და თქუა ღმერთმან: იქმენინ ნათელი და იქმნა ნათელი. და იხილა ღმერთმან ნათელი, რამეთუ კეთილ. და განწვალა ღმერთმან შორის ნათლისა და შორის ბნელისა.“( „ძველი აღთქმა, დაბადება“) – აღნიშნული ციტატა ბიბლიიდან, შეიძლება ითქვას, რომ ერთერთ პირველ სიმბოლურ გამმიჯვნელ მეტაფორად გვევლინება სინათლესა და სიბნელეს, დღესა და ღამეს, როგორც სიკეთის, იმედის, რწმენისა და, მეორე მხრივ, უიმედობის, ამოუცნობის განსახიერებას შორის. მართალია, „ძველი აღთქმისპირველ თავში სიბნელეს პირდაპირ აბსოლუტური ბოროტების მნიშვნელობა არ აქვს შეძენილი, ის უფრო ჯერ კიდევ ჩამოუყალიბებელი ქაოსურიქვეყნისღვთიური წესწყობილების ნაწილადაა ქცეული, თუმცა შემდგომ, ბიბლიურ ტექსტებში სიბნელე უკვე აშკარად ბოროტებასა და ღმერთისაგან განდგომას სიმბოლიზირებს, მაშინ როცა სინათლე თავად ღმერთს, ჭეშმარიტებასა და მადლს განასახიერებს.
მართა ურუშაძის ფსიქოლოგიურ, „საშინელებათაქვეჟანრის ელემენტებით გაჯერებულ, მოკლემეტრაჟიან სტუდენტურ ფილმში, „კონტაქტი“ (2021) „ნათელისადა ბნელის ტრადიციული ბიბლიური სიმბოლიზმი უარყოფილი და ინვერსიულია (ამან შეიძლება გაგვახსენოს მიხეილ კობახიძის 1964 წლის კინოსურათი, ,,ქორწილი’’, სადაც ბედნიერებასა და სიყვარულთან გაიგივებულ სიტყვა ,,ქორწილს’’ ტრაგიკული და ირონიული დატვირთვა აქვს მინიჭებული). როგორც აღნიშნულ ქვეჟანრს შეეფერება, ამ ნამუშევარშინათელიცკი, ის თეთრი სინათლე, რომელიც მთავარი გმირის (მართა ურუშაძე), ახალგაზრდა გოგონას ცხოვრებაში დროდადრო ფიზიკურად ჩნდება თავისი არსითა და დატვირთვით, ერთი შეხედვით, ბნელი, უღმერთო, ბოროტი, დამაბნეველია და არა იმედისა და შვების მომტანი. ამ აზრსა და განცდას მაყურებელში ფილმის მთლიანად ბნელი და, შეძლებისდაგვარად, დამთრგუნველი ატმოსფეროც აძლიერებს. შეიძლება ითქვას კიდეც, რომ რადგანაც ნამუშევარში დიალოგი ან მონოლოგი საერთოდ არ გვხვდება, მთლიანად ამგვარი ატმოსფეროს დამსახურებაა ის, რომ მაყურებელს მთავარი გმირის ფსიქოლოგიურ მდგომარეობაში შეღწევა შეუძლია. ამდენად, რეჟისორი, მოცემულ შემთხვევაში, მთლიანად კინოს ვიზუალურ და ტექნიკურ მხარეს ანდობს ძირითადი სათქმელისა და გმირის გასაჭირის, შინაგანი ბრძოლის გადმოცემას, რაც კინემატოგრაფის განსაკუთრებული შესაძლებლობააუსიტყვოდ გადმოსცეს ის, რაც ხელოვნების სხვა ჟანრებს ნაკლებად ხელეწიფებათ.
ფილმში მიმდინარე ფრაგმენტული სიზმრისეული, მისტიკური მოვლენები (რომელთა შორისაც თითქოს, ერთი შეხედვით, ლოგიკური კავშირი არ არსებობს) და ასევე დამაბნევლად არასწორხაზოვანი სიუჟეტი, როგორც ფსიქოლოგიურ ჰორორს შეშვენის, მთავარი გმირის შეგრძნებებზე, ქვეცნობიერიდან ამოტივტივებულ მოგონებებზე, შიშებსა და მძიმე ემოციურ, სულიერ კრიზისზეა დამყარებული. მიუხედავად იმისა, რომ ფილმის ტექნიკური მხარე არ არის იდეალური და შეიმჩნევა გარკვეული ხარვეზები (გამოსახულების ხარისხი, ხმის რეჟისურა, დრამატურგიული თვალსაზრისით, ქაოტურობა), ავტორმა მაინც წარმატებით გააცოცხლა ეკრანზე, რეალობაში გადმოსული გმირის არაცნობიერი მდგომარეობა მოძრავი სუბიექტური კამერის, არასტანდარტული რაკურსების, ბნელი, მუქი ფერებისა და დაძაბული მუსიკის გამოყენებით.
ხშირად ადამიანის გონებაში სრულიად ჩვეულებრივი ნივთები, სიზმრები და ყოველდღიურობის პატარპატარა დეტალები გარკვეულ სიმბოლურ დატვირთვას იძენს და ასეთი სახით ილექება კიდეც პიროვნების ქვეცნობიერში, რაც შემდგომ წამიერად ბრუნდება ინდივიდის მოგონებებში. ამ კუთხით, ფილმში საინტერესო სიმბოლური დატვირთვა აქვს რამდენიმე მნიშვნელოვან დეტალს, რომელთა გაშიფვრაც, გარკვეულწილად, გმირის ფსიქოლოგიური მდგომარეობისა და მთლიანად სიუჟეტის არსის გაგებაში დაგვეხმარება. ერთერთი ასეთი დეტალია წითელი ფერი, უფრო კონკრეტულად კი, წითელი ყვავილი, პირველი მკვეთრი ფერი, რომელიც სიბნელითა და მონოტონური ტონებით გაჯერებულ ნამუშევარში ჩნდება და რაც მთავარ გმირს ასოციაციურად ახსენებს ფრაგმენტულ სურათსწითელი კაბით დამშვენებულ ქუჩაში მიმავალ უსახო ქალს, რაც შესაძლებელია იუნგისეული ანიმას არქეტიპადაც განვიხილოთ. წითელი ყვავილი და ქალი კაბით წარსულიდან (ეს უკანასკნელი შეიძლება იყოს როგორც გმირის მოგონების, ისე სიზმრის ფრაგმენტი) თითქოს ერთმანეთის პარალელურ და ურთიერთდაკავშირებულ სიმბოლოებად გვევლინებიან, იმად, რაც, ერთდროულად, იზიდავს და აშინებს კიდეც პერსონაჟს. ფერის ინტენსიურობა და ქალის უსახობა უფრო არქეტიპულ დატვირთვას სძენს ამ გამოსახულებას, თითქოს ის კონკრეტული ადამიანი კი არა, არამედ ქალური ენერგიის, სურვილისა და საფრთხის სიმბოლური ვიზუალური გამოხატულებაა.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს ერთერთი ყველაზე დამაინტრიგებელი ვიზუალური დეტალიმონიტორზე გამოჩენილი ასევე ამოუცნობი უსახო მამაკაცი, რომელსაც მთავარი გმირი აკვირდება. ამ შემთხვევაში, უნდა ითქვას, რომ მონიტორი ერთგვარად სარკის ფუნქციას ასრულებს, სარკისა, რომელიც ჭეშმარიტებას არა პირდაპირი, არამედ როგორც ქვეცნობიერის ბუნებას სჩვევია, სიმბოლური გზით ირეკლავს. მაყურებელი ამჩნევს, რომ მთავარი გმირი ეკრანზე ,,სხვის’’ რეალობას აკვირდება, თუმცა ეს ,,სხვა’’ სინამდვილეში თავად ამ გმირის ქვეცნობიერი და მის შინაგან სამყაროში ჩაკეტილიმამაკაცურიარქეტიპია, იუნგის მიერ აღწერილი ანიმუსი (ქალის ფსიქიკაში ჩაბუდებული უცნობი და, ხშირ შემთხვევაში, უარყოფილი მამაკაცური მხარე). ეკრანზე გამოსახული უცხო მამაკაცი მიუწვდომელია, ისევე როგორც ამ გმირისათვის სულიერ დონეზე დამწყვდეულიშინაგანი მე“. უცნობი, საშიში და გაუგებარია პროტაგონისტისათვის საკუთარი თავის ყველაზე ბნელი, გაუცნობიერებელი მხარეც, .წ იუნგისეული ,,ჩრდილი’’, რაც ამ პერსონაჟს გარედან მომავალ საშიშროებად მიაჩნია მაშინ, როცა ეს სიბნელი მისივე სულისა და ფსიქიკის განუყოფელი ნაწილია. აღნიშნული არქეტიპი ფილმში პირდაპირ რეალური ლანდის სახითაა წარმოდგენილი, კერძოდ, მაყურებელი შემსწრეა როგორ ფარავს და შთანთქავს ჩრდილი თანდათან იისფერ ყვავილს. საინტერესო და მნიშვნელოვანი ნიუანსი კი ისაა, რომ შემდგომ სცენაში თავად მთავარ გმირს ვხედავთ იისფერი ყვავილით ხელში. სწორედ ამიტომაც, თამამად უნდა ითქვას, რომ ფინალურ ნაწილში კვანძი იკვრება. მართალია, ერთობ დახლართული თხრობით, მაგრამ მაინცმთავარი აზრი ისაა, რომ რეალურად მთელი ფილმის განმავლობაში მაყურებელი მთავარი გმირის საკუთარ გაუცნობიერებელ, შესაბამისად, საშიშ, მიუღებელ მხარესთან ჭიდილის შემსწრეა, თეთრი სინათლე და სიმბოლური ფრაგმენტები კი (წითელი ყვავილი, უცნობი მამაკაცი და უსახო ქალი) ქვეცნობიერის მიერ ამ ადამიანთან დაკონტაქტების საშუალებაა. არაცნობიერი ჩრდილოვანი მხარის მიღება ადამიანებისათვის მტკივნეული პროცესია, მით უმეტეს, როცა ეს სუფთა და წმინდა მხარესთან დაშორებას მოითხოვს (ამის მეტაფორა იისფერი ნაზი ყვავილია). ეს პროცესი, ამავდროულად, უნივერსალური გამოცდილებაცაა და ფილმის ბოლოს მთავარი გმირის მიერ მეოთხე კედლის დარღვევაც სწორედ ამას გამოკვეთს.
ფილმს აქვს გარკვეული ტექნიკური და დრამატურგიული ჩავარდნა, თუმცა ის მაინც საინტერესოდ უნდა ჩაითვალოს, უმთავრესად კი იმიტომ, რომ ფსიქოლოგიური ჰორორის ელემენტებს შეიცავს, რითაც ქართული კინო ნამდვილად არ არის განებივრებული.

“And God said: Let there be light: and there was light. And God saw the light, that it was good: and God divided the light from the darkness” (“Old Testament, Genesis”). The given quote from the Bible can be said to be one of the first symbolic metaphors of separation between light and darkness, day and night, as the embodiment of goodness, hope, faith, and, on the other hand, hopelessness, the unidentified. Although darkness does not directly acquire the meaning of absolute evil in the first chapter of the "Old Testament," it has become more a part of the divine order of the still unformed chaotic "world," however, darkness already clearly symbolizes evil and apostasy from God later in the biblical texts, while light embodies God himself, as well as truth and grace.
In Marta Urushadze’s psychological, “horror” short student film “Contact” (2021), which is full of elements of sub-genre, the traditional biblical symbolism of “light” and darkness is rejected and inverted (this may remind us of Mikheil Kobakhidze’s 1964 film, “The Wedding,” where the word “wedding,” synonymous with happiness and love, is given a tragic and ironic connotation), as it suits the aforementioned sub-genre. In this work, even “light,” the white light that physically appears from time to time in the life of the main character (Marta Urushadze), a young girl, with its essence and charge, is at a glance dark, godless, evil, confusing, and not a source of hope and relief. This idea and feeling in the viewer is also reinforced by completely dark and, as far as possible, depressing atmosphere of the film. It can even be said that since there is no dialogue or monologue at all in the work, it is entirely the merit of this atmosphere that the viewer can penetrate the psychological state of the main character. Thus, the director, in this case, entrusts the entire visual and technical side of the film with the task of conveying the main message and the heroine's distress and inner struggle, which is a special ability of cinema - to convey without words what other genres of art are less able to do.
The fragmentary dream-like, mystical events taking place in the film (between which, at a glance, there seems to be no logical connection) and also the confusingly non-linear plot, which is suitable for psychological horror is based on the main character’s feelings, memories emerging from the subconscious, fears and a severe emotional, spiritual crisis. Despite the fact that the technical side of the film is not ideal and certain shortcomings are noticeable (image quality, sound direction, dramaturgical point of view, chaos), the author still successfully brought to life on the screen, the unconscious state of the heroine transferred to reality using a moving subjective camera, non-standard angles, obscure, dark colors and tense music.
Often, completely ordinary things, dreams and small details of everyday life acquire a certain symbolic meaning in the human mind and in this way become embedded in the subconscious of the person, which then momentarily returns to the individual's memories. In this regard, several important details in the film have an interesting symbolic meaning, the decoding of which, to some extent, will help us understand the psychological state of the heroine and the essence of the plot as a whole. One such detail is the color red, or more specifically, the red flower, the first sharp color that appears in the work saturated with darkness and monotonous tones, and which associatively reminds the main character of a fragmentary image - a faceless woman in a red dress walking down the street, which can also be considered an archetype of the Jungian anima. The red flower and the woman in the dress from the past (the latter can be a fragment of the heroine's memory or a dream) seem to appear to us as parallel and interconnected symbols of each other, something that simultaneously attracts and even frightens the character. The intensity of the color and the woman's facelessness give this image a more archetypal charge, as if she is not a specific person, but a symbolic visual expression of feminine energy, desire, and danger.
One of the most intriguing visual details should be noted - an unidentified faceless man appearing on the monitor, observed by the main character. In this case, it should be said that the monitor acts as a kind of mirror, a mirror that reflects the truth not directly but symbolically, as is the nature of the subconscious. The viewer notices that the main character observes the reality of the “other” on the screen, although this “other” is actually the subconscious of this character himself and the “masculine” archetype locked in his inner world, the animus described by Jung (the unknown and, in many cases, rejected masculine side embedded in the female psyche). The stranger depicted on the screen is inaccessible, just like the “inner self” that is spiritually imprisoned for this character. Unknown, dangerous and incomprehensible for the protagonist is the darkest, unconscious side of himself, the so-called Jungian “shadow,” which this character considers to be a danger coming from outside, while this darkness is an integral part of his own soul and psyche. This archetype is directly presented in the film in the form of a real shadow, namely, the viewer witnesses how the shadow gradually covers and absorbs the violet flower. An interesting and important nuance is that in the next scene we can see the main character himself with a violet flower in his hand. That is why, it must be said with confidence, the knot is tied in the final part. Although it is a rather complicated story, the main idea is that throughout the film the viewer is actually witnessing the main character’s struggle with his own unconscious, therefore dangerous, unacceptable side, and the white light and symbolic fragments (the red flower, the unknown man and the faceless woman) are a means of the subconscious contacting this person. Accepting the unconscious shadow side is a painful process for people, especially when it requires separation from the pure and holy side (the metaphor for this is the delicate violet flower). This process is also a universal experience, and the breaking of the fourth wall by the main character at the end of the film highlights this.
The film has certain technical and dramaturgical failures but it should still be considered interesting, mainly because it contains elements of psychological horror, which Georgian cinema is really not spoiled with.