პირველი ფილმები განაცხადია დიდ კინოში დასამკვიდრებლად. თავიდან რთულია განსაზღვრო, რამდენად თვითმყოფადია ხელოვანი. კინორეჟისორი ანა ურუშაძე ბედნიერ გამონაკლისთა შორისაა და მისი პირველი სრულმეტრაჟიანი მხატვრული ფილმი „საშიში დედა“ (2017) მისივე თაობის კინონამუშევრებისგან განაპირა ადგილს იკავებს ინტერესების არეალითა და მხატვრული ღირებულებით.
მასში გადმოცემულია თითქოს მარტივი ამბავი: ოჯახის დედა, დიასახლისი მანანა (ნატო მურვანიძე) მუშაობს წიგნზე, რომელსაც მისი ქმარ-შვილი და გამომცემლები პორნოგრაფიად, უხამსობად მიიჩნევენ. მამა თამამ, ღრმა ტექსტად თვლის, რედაქტორი კი შედევრად. ეს პერსონაჟები, მთავარი გმირის გარშემო შემოკრებილები, ბრძოლას იწყებენ „მანანას გადასარჩენად“. თითოეულს თავისი სიმართლე აქვს, გადარჩენის გზაც სხვადასხვაა. მთავარი ბრძოლა მანანას აქვს მოსაგები. ურთულესია მოსიყვარულე ადამიანებთან შერკინება, რადგან ისინი სიყვარულს უპირისპირებენ. თითოეულის სიყვარულიც განსხვავებულია.
ანა ურუშაძის ფსიქოლოგიურ დრამაში არამარტო რთული შეკითხვები არის დასმული, არამედ პასუხის გაცემის მცდელობაც დრამატურგიულად და ვიზუალურადაც წარმატებული აღმოჩნდა. ფილმს, პირობითად, სამ ნაწილად დავყოფდი: პირველი – მანანა და ქმარ-შვილი, მეორე – მანანა და მამა, მესამე – მანანა და ნუკრი (საკანცელარიო მაღაზიის მფლობელი და წიგნის რედაქტორი).
მთავარი გმირი თავისუფლებას პოვებს. მის შემოქმედებაში ხშირად ეჯახება ერთმანეთს ორი პოზიცია: ქალი, რომელიც ცხოვრობს ოჯახისთვის და ქალი, რომლისთვისაც უპირველესია პიროვნული თავისუფლება, თვითგამოხატვის აუცილებლობა და, ამავე დროს, მას ჰყავს სრულფასოვანი ოჯახი, მაგრამ მათ ერთმანეთთან ვერ აკავშირებს. საერთოდ, შესაძლებლია კი სრული დამოუკიდებლობისა და ოჯახის დაკავშირება? მნიშვნელოვანია ის რომ, ანა ურუშაძემ ამ პრობლემის წარმოჩენის ბანალური გზა არ აირჩია. მან უფრო გაამწვავა სიტუაცია, რადგან სიყვარულს აღუდგა წინ. ფილმში ოჯახის წევრები ცდილობენ, დაეხმარონ „მწერალ დედას“, ელოდებიან, როდის წაუკითხავს ის მათ საკუთარ ნაშრომს. მოსიყვარულე ქმარი (დიმიტრი ტატიშვილი) თხოვს, „მოწესრიგდეს“, ახალი სამოსიც იყიდოს, მაშინაც კი, როცა ცოლის წიგნის ეგზემპლარს დაწვავს, სთავაზობს ახალი წიგნი დაწეროს, პირდება ყველანაირ დახმარებას. უფროსი შვილიც ცდილობს დედას დაეხმაროს, ოჯახს მხოლოდ ერთი რამ სურს – მანანამ დაივიწყოს მისი პირველი წიგნი, რომელიც, მათი აზრით, „იაფფასიანი პორნოა“.
ფილიპინებში თურმე არსებობს მფრინავი არსება, სახელად „მანანა გალი“, რომელიც ფეხმძიმე ქალების სისხლითა და ემბრიონებით იკვებება. სიზმარში მანანა ამ არსებად გარდაიქმნება და დაფრინავს. ნატო მურვანიძის მანანა ყოველდღიურ რეალობას მოწყვეტილი ადამიანია, ფიქრების, ფანტაზიისა და სიზმრების სამყაროში ჩაძირული, მას თანავუგრძნობთ და გვჯერა მისი შემოქმედებითი იმპულსების, მისი წიგნი კი ჯერჯერობით დაუფასებელი შედევრია.შთამბეჭდავია მანანას მავნე ჩვევა წიგნისათვის საჭირო ჩანაწერების არა ბლოკნოტში, არამედ ხელებზე გაკეთება, რაც ლაიტმოტივად მიყვება მთელ ფილმს. პირველივე ეპიზოდებიდანვე მანანას წიგნს შედევრად მოიხსენიებს ნუკრი (რამაზ იოსელიანი), მეზობლად მდებარე საკანცელარიო მაღაზიის მფლობელი, რომელიც თავის თავს კრიტიკოსად და წიგნის რედაქტორად მოიხსენიებს, ცდილობს გამომცემლები დააინტერესოს. უარყოფითი პასუხის შემდეგ იგი, დაბადების დღეზე, მანანას საბეჭდ მანქანას ჩუქნის მისი მომავალი შედევრების დასაბეჭდად. მსახიობი გვაცნობს ხელმოცარულ შემოქმედს, რომელიც თავის დაუხარჯავ პოტენციალს ნიჭიერ ქალს ახმარს, თავის თავსაც უჭირს გამოუტყდეს, რომ მანანა მისი „საოცნებო ქალიც“ არის.
„მამაშენი ხარ და გიჟი დედაშენი!“ – ეს ბოლო საყვედურია, რაც მანანამ ქმრისგან მოისმინა. მამის ფიგურა გადამწყვეტია ფილმში. მის როლს შესაბამისი მსახიობიც ასახიერებს, რომელსაც, სამწუხაროდ, იშვიათად ვხედავთ ეკრანზე, ესაა ავთანდილ მახარაძე. მამამ წიგნისა და, ამავე დროს, ფილმის ფინალამდე არ იცის, ვის ნაწარმოებს თარგმნის. ეს ინტრიგაც კიდევ სხვა ინტერესსაც ბადებს – მთარგმნელი ხვდება, რომ წიგნის უცნობი ავტორი ქალია: „ეს არის თამამი, ღრმა ტექსტი… არაორდინალური თხრობის მანერა აქვს…“ მამა-შვილს არამარტო ეს წიგნი აკავშირებს, არამედ მხოლოდ ეს ორი ხედავს მანანას სააბაზანოში ფილებზე სხვადასხვა გამოსახულებას, ცოლისა და დედის სიკვდილი თან სდევთ, ქალისა, რომელმაც თვითმკვლელობით დაასრულა სიცოცხლე, მაგრამ მუდამ ქმრისა და ქალიშვილის გვერდითაა, მისი სამკაულებიც ჩვეულებრივ დევს კომოდზე, ხოლო კედელზე მისი ბევრი სურათია. იმასაც ვიგებთ, რომ დედა მანანას წიგნშიც ფიგურირებს, რადგან ნაწარმოები ავტორის დღიურებს ეფუძნება, ხოლო „ამ რომანის მთავარი გმირი შიშია“, რომელმაც ჩვეულებრივი დიასახლისი მონსტრად, ვამპირად აქცია.
ფილმის სახვითი მხარე (ოპერატორი – მინდია ესაძე, მხატვარი – თეა თელია) ისე სწორად და ზუსტად არის „მორგებული“ დრამატურგიას, თითქოს არ უნდა ხელი შეუშალოს მას. არცერთი ზედმეტი დეტალი, ფერებიც გაფერმკრთალებულია, მხოლოდ წითლად ღვივის მანანას სამუშაო ოთახი, რომელიც რედაქტორმა ნუკრიმ მოუწყო. ზღვარი მანანას რეალურ ცხოვრებასა და წიგნში მოთხრობილ ამბავს შორის თანდათან სულ იშლება. ფინალში ეს განაკუთრებულად იკვეთება, როცა მანანა ჩვეულებრივ ხელზე იწყებს წერას წიგნის ფინალისა. გაურკვეველია მამამისის სიტყვები, რომლებიც წიგნს ეხება თუ მანანას: „მეშინია წიგნის დასრულება, რაიმე საშინელის დასაწყისი არ იყოს, ეს ქალი ყველაფერზეა წამსვლელი… გაუძლებ?!…“
ფილმს ღია ფინალი აქვს. არ ვიცით, წიგნის როგორი ფინალი მოიფიქრა მანანამ. შესაბამისად, არც ის ვიცით, როგორ გაგრძელდება მისი ცხოვრება. თმაში დედის ნაქონი ჩიტის ფორმის სარჭი გაიკეთა და უარი უთხრა მამას წიგნიდან რამდენიმე ადგილის ამოღებაზე, რადგან შიში დაძლია, არჩევანში ეჭვი აღარ ეპარება და ყველანაირ წინააღმდეგობას გაუძლებს.
ანა ურუშაძის ფილმი „საშიში დედა“ ქართულ საავტორო კინოს წარმოადგენს და საკმაოდ წარმატებულადაც. მან სხვადასხვა სახის საერთაშორისო კინოფორუმზე მრავალი პრიზი მოიპოვა, მათ შორის: ლოკარნოს (შვეიცარია) კინოფესტივალის პრიზი საუკეთესო დებიუტისთვის („სვოჩის“ ჯილდო პირველი სრულმეტრაჟიანი ფილმისთვის), ახალგაზრდა ჟიურის პრიზი, კინოკრიტიკოსთა ასოციაციის („ფიპრესი“) პრიზი; სარაევოს (ბოსნია და ჰერცეგოვინა) კინოფესტივალის მთავარი პრიზი „სარაევოს გული“; აზიური და წყნარი ოკეანიის კინოაკადემიის („აზიური ოსკარი“) ჟიურის სპეციალური პრიზი (ქალის საუკეთესო როლისათვის დაჯილდოვდა ნატო მურვანიძე); სან-ფრანცისკოს (აშშ) კინოფესტივალის მთავარი პრიზი „ოქროს კარიბჭე“. ამასთანავე, ამ ნამუშევარმა დაიმსახურა ევროპული კინოაკადემიის ნომინაციაც.

FROM FEAR TO "SCARY MOTHER"
The first films are a statement to establish oneself in great cinema. At first, it is difficult to determine how independent an artist is. Film director Ana Urushadze is one of the lucky exceptions, and her first full-length feature film "Scary Mother" (2017) stands out from the filmmakers of her generation in terms of its range of interests and artistic value.
It tells a seemingly simple story: the mother of the family, housewife Manana (Nato Murvanidze) is working on a book, which her husband and children and the publishers consider to be pornography and obscenity. The father considers it a bold, deep text, and the editor considers it a masterpiece. These characters, gathered around the heroine, start fighting to "save Manana." Everyone has their own truth, the way of salvation is also different. Manana has to win the main battle. It is more difficult to deal with loving people because they oppose love. Everyone's love is different.
Not only are difficult questions asked in Ana Urushadze's psychological drama but also the attempt to answer them was successful both dramaturgically and visually. I would conventionally divide the film into three parts: the first – Manana and husband and son, the second – Manana and father, the third – Manana and Nukri (stationery store owner and book editor).
The main character finds freedom. Two positions often collide in the work: a woman who lives for her family and a woman for whom personal freedom, the need for self-expression is the first priority, and at the same time she has a full-fledged family, but she cannot connect them together. In general, is it possible to combine complete independence and family? It is important that Ana Urushadze did not choose a banal way of presenting this problem. She aggravated the situation because she put her love in front of her. Family members try to help the "writer mother" in the film while waiting for her to read her own work to them. The loving husband (Dimitri Tatishvili) asks her to "tidy up" and buy new clothes, even when he burns a copy of his wife's book, offers to write a new book, promises all kinds of help. The eldest son also tries to help his mother, the family wants only one thing – for Manana to forget her first book, which they think is "cheap porn."
It turns out that there is a flying creature in the Philippines called "Manananggal" that feeds on the blood and embryos of pregnant women. In the dream, Manna transforms into this creature and flies. Nato Murvanidze's Manana is a person detached from everyday reality, immersed in the world of thoughts, fantasy and dreams. Manana's bad habit of making notes for the book not in a notebook but on her hands is impressive, which is the leitmotif of the entire film. From the very first episodes, Manana's book is referred to as a masterpiece by Nukri (Ramaz Yoseliani), the owner of the stationery store in the neighborhood, who refers to himself as a critic and book editor, trying to interest publishers. After a negative answer, he gives Manana a typewriter for her birthday to print her future masterpieces. The actor introduces us to an unsuccessful creator who uses his unspent potential for a talented woman, who finds it difficult to say to himself that Manana is his "dream woman."
"You are a copy of your father and your crazy mother!" – this is the last reproach that Manana heard from her husband. The father figure is crucial in the film. His role is played by the corresponding actor, whom, unfortunately, we rarely see on the screen, this is Avtandil Makharadze. The father does not know whose work he is translating until the end of the book and, at the same time, of the film. This intrigue also arouses another interest - the translator realizes that the unknown author of the book is a woman: "This is a bold, deep text... it has an extraordinary narrative style..." Father and daughter are not only connected by this book but only these two see various images on the tiles in Manana’s bathroom wife and mother’s death follow them, this is a woman who committed suicide but is always by her husband and daughter's side, her jewelry is usually on the dresser, and there are many pictures of her on the wall. We also learn that the mother also appears in Manana's book because the work is based on the author's diaries, and "the main character of this novel is fear" which turned an ordinary housewife into a monster, a vampire.
The fine side of the film (cameraman – Mindia Esadze, production designer – Tea Telia) is so correctly and precisely "adjusted" to the dramaturgy, as if it should not interfere with it. No extra details, the colors are faded, only Manana's work room, arranged by editor Nukri, glows red. The line between Manana's real life and the story told in the book is gradually disappearing. In the finale, this is especially highlighted when as normal, Manana begins to write the finale of the book on her hand. It is not clear whether her father's words refer to the book or to Manana: "I'm afraid that the end of the book will become the beginning of something terrible, this woman is the go-getter for everything... Can you endure it?!..."
The film has an open ending. We don't know what kind of ending Manana thought of the book. accordingly, we don't even know how her life will continue. She tied her hair with her mother’s pin of the bird shape and refused her father to remove some places from the book because she had overcome her fear, she no longer doubts her choice and she will withstand all kinds of obstacles.
Ana Urushadze's film "Scary Mother" represents Georgian art-house film and quite successfully. It has won many prizes at various international film forums, including: Locarno (Switzerland) Film Festival Prize for Best Debut ("Swatch" Award for First Feature Film), Young Jury Prize, Film Critics Association ("Fipresci") Prize; Sarajevo (Bosnia and Herzegovina) Film Festival's main prize "Sarajevo Heart"; Special Jury Prize of the Asian and Pacific Film Academy ("Asian Oscar") (Nato Murvanidze was awarded for the best female role); The main prize of the San Francisco (USA) Film Festival "Golden Gate". In addition, this work was also nominated by the European Film Academy.