სილაჟვარდე ანუ ვარდი სილაში
რა არის ადამიანის ცხოვრება თანამედროვე სამყაროში თუ არა ფუტლიარით აღსავსე ურთიერთობები და ნოსტალგიითა და სევდით გაჯერებული ტრფიალი დიდებული წარსულის მიმართ, თუმცა მაინც რაში მდგომარეობს წარსულის „დიდებულება“ ან რატომ იყო ბავშვობა უფრო ტკბილი, ვიდრე დღევანდელობა?!
ნია ჟვანიას სტუდენტური ფილმი, „გადახვევა“ (2023) სწორედ ამ თემებს ეხება, მსუბუქი და სახასიათო ესთეტიკით, რომელიც, ერთ შეხედვით, კომერციული ჟანრის კინოს მოგვაგონებს ფერთა გამითა და მონტაჟის სტილით, თუმცა პარალელურად ახერხებს დაამყაროს ემოციური კავშირი აუდიტორიასთან და სამი ახალგაზრდა მეგობრის მდგომარეობა ზუსტად მოიტანოს მაყურებლამდე.
დათა, თაზო და თეკლა საუკეთესო მეგობრები არიან, მაგრამ მათ ურთიერთობას ნამდვილად ვერ უწოდებ საუკეთესოს. დათა პროფესიულ საქმიანობასა და სწავლაშია ჩაფლული, თეკლა რეალობას მოწყვეტილი და ფინანსური დამოუკიდებლობისთვის მომუშავეა, ხოლო თაზო მეგობრებთან დროის გატარებაში მომლოდინე ახალგაზრდაა. მათი ცხოვრება თითქოს ძალიან განსხვავდება ერთმანეთისაგან, თუმცა მაინც ახერხებენ დრო გამონახონ თავშესაყრელად. ეს ძალიან ჰგავს იმ რეალობას, რომელშიც ახლა ყველა ვცხოვრობთ.
კიბერეპოქის საუკუნეში ადამიანებს რაც ყველაზე მეტად გვიჭირს, ჩვენი დროისა და პრიორიტეტების სწორად გადანაწილებაა. ვირტუალური სამყარო რეალურ სამყაროში იმდენ დროს გვართმევს, რომ იშვიათად თუ გვრჩება დრო საყვარელ ადამიანებთან ერთად გასატარებლად. სწორედ ამიტომ მეგობრებისათვის დროის აქტიურად გამოყოფა დღესდღეისობით ნამდვილი თავდადებაა, რომელიც შეიძლება უსაქმურობასა და უპერსპექტივობას მიეწეროს, მაგრამ რატომ არ შეიძლება ამას პირიქით, პრიორიტეტების სწორად დალაგება ვუწოდოთ. თუმცა, ამ რეალობაში, ადამიანების პრიორიტეტი, ძირითადად, მხოლოდ კარიერულ წინსვლასა და ფინანსურ სიძლიერეს უკავშირდება, რისი გამტყუნებაც ასევე რთულია, ვინაიდან ცხოვრებამ იცვალა კალაპოტი, საბჭოთა დოგმატების შემდეგ ადამიანებს მოუხდათ უცხო, ჩქარ დინებაში ჩაბმა, სადაც გზის გაკვალვა არცთუ ისე იოლია. მაშინ, როდესაც დათას დაბადების დღეა, იგი თითქოს ნოსტალგიის მორევში ეშვება და იხსენებს ბავშვობას, იმ დროს, როდესაც ცოტაც საკმარისი იყო, გართობისთვის უბრალოდ ერთად ყოფნაც კმაროდა. ფილმი თითქოს ანალოგიური სიმსუბუქით ყვება იმას, რაც ასე ახლო და მტკივნეულია მაყურებლისათვის.
ოპერატორი მიმართავს სტატიკას. მთელი ფილმი თითქმის ერთი ხედვის წერტილიდან გვეშლება, მხოლოდ წარსულის კადრების დროს ვხედავთ კამერის მოძრაობასა თუ უცხო სივრცეებს. ფილმს ნამდვილად აქვს თავისი ხასიათი, რაც სტუდენტი რეჟისორისათვის დასფასებელია. ნია ჟვანიამ შექმნა საკუთარი ესთეტიკა ამ მოკლემეტრაჟიანი ფილმით.
ადვილი მისახვედრია, თუ როგორ არქეტიპებს წარმოადგენს ეს სამი მთავარი პერსონაჟი. ისინი ჩვენს ცხოვრებაში არსებულ რეალურ ადამიანებსაც მოგვაგონებენ.  თითოეულ პერსონაჟს აქვს თავისი სახასიათო ელემენტები და თვისებები, ისინი „ჯენ ზი“ თაობის განზოგადებული სახე არიან. სცენარი პირდაპირპროპორციულია, იმის მიუხედავად, რომ შიგადაშიგ დრამატურგიული წყობა ირღვევა და წარსულსა და რეალობაში ვმოგზაურობთ, მაყურებლისთვის ყველაფერი მაინც იოლი გასაგებია და სათქმელიც ნათელია. სწორედ ესაა მთავარი კომპონენტები, რასაც სტუდენტური ნამუშევარი უნდა აკმაყოფილებდეს. მისი სტრუქტურა და ესთეტიკა კარგად ერწყმის ერთმანეთს. აღსანიშნავია, ახალგაზრდა მსახიობების თამაში. შეიძლება ზოგჯერ მოგვეჩვენოს ზედმეტი თეატრალურობა, თუმცა ისინი ახერხებენ, დარჩნენ ნატურალიზმში და ბუნებრივად წარმოაჩინონ მათ პრობლემებით აღსავსე პერსონაჟები.
ფილმი კულმინაციას აღწევს, როდესაც ირკვევა, რომ იუბილარი თაზო ემიგრაციაში მყოფ დედასთან მიემგზავრება და თავადაც სხვაგან აპირებს დასახლებას. ეს სამეგობროში იწვევს კოლაფსს. თითქოს ახლა იაზრებენ, რომ ყველაფერი უნდა შეიცვალოს, მათი ცხოვრება ვეღარ იქნება ისეთი, როგორიც უწინ. ამ მომენტში დრამატურგიულად მნიშვნელოვანი არის არამხოლოდ ის სევდა და ნოსტალგია, რაც მაყურებელში მელანივით იღვრება, მათი განშორების გამო, არამედ, ის გაბედული ნაბიჯი, რასაც ეს გმირი დგამს. თაზოს პერსონაჟი გვევლინება ადამიანად, რომელიც მუდმივ მოლოდინშია. იგი ელის საკუთარ მეგობრებს, ელის ცხოვრების სიყვარულის გამოჩენას, ელის ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის განვითარებასა და ბედნიერებას, თუმცა ეს ლოდინი აშკარად უშედეგო იყო. სწორედ ამ გარდამტეხ მომენტში იგი საკუთარ ხელშივე იღებს თავისი ცხოვრების კალამს და იწყებს წერას, ქმედებასა და ცვლილებას, რაც ბუნებრივად გამოიწვევს ამ უსაზღვრო ლოდინის შეწყვეტას. შეიძლება მისი ეს ნაბიჯი სულაც არ აღმოჩნდეს სწორი ან წარმატებული, თუმცა ცხოვრებაში მთავარია ცდა და ყოველი შესაძლებლობის სწორად გამოყენება. ესეც ფილმის ერთ-ერთი გზავნილია – საკუთარი ახალგაზრდობის სწორად წარმართვა. პარალელურად, ეს არის საქართველოს თანამედროვეობის ქილიკი და გაკიცხვა, ვინაიდან რა უნდა იყოს იმაზე სევდიანი, თუ არა ემიგრაციაში წასული ახალგაზრდობა, საკუთარ ქვეყანაში უპერსპექტივო ჰაერით გაგუდვა და ენერგიის სხვის მიწაზე დახარჯვა.
ტესტი, რომელსაც სამეგობრო გართობის მიზნით ონლაინ ავსებს, მათი ერთად განვლილი ცხოვრების სიმბოლოა, როდესაც წარსულის მოგონებებს იხსენებენ და, ერთი შეხედვით, მოსაწყენი მოგონებები მათთვის ძვირფასი აღმოჩნდება. რეალურადაც ასე, საყვარელ ადამიანებთან ერთად, „არაფრის კეთებაც“ კი სახალისოა, თუმცა არის თუ არა ეს თვითგანვითარების გზისთვის უკუსვლა, სწორედ ფილმის ერთ-ერთი რიტორიკული კითხვაა. რა ბედნიერება იქნებოდა დათას, თაზოს და თეკლას დროში დაბრუნება რომ შეძლებოდათ, დათას ბავშვობის დაბადების დღეზე.
„გადახვევა“ არის ძალიან ყოფითი და რეალური ფილმი ჩვენს ყოველდღიურობაზე და იმ პრობლემებზე, რასაც ახალგაზრდობა მუდმივად აწყდება. რამდენჯერ გვინატრია, მოვწყდეთ არსებულ დღეს და დროში დავბრუნდეთ, ხან თავის არიდების, ხანაც კი მომენტების გამეორების მიზნით, მაგრამ, სამწუხაროდ, რეალობა ბევრად უფრო პირდაპირი და მძიმეა. ხანდახან სწორედ დროის გადახვევა გჭირდება, იმ ეპოქაში დაბრუნება, სადაც სილაჟვარდე და სილაღე მეფობდნენ.

AZURE OR LIKE A ROSE IN THE RAIN-WASHED SAND
What is human life in the modern world if not relationships filled with emptiness and a longing for the glorious past, saturated with nostalgia and sadness, but what is the “glory” of the past or why was childhood sweeter than the present?!
Nia Zhvania’s student film, “Rewinding” (2023), deals with these topics with a light and characteristic aesthetic that, reminds us of a commercial genre film at a glance, in terms of color scheme and editing style but at the same time manages to establish an emotional connection with the audience and accurately convey to the viewer the situation of three young friends.
Data, Tazo, and Tekla are close friends, but you can’t really call their relationship the best. Data is immersed in professional activities and studies, Tekla is detached from reality working towards financial independence, and Tazo is a young man looking forward to spending time with his friends. Their lives seem to be very different from each other, however, they still manage to find time for each other. This is very similar to the reality in which we all live now.
We, humans find it most difficult to correctly distribute our time and priorities in the cyber era. The virtual world takes up so much of our time in the real world that we seldom have time to spend with our loved ones. That is why actively finding time for friends is a real dedication today, which can be attributed to idleness and lack of prospects but why can’t we call it, on the contrary, the correct arrangement of priorities. However, in this reality, people’s priorities are mainly related only to career advancement and financial strength, which is also difficult to justify because life has changed its course, people had to get involved in a strange, fast-paced flow after the Soviet dogmas, where it is not so easy to find a way. When it's Data's birthday, he seems to be immersed in a whirlwind of nostalgia and recalls his childhood, a time when even a little was sufficient, when just being together was enough for fun. The film seems to narrate with similar ease what is so close and painful to the viewer.
The cameraman sets up a static shot. The entire film is made from almost one point of view, only during the shots of the past do we see the camera's movement or unknown spaces. The film really has its own character, which is appreciative for the student director. Nia Zhvania created her own aesthetics with this short film.
It is easy to realise how these three main characters represent archetypes. They also remind us of real people in our lives. Each one has their own characteristic elements and traits, they are a generalized image of the “Gen Z.” The script is directly proportional, despite the fact that the dramaturgical structure is broken internally and we travel to the past and reality, everything is still easy to understand for the viewer and what is being said is clear. These are the main components that a student work should meet. Its structure and aesthetics blend well with each other. The acting of the young actors is noteworthy. It may seem overly theatrical at times, but they manage to remain naturalistic and portray their characters full of problems naturally.
The film reaches its climax when it becomes clear that the jubilee Tazo is going to his mother in emigration and is also planning to settle elsewhere. This causes a collapse in the friendship. They seem to realise now that everything must change, that their life will no longer be the same as before. At this moment, the dramatic significance is not only the sadness and nostalgia that pours out like ink in the audience due to their separation, but also the courageous step that this hero takes. Tazo's character appears to us as a person who is in constant expectation. He is waiting for his friends, for the love of his life to appear, for the development of the current situation in the country and happiness, although this expectation was clearly in vain. At this turning point, he takes the pen of his life in his own hands and begins to write, act and change, which will naturally lead to the cessation of this endless expectation. His step may not be right or successful but the main thing in life is to try and use every opportunity correctly. This is also one of the film messages - to direct one's youth correctly. It is a taunt and a reproach of modern Georgia at the same time because what could be sadder than the youth who have emigrated, are stuck in their own country without any prospect or waste their energy on someone else's land.
The test, which he fills out online for the sake of friendly fun, is a symbol of their life together, when they recall memories of the past and boring memories turn out to be precious to them at first glance. In reality, even “doing nothing” with your loved ones is fun but whether this is a step back in time on the path of self-development is one of the rhetorical questions of the film. How happy Data, Tazo and Tekla would be if they could go back in time, to Data’s childhood birthday.
“Rewinding” is a very mundane and realistic film about our everyday lives and the problems that youth constantly faces. How many times have we longed to escape from the present day and go back in time, sometimes to avoid it, sometimes even to repeat moments but, unfortunately, reality is much more direct and harsh. Sometimes you need to go back in time, to return to the era where azure and carefreeness reigned.