ნებისმიერი დოკუმენტური თუ მხატვრული ფილმი, რომელიც წარმოაჩენს პატარა ბიჭის ფიგურას, ბავშვისას, რომელიც სოფლის სიღარიბესა და სიდუხჭირეში იზრდება, მაგრამ გულში დიდი, აუხდენელი ოცნება აქვს, გვიჩვენებს ინდივიდუალური პოტენციალისა და სოციალური რეალობის მკაფიო შეუთავსებლობას ერთმანეთთან. ამ დილემის წინაშე დგას უამრავი ახალგაზრდა. აქ მისწრაფებები, ოცნებები და მიზნები უპირისპირდება შეზღუდულ ფინანსურ მატერიალურ რესურსებს. ეს სოციალური პრობლემა გლობალურია და აჩვენებს შესაძლებლობების უთანასწორობას, სადაც დაბადების ადგილმა და ეკონომიკურმა მდგომარეობამ გადაწყვიტა პიროვნების მომავალი.
ასეთ დროს ძირითადი პრობლემა მდგომარეობს სოციუმთან მობილობის არარსებობაში. პიროვნების ოცნება (იქნება ეს მეცნიერება, ხელოვნება თუ ნებისმიერი სხვა მისწრაფება) მოითხოვს შესაბამის რესურსებს: ხარისხიან განათლებას, ტექნოლოგიურ ხელმისაწვდომობასა და განვითარების ცენტრებთან სიახლოვეს. სიღარიბეში ცხოვრება კი თავისთავად ამ ფუნდამენტური რესურსების ნაკლებობას გულისხმობს. ოჯახის ეკონომიკური მდგომარეობა ხშირად აიძულებს მოზარდს, ადრეულ ასაკშივე ჩაერთოს ოჯახის სამუშაო პროცესში, რაც ართმევს მას სწავლისა და თვითგანვითარების ყველაზე მთავარ რესურსსდროს. სიღარიბე კიდევ უფრო მეტად იმითაა მანკიერი, რომ ის მემკვიდრეობითია. ოჯახს ხშირად არ აქვს იმის საშუალება, რომ შვილს უკეთესი მომავლისთვის საჭირო პირობები შეუქმნას. სოფლები და, მითუმეტეს, მაღალმთიანი, შორეული სოფლები მოკლებულია იმ თანამედროვე განათლებისა და ინფრასტრუქტურის ცენტრებს, რომლებიც ოცნების რეალიზაციისთვის ჰაერივით საჭიროა, ამიტომაც გეოგრაფიული და, ამავდროულად, ფინანსური მდგომარეობა ოცნებისა და რეალობის მკაფიო გამყოფი ბარიერია. უიმედობის მუდმივი განცდა და გააზრება იმისა, რომ შენი ოცნება მიუწვდომელია, იწვევს პოცენციალის ფსიქოლოგიურ ჩახშობას. მოზარდს უწევს ნაადრევად გაიზარდოს და გაიაზროს, რომ მისი პიროვნული ღირებულება და ნიჭი მეორეხარისხოვანია მის გარშემო არსებულ მძიმე გარემოებასთან შედარებით.
ბაქარ ჩერქეზიშვილის სტუდენტური დოკუმენტური ფილმი, „აპოლო ჯავახეთი“ (2017) სწორედ ამ მძაფრ თემას ეხება. ფილმის მთავარი პერსონაჟი 16 წლის ბანდურაა, რომლის ოცნებაც ამერიკაში წასვლა და კოსმონავტობაა, მაგრამ ჯავახეთის ერთერთ მაღალმთიან სოფელში, მოსავლელი ცხვრებისა და ძროხების ფონზე (რომელსაც ბანდურა მარტო პატრონობს) ეს ოცნება დღითიდღე შეუძლებელი და აუხდენელი ხდება, თუმცა ბანდურასთვის საპირისპიროდ, დროთა განმავლობაში, ოცნება უფრო მკვეთრი და მძაფრია.
ეს კინოპორტრეტი გვიჩვენებს, თუ როგორ უპირისპირდება ინდივიდუალური მისწრაფება და ბავშვური ოცნებები მკაცრ სოციალურეკონომიკურ რეალობას. ბანდურა, რომელიც ჯავახეთის მიკარგულ ღარიბ სოფელში ცხოვრობს, მაგრამ სავსეა მისწრაფებებით, ცხადყოფს იმ უმძიმეს დილემას, რომლის წინაშეც დღესდღეობით არაერთი ახალგაზრდა დგას. სიღარიბე და სიდუხჭირე მას აიძულებს ადრეულ ასაკშივე ჩაერთოს ოჯახისთვის სასარგებლო შრომაში, რაშიც, რასაკვირველია, ოცნებების ახდენა და პიროვნული მიზნებისკენ სწრაფვა არ მოიაზრება.
ეს ამბავი მხოლოდ ჯავახეთში მცხოვრებ პატარა მეოცნებე ბიჭს არ ეხება. გარდა იმისა, რომ ფილმი არის სარკე, სადაც სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის დეფიციტი აისახება თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველყოფის კუთხით და არის ერთგვარი გზავნილი საზოგადოების მიმართ, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს ნიჭიერი შვილების პოტენციალის რეალიზაციას და ასევე ის, რომ აუხდენელი ოცნებები, რომელიც გაჭირვების გამო სამუდამოდ კვდება, არის არა მხოლოდ თითოეული პიროვნების დანაკარგი და აუხდენელი ოცნება, არამედ ერის განვითარებისაც.
თანამედროვე ხელოვნებაში ახალბედა რეჟისორებისთვის საკუთარი სახელის თქმა და თავის დამკვიდრება ხშირად ისეთივე წარმოუდგენელი და შეუძლებელია, როგორც ბანდურასთვის კოსმონავტობა. თავისუფლად შეიძლება, რომ რეჟისორმა ამ პერსონაჟში, სწორედ, რომ საკუთარი პორტრეტი დაეხატა.
ტექნიკურად ფილმი გამართული და შემდგარია. გამოსარჩევია სუბიექტური კამერა ბანდურას ოცნების ხომალდის შენებისა და თამაშის დროს. ეს კიდევ უფრო მეტად გვაგრძნობინებს პერსონაჟის ოცნების სიმძაფრეს. დიალოგები თითქმის არ გვხვდება, რაც, ალბათ, იმას მიანიშნებს, რომ ბანდურა სოფლის საზოგადოებისათვისაც მიუღებელი და გარიყულია. აღნიშვნას იმსახურებს ნათია მაღლაკელიძის მუსიკაც. საერთოდ, ფილმში მუსიკა ყოველთვის ერთერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ელემენტია, რომელიც ატმოსფეროს, ემოციურ ფონსა და მთავარ სათქმელს კიდევ უფრო ამტკიცებს და აძლიერებს.
თხრობა ფოკუსირებულია პატარა ბიჭსა და მის აუხდენელ ოცნებაზე. ფილოსოფიური თვალსაზრისით, ეს მდგომარეობა მაყურებელს აყენებს კითხვის წინაშეადამიანის პოტენციალის ფუნდამენტური სამართლიანობის შესახებ. თუკი ნიჭი და მონდომება თანაბრად ნაწილდება საზოგადოებაში, მაგრამ მათი რეალიზაცია დამოკიდებულია ეკონომიკურ პირობებსა და გეოგრაფიულ მდგომარეობაზე, მაშინ სოციუმი ვერ უზრუნველყოფს თანაბარ საწყის პირობებს. ბავშვის ოცნების მოკვლა საზოგადოებისათვის, შესაძლოა, დანაკარგიც აღმოჩნდეს, რომელიც არა ფინანსებით, არამედ დაკარგული ინოვაციებით, კულტურული წვლილითა და განვითარების შანსებით იზომება.
აპოლო ჯავახეთიგზავნილადაც ან მოწოდებადაც შეიძლება იყოს მოაზრებული, რაც გულისხმობს არა მხოლოდ ეკონომიკურ დახმარებას, არამედ მიზანმიმართულ საგანმანათლებლო და ინფრასტრუქტურულ ინვესტიციებს რეგიონებში, რათა იქაურ ბავშვსა და ქალაქელ ბავშვს ჰქონდეთ თანაბარი ათვლის წერტილი.

Any documentary or feature film shows a clear incompatibility between individual potential and social reality when it presents the figure of a little boy, a child who grows up in rural poverty and hardship but has a big, unfulfilled dream in his heart. Many young people face this dilemma. Here, aspirations, dreams, and goals confront limited financial and material resources. This social problem is global and shows inequality of opportunities, where the place of birth and economic status decide a person’s future.
The main problem lies in the lack of mobility within society in such cases. A person’s dream (be it science, art, or any other aspiration) requires appropriate resources: quality education, technological accessibility and proximity to development centers. Living in poverty itself implies a lack of these fundamental resources. The economic situation of the family often forces the teenager to join the family work process at an early age, which deprives him of time-the most important resource for learning and self-development. Poverty is even more vicious since it is hereditary. The family often does not have the opportunity to create the necessary conditions for a better future for its child. Villages and especially high-mountainous, remote villages are deprived of the modern education and infrastructure centers that are needed like air to realize a dream, therefore, geographical as well as financial situation is a clear dividing barrier between dreams and reality. The constant feeling of hopelessness and the understanding that your dream is unattainable leads to the psychological suppression of potential. The teenager has to grow up prematurely and realize that his personal value and talents are secondary compared to the difficult circumstances surrounding him.
Bakar Cherkezishvili’s student documentary, “Apollo Javakheti” (2017) deals with this very sensitive topic. The main character of the film is a 16-year-old Bandura, whose dream is to go to America and become an astronaut but in one of the high-mountainous villages of Javakheti, amidst the grazing sheep and cows (which Bandura takes care alone), this dream becomes impossible and unattainable day by day, but in contrast, the dream becomes sharper and more intense for Bandura over time.
This cinematic portrait shows how individual aspirations and childhood dreams confront the harsh socio-economic reality. Bandura, who lives in a poor village in Javakheti but is full of aspirations, reveals the grave dilemma that many young people face today. Poverty and hardship force him to engage in work that is useful to the family at an early age, which cannot include realizing dreams and striving for personal goals.
This story is not only about a little dreamer living in Javakheti. The film is a mirror which reflects the state's lack of responsibility to ensure equal opportunities as well as a message to the society, which cannot ensure the realization of talented children’s potential. The film proves that unfulfilled dreams, which die forever due to poverty, are not only the loss and unfulfilled dream of each individual but also the nation’s development.
Making a name for themselves and establishing themselves is often as unthinkable and impossible for novice directors in modern art, so is as becoming an astronaut for Bandura. It is possible that the director painted a portrait of himself in this character.
Technically, the film is well-made and composed. The subjective camera is outstanding during the construction and playing of Bandura’s dream ship. This makes us feel even more the intensity of the character’s dream. There are almost no dialogues, which probably indicates that Bandura is unacceptable and excluded even by the village society. Natia Maghlakelidze’s music also deserves mention. In general, music is always one of the most important elements in the film, which further confirms and strengthens the atmosphere, emotional background and main message.
The narrative focuses on a little boy and his unfulfilled dream. From a philosophical point of view, this situation poses the viewer with a question about the fundamental justice of human potential. If talent and determination are equally distributed in society but their realization depends on economic conditions and geographical location, then society cannot provide equal initial conditions. Killing a child’s dream may also be a loss to society, measured not in terms of finances but in terms of lost innovations, cultural contributions and development opportunities.
“Apollo Javakheti” can also be seen as a message or a call, which implies not only economic assistance but also targeted educational and infrastructural investments in the regions, so that children there and children in the city have an equal starting point.