2022 წლის თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალის მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კატეგორიაში აჩვენეს სტუდენტური ანიმაციური ფილმი, ,,ცათამბჯენი“ (2020), რომელმაც ჩემთვის ფავორიტ ნამუშევართა სიაში ადვილად დაიკავა თავისი ადგილი. იშვიათად მომწონებია პატარა კინემატოგრაფიული ამბავი, რომელიც სათქმელს ასე ლაკონიკურად, მრავლისმთქმელად და შთამბეჭდავად ამბობდეს. მითუმეტეს კი, ისეთ მარადიულ ადამიანურ მანკიერებასა და, სამწუხაროდ, დაუძლეველ პრობლემაზე, როგორიც კორუფციაა.
,,ანიმაციას შეუძლია ახსნას ნებისმიერი რამ, რისი წარმოდგენაც ადამიანის გონებას ძალუძს. ეს შესაძლებლობა კი მას კომუნიკაციის ყველაზე მრავალმხრივ და მკაფიო საშუალებად აქცევს, რომელიც, იმავდროულად, მის სწრაფ მასობრივ აღქმასა და დაფასებას განაპირობებს“ – ამბობდა გენიალური უოლტ დიზნი. „ცათამბჯენის“ ავტორი, დავით შეყრილაძე სწორედ კინოს ამ საინტერესო სახეობითა და მიმზიდველი ინდივიდუალური ხელწერით ახერხებს გადმოგვცეს სათქმელი.
ფილმის სიუჟეტს გადავყავართ სამშენებლო ობიექტთან, სადაც ტანადი მამაკაცები დაუღალავად და მუხლჩაუხრელად ცდილობენ, აღმართონ მრავალსართულიანი ცათამბჯენი. მათ კეთილსინდისიერ შრომას ხელს უშლის ღამით შემოპარული ქურდი, რომელიც ოქროს არმატურების მოპარვას ცდილობს. მას ერთ-ერთი მუშა ადგილზევე წაასწრებს და გადასცემს სამართალდამცავს, თუმცა ქურდის პოლიციის განყოფილებამდე არ მიიყვანენ -გათავისუფლების სანაცვლოდ დამნაშავე პოლიციელს რამდენიმე მოპარულ არმატურას სთავაზობს, რაზეც ეს უკანასკნელი დაუფიქრებლად თანხმდება და მეტიც, უერთდება სამართლდამრღვევს სხვა სამშენებლო მასალის მოპარვაში. დუეტს დრო გაურბის და დილით სამსახურში დაბრუნებული მუშები წაასწრებენ, რის შემდეგადაც პროცესი იძენს სამართლებრივ სახეს და ჩანს მომჩივანი და ბრალდებული მხარეები სასამართლოში, თუმცა სამართლიანობა აქაც არაა მიღწეული – ოქროსფერი არმატურა მოსამართლის ეგოსაც აცდუნებს, რომლის შემსწრეც ხელახლა ხდება დაზარალებული მხარე. საბოლოო სამართლიანობის ძებნა ქალაქის მერთან მიდის, რომელიც ერთი შეხედვით აიმედებს მუშას, რომ დასჯის ყველა დამნაშავეს, თუმცა როგორც კი მუშა თვალს მიეფარება, „უზენაესი სასამართლოც“ კი ისაკუთრებს ოქროს არმატურებს. საინტერესოა, სიმბოლოებით გადმოცემული ეს მონაკვეთი – ფინალური „ბოსი“ გაუნძრევლად ზის და მისი მკერდიდან დამატებითი ორი შავი ხელი ამოიზრდება, რომლიდანაც ერთით არმატურებს იღებს, ხოლო მეორეზე კორუმპირებული მოსამართლე ემთხვევა და შემდეგ მოუტრიალებლად, ჩოქვით გადის ოთახიდან.
მიჩმქალული კორუფცია გრძელდება ისევე, როგორც მშენებლობა – ცათამბჯენი რამდენადაც მაღლა მიიწევს, შინაგანად ის ნახევრადაც კი არაა გამაგრებული, რადგან არმატურების ორი მესამედი ნაწილი დღის ბოლოსვე ქრება. დინამიკური მონტაჟისა და ორმაგი ექსპოზიციის შედეგად კულმინაციას ვუახლოვდებით: იკვრება ჯაჭვური რეაქცია – გახსნის დღეს კორუმპირებული ქალაქის მერის სიტყვით გამოსვლისას ინგრევა შენობა. ხმაური, რომელიც ხმის გამაძლიერებლების მიერ ექოთი ვრცელდება ტერიტორიაზე, სუსტად გამაგრებულ შენობაში ბზარს აჩენს და ანგრევს ცათამბჯენს, შიგ იქცევს რა ყველა ჩინოვნიკს, მშრომელი ხალხი უვნებელი რჩება. ამ ჯერზე, საბედნიეროდ, დაისაჯა ყველა ბოროტი, მაგრამ აღმოიფხვრა კი ბოროტება?
ფილმმა 2020 წლის რადიო „თავისუფლების“ მიერ გამოცხადებულ კონკურსში „5-წუთიანი ფილმების კონკურსი კორუფციაზე“ პირველი ადგილი დაიკავა და საკმაოდ დამსახურებულადაც – ანიმაცია შესანიშნავ საშუალებას აძლევს ავტორს ზუსტად გადმოსცეს ის მხატვრული სახეები, რომლებიც დამატებით დატვირთვას და სიმბოლოებს სძენს აქტუალურ თემას. დასამახსოვრებელია გროტესკული, ნიღბისეული და ექსპრესიონისტული ტიპაჟები, რომლებიც განზრახაა გაზვიადებული, „გაბერილი“, განსაკუთრებით კორუმპირებული სამართალდამცავებისა და ჩინოვნიკების პერსონაჟები – ისინი ჯორჯ ორეულისეული „ცხოველების ფერმის“ ღორებს წააგვანან. აღსანიშნავია ისიც, რომ მშრომელი ხალხის დიზაინი თითქმის გაუფერადებელია, უბრალო სკეტჩისა და მონახაზის დონეზე, რაც ხაზს უსვამს მათ უბრალოებას და კეთილ მხარეზე დგომას, ხოლო დანარჩენი – პერსონაჟების გაფერადებული არიან. ერთი შეხედვით, ანიმაციის სტილი ორგანზომილებიანი, ნახატისეული სტილის კვალობაზე თითქოს უბრალოდ ჩანს, აკლია სიღრმე და დეტალიზება, არის თითქმის მინიმალისტური, მხოლოდ საჭირო დეტალებითა და კომპოზიციით გაჯერებული. შეიძლება ითქვას, ცოტა სიბრტყისეულიც კია გამოსახულება. ეს ყველაფერი კონკურსის გამო არსებულ ბოლო ვადას შეიძლება „დაბრალდეს“, თუმცა, ამავდროულად, ასეთი სტილი სიუჟეტს თავის ხიბლს სძენს და ადვილად აღქმადს ხდის ნებისმიერი ასაკის მაყურებლისთვის. მცირე ქრონომეტრაჟი ადასტურებს, რომ ,,გრძელი სიტყვა მოკლედ ითქმის“.
ეჭვგარეშეა, რომ ფილმი მიმართულია კორუფციის გლობალურ პრობლემაზე, რომლის შედეგები ყოველდღე სახეზეა. არაერთი ქალაქის შენობა გამხდარა ამ „სენის“ მსხვერპლი, რამაც, ფინანსურ და მატერიალურ ზარალთან ერთად, ადამიანთა სიცოცხლეებიც კი შეიწირა – ეს არა მარტო ლოკალურ დონეზე არსებული, არამედ ე.წ. ელიტური კორუფციის შედეგებია. უბედური შემთხვევებისა და მათ უკან მდგარი პიროვნებებისა თუ ორგანიზაციების ჩამოთვლა შორს წაგვიყვანს, თუმცა ამ ყველაფრის საპირწონედ შეიძლება ანტიკორუფციული წარმატების ერთი მაგალითის გახსენება: მაშინ, როცა 2023 წლის თებერვალში მომხდარმა საშინელმა, 7.7 მაგნიტუდის სიძლიერის მიწისძვრამ თურქეთსა და სირიაში თითქმის მთლიანად მიწასთან გაასწორა თურქეთის ჰათაის პროვინცია, ამავე პროვინციის ქალაქ ერზინში ერთი შენობაც კი არ დანგრეულა. საფუძვლიანი კვლევის შედეგად ამ სასწაულის უკან მდგომ „შემოქმედს“ მალე მიაგნეს. გარდა იმისა, რომ გეოლოგებმა ამის მიზეზად ქალაქის ბუნებრივად მაღალ პლატოზე განლაგება და პროფესიონალი ინჟინრების საქმიანობა დაასახელეს, ასევე აღინიშნა რომ, ეს იყო ქალაქ ერზინის მერის სიჯიუტის შედეგი, რომელიც კატეგორიულად ებრძოდა კორუფციას.
ხელოვნების და მისი ნებისმიერი სფეროს ერთ-ერთი მთავარი მისია და დანიშნულება ისაა, რომ მნიშვნელოვანი სათქმელი ადვილად მიიტანოს მაყურებლამდე – შეყრილაძის ფილმი ამას იდეალურად ახერხებს და თანამედროვე კინოში ფრიად დაჩაგრულ ქართულ ანიმაციას, რომელსაც მდიდარი ისტორია აქვს, თავის წილ ახალ სიცოცხლეს სძენს და ამტკიცებს, თუ როგორ საჭიროა დღევანდელ ქართულ კინოში ანიმაციისა და შეყრილაძისეული ნიჭიერი ადამიანების ხელშეწყობა.

In the category of short films of the 2022 Tbilisi International Film Festival, a student animated film, "Skyscraper" (2020) was shown, which easily took its place in the list of my favorite works. Rarely have I liked a small cinematic story that puts its message across so succinctly, eloquently and impressively. Moreover, about such an eternal human vice and, unfortunately, an insurmountable problem like corruption.
“Animation can explain whatever the mind of man can conceive. This facility makes it the most versatile and explicit means of communication yet devised for quick mass appreciation” – said the genius Walt Disney. Davit Shekriladze, the author of "Skyscraper," is able to convey his message to us with this interesting type of cinema and attractive individual manner.
The plot of the film takes us to a construction site, where well-built men tirelessly and arduously try to erect a multi-storied skyscraper. Their conscientious work is interrupted by a thief who sneaks in at night and tries to steal gold armature. One of the workers catches him on the spot and hands him over to the law enforcement officer, but they do not bring the thief to the police station – in exchange for his release, the criminal offers the policeman some stolen armature, to which the latter recklessly agrees and, moreover, joins the offender in stealing other construction materials. The duet runs out of time and is caught red-hand by the workers returning to work in the morning, after which the process acquires a legal procedure and the plaintiff and the accused parties are seen in court, although justice is not achieved here either – the golden armature seduces the ego of the judge, which is again witnessed by the damaged party. The search for final justice goes to the mayor of the city, who at a glance promises the worker to punish all criminals, but as soon as the worker is out of sight, even the "Supreme Court" takes possession of the golden armature. It is interesting that this passage is conveyed by symbols – the final "boss" sits motionless and two additional black hands grow out of his chest, from which he takes armature with one, and the corrupt judge kisses with the other and then walks out of the room without turning around.
The rampant corruption continues as does the construction – as high as the skyscraper goes, it is not even half reinforced internally, as two-thirds of the armature is gone by the end of the day. As a result of dynamic montage and double exposure, we are approaching the climax: a chain reaction starts – on the opening day, during the speech of the corrupt city mayor, the building collapses. The noise, which is echoed by the loudspeakers in the area, cracks the weakly reinforced building and destroys the skyscraper, leaving all the officials and working people unharmed. This time, fortunately, all the bad guys were punished, but was evil eliminated?
The film took the first place in the 2020 contest "5-Minute Film Contest on Corruption" announced by Radio "Freedom" and deservedly so – animation gives the author an excellent opportunity to accurately convey those artistic images that add extra weight and symbols to the actual topic. Grotesque, masked and expressionistic types are memorable, deliberately exaggerated, "inflated," especially the characters of corrupt law enforcement officers and officials – they resemble the pigs of George Orwell 's "Animal Farm." It is also worth noting that the design of the working people is almost uncolored, at the level of a simple sketch and outline, which emphasizes their simplicity and being on the good side, while the rest of the characters are colored. At a glance, the animation style follows a two-dimensional, cartoonish style that seems simple, lacking depth and detail, almost minimalistic, saturated with only the necessary details and composition. It can be said that the image is even a bit flat. All this can be "blamed" on the deadline due to the competition, however, at the same time, such a style adds its charm to the story and makes it easy to understand for viewers of any age. A small time duration proves that "a long word is said in a short way".
There is no doubt that the film addresses the global problem of corruption, the consequences of which are visible every day. Many city buildings became victims of this "disease," which, along with financial and material losses, even cost human lives – not only at the local level, but also as a result of the so-called elite corruption. Enumerating the accidents and the individuals or organizations behind them would take us far, but to counterbalance all this, we can recall one example of anti-corruption success: while in February 2023, a terrible 7.7-magnitude earthquake in Turkey and Syria almost leveled the Hatay province of Turkey, not a single building was destroyed in the town of Erzin in the same province. As a result of thorough research, the "creator" behind this miracle was soon found. In addition to the fact that geologists named the location of the town on a naturally high plateau and the activities of professional engineers as the reason for this, it was also noted that it was the result of the stubbornness of the mayor of Erzin, who categorically fought corruption.
One of the main missions and purposes of art and any of its fields is to convey an important message easily to the audience – Shekriladze's film perfectly succeeds in this and gives a new life to Georgian animation, which has a rich history and is very oppressed in modern cinema, and proves how necessary it is to promote animation and talented people like Shekriladze in today's Georgian cinema.