ადამიანური ფუნდამენტის მთავარი ქვაკუთხედი ურთიერთობებია. ეს ურთიერთობები ერთმანეთთან და შემდეგ საკუთარ თავთან გვაკავშირებს. ცხოვრების სხვადასხვა ეტაპზე გამოჩენილ ძვირფას ადამიანებს, სხვადასხვანაირად, განსაკუთრებული ადგილი უკავიათ ყველასათვის. და–ძმის ურთიერთობას ხშირად შეიძლება ბეწვის ხიდზე გადიოდეს. რთული წარმოსადგენი არაა, თუ რამდენად კომპლექსურია ურთერთობა, სადაც ერთ ჭერქვეშ, ერთ გარემოში, ერთ ოჯახში იზრდება ორი ადამინი და მხოლოდ ასეთ ცხოვრებას არიან მიჩვეული. მოულოდნელად, წლები გადის და მათი ერთად ცხოვრების ეპოქაც მთავრდება, უეცრად აღმოაჩენენ, რომ ერთმანეთს ვეღარ უგებენ ანდაც მათი ცხოვრება ზედმეტად განსხვავდება ერთმანეთისაგან.
გიორგი მუხაძის მოკლემეტრაჟიანი სტუდენტური ფილმი, „ანას მოლოდინში” (2016) სწორედ ამ რთულ საკითხს ეხება. ფილმი მოგვითხრობს ახლად დაობლებულ და–ძმაზე. და, ანა საზღვარგარეთ ცხოვრობს, ძმა, ნიკო დედას უვლიდა, დედას, რომელიც ახლახანს გარდაიცვალა და მისმა შვილმა, ანამ დაკრძალვაზეც ვერ მოასწრო მისვლა.
ფილმის მსვლელობისას თითქმის არ ვიცნობთ სხვა პერსონაჟებს, მაგრამ ისინი ირიბად მუდმივად ჩართული არიან ამ ამბავში. „ოჯახის ახლობლები“ – ეს ფართოდ გავრცელებული ცნება სწორედ იმ პირადი სივრცის არარსებობას აღწერს, რაც ნიკოსა და ანას სჭირდებათ. ამ ადამიანების კეთილი სურვილების, მომზადებული სადილებისა და ანთებული კანდელების უკან დგას ინტერესი, რამდენი ხნით ჩამოვიდა ანა, აქამდე სად იყო და, საერთოდ, რანაირი შვილია იგი. სწორედ ეს აჩენს უფსკრულს ანასა და ნიკოს შორის, ყველა მითქმა–მოთქმა, რაც მთელი ჩუმად, მაგრამ მუდმივად გვესმის.
რეჟისორმა საკმაოდ კარგად გაართვა თავი მისსავე ამოცანას – მოიტანა მაყურებლამდე ის ტკივილი, რაც ასეთი რთული და ხშირია, მით უმეტეს საქართველოში, ქვეყანაში, სადაც ხშირია გაკიცხვა და ინტერესი. როდესაც ადამიანი შორდება ბუდეს, თავისუფლდება მარწუხებისაგან და დგება მის ორ ფეხზე მყარად და დამოუკიდებლად. ანა სწორედ ასეთი ადამიანის პროტოტიპია.
როგორც თავად რეჟისორმა აღნიშნა მის პერსონაჟებზე, ნიკო (გიორგი გიორგანაშვილი) კომფორმისტია, ანა (ანა მაყაშვილი) – თავისუფალი ადამიანი. სწორედ ეს განსხვავება ქმნის მათ შორის უფსკრულს, რომლის ამოვსება სასურველი, თუმცა ძალიან რთულია. მსახიობებმა კარგად გაართვეს მათთვის დაკისრებულ დავალებას თავი და ჩვენამდე ზუსტი ხასიათი მოიტანეს, რომელიც მაყურებელში უმალვე ემპათიას ბადებს. ფილმი არ არის დიალოგებით დახუნძლული, თუმცა რაც მას ავსებს, არის ის მძიმე ენერგია, უთქმელობა და სევდა, რომელიც ჰაერში სუფევს და მაყურებელიც ამ ბურუსში ეხვევა. ჩვენც მათთან ერთად ვსუნთაქვთ მძიმე ჰაერს და გვესმის მათი. როდესაც ანა და ნიკო სახლში მარტო დარჩებიან, ანა სარკეზე აფარებულ, თეთრ უღიმღამო ნაჭერს ჩამოაძრობს და იქიდან ბავშვობის ფოტოს აიღებს, მერე დიდხანს და რუდუნებით აკვირდება მას. ამ დროს კარზე ზარის ხმა ისმის და ნიკო იმწამსვე სარკეზე უკან აბრუნებს ნაჭერს. მას არ სურს გაკიცხვის საგანი გახდეს, არ უნდა, რომ რამე „შეეშალოს“ მისი სტერეოტიპებით გაჟღენთილი სანათესაოს თვალში. ანას არ აინტერესებს არც ერთი სტერეოტიპი, თავადვე ანგრევს მათ და ცხოვრებას უფრო პოეტურად უყურებს. სწორედ ეს უნდა ანას – დაანახოს ნიკოს მისეული სამყარო. ნიკოს კი, უბრალოდ, ანას თანადგომა უნდა, მისთვის მთავარია ადამიანის გვერდში ყოფნა.
გიორგი მუხაძის ამ ნამუშევარს ნამდვილად აქვს პრეტენზია იყოს უკეთესი, ვიდრე რიგითი სტუდენტური ფილმი. რეჟისორი რუდუნებით გვიყვება უთქმელ ტკივილსა და სირთულეებზე. პარალელურად, ჩვენს თვალწინ, ძალიან მცირე დროში, იშლება მთელი ცხოვრების ამბავი. არ მინახავს ანასა და ნიკოს ბავშვობის კადრები, მაგრამ ზუსტად ვხვდები, როგორ ზრუნავდა ნიკო ანაზე, როგორ ასწავლიდა ანა ნიკოს გამბედაობასა და როგორ უყვარდათ ერთმანეთი. მათ ერთმანეთი ახლაც უყვართ, შეიძლება უფრო შორიდან, მეტი მორიდებითა და დისტანციით, მაგრამ მაინც ერთმანეთისთვის ისევ ის ადამიანები არიან. ქართულ დედ–მამიშვილობაში ყოველთვის იქნება ანა და ნიკო. ნიკო ყოველთვის დაელოდება ანას და ეს მხოლოდ კონკრეტული სურათი არ არის. რეჟისორმა შეძლო განზოგადებული ტკივილი და შეტყობინება მოეტანა მაყურებლამდე. ამაში მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა მუსიკალურმა გაფორმებამაც, როდესაც ფილმი ტრიუმფით სრულდება, მის ამაღლებულ განწყობას მუსიკა კიდევ უფრო აღვივებს. ის ასევე არის ძაფი, რომელიც აკავშირებდა წარსულსა და მომავალს ერთმანეთთან და რამაც ხელახლა დააკავშირა ნიკო და ანა.
ფილმის კიდევ ერთი განსაკუთრებული მომენტია, როდესაც რეჟისორი აჩვენებს, რომ ყველას ინდივიდუალური გლოვის გზა აქვს. ანა დედის ჩითის კაბას იცვამს და ისე მიდის სასაფლაოზე, ნიკო ტრადიციული გლოვის ყველა წესს იცავს, რაც კი არსებობს, რათა თითქოს შეამსუბუქოს საკუთარი ტკივილი, თუმცა, რეალურად, მათ დაობლების გარდა კიდევ ერთი დიდი ტკივლი აერთიანებთ – ერთად ყოფნა ერთმანეთის გარეშე. ნიკო ანას მოლოდინში იყო. მთელი ეს დრო ეგონა, რომ გამოჩნდებოდა, დაეხმარებოდა და გაიზიარებდა მის განსაცდელს. ანას მოლოდინში იყო დედაც, მაგრამ ანას მხოლოდ ნიკო დახვდა. ანა ძალიან დიდხანს იყო წასული და ნიკო მის გარეშეც მიეჩვია ყოფნას. თუმცა ლოდინი არასოდეს ყოფილა გვიანი, ანა დაბრუნდა და დაბრუნდა მათი და–ძმური ურთიერთობის საწყისებიც, რომელიც ერთმა ძველმა სიმღერამ გააღვიძა და თითქოს მაყურებლის თვალწინ წამში აივსო უზარმაზარი ორმო, რომელსაც ორივე მათგანი, ალბათ, წლების მანძილზე თხრიდა.
მორჩა – ანა აღარ დატოვებს ნიკოს, ნიკო ანასავით გამბედაობას ისწავლის და ერთად ყველა ტკივილს გაუმკლავდებიან. ფილმის დასასრულს მაყურებელს სწორედ ამისი სჯერა და უჩნდება ყველაზე ძვირფასი რამ – რწმენა, განსაცდელში თავთავივით აღმოცენებული ნათელი მომავლის რწმენა.

The main keystone of the human foundation is relationships which connect us with each other and then with ourselves. Dear people who appear at different stages of life, in different ways, hold a special place for everyone. The relationship between siblings can often go through a hair bridge. It is not difficult to imagine how complex a relationship is, where two people grow under the same roof, in the same environment, in the same family and are accustomed to only such a life. Unexpectedly, years pass and the era of their life together ends, they suddenly discover that they no longer understand each other or that their lives are too different from each other.
Giorgi Mukhadze’s student short film, “Waiting for Anna” (2016), deals with this difficult issue. The film tells the story of the newly orphaned siblings. Sister, Anna lives abroad, brother, Niko had been taking care of his mother, who recently died, and her daughter, Anna, did not even have time to come to the funeral.
Throughout the film, we almost do not know the other characters, but they are constantly involved in this story indirectly. “Family relatives” - this widespread concept describes the absence of the personal space that Niko and Anna need. Behind the good wishes of these people, the prepared dinners and the lit candelabras, lies the interest in how long Anna has been here, where she has been until now, and, in general, what kind of child she is. This is exactly what creates the abyss between Anna and Niko, all the rumors that we hear silently but constantly.
The director coped quite well with his task - to bring to the audience the pain that is so difficult and common, especially in Georgia, a country where reproaches and interest are common. When a person leaves the nest, he is freed from the shackles and stands on his own two feet firmly and independently. Anna is the prototype of such a person.
As the director himself noted about his characters, Niko (Giorgi Giorganashvili) is a conformist, Anna (Ana Makashvili) is a free person. It is this difference that creates a gap between them, which is desirable but very difficult to fill. The actors coped well with the roles assigned to them and brought to use the precise nature, which immediately arouses empathy in the viewer. The film is not burdened with dialogues, but what fills it is the heavy energy, speechlessness and sadness that reigns in the air and the viewer is also enveloped in this haze. We breathe the heavy air with them and hear them. When Anna and Niko are left alone at home, Anna pulls down a white, dull piece of cloth from the mirror and takes out a childhood photo from there, then stares diligently at it for a long time. At that moment, the doorbell rings and Niko immediately puts the piece back on the mirror. He does not want to become the subject of reprimand; he does not want anything to “go wrong” in the eyes of his stereotyped relatives. Anna is not interested in any stereotypes, she destroys them herself and looks at life more poetically. This is exactly what Anna wants - to show Niko her world. Niko simply wants Anna's support, the main thing for him is to be by someone's side.
This work by Giorgi Mukhadze really has a claim to be better than an ordinary student film. The director diligently tells us about unspeakable pain and difficulties. At the same time, before our eyes, the story of an entire life unfolds in a very short time. I have not seen shots of Anna and Niko's childhood, but I can clearly see how Niko cared for Anna, how Anna taught Niko courage and how they loved each other. They still love each other, maybe from afar, more shyly and in distance, but they are still the same people for each other. In Georgian sibling relationships, there will always be Anna and Niko. Niko will always wait for Anna, and this is not just a specific picture. The director was able to convey a generalized pain and message to the audience. The musical score also played an important role in this, as when the film ends in triumph, its uplifting mood is further enhanced by the music. It is also the thread that connected the past and the future, and what reunited Niko and Anna.
There is another special moment in the film the director shows that everyone has their own way of mourning. Anna wears her mother's cotton dress and goes to the cemetery, while Niko follows all the traditional mourning rules that exist, supposedly to ease his own pain, but in reality, they are united by another great pain in addition to being orphans - being together without each other. Niko had been waiting for Anna all this time, he thought that she would appear, help and share his ordeal. Anna's mother had also been waiting for her, but only Niko met. Anna had been gone for a very long time and Niko had got used to being without her. However, it was never too late to wait, Anna returned and the beginnings of their sibling relationship returned, which was awakened by an old song and it seemed that in a second, a huge pit was filled before the viewer's eyes, which both of them had probably been digging for years.
That's all - Anna will not leave Niko again, he will learn courage like Anna and together they will cope with all pains. At the end of the film, the viewer believes in this and the most precious thing appears - faith, faith in a bright future that has sprouted like an ear in the midst of trial.