ბავშვობიდან ზრდასრულობამდე გამავალ ხიდზე ჩასაფრებულ გარდაუვალ ცვლილებებს გვერდს ვერავინ აუვლის. ბავშვობის მეგობრებთან თითქოს უხილავი გაუცხოება ერთ დღეს თავს იჩენს და ზრდასრულობის წნეხით დამძიმებულ ადამიანებს, საკუთარი თავის პოვნას საზოგადოების მუდმივად ფხიზელი თვალის დაკვირვების ქვეშ მყოფნი რომ ცდილობენ, მისთვის თვალის გასწორება მოუწევთ. ორ ნაპირს შორის გადებული ხიდი ნელ-ნელა ტყდება, მასზე მდგომ ახალგაზრდებს კი მრავალწახნაგოვანი ფიქრები ამძიმებენ – წარსულის ნოსტალგია, მომავლის შიში და თანთადანობით შეგუება აზრთან, რომ აწმყოში მიმდინარე ცვლილებებისთვის ფეხის აწყობა ერთადერთი გამოსავალია ხიდის გადასარჩენად.
ნია ჟვანიას მოკლემეტრაჟიანი სტუდენტური ფილმი, „გადახვევა“ (2023) ამ მასშტაბური თემებით დამძიმებული პერსონაჟების ყოფას გვიჩვენებს. დათა, თეკლა და თაზო ბავშვობის მეგობრები არიან, რომლებმაც ეს-ესაა შეაბიჯეს ზრდასრულობის ქაოსში. თითოეული თავისებურად ცდილობს ახალ რეალობასთან გამკლავებას. მაყურებელი სიტუაციას დათას თვალით უყურებს, დათა კი ის პერსონაჟია, რომლის შინაგანი ბრძოლაც, შეეგუოს თავს დამტყდარ ცვლილებებს, მათ შორის, მეგობრებს შორის უნებურად გაჩენილ დისტანციას, ყველაზე აშკარაა, ამიტომ ავტორი მაყურებელში ემოციას სწორედ ამ პერსონაჟის მეშვეობით იწვევს. შინაგანი ბრძოლა ფილმის ბოლო მოქმედებით გვირგვინდება, რითაც რეჟისორი ამბობს, რომ, რამხელა ნებისყოფასაც არ უნდა მოითხოვდეს, ხანდახან საკუთარი თავის საპოვნელად კომფორტის ზონიდან გამოსვლაა საჭირო, რადგან მხოლოდ წარსულის ნოსტალგიას ჩაჭიდებული ადამიანი მომავლის კარს ვერ გააღებს და, ორ დროს შორის გაჭედილი, მუდამ იმის მაყურებლად დარჩება, როგორ აგრძელებენ სხვები ცხოვრებას, ამიტომ არ ღირს კადრების „გადახვევა“ და მათში ცხოვრება. იცვლება ურთიერთობები, იცვლებიან ადამიანები და ვიცვლებით ჩვენ, ყველა, მაგრამ ეს არ არის სამყაროს დასასრული.
ფილმის დრამატურგია კარგადაა აგებული. სათქმელიც გასაგებადაა გადმოცემული, თუმცა მომენტებში ისეთი განცდა რჩება, თითქოს სათქმელის მასშტაბურობა და მასში სხვადასხვა, თუმცა ერთმანეთთან დაკავშირებული, პრობლემის გაერთიანება ქრონომეტრაჟის სიმცირეში იკარგება. ავტორს ბევრი რამის თქმა უნდა, ყველაფრის ერთ პატარა ფილმში გაერთიანება კი, ისე რომ ფოკუსი არ დაკარგო, ძალიან რთულია. მიუხედავად ამისა, ვიზუალური ენა იმდენად სწორადაა შერჩეული, რომ მაყურებელი მაინც ახერხებს თემების ზედაპირულ ჩვენებას ჩაეჭიდოს და, სანამ ხელიდან გაუსხლტება, სიუჟეტს დაუკავშიროს. რომ არა ეს „ჩართული“ კადრები, პერსონაჟების გაცნობა თითქმის შეუძლებელი იქნებოდა, რადგან ძირითადი მოქმედება ერთ ადგილზე ხდება, დიალოგი კი არ არის იმდენად ძლიერი, რომ თითოეულ პერსონაჟზე საჭირო ინფორმაცია დაიტიოს და, რაც მთავარია, ბუნებრივად მიიტანოს მაყურებლამდე. მიუხედავად იმისა, რომ ამ კადრებმა ფილმის სტილი შექმნა და თხრობის განვითარებაში დიდი წვლილი შეიტანა, მომენტებში მათი გამოყენება, ალბათ, გადაჭარბებული იყო, რადგან ხანდახან აუცილებელია, რეჟისორი მაყურებლის ფანტაზიას მიენდოს და ყველაფერი ეკრანზე არ აჩვენოს. მაგალითად, აქციის კადრები სულაც არ იყო საჭირო, რადგან ინფორმაცია დიალოგის სახით მივიდა მაყურებლამდე. სავარაუდოდ, ამ კადრებით ფილმი სტილის ხაზგასმასა და კომიკური ეფექტის შექმნას ცდილობს, მაგრამ, ნებისმიერ შემთხვევაში, მათი ამოღება უკეთესი იქნებოდა.
ყველაზე მეტად ფილმში პერსონაჟების სახეებმა, მათმა განსხვავებულმა ხასიათებმა და ურთიერთობამ მომხიბლა. თავიდან ცოტა გაუგებარია, ვინ არიან ისინი ერთმანეთისთვის, მეგობრები თუ და-ძმა, რადგან დასაწყისში ნაჩვენები მათი ბავშვობის კადრები ამ უკანასკნელზე უფრო მიუთითებს, მაგრამ თანდათანობით მაყურებელი ხვდება, რომ ისინი ბავშვობის მეგობრები არიან. ეს ამბავს სრულიად ცვლის, რადგან პერსონაჟები დედმამიშვილები რომ ყოფილიყვნენ, თხრობა სულ სხვა კუთხით წავიდოდა. დათას პერსონაჟის ხასიათი განსაკუთრებით კარგად აღწევს მაყურებლამდე, რაც, ალბათ, ასეც უნდა იყოს – ის ხომ მთავარი გმირია და თხრობის ცენტრში დგას. ავტორი კარგად გადმოსცემს მის წუხილსა და მოტივაციას, იმ პატარა ნაპერწკალს, რაც საბოლოოდ ამოქმედებისაკენ უბიძგებს – „მეც ხომ უნდა ვაკეთო რაღაც, არა? არაფერს არ ვაკეთებ. თქვენ კი სულ რაღაცას აკეთებთ“. მაყურებლის უმრავლესობა ამ ახალგაზრდა, დაკარგულ ბიჭში საკუთარი თავის დანახვას მარტივად შეძლებს, რისთვისაც ავტორიცა და მსახიობიც ქებას იმსახურებენ.
რეჟისორი კარგად იყენებს არასწორხაზოვან თხრობას და მონტაჟით ნაჩვენები კონტრასტის საშუალებით უფრო ამძაფრებს სათქმელს. ე.წ. „ფლეშბექები“ ზომიერად და გემოვნებიანად არის გამოყენებული. განსაკუთრებით ბოლოს, როცა დათა მეგობრებს ღამის მასთან გათევას შესთავაზებს, ისინი კი უარს ეუბნებიან დროის უქონლობის გამო. რეჟისორი ამ სამი ადამიანის ბავშვობას გვიჩვენებს – როგორ სძინავთ დათას დაბადების დღის წვეულების შემდეგ დაღლილებს ერთად. ასეთი აშკარა კონტრასტის დანახვა ყველაზე იმოქმედებს, ვისაც, დროის სვლისა თუ სხვა გარდაუვალი გარემოებების გამო, მეგობრებთან სიახლოვე დაუკარგავს. ემოციას აძლიერებს ისიც, რომ ფილმი ამ „ფლეშბექით“ სრულდება.
ფილმის მთავარი პრობლემა დიალოგები და ზოგჯერ მათი არაბუნებრიობაა. როცა მოქმედების უმეტესი ნაწილი ერთ სივრცეში, ყოველგვარი მოძრაობისა და კადრშიდა მონტაჟის გარეშე ვითარდება, მთელი დატვირთვა დიალოგებსა და მსახიობების დინამიკაზე მოდის, რისი კონტროლი და ფილმის საერთო რიტმში ჩასმა რთულია, განსაკუთრებით – დამწყები რეჟისორებისა და მსახიობებისთვის. ზოგიერთ მონაკვეთში ბუნებრიობის ზედმეტი მცდელობა იკვეთება, რაც სრულიად საპირისპირო ეფექტს იძლევა. ახალგაზრდა მსახიობებიც, მიუხედავად იმისა, რომ კარგად ირგებენ როლებს და ხასიათების მაყურებლამდე მოტანას ახერხებენ, ასეთ მომენტებში თითქოს კავშირს კარგავენ საკუთარ პერსონაჟებთან.
ეს პრობლემა ყველაზე უკეთ ფილმის კულმინაციურ მომენტში იჩენს თავს. თეკლა და თაზო დათას პასპორტს პოულობენ და აღმოაჩენენ, რომ იგი საზღვარგარეთ წასვლას გეგმავს. მასთან ლაპარაკის შემდეგ იმასაც იგებენ, რომ ეს დათასათვის არა უბრალო მოგზაურობა, არამედ ცხოვრების ახალი ეტაპია, რომელსაც სამშობლოსა და მეგობრებისგან მოშორებით იწყებს. წესით, ეს უნდა იყოს დრამატული მომენტი, გაცილებით დრამატული, ვიდრე ფილმშია. გარდა იმისა, რომ მეგობრები ახლა უკვე არა მხოლოდ სულიერი, არამედ ფიზიკური დაშორების საფრთხის წინაშე დგანან, ეს სცენა მნიშვნელოვანია მაყურებლისთვისაც, რათა უკეთ შეიცნოს დათას პერსონაჟი, დაინახოს მისი მცდელობა ცვლილებებთან შეგუებისა და, ალბათ, ოდნავ დასევდიანდეს კიდეც, რადგან, მიუხედავად იმისა, რომ რეალობისათვის თვალის გასწორება და მოქმედების დაწყება იმედის მომცემია, არის რაღაც სევდიანიც, თუნდაც დათას იმ ფრაზაში – „მე იქაც არავინ დამაკვრევინებს, მაგრამ…“. კულმინაციაში თავს იყრის დამშვიდობება მეგობრებთან, ოცნებასთან, ბავშვობასთან, მისალმება ზრდასრულობასთან, „რაღაცის კეთების“ აუცილებლობასთან, შეჭიდება სიახლესთან, დასაწყისთან, რაც ყოველთვის ძალიან რთულია, განსაკუთრებით – დათას ასაკში, ამიტომ უკეთესი იქნებოდა, მომენტს უფრო მძაფრად ეტყობოდეს, რომ კულმინაციაა. სავარაუდოდ, პრობლემა აქაც დიალოგსა და მეგობრების არაბუნებრივ რეაქციაშია, თუმცა აღსანიშნავია ისიც, რომ, ამ ყველაფრის მიუხედავად, რეჟისორის ჩანაფიქრი მაინც ჩანს და ემოციაც, ასე თუ ისე, აღწევს მაყურებლამდე.
მიუხედავად იმისა, რომ ფილმში ხარვეზები იკვეთება, რეჟისორი არა მხოლოდ სათქმელის, არამედ ემოციის მიტანასაც ახერხებს მაყურებელთან. ჭკვიანურად შერჩეული ვიზუალური სტილი, საინტერესო პერსონაჟები და სიტუაცია, რომელშიც, შესაძლოა, ერთხელ მაინც ყველა აღმოჩენილა, დამწყები რეჟისორის გამოსწორებად შეცდომებს ფარავს. ფილმზე დადებითად მეტყველებს ის ფაქტიც, რომ იგი გარკვეულ კითხვებს უტოვებს მაყურებელს: არის დათას წასვლა მათი მეგობრობის დასასრული? ღირს ბავშვობის ოცნებაზე ხელის აღება, მხოლოდ იმ ვალდებულების გამო, რომ „რაღაც აკეთო“? ზრდასრულობის მიერ მოტანილმა პასუხისმგებლობებმა და ვალდებულებებმა გამოიწვია დათას ამოქმედება თუ საკუთარი გზის პოვნის სურვილმა? ეს და მსგავსი კითხვები ჩნდება არა იმიტომ, რომ დათას ამბავი განსაკუთრებულია ან განსაკუთრებულადაა მოთხრობილი, არამედ სწორედ იმიტომ, რომ ის არაფრით არაა განსაკუთრებული – ბავშვობიდან ზრდასრულობამდე გამავალი ხიდი ერთადერთია, რომელსაც უკლებლივ ყველა გავდივართ. ზუსტად ამ საერთო წერტილის დაჭერა და მაყურებლამდე მიტანა შეძლო ახალგაზრდა რეჟისორმა.

LOST ON THE BRIDGE OF TWO TIMES
No one can ignore the inevitable changes lurking on the bridge from childhood to adulthood. An invisible alienation to childhood friends appears one day and people weighed down by the pressure of adulthood, trying to find themselves under the ever-watchful eye of society, will have to look out for it. The bridge between the two shores slowly breaks down and the young people standing on it are burdened by multifaceted thoughts – nostalgia for the past, fear of the future, and adapting with the idea that preparing for the changes in the present is the only way to save the bridge.
Nia Zhvania's short student film, “Rewinding” (2023) shows the presence of characters burdened by these large-scale topics. Data, Tekla and Tazo are childhood friends who have stepped into the chaos of adulthood. Each of them is trying to cope with the new reality in their own way. The audience looks at the situation through Data’s eyes and Data is the character whose internal struggle to adapt to the sudden changes, including the unintentional distance between friends, is the most obvious, so the author evokes emotion in the audience through this character. The inner struggle is crowned by the last act of the film, with which the director says that no matter how much willpower is required, sometimes it is necessary to get out of the comfort zone in order to find oneself because only a person clinging to the nostalgia of the past cannot open the door to the future and, stuck between two times, will always remain a spectator of how others continue to live. This is the reason why "rewinding" the shots and living in them is not worth it. Relationships change, people change, and we all do so, but it's not the end of the world.
The dramaturgy of the film is well constructed. The message is clearly conveyed, but there is a feeling at times as if the magnitude of the message and the integration of various, although related, problems are lost due to the lack of time. The author has a lot to say and combining everything in one small film without losing focus is very difficult. Nevertheless, the visual language is chosen so well that the viewer still manages to grasp the superficial display of topics and connect them to the story before it gets out of hand. If it weren't for these "inserted" shots, it would be almost impossible to get to know the characters, because the main action takes place in one spot and the dialogue is not strong enough to convey the necessary information about each character and, most importantly, bring it naturally to the audience. Although these shots set the style of the film and contributed greatly to the development of the narrative, their use might have been overused at times, as sometimes it is necessary for the director to trust the imagination of the audience and not show everything on the screen. For example, the action shots were not necessary at all because the information reached the audience in the form of dialogue. Presumably, with these shots, the film is trying to emphasize the style and create a comic effect but in any case, it would have been better to remove them.
The characters, images in the film, their different characters and relationships attracted me the most. At first it's a bit unclear who they are to each other, friends or siblings as the footage of their childhood shown at the beginning is more indicative of the latter but gradually the audience realizes that they are childhood friends. This completely changes the story because if the characters were cousins, the narrative would have gone in a completely different direction. Data’s character reaches the audience particularly well, which is probably how it should be – he is the main character and is at the center of the narrative. The author well conveys his worries and motivation, that little spark that finally pushes him to act – "I have to do something too, don’t I? I do nothing. And you always do something." Most viewers will be able to easily see themselves in this young, lost boy, for which both the author and the actor deserve praise.
The director makes good use of the non-linear narrative and makes the story more intense through the contrast shown in the editing. The so-called "Flashbacks" are used sparingly and tastefully. Especially at the end, when Data offers his friends to spend the night with him but they refuse because of lack of time. The director shows these three people’s childhood – how they sleep together tired after Data's birthday party. Seeing such a stark contrast will affect those who have lost closeness to their friends due to the passage of time or other unavoidable circumstances. The emotion is strengthened by the fact that the film ends with this "flashback."
The main problem of the film is the dialogues and sometimes their unnaturalness. When most of the action takes place in one space, without any movement or in-shot montage, the entire load falls on the dialogues and dynamics of the actors, which is difficult to control and insert into the overall rhythm of the film, especially for novice directors and actors. In some sections, there is an excessive attempt at naturalness, which gives a completely opposite effect. Even the young actors, despite the fact that they fit the roles well and bring their characters to the audience, seem to lose touch with their characters at such moments.
This problem is best manifested in the climax of the film. Tekla and Tazo find Data's passport and discover that he is planning to go abroad. After talking with him, they also learn that this is not a simple journey for Data but a new phase of his life, which he is starting away from his homeland and friends. Actually, it should be a dramatic moment, much more dramatic than in the movie. In addition to the fact that the friends are now in danger of being separated not only spiritually, but also physically, this scene is also important for the audience to get to know Data's character better, to see his attempt to adapt to the changes, and maybe even feel a little sad, because, although facing the reality and starting to act is promising, there is something sad, even in Data's phrase – "Nobody will let me play there, but..." The climax combines saying goodbye to friends, dreams, childhood, greeting adulthood, the need to "do something," wrestling with newness, the beginning, which is always very difficult, especially at Data's age, so it would be better if the moment felt more intense that it was a climax. The problem here might be the dialogue and the friends’ unnatural reaction, although it is also worth noting that, despite all this, the director's intention is still visible and the emotion, one way or another, reaches the audience.
Although there are flaws in the film, the director manages to convey not only the message to the audience but the emotion too. A cleverly chosen visual style, interesting characters and a situation in which, everyone might have been discovered at least once, cover the mistakes that the novice director can correct. The fact that it leaves the audience with certain questions is also a positive aspect of the film: is Data's departure the end of their friendship? Is it worth giving up on a childhood dream just because of the obligation to "do something?" Did the responsibilities and obligations that come with adulthood drive Data or the desire to find one's own path? These and similar questions arise not because Data's story is special or told in a special way but because it is not special at all – the bridge from childhood to adulthood is the only one that we all cross. The young director was able to capture exactly this common point and bring it to the audience.