტურ ფილმში, „ჰეპი მილი“ (2010) ნაჩვენებია ღარიბი ოჯახის ყოველდღიური შფოთვა სისტემური სიდუხჭირის ჩარჩოებში. ამ კინოსურათში მოთხრობილია თბილისური მუშათა კლასის ის მდგომარეობა, რომელშიც ადამიანი უბრალოდ არსებობს და არ ცხოვრობს.
პირველივე კადრში რეჟისორი ქმნის სოციალური რეალობის ხასიათსმეტროს ვაგონის შემაწუხებელი ხმის ფონზე მოჩანს ქალის სევდიანი სახე. პარალელურად, ბავშვი მამას შენატრისახალგახსნილი შენობის“ 6-ლარიან საჭმელს, რომლის ფული არ აქვთ. დედა სამსახურიდან სახეწაშლილი ბრუნდება. მამა სამზარეულოს სკამთან რუტინულ მეგობრობაშია (სამსახური არ აქვს). ფულს ერთმანეთს აწებებენ, რათა ყოველთვიურად თავი გაიტანონ. პერსონაჟების ყოველდღიური ტანჯვა ხაზს უსვამს სიღარიბის დაუნდობლობას.
ფილმის რეჟისორი კარგად წარმოაჩენს ბავშვის ფენომენს სიღატაკის ამ წრეში. ბავშვები ხომ უმანკოები არიან. ისინი უბრალოდ ოცნებობენ. მათთვის ისეთი უმნიშვნელო რაღაცები არის ფასეული, რაც უფროსისთვის ყურადღების ღირსიც შეიძლება არ გახდეს. მათ არ ესმით ყოველდღიური გაჭირვების ფასი და, შესაძლოა, ასეც უნდა იყოს. ყოველ შემთხვევაში, როდესაც რეზიკომაკდონალდსისახალი შენობისჰეპი მილსშენატრის, მამა გადასახადებისათვის გადადებული თანხით ამ სურვილს აუსრულებს. გაჭირვების ამ საყოველთაო ქაოსში მაქსიმალურად უნდა ეცადო უმანკოების შეურყვნელად დატოვებაზე. მშობლების მუდმივი ტანჯვის ფონზე რეჟისორი ბავშვსსუფთადტოვებს. ოცნებას უსრულებს. ამით აცხადებს, რომ რაც ბავშვების გარშემო ხდება, მათი ბრალი არ არის. საჭმლის შეკვეთის მოკლე სცენა, სადაც ამ ბავშვის ბედნიერ სახეზე გაჭირვების მთელი ამბავი იმალება, იმაზე ინტიმური და ღრმაა, ვიდრე ნებისმიერი სხვა ემოციური მცდელობა ამ ფილმში.
სწორედ ამ მძიმე თემატიკიდან გამომდინარე, მარტივია ფილმის კულმინაციური სცენით რეჟისორის ემოციური მანიპულაციის მსხვერპლი გახდეს მაყურებელი. მამა აიღებს გაჭირვებით გადადებულ თანხას, წაიყვანს შვილსმაკდონალდსშიდა გამოსვლისას შეეჩეხება ცოლს, რომელიც თურმე ოჯახისთვის თანხას მოწყალების თხოვნით აგროვებს. რეჟისორი ამ ფინალური სცენით ცდილობს, ყურადღება მთლიანად გადაიტანოს ყოველდღიური ბრუტალური არსებობიდანმათხოვრობისსირცხვილზე. აღმოჩნდება, რომ დედის პერსონაჟი იტყუებოდა თავის სამსახურზე, ხოლო ქმარი ბოლო სცენაშიდარცხვენილიზურგს აქცევს მას და გაივლის. თითქოს რეჟისორი ღალატობს უშუალოდ ფილმის მიმდინარეობისას არჩეულ ნარატივსუმუშევრობისა და გაჭირვების ყოველდღიური სიმძიმე, კომენტარი თანამედროვე საქართველოს სოციალურ მდგომარეობაზე, სრულიად არსაიდან სიღატაკის სირცხვილად იქცევა.
ქართული ამპარტავნული სიამაყე, რომელიც, ყველასათვის უცნაურად, ნებისმიერი სოციალური წრის ადამიანს ახასიათებს, მაინც არ იძლევა იმის საშუალებას, რომ გაამართლო პერსონაჟების ასეთ გადაწყვეტილებებამდე მისვლა. მართალია, ძალზე გახშირდა ქუჩაში გაჭირვებული მთხოვნელების რიცხვი დახრილი დარცხვენილი თვალებით და ზოგჯერ ეს საზოგადოების ქედმაღლური დამოკიდებულებიდან გამომდინარეობს, მაგრამ ეს ფილმში არ ჩანს. შეუძლებელია ასეთ მოკლემეტრაჟიან დრამაში ამ თემის ანალიზი. შესაბამისად, მისი ჩვენება მხოლოდ მაყურებელზე ემოციური კონტროლის მიზნით გაუმართლებელია.
მიუხედავად რამდენიმე სარეჟისორო და ტექნიკური გადაწყვეტილებისა, ორ მონაკვეთში გამოყენებული პოპელექტრონული და ლუის არმსტრონგის მუსიკა, რომელიც ფილმის ტონალურობას ღალატობს, ქართული რეალობის გადმოცემის მეტად რეალისტური მცდელობაა.
ჰეპი მილითემატურად აღწერს იმ რეალობას, რომელიც თანამედროვე საქართველოსათვის დამახასიათებელი კი არის, მაგრამ ხალხის მიერ უგულვებელყოფილია. ხშირად გაისმის, რომ დავანებოთ თავი სოციალური თემების წამოწევას, ხალხი დაიღალა მძიმე თემებით და დროა გადაიღონ ბედნიერი რომანტიკული ფილმები, რომლებიც ცრუ წარმოდგენებს ქმნიან რეალობაზე. ასეთ ფილმებს იმაზე მეტი ზიანი მოაქვთ, ვიდრე წამიერ კომფორტს მათი ცქერისას. არც ე.. „ნატანჯადამიანზე გადაღებული ფილმებია ყოველთვის გამართლებული, მაგრამ გულწრფელობის მცდელობა ჭეშმარიტების განცდის იდილიას ქმნის.
რთულია კრიტიკული თვალით შეხედო დამწყები რეჟისორის ფილმს. დიდი შანსია, ამ კინოსურათის თემებითა და შეუფერებელი მუსიკით გადატვირთვა გამოწვეული იყოს მხოლოდ გამოუცდელობით. სხვა შემთხვევაში კონსტანტინე თაყაიშვილი ჭარბი სიმძიმითა და ზომიერი ადამიანურობით აჩვენებს ერთი ოჯახის გაჭირვებასუმუშევრობისა და უპურობის სპეტაკ დღეებსა და მათში აღზრდილ თაობას, რომელსაც ბავშვობას მხოლოდ მშობლის ალალმართალი დღიური თავგანწირვა თუ უნარჩუნებს.
კინოში სიღარიბე სოციალურ ფონზე მეტია. ის წარმოადგენს თხრობით ძალას, რომელიც სტრუქტურულ უსამართლობასა და ადამიანურ მდგრადობას ააშკარავებს. დაჩაგრული კლასის ცხოვრების წინ წამოწევით, კინო მაყურებელს მოუწოდებს, დაუპირისპირდეს არასასიამოვნო რეალობას და თანაუგრძნოს საკუთარი გამოცდილების მიუხედავად. ამ გზით სიღარიბის წარმოდგენა აუცილებელი ხდება კინემატოგრაფის იმ უნარისთვის, გააკრიტიკოს საზოგადოება და შთააგონოს შინაარსიანი რეფლექსია. ზოგჯერ მცდელობა უფრო დასაფასებელია, ვიდრე შედეგი. ზოგჯერ ასეთი ფილმის სიმართლე უფრო მრავლისმთქმელია, ვიდრე ათასი დასავიწყებელი ესკეიპისტური კინოსურათის ცარიელი ტაკიმასხარაობა.

TBILISIAN “SWEET LIFE”
Poverty is a terrible thing, it penetrates straight into your soul and deprives you of your humanity with such slow agony that you no longer recognize yourself. You don’t know why you step out of a warm room into a frozen city. The gloomy days that have turned into a sad routine become so acceptable that you forget what a good life is. People walking here and there on the tired streets of Tbilisi sometimes don’t even listen, they just pass by the extended hand of help with great regret. Everyone is in a hurry going somewhere, everyone is running somewhere, and no one has time for a trembling, wrinkled hand.
Kote Takaishvili’s student film, “Happy Meal” (2010), shows the daily anxiety of a poor family within the framework of systemic poverty. This film tells the story of the Tbilisian working class, in which people simply exist but do not live.
The director creates a social reality in the very first shot - a woman's sad face appears against the background of the annoying sound of a subway train. At the same time, the child brings his father a 6-GEL meal from a "newly opened building," for which they do not have money. The mother returns from work with a wiped-out face. The father is in a routine friendship with the kitchen chair (he does not have a job). They put money together to make ends meet every month. The characters’ daily suffer emphasizes the ruthlessness of poverty.
The film director well presents the phenomenon of a child in this circle of poverty. Children are innocent. They simply dream. Such insignificant things are valuable for them, which may not even be worth the attention of an adult. They do not understand the price of daily hardship, and perhaps that is how it should be. In any case, when the son, Reziko wishes for the Happy Meal at the new McDonald's building, the father fulfills this wish with the money set aside for errands. In this universal chaos of poverty, one must try as much as possible to leave innocence intact. Against the backdrop of the parents' constant suffering, the director leaves the child "clean." He fulfills his dream. In this way, he declares that what happens around the children is not their fault. The short scene of ordering food, where the whole story of poverty is hidden behind this child's happy face, is more intimate and profound than any other emotional attempt in this film.
Given this heavy subject matter, it is easy for the viewer to become a victim of the director’s emotional manipulation in the film’s climactic scene. The father takes the money he has saved up for his hardships, takes his son to McDonald’s, and bumps into his wife on the way out, who turns out to be begging for money for the family. With this final scene, the director tries to completely shift the focus from the brutal daily existence to the shame of “begging.” It turns out that the mother’s character was lying about her job, and the husband “embarrassed” turns his back on her and walks away in the last scene. The director seems to betray the narrative he has chosen throughout the film – the daily complexity of unemployment and hardship, a commentary on the social situation in modern Georgia, completely out of nowhere turns into the shame of poverty.
Georgian arrogant pride, which characterizes people of any social circle and is strange to everyone, still does not allow us to justify the characters coming to such decisions. Although the number of needy beggars on the streets with downcast, embarrassed eyes has increased greatly, and sometimes this stems from the arrogant attitude of society, this is not visible in the film. It is impossible to analyze this topic in such a short drama. Accordingly, its presentation is unjustified only for the purpose of emotional control over the viewer.
Despite several directorial and technical decisions, the pop-electronic and Louis Armstrong music used in two sections, which betrays the tone of the film, is a very realistic attempt to convey Georgian reality.
“Happy Meal” thematically describes the reality that is characteristic of modern Georgia, but is ignored by people. It is often said that we should stop raising social issues, that people are tired of heavy topics and it is time to make happy romantic films that create false ideas about reality. Such films do more harm than the momentary comfort of watching them. Films about so-called “suffering” people are not always justified but an attempt at sincerity creates an idyll of a sense of truth.
It is difficult to look at a film by a novice director with a critical eye. There is a high chance that the overload of this film with topics and inappropriate music is caused only by inexperience. Otherwise, Konstantine Takaishvili shows with excessive severity and moderate humanity the hardships of one family – the white days of unemployment and poverty and the generation raised in them, whose childhood is preserved only by the sincere daily sacrifice of their parents.
Poverty in cinema is more than a social background. It is a narrative force that exposes structural injustice and human resilience. By bringing the lives of the oppressed class to the foreground, cinema invites the viewer to confront an unpleasant reality and empathize with it despite their own experiences. In this way, the representation of poverty becomes essential to the filmmaker’s ability to criticize society and inspire meaningful reflection. Sometimes the effort is more valuable than the result. Sometimes the truth of such a film is more expressive than the empty farce of a thousand forgettable escapist films.