ადამიანის ბუნებაში მჭიდროდ ჩაჭედილი ლურსმანივითაა გამჯდარი კომფორტის ძიება და უკეთესისკენ სწრაფვა. როგორც წესი, როცა ჩიხში მოქცეული ინდივიდი ალყაშემორტყმული კედლების გარღვევას ვერაფრით ახერხებს, ნაცვლად იმისა, რომ სრულ სასოწარკვეთას მიეცეს, გამალებით აცეცებს ხელებს ღრიჭოების საპოვნელად – ეგებ შენიშნოს თავისუფალი სივრცეები, რომელთა ამოვსებაც მის წინააღმდეგ ამხედრებულ ცხოვრებას გამორჩა და მათზე ფეხის დადგმითა და ბაწრად დაწნულ უკანასკნელ ოცნებაზე ჩაჭიდებით კედლის მეორე მხარეს აღმოჩნდეს.
ამერიკას ტყუილად არ ეძახიან „ოცნებების მიწას“. არის ეს სიმართლე თუ არა, სულ სხვა საკითხია, მაგრამ ის, რომ მას თავისუფლებისა და შესაძლებლობების სიმბოლოდ მიიჩნევენ, უკვე ათწლეულებია უცვლელ ფაქტად რჩება.
მირანდა ნამიჭეიშვილის სტუდენტური ფილმი, „ტვირთი“ (2021) ამბავია ახალგაზრდა კაცისა, რომელიც ძმის დასახმარებლად ამერიკაში მიდის ან, უფრო ზუსტად რომ ითქვას, მიიპარება. მათე და კიდევ ორი მისთვის უცნობი ადამიანი, რეი და მუჰამედი, ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი არალეგალური გზით მიემგზავრებიან ამერიკაში, ტვირთის გადამზიდ გემზე, პატარა ყუთებში სწორედ ტვირთივით არიან მოთავსებული. ფილმი გადაზიდვის პროცესს აღწერს. დროის ხანმოკლე პერიოდში პერსონაჟებს, ასე თუ ისე, ვეცნობით, მათ შორის კავშირი კი ჩვენ თვალწინ იბადება და ვითარდება.
ფილმს იდეალური ექსპოზიციური ნაწილი აქვს, რომელიც არა მხოლოდ იმითაა დახვეწილი, რომ მაყურებელში პერსონაჟისადმი ინტერესს სწრაფად აღვივებს, არამედ იმითაც, რომ ვიზუალური თხრობის მეშვეობით ძალიან ბევრ დეტალს აღწერს, თუმცა ფაზლი მაინც მაშინ იღებს დასრულებულ სახეს, როცა მათე რეის ეუბნება – „მეც ამერიკაში მივდივარ“. ამ მომენტში მაყურებელს, ალბათ, გაახსენდება არა მხოლოდ ექსპოზიციურ კადრებში ნაჩვენები უჩვეულო სამზადისის პროცესი, არამედ ისეთი პატარა დეტალიც, როგორიცაა, მაგალითად, სასწორთან გადაფენილი ამერიკის დროშა. აღსანიშნავია, რომ არცერთი წამით არ არის ფილმი გამაღიზიანებლად დამაბნეველი. პერსონაჟის ყოველ ქცევას, რაც არ უნდა უცნაური იყოს ის, სიტუაცია ამართლებს ოდნავ მოგვიანებით, როცა მაყურებელი ხვდება, რა თემატიკასთან აქვს საქმე.
ფილმის დრამატურგიული განვითარებაც მხოლოდ და მხოლოდ ქებას იმსახურებს. მიუხედავად იმისა, რომ რეის და მუჰამედს მაყურებელი ვერ ხედავს, დაუკმაყოფილებლობისა და დანაკლისის გრძნობა საერთოდ არ ჩნდება, რადგან ერთმანეთისათვის ნათქვამი პატარ-პატარა რეპლიკებით, დამტვრეული ინგლისურით ლაპარაკი იქნება ეს თუ სიმღერა, მათი გაცნობაც ისევე ხერხდება, როგორც მთავარი პერსონაჟისა. დიალოგები ძალიან ბუნებრივია და პერსონაჟებს შორის კავშირსაც ბუნებრივად აყალიბებს.
ცნობილი ფაქტია, რომ ტრავმულ სიტუაციაში ერთად ყოფნა ადამიანებს ისე სწრაფად აახლოებს, როგორც სხვა არაფერი. ამ კინოსურათში ეს ძალიან მკაფიოდ ჩანს. ამ მხრივ, განსაკუთრებით საგულისხმოა ის მონაკვეთი, როცა მათე ეროვნული მოტივებით გაჯერებულ რიტმულ ღიღინს იწყებს, რეი კი, სავარაუდოდ, თავის ეროვნულ სიმღერას მღერის. თითქოს ხომ ქაოსი უნდა იყოს, მაგრამ არა, პირიქით, შესანიშნავი ჰარმონიაა და მთელს ფილმში საუკეთესო მაჩვენებელია იმ ძმობის, რომელიც გვერდიგვერდ მდგომ სამ პატარა ყუთში ერთდროულად იბადება. გარდა ამისა ეს სცენა გამორჩეულია მძლავრი ემოციური ეფექტით. სასიამოვნო ხმოვანი ხაზი და საინტერესო გამოსახულება ერთად ქმნიან ტანდემს, რომელიც მაყურებელზე შთამბეჭდავად მოქმედებს, თუმცა რეჟისორისგან არანაირი ძალდატანება არ შეინიშნება. ემოცია ბუნებრივად მოდის, რაც სტუდენტურ კინოში არც თუ ისე ხშირი სიამოვნებაა.
პერსონაჟთან ერთად მაყურებელიც ერთ პატარა სივრცეშია გაჭედილი. ატმოსფერო ისეა შექმნილი, რომ, თითქოს, ეკრანში და ეკრანს მიღმა მყოფნი ერთდროულად განიცდიან კლაუსტროფობიას, შიმშილს, წყურვილსა და ყველა იმ ფიზიოლოგიურ თუ ფსიქოლოგიურ ელემენტს, რაც მსგავს კრიზისულ მომენტებში გარდაუვალია. ოპერატორს, დავით გუჯაბიძეს, შესანიშნავად აქვს ნამუშევარი თითოეულ კადრზე. ექსპოზიციური სცენების ვიზუალური მხარეც ძალიან შთამბეჭდავია, თუმცა საოპერატორო ხელოვნების მთავარი არტილერია ფილმის ძირითად ნაწილშია გამოყენებული, რაც ლოგიკურია, ასეც უნდა იყოს. ყოველთვის რთულია, ყურებადი და, მით უმეტეს, საინტერესო გახადო ერთ სივრცეში განვითარებული მოქმედება, რომ აღარაფერი ვთქვათ ისეთ ვიწრო სივრცეზე, როგორიც ეს ყუთია, რომელშიც ფაქტობრივად მოქმედება არც კი ხდება. ასეთ დროს განსაკუთრებული სიცხადით ვლინდება რეჟისორისა და ოპერატორის ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი უნარი – კინემატოგრაფიული აზროვნება, რაც ამ ფილმში ნამდვილად არის წარმოჩენილი.
ფილმის ძირითად ნაწილში აქცენტი, მეტწილად, რაკურსის ცვლილებაზე, განათებასა და, რა თქმა უნდა, მსახიობის ოსტატობაზე კეთდება. როგორც ჩანს, ოპერატორი ყველა შესაძლებლობას, ყუთის ყოველ მხარესა და ყოველ ღრიჭოს იყენებს იმისთვის, რომ კადრი სტატიკური არ იყოს. მართალიცაა – დიალოგი არც იმდენად საინტერესოა, რომ სტატიკამ მაყურებელი არ დაღალოს, თუმცა ეს ფაქტი დიალოგის ხარისხზე არ მეტყველებს, უბრალოდ, ამ ფილმში ასეა საჭირო. რაც შეეხება განათებას, სინათლე ყოველთვის პერსონაჟის სახის იმ ნაწილს გამოკვეთს, რომელიც იმ კონკრეტულ მომენტში ემოციური თხრობის განსავითარებლად ყველაზე მნიშვნელოვანია.
ლაშა გურგენიძე, რომელიც მათეს როლს თამაშობს, საკმაოდ კარგად ირგებს პერსონაჟის ხასიათს და დრამატულ სიტუაციაშიც ბუნებრივად მოქმედებს. მისი მიმიკები და საუბრის მანერა იმდენად შეეფერება ამბავს, რომ ლაპარაკისას რამდენჯერმე გაპარულ თეატრალურ მანერიზმზე თვალის დახუჭვა ღირს, შეიძლება თვითონ სიუჟეტის დრამატულობითაც გავამართლოთ ეს. თან ამ ფილმში სიტყვა გამოხატვის ყველაზე მნიშვნელოვანი საშუალება ნამდვილად არ არის და, შესაბამისად, ოდნავი მანერულობა გაღიზიანებას საერთოდ არ იწვევს.
რეჟისორი თითოეულ ტექნიკურ ელემენტს სიმფონიურად იყენებს ფილმში ნაჩვენები პრობლემის გასაშლელად. ცხადია, პრობლემის სრულყოფილად გაშლა შეუძლებელია მოკლე ქრონომეტრაჟის კინოსურათში, თანაც ისეთი მძიმე და ვრცელი პრობლემისა, როგორსაც რეჟისორი ეჭიდება, თუმცა, ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, კიდევ უფრო დასაფასებელია ის, თუ მთლიანობაში რამდენად კარგად არის ფილმი შეკრული. ზედაპირულია ამბავი, მაგრამ ზედაპირულები არ არიან არც პერსონაჟები და მაყურებელს არც მათი ამერიკაში წასვლის მიზეზები ეჩვენება ხელოვნურად. პირიქით, მათ მიერ ლაკონიკურად მოთხრობილი ამბები საკმაოდ დამაჯერებელია. ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ მათეს და რეის მიზეზებს მათი დიალოგიდან ვიგებთ, მაგრამ მუჰამედი მეტწილად ჩუმად არის, რამაც შეიძლება მაყურებელში გარკვეული კითხვები გააჩინოს, თუმცა, სავარაუდოდ, ეს უბრალოდ მის დინჯ, გაწონასწორებულ ხასიათზე მეტყველებს და სხვა არაფერზე, იქიდან გამომდინარე, რომ ერთ მომენტში დანარჩენ ორსაც მოუწოდებს სიჩუმისკენ, რათა ზედმეტი ჟანგბადი არ დახარჯონ.
ფილმი დრამატულ, ძალიან ემოციურ ნოტაზე სრულდება. შეიძლება ითქვას, ზედმეტად ემოციურზეც კი, თუმცა სწორედ ასეთია ამ პრობლემის რეალობა – დრამატული, რისკიანი, კომპლექსური და ძალიან სევდიანი. ადამიანები „ოცნებების მიწაზე“ წასასვლელად ამ გზას ირჩევენ, იმიტომ რომ უკიდურესად უჭირთ, იმიტომ რომ კედლების ალყაში მომწყვდეულებს სუნთქვა აღარ შეუძლიათ და თუ ყუთი, რომელიც კუბოს წააგავს, ერთადერთი შანსია მეორე მხარეს გასაღწევად, მზად არიან გარისკონ.
კულმინაციის შემდეგ მაყურებელმა არ იცის, რა ბედი ეწია მუჰამედს, ისევე როგორც მისი ამერიკაში წასვლის მიზეზი არ იცოდა. ეს პერსონაჟი შეუცნობლად დარჩა, თუმცა დაუვიწყარია მისი როლი კულმინაციურ მომენტში.
რაც შეეხება რეის, მას ეპილოგი არ აქვს, ან, შეიძლება ითქვას, კულმინაციაა მისი ეპილოგი – ზოგჯერ ხომ ასეც ხდება. რეის იმედი უკეთესი ცხოვრებისა მასთან ერთად კვდება კუბოს ფორმის ყუთში. ფილმი ამ რეალობას გვიჩვენებს – ზოგის იმედი ყუთიდან თავის დაღწევას ახერხებს, ზოგის კი სამუდამოდ ყუთშივე რჩება.
მათემ კედელი უკან მოიტოვა და აღმოჩნდა იქ, სადაც უკეთესი ცხოვრების შესაძლებლობები ეგულებოდა. ფინალში მაყურებელი იგებს, რომ მან მუშაობა დაიწყო. შესაბამისად, ის უკვე მიიწევს თავისი მიზნისკენ, დაეხმაროს პატიმრობაში მყოფ ძმას. ბედნიერი უნდა იყოს, მაგრამ აშკარაა, რომ არ არის. შესანიშნავი დეტალია, ყურსასმენებში იმ სიმღერის მოსმენა, რომელსაც მგზავრობისას რეი ღიღინებდა. ეს კიდევ ერთხელ ამტკიცებს იმას, რაც უკვე აშკარა იყო – რომ მათი კავშირი სამუდამოა. გარდა ამისა, პერსონაჟის მიერ ამ სიმღერის მოსმენის ფაქტი და ფილმის ამ კადრით დასრულება ერთ დამაფიქრებელ კითხვასაც ბადებს:

HOPE LOCKED UP IN THE BOX
The quest for comfort and an aspiration for something better is fitted tightly in human nature. Usually, when an individual in a dead end cannot break through the walls, he frantically fumbles for openings instead of giving in to complete despair - he might notice the empty spaces that life has failed to fill, and he finds himself on the other side of the wall by stepping on them and clinging to the last dream that has been woven into a thread.
America is not called the “Land of Dreams” for nothing. Whether this is true or not is another matter, but the fact that it is considered a symbol of freedom and opportunity has remained an unchanging fact for decades.
Miranda Namicheishvili’s student film, “The Load” (2021), is the story of a young man who goes or, to be more precise, sneaks off to America to help his brother. Maté and two other people, Ray and Mohammed, travel to America in one of the most notorious illegal ways, on a cargo ship, placed in small boxes like load. The film describes the process of transportation. In a short period of time, we get to know the characters, one way or another, and the connection between them is born and develops before our eyes.
The film has an ideal expositional part, which is not only sophisticated in that it quickly arouses the viewer’s interest in the character, but also in that it describes a lot of details through visual storytelling, although the puzzle still takes on a completed form when Maté tells Ray – “I’m going to America too.” At this point, the viewer will probably remember not only the unusual preparation process shown in the expositional shots, but also such small details as, for example, the American flag draped over the scales. It is noteworthy that the film is not annoyingly confusing for a single moment. Every behavior of a character, no matter how strange it may be, is justified by the situation a little later, when the viewer realizes what the topic is.
The dramatic development of the film also deserves only praise. Despite the fact that the viewer does not see Ray and Muhammad, there is no feeling of dissatisfaction or loss at all because through small remarks said to each other, whether it is speaking in broken English or singing, they are introduced just as much as the main character. The dialogues are very natural and establish a connection between the characters naturally.
It is a well-known fact that being together in a traumatic situation brings people closer together faster than anything else. This is very clearly seen in this film. In this regard, the passage when Maté begins a rhythmic humming saturated with national motifs, while Ray, presumably, sings his national song, is particularly noteworthy. It seems like there should be chaos, but no, on the contrary, there is a wonderful harmony and in the whole film it is the best indicator of the brotherhood that is born simultaneously in three small boxes standing side by side. In addition, this scene is distinguished by its powerful emotional effect. A pleasant sound line and an interesting image together create a tandem that has an impressive effect on the viewer, although there is no effort on the part of the director. The emotion comes naturally, which is not a very common pleasure in student cinema.
Along with the character, the viewer is also locked up in one small space. The atmosphere is created in such a way that those on and off the screen might simultaneously experience claustrophobia, hunger, thirst and all those physiological or psychological elements that are inevitable in such moments of crisis. The cameraman, Davit Gujabidze, does an excellent job on each shot. The visual side of the expositional scenes is also very impressive, although the main artillery of the cinematography is used in the main part of the film, which is logical, it should be so. It is always difficult to make the action developed in one space watchable and, moreover, interesting, let alone in such a narrow space as this box, in which the action does not actually take place. In such cases, one very important skill of the director and the cameraman is revealed with particular clarity – cinematic thinking, which is truly demonstrated in this film.
In the main part of the film, the emphasis is largely on the change of angle, lighting and, of course, the skill of the actor. It seems that the cameraman uses every opportunity, every side and every crevice of the box, to ensure that the shot is not static. It is also true – the dialogue is not so interesting that the static does not tire the viewer, although this fact does not speak about the quality of the dialogue, it is simply necessary in this film. As for lighting, light always highlights the part of the character's face that is most important for developing the emotional narrative at that particular moment.
Lasha Gurgenidze, who plays Maté’s role, fits the character's personality quite well and acts naturally in dramatic situations. His facial expressions and manner of speaking are so suitable for the story that it is worth turning a blind eye to the theatrical mannerisms that are slipped in several times while speaking, we can even justify this with the drama of the plot itself. Moreover, in this film, words are not really the most important means of expression, and therefore, the slightest mannerism does not cause irritation at all.
The director uses each technical element symphonically to unravel the problem shown in the film. It is impossible indeed to unravel the problem completely in a short film, especially such a difficult and extensive problem as the director is coping with, however, taking all this into account, it is even more appreciated how well the film is put together as a whole. The story is superficial, but the characters are not and the reasons for their departure to America do not seem artificial to the viewer. On the contrary, the stories they tell laconically are quite convincing. It should also be noted that we learn the reasons for Maté and Ray from their dialogue, but Muhammad is mostly silent, which may raise some questions in the viewer, although most likely this simply speaks of his calm, balanced character and nothing more, since at one point he also calls on the other two to be silent so as not to waste too much oxygen.
The film ends on a dramatic, very emotional note. One might even say, too emotional, but this is exactly the reality of this problem – dramatic, risky, complex and very sad. People choose this path to go to the “land of dreams” because it is extremely difficult for them, because they are trapped in walls and can no longer breathe, and if a box resembling a coffin is the only chance to reach the other side, they are ready to take a risk.
After the climax, the audience does not know what happened to Muhammad, just as they did not know the reason for his departure to America. This character remains unrecognizable, although his role in the climax is unforgettable.
As for Ray, he does not have an epilogue, or, one might say, his epilogue is the climax – sometimes that is how it happens. Ray’s hope for a better life dies with him in a coffin-shaped box. The film shows this reality – some people’s hopes manage to escape the box, while others remain in the box forever.
Maté left the wall behind and found himself where the possibilities of a better life were waiting for him. In the finale, the audience learns that he has started working. Accordingly, he is already moving towards his goal of helping his imprisoned brother. He should be happy, but it is clear that he is not. A great detail is listening to the song in the headphones that Ray was humming during the journey. This once again confirms what was already obvious – that their connection is eternal. In addition, the fact that the character listens to this song and the film ends with this shot also raises a thought-provoking question: