ადამიანი, რომელიც მარტოობისა და შინაგანი სიცარიელის მსხვერპლია, ხშირად ხდება საკუთარი თავის ტყვე, ირგვლივ აღიმართავს ხელოვნურ ბარიერებს და გააზრებულად თუ გაუაზრებლად განიზიდავს ყველას და ყველაფერს, რათა ქვეცნობიერმა დაიცვას პოტენციური საფრთხისაგან. მიუხედავად ამისა, მსგავსი ინდივიდები ყველანაირად საჭიროებენ თვითგანკურნებას და ხშირად დახმარებას ღებულობენ იქიდან, საიდანაც არც კი ელიან. ეგზისტენციალიზმის ეს პრობლემა მრავალი საუკუნეა კაცობრიობის ყურადღების ცენტრშია და უამრავი მენტალური ტკივილისა და აგონიის გამომწვევი მიზეზია. გასაკვირი არაა, რომ ამ თემას არც ხელოვნებამ აუარა გვერდი და მეტიც იმდენად განავრცო, რომ ჩამოაყალიბა უამრავი მიმდინარეობა ყველანაირ დარგში, დაწყებული კლასიკური რომანტიზმიდან, დამთავრებული ღრმა ფილოსოფიური ექსპრესიონიზმით. ბუნებრივია, არც კინო გახდა გამონაკლისი და წლების მანძილზე ადამიანის სიმარტოვე და ჭეშმარიტი სიყვარულის ძიება დარგის ერთ-ერთი წამყვან მიმართულებად იქცა.
ამ საკითხს ეფუძნება მარიამ პერტიას სტუდენტური ფილმი, „ერთი ბილეთი ნიცამდე“ (2013), რომელიც გადაღებულია თეკლა იორდანიშვილის ნოველის, „ორი ბილეთი ნიცამდე“ მიხედვით. ეს, მეტწილად, საკმაოდ თამამი ნაბიჯია, რადგან არა მხოლოდ კინოადაპტაციაა ახალგაზრდა რეჟისორისათვის რთული ამოცანა, არამედ თავად პირველწყაროს ლიტერატურული ფასეულობაც ერთობ სადავო საკითხად იქცა. ფილმმა კი იხილა დღის შუქი, მაგრამ, სამწუხაროდ, მიზანს თავი ვერ გაართვა. კინოსურათი არ გამოვიდა ისეთი, როგორსაც მაყურებელი ისურვებდა ან როგორიც შეიძლება რეჟისორს ჰქონოდა ჩაფიქრებული. პროექტი თავიდანვე განწირული იყო იმის გამო, რომ უშუალოდ პირველწყაროა კინოადაპტირებისათვის რთული, რადგან თითქმის მთლიანი ნაწარმოები დიალოგებისაგან შედგება და ნაკლებადაა მოქმედების აღწერის ელემენტები, რაც რეჟისორს ვალდებულს ხდის, საკუთარი ხედვა გამოავლინოს. უმთავრესი პრობლემა, რაც ნამუშევარს გააჩნია, მისი სწორხაზოვნებაა. თითქოსდა, ფილმი ცდილობს მართლაც აქტუალური პრობლემა განავრცოს, მაგრამ მთლიანი სიუჟეტი იმდენად გაწელილი და ერთფეროვანია, რომ ვერ ახერხებს მაყურებლის მუდმივი ყურადღების შენარჩუნებას. დიალოგების დიდი ნაწილი აზრს მოკლებულია და არანაირად არ ავითარებს სიუჟეტს, ხოლო ზოგიერთი სცენა, პირიქით, ძალზედ დაჩქარებულია და მოვლენებიც არაბუნებრივად სწრაფად ვითარდება, რის გამოც აუდიტორიას მომხდარის სიყალბის შეგრძნება უჩნდება. რაც შეეხება სამსახიობო ოსტატობას, ვერ ვიტყვით, რომ მსახიობები როლებს ვერ ერგებიან. აქ არის კარგი საუბრის მანერაც და სახის მიმიკაც, მაგრამ ისევ და ისევ ცუდად გაწერილი სცენარისა და დიალოგების გამო მათი თამაშიც ყალბი ჩანს.
ტექნიკურ მხარეში გვხვდება ყველაზე დიდი ნაკლოვანებები. შეუიარაღებელი თვალითაც მარტივი შესამჩნევია აუდიო და ვიზუალურ მონტაჟში გაპარული უპატიებელი შეცდომები. სხვადასხვა მომენტში იმდენად ბევრი ხარვეზია, რომ შეუძლებელია არ შენიშნო ხმა, რომელიც სინქრონში სრულიად ცდება გამოსახულებას. განსაკუთრებით, იმ სცენაში, სადაც ფილმის მთავარი გმირი გოგონა (ანა ამილახვარი) საუბრობს ტელეფონზე, ოფისში. თავად ხმა ზედმეტად მკვეთრად ისმის და მთლიანად ფარავს უკანა ფონს, რის გამოც ირღვევა კადრებს შორის მთლიანობის ილუზია.
ოპერატორის ნამუშევრის შეფასებისას უნდა აღინიშნოს, რომ თავად გამოსახულების ხარისხი სასიამოვნოა, კარგია ფერთა შეხამება, მრავალფეროვანი ახლო, საშუალო და შორი ხედები, მაგრამ თითქმის მთლიანი ფილმის მანძილზე ხშირად კადრის ჩარჩო ირხევა, პერსონაჟები წამიერად ცდებიან ობიექტივის ხედვის არეალს, რის გამოც ყურება არასასიამოვნო და მეტად დამღლელი ხდება.
სიუჟეტური პრობლემები ფილმში ნაწილობრივ პირველწყაროს ბრალიცაა, რადგან მთლიანი კინოსურათის მსვლელობისას წამითაც არ უხვევს რეჟისორი დედანის სიუჟეტიდან, არ ცდილობს გამოამჟღავნოს კრეატივი და ამბავს ახალი სიცოცხლე შესძინოს. აქედან გამომდინარე, ყველა ის მინუსი, რაც ფილმის სიუჟეტს გააჩნია, ნოველის მინუსია.
ფილმი მოგვითხრობს გოგონას შესახებ, რომელიც სასტუმროში გაიცნობს ახალგაზრდა მამაკაცს (ლაშა ჯუხარაშვილი) და თანდათანობით ორი უცხო ადამიანი სიყვარულის მორევში ეხვევა. მეტად ბანალური და მარტივი ამბავი არ სთავაზობს მაყურებელს არაფერს ისეთს, რაც აქამდე არ უნახავს, თანაც არაერთხელ. უამრავი გაცვეთილი ფრაზების, უკვე დიდი ხნის მოძველებული კინემატოგრაფიული ხერხებისა და, უბრალოდ, მოსაწყენი გადასაღები მოედნის გამო, ფილმი ვერ ამყარებს მაყურებელთან სათანადო კონტაქტს.
თავისთავად, ამ ფილმს აქვს დადებითი მხარეებიც. მაგალითად, მისი მუსიკალური გაფორმება, რაც ატმოსფეროს შენარჩუნებაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობს. ელექტრონული მუსიკა, რომელიც ხშირად და ნელ-ნელა ჯაზში გადადის, ხაზს უსვამს მთავარი გმირის ხასიათს და ცხოვრების სტილს და, გარკვეულწილად, გარემოს უქმნის სახასიათო სიტუაციას, თუმცა მუსიკა ზედმეტად დიდხანს გრძელდება და ისმის იქ, სადაც არ არის საჭირო.
მთავარი თემა, რომელიც ადამიანის შინაგან სამყაროსა და ცხოვრებაში იმ ერთადერთი ჭეშმარიტი სიყვარულის პოვნას ეხება, ზოგადად, ძალიან მძიმე და სერიოზული პრობლემაა. კაცობრიობას ჭეშმარიტი სიყვარულის მოთხოვნილება ჰქონდა, აქვს და ექნება. ყოველივე ეს გამოწვეულია იმით, რომ არ არსებობს ადამიანი, ვინც ცხოვრებაში ერთხელ მაინც არ დადგება სიყვარულისა და საკუთარ თავთან კონფლიქტის წინაშე, რადგან „თუკი რამე საგანძური და ჯილდო მიუნიჭებია ღმერთს ადამიანისათვის, სიყვარულის ნიჭია და ცოდოა ის კაცი, ვინც ამ დიდი ნიჭის განცდის გარეშე წავა ამ ქვეყნიდან“.
ძალზედ რთულია ამგვარი უამრავჯერ გაშლილი თემის კიდევ ერთხელ გაცოცხლება ისე, რომ აუდიტორიას რაიმე ახალი აჩვენო, ისეთი, რაც აქამდე არ უნახავს. თითქმის ყოველთვის მსგავსი ნამუშევრები ერთფეროვანია და არაა ის, რაც იყო ჩაფიქრებული. სამწუხაროდ, „ერთი ბილეთი ნიცამდე“ არ არის გამონაკლისი.

A person, who is a victim of loneliness and inner emptiness often becomes a prisoner of himself, erects artificial barriers around himself and consciously or unconsciously alienates everyone and everything in order to protect the subconscious from potential danger. Nevertheless, such individuals are in dire need of self-healing and often receive help from where they least expect it. This problem of existentialism has been the focus of humanity's attention for many centuries and is the cause of a lot of mental pain and agony. It is not surprising that art has not bypassed this topic and has even expanded it so much that it has formed numerous trends in all fields, starting from classical romanticism and ending with deep philosophical expressionism. Naturally, cinema was no exception, and over the years, human loneliness and the search for true love have become one of the leading directions in the field.
This issue is the subject of Mariam Pertia's student film, "One Ticket to Nice" (2013), based on Tekla Iordanishvili's novel, "Two Tickets to Nice." To a large extent, this is a rather bold move because not only is film adaptation a difficult task for a young director but the literary value of the original source itself has become a rather controversial issue. The film saw the light of day but, unfortunately, it failed to meet its goal. The film did not work as the audience would have liked or as the director might have imagined. The project was doomed from the very beginning due to the fact that the original source is difficult to adapt for film since almost the entire work consists of dialogues and there are few elements of action description, which obliges the director to reveal his own vision. The main problem that the work has is its linearity. The film seems to be trying to address a really pressing issue but the overall plot is so drawn out and monotonous that it fails to keep the viewer's attention. Most of the dialogues are meaningless and do not develop the plot in any way, while some scenes, on the contrary, are very accelerated and events develop unnaturally quickly which gives the audience a feeling of fakeness. As for the acting skills, we cannot say that the actors do not fit the roles. There is good conversational style and facial expressions, but again and again, due to the poorly written script and dialogues, their acting seems fake.
The biggest flaws are found in the technical part. It is easy to notice even with the bare eye the unforgivable mistakes made in the audio and visual editing. There are so many flaws at various moments that it is impossible not to notice the sound, which is completely out of sync with the image. Especially in the scene where the main character of the film, a girl (Anna Amilakhvari) is talking on the phone in the office. The sound is heard too sharply and completely covers the background, which breaks the illusion of integrity between the shots.
When evaluating the cinematography, it should be noted that the image quality itself is pleasant, the color combination is good, there are a variety of close, medium and long views, but the frame of the shot often shakes almost throughout the entire film, the characters momentarily miss the field of view of the lens, which makes watching unpleasant and very tiring.
The plot problems in the film are partly the fault of the original source because the director does not deviate from the original plot for a second throughout the entire film, does not try to reveal creativity and breathe new life into the story. Therefore, all the disadvantages that the film's plot has are disadvantages of the novel.
The film tells the story of a girl who meets a young man (Lasha Djukharashvili) in a hotel, and gradually two strangers become entangled in a whirlwind of love. A very banal and simple story does not offer the viewer anything that they have not seen before and more than once. Due to a lot of worn-out phrases, long-outdated cinematic techniques and, simply, a boring shooting location, the film fails to establish proper contact with the viewer.
This film also has its positive sides in itself. For example, its musical accompaniment, which plays an important role in maintaining the atmosphere. Electronic music, which often and gradually turns into jazz, emphasizes the main character’s character and lifestyle and, creates a characteristic situation for the environment to some extent although the music lasts too long and is heard where it is not needed.
The main topic, which concerns a person’s inner world and finding the only true love in life, is generally a very difficult and serious problem. Humanity has always had and will have a need for true love. All this is due to the fact that there is no person who has not fallen in love and conflict with himself at least once in his life, because “if there is any treasure and reward that God has given to man, it is the gift of love, and it is a sin for a man to leave this world without experiencing this great gift.”
It is very difficult to revive such a topic that has been developed many times in such a way as to show the audience something new, something that they have not seen before. Such works are almost always monotonous and not what was conceived. Unfortunately, “One Ticket to Nice” is no exception.