წყვდიადი საკუთარ თავში
ადამიანის ცხოვრებაში განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს იმ ემოციებს, რომლებსაც რეალურად ყველაზე ხშირად საკუთარ თავშივე კლავსიქნება ეს შური, სინანული, ეჭვი თუ სხვა. ამასთანავე, ზუსტად ასეთი მძაფრი ემოციები იძლევიან იმის საშუალებას, რომ ადამიანმა საკუთარი ქმედებები უფრო ფართო, განზოგადებული პერსპექტივით დაინახოს და შემდეგ საკუთარ თავთან აღმოჩნდეს დილემაში. პიროვნების გაორება, საკუთარ იდენტობასათან ჭიდილი და, უბრალოდ, ადამიანის ფუნდამენტების კვლევა ოდითგანვე იყო საკითხი, რომლის ორბიტაზეც კინო ტრიალებდა. ამის მაგალითებად გამოდგება ბერგმანის სიზმრისეულიპერსონაან ლინჩის მისტიკურიმალჰოლანდ დრაივიდა ა. . სამწუხაროდ, ეს გარემოებები სრულად ვერასდროს შეისწავლეს და ვერც შეისწავლიან, ვინაიდან ადამიანის ბუნება ყველაზე კომპლექსური, მძიმე და ბურუსიანია, რომელსაც შეუძლია უბნელეს ადგილებშიც გვამყოფოს.
ივანე ბეგიაშვილის სტუდენტური ფილმი, „დიალოგი ტბის პირას“ (2022) სწორედ ამას დასტრიალებს გარშემო. რეჟისორი მისეულ ხედვას გვანახებს და ამ დავალებას კარგადაც ართმევს თავს. ფილმი დაფუძნებულია ცნობილი იაპონელი ავტორის, რიუნოსკე აკუტაგავას  მოკლე მოთხრობაზე, „საუბარი წყვდიადში“. ეს არის ფილმის ფუნდამენტური ელემენტი, ვინაიდან განსაკუთრებით რთული ხდება ძლიერი პირველწყაროდან მიღებული შთაგონება დამოუკიდებელ ხელოვნების ნიმუშად აქციო, თუმცა რეჟისორმა ეს შეძლო. იგი საუბრობს არა აკუტაგავას სამყაროდან, არამედ თავისი, მეტად ქართული და ეკლექტური გარემოდან, სადაც ანალოგიური პრობლემაა წამოჭრილი.
თოვლიან და სუსხიან, ეულად მოტიტვლებულ გზაზე ახალგაზრდა ბიჭი (ნოე მაჭარაშვილი) ცდილობსავტოსტოპითგანაგრძოს გზა. მისი პირველივე მცდელობა წარმატებულია და მანქანიდან გადმოდის მძღოლი (ანდრია ვაჭრიძე), რომელიც მანქანის წინა სავარძელზე მჯდომ ბავშვს უკან გადასვამს და მხოლოდ ამის შემდეგ იწყებს უცხოსთან საუბარს. მათი დიალოგი დამაბნეველი და დამძაბველია. ჩნდება განცდა, თითქოს ეს ორი ერთმანეთისთვის უცნობი ადამიანი ძალიანაც ნაცნობია, თუმცა მათ შორის არ არის კომფორტი, პირიქით, იმატებს დაძაბულობა. ჩანთამოკიდებულ მოგზაურ ბიჭს ტბასთან მისვლა უნდა, მძღოლი ამ სიტყვის გაგონებაზე კრთება და შეახსნებს, რომ წინ დიდი გზა აქვს გასავლელი. არაკომფორტული ხანგრძლივი პაუზის შემდეგ ჩანს, როგორ მიემგზავრება ეს სამი ადამიანი უცხო ტბის მიმართულებით, რომელიც ხშირად, მართლაც, მისტიკისა და საიდუმლოების სიმბოლოა. ფილმს რაც უფრო დიდხანს უყურებ, უფრო და უფრო იბნევი, რამეთუ აბსოლუტურად გაურკვეველია მძღოლსა და მოგზაურს (რეალურად უსახელო პერსონაჟებს) შორის დიალოგები. თითქოს კაცისთვის ბიჭის სიტყვები ძალიან ბევრს ნიშნავს, ზედმეტად ბევრსაც კი.
აკუტაგავას მოთხრობაშიც სწორედ ეს ხდებაპიროვნების გახლეჩვა. საკუთარი თავი ელაპარაკება საკუთარსავე ვერსიას, როგორც ეგო და ალტერ ეგო. ბეგიაშვილის ფილმშიც თითქოს ზუსტად ეს ხდებამანქანაში მჯდომი მძღოლი საკუთარ თავს ესაუბრება, რომელიც გზად შეხვდა, რადგან სჭირდებოდა მისგან სიტყვიერი ვალიდაცია. ფილმს დამატებითი პერსონაჟიც ჰყავს პატარა ბავშვის სახით, რომელიც შეიძლება სწორედ იმ სიწმინდესა და სისპეტაკეს შეედაროს, რასაც ასე ხშირად ახსენებს აკუტაგავას მთავარი მთხობელი ან სულაც სუპერ ეგოს. შეიძლება ეს მთავარი გმირის ბავშვობაა, რომელსაც ჯერ კიდევ შერჩენია სისუფთავე და სწორედ ამიტომ შორიდან, გაკვირვებითა და იმედგაცრუებით უყურებს სიტუაციას. ბავშვი ხმას არ იღებს, მხოლოდ ჩაფიქრებული მზერით გამოჩნდება მოულოდნელად კადრში და თითქოს მაყურებელიც იძაბება მთავარ პერსონაჟთან ერთად, თითქოს მისი რცხვენია.
მომდევნო სცენაში მძღოლი კვლავ მორალურ დილემას ეჭიდება და ყოყმანის შემდეგ საბარგულიდან გაკოჭილი ადამიანი გადმოჰყავს. მისი სახე არ ჩანს, რადგან ტომარა აქვს ჩამოფარებული. მძღოლს ყველაფრის კეთება მარტოს უწევსმარტომ უნდა მიათრიოს ეს გაკოჭილი ტიპი ტბის ნაპირამდე და მარტომ უნდა დაასრულოს მისი სიცოცხლე, მაგრამ მსხვერპლი ასე მარტივად არ ნებდება, გაქცევის ნებისმიერ შესაძლებლობას იყენებს და სიცოცხლისუნარიანობას არ კარგავს. ისევ ყოყმანის შემდეგ, სასხლეტს თითი გამოეკვრება და ტომარაჩამოცმული კაცი თეთრ თოვლს სისხლისფრად ღებავს, თოვლის სიფაფუკეში მძიმე სუნი იპარება და სიცარიელის გრძნობა იზრდება. სწორედ ამ მომენტში ახალგაზრდა ბიჭი ისე ქრება, თითქოს იქ არც არასდროს ყოფილა. მხოლოდ მძღოლი და ბავშვი რჩებიან. მძღოლი მანქანისკენ გარბის, გარბის ამ წყვდიადიდან და ბავშვისკენ არც კი იხედება, ისევ რცხვენია მისი. ბავშვი მისდევს მას, მაგრამ უშედეგოდ. ბოლოს ბავშვიც ჩერდება. ამით ავტორი რაღაც პატარა ნაპერწკალს უტოვებს მაყურებელს ან, პირიქით, მთავარი გმირის ფსიქოლოგიური დრამის სპირალში ატრიალებს და სიცარიელეში ტოვებს. ამ კათარზისულ მდგომარეობას აძლიერებს ბახის მუსიკალური აკომპანიმენტი, რომელიც ყველაზე ზუსტი მიგნებაა მორალურად შემზარავი და თანაც ემოციურად დაცლილი მომენტისათვის.
შეიძლება ითქვას, რომ მთავარმა პერსონაჟმა თავისი შინაგანი ალეგორიული ხმებით არა ვიღაც სხვა, არამედ საკუთარი თავი მოკლა, სინანულისა და სიმძიმილის შემდეგ. რეჟისორი არ სთავაზობს აუდიტორიას ამის კონკრეტულ განსაზღვრებას, არამედ სააზროვნო სივრცეს უტოვებს. მან შეძლო ზუსტი აქცენტების გაკეთება. ტპის პირას დიალოგი შედგა, თუმცა ნაკლებად ვერბალური და მეტად ფსიქოლოგიური, ხოლო მაყურებელმა, მთავარ გმირთან ერთად, გამოიარა ის წყვდიადი, რომელიც ამ პერსონაჟს საკუთარი თავისთვის ჰქონდა შექმნილი.

A particularly important place in a person’s life is full of those emotions that most often are killed within themselves – be it envy, regret, doubt or something else. At the same time, they are precisely such intense emotions that allow a person to see his own actions from a broader, more generalized perspective and then find himself facing a dilemma. Split personality, the struggle with his own identity and just the study of the foundations of man have been issues around which cinema has revolved since time immemorial. Examples of this are Bergman’s dreamlike “Persona” or Lynch’s mystical “Mulholland Drive” etc. Unfortunately, these circumstances have never been fully studied and will never be studied since human nature is the most complex, difficult and foggy and can lead us to the darkest places.
Ivane Begiashvili’s student film, “Dialogue by the Lake” (2022) revolves around it. The director does a good job by showing us his vision. The film is based on the short story “Conversation in the Dark” by the famous Japanese author Ryunosuke Akutagawa. This is a fundamental element of the film since it is especially difficult to turn the inspiration from a strong primary source into an independent work of art but the director managed to do it. He speaks not from Akutagawa’s world, but from his own, very Georgian and eclectic environment, where a similar problem arises.
On a snowy and barren, lonely road, a young boy (Noe Macharashvili) tries to “hitchhike” his way. His first attempt is successful and the driver (Andria Vachridze) gets out of the car, moves his child from the front to the rear car seat and only then begins to talk to the stranger. Their dialogue is confusing and tense. It seems that these two strangers are very familiar to each other but there is no comfort between them; on the contrary, the tension increases. The boy traveler with a bag wants to get to the lake, the driver gets upset when he hears it and explains that he has a long way to go. After an uncomfortable long pause, we can see how these three people travel in the direction of the strange lake, which is often a symbol of mysticism and mystery in real. The longer you watch the film, the more confused you become because the dialogues between the driver and the traveler (actually nameless characters) are completely unclear. It seems that the boy's words mean a lot to the man, even too much.
The splitting of the personality is exactly what happens in Akutagawa’s story. A person’s self talks to its own version, as ego and alter ego. In Begiashvili’s film, this is exactly what happens – the driver in the car talks to himself, someone he met on the way because he needed verbal validation from him. The film also has an additional character - a small child, who can be compared to the purity and innocence that Akutagawa’s main character or even superego so often mentions. This might be the main character’s childhood, which still has some purity left and this is the reason why he looks at the situation from afar, with surprise and disappointment. The child does not make a sound, only suddenly appears in the shot with a thoughtful look and the viewer might also be tense along with the main character, as if he is ashamed.
In the next scene, the driver faces a moral dilemma again and takes out a tied up man from the trunk after some hesitation. His face is not visible because he has a sack on his face. The driver has to do everything alone – he has to drag this tied up man to the lake shore alone and end his life alone but the victim does not give up so easily, he uses any opportunity to escape and does not lose his vitality. After some more hesitation, the finger touches the trigger and the man with the sack on his face turns the white snow bloody, a heavy smell permeates the snowdrifts and the feeling of emptiness grows. At this very moment, the young boy disappears as if he had never been there. Only the driver and the child stay there. The driver runs towards the car, runs away from this darkness and does not even look at the child, he is still ashamed of himself. The child chases him, but to no avail. Finally, the child also stops. With this, the author leaves the viewer with a small spark of hope or, conversely, twists the main character into a spiral of psychological drama and leaves him in emptiness. This cathartic state is enhanced by Bach's musical accompaniment, which is the most accurate finding for a morally terrifying and at the same time emotionally empty moment.
It can be said that the main character killed not someone else with his inner allegorical sounds but himself after regret and heaviness. The director does not offer the audience a specific definition of this but leaves space for thought. He managed to make precise accents. A dialogue took place on the edge of the cliff, although less verbal and more psychological but together with the main character, the viewer went through the darkness that this character had created for himself.