ამბავი მამათა და შვილთა
მამაშენს ალცჰაიმერი აქვს. რა მნიშვნელობა აქვს, ვინ მოუვლის. არც კი ახსოვს, რომ მისი შვილი ხარ…“ – ეუბნებიან ნადერს, ასღარ ფარჰადის სულისშემძვრელი დრამის, „ოსკაროსანიირანული ფილმის, „განქორწინება“ (2011) მთავარ პერსონაჟს. მამაკაცი, რომელიც ავადმყოფ მამას არ ტოვებს და მისი ბანაობისას ბავშვივით ტირის, ასე პასუხობს: „მე ხომ მახსოვს, რომ მამაჩემია…“ . არაა გამორიცხული, რომ ათასში ერთხელ ნადერს შეიძლება ნებისყოფამ უმტყუნოს და თავში არაკეთილშობილურმა ფიქრმა გაურბინოს მამის მოვლასთან დაკავშირებით, მაგრამ, ამ ყველაფრის მიუხედავად, ვხედავთ თავდადებულ შვილს, რომელიც უმწეო მამას უვლის, უბრუნებს იმ ყურადღებას, რასაც პატარაობაში თავად უანგაროდ იღებდა მისგან.
მსგავს სენტიმენტებს და ინიციატივას ვერ ვხვდებით დიტო ცინცაძის ფილმშიდა მერე გათენდა“ (2022), სადაც იგივე თემა ფიგურირებსროგორ უვლის, უფრო სწორად კი, როგორაა იძულებული ახალგაზრდა ბიჭი, მოუაროს ინვალიდ მამას, ოღონდ ეს ურთიერთობა ზიზღითა და დაძაბულობითაა სავსე. ყოველ შემთხვევაში, დასაწყისში მაინც, ხოლო ფინალში ბიოლოგიური კოდი მამაშვილური კავშირისა მაინც იმძლავრებს და მანამდე არსებულს ზიზღს, წყენას, ნეგატივსა და დაძაბულობას გადაწონის და აღმოფხვრის.
თუ ერთი ფრაზით დავახასიათებთ დიტო ცინცაძის შემოქმედებას, შეგვიძლია გამოვიყენოთ მისი ერთერთი გამორჩეული ნამუშევრის, „შეჭრისსათაურიროგორ იჭრებიან ადამიანები ერთმანეთის ცხოვრებაში და როგორ გავლენას ტოვებენ ერთმანეთზე, ხან ნეგატიური, ხან კი არანეგატიური გაგებით (განზრახ არ ვხმარობ სიტყვასპოზიტიური“, რადგან ეს თითქმის არ ხდება). მისი პერსონაჟები გადაკვეთისას საბედისწეროდ ცვლიან დააყირავებენერთმანეთის ცხოვრებას, თუნდაც ეს გადაკვეთა მცირეხნიანი იყოს.
დიტო ცინცაძე უდავოდ გამორჩეული ფიგურაა თანამედროვე ქართულ კინოში. ფსიქოლოგიური ნარატივებით გაჯერებულ დრამებსა და თრილერებში ის საუბრობს სოციალურ პრობლემებზე, თაობათა შორის ჭიდილზე და, ზოგადად, ყველაფერზე, რაც ქართულ საბჭოთა სივრცეში აღზრდილი ადამიანის ყურადღების ცენტრში ექცევა. ორმაგად საინტერესოა მისი ხელწერა იმდენად, რამდენადაც ის უცხოურ, კერძოდ კი, გერმანულ მხარესთან ერთად აწარმოებს პროექტებს და ქართულ პრობლემებს არა მარტოშიგნიდანხედავს, „გარედანაცუყურებს, „ქართულიპერსონაჟები გაჰყავს ევროპაში და პირიქითევროპელები შემოჰყავს პოსტსაბჭოურ სივრცესა და მენტალიტეტში. საგულისხმოა, რომ მისი ყველაზე საინტერესო ნამუშევრები, ფართოდ გავრცელებული აზრით (რასაც ვეთანხმები), მაინც უცხოეთში გაკეთებული და უცხოელებთან, უფრო ხშირად კი გერმანულ მხარესთან, შექმნილი კოპროდუქციებია („კაცი საელჩოდან“, „შეჭრა“…) სხვადასხვა მიზეზის გამო.
და მერე გათენდაარ შედისუცხოურპროექტში. ის, ფაქტობრივად, ქართული ნამუშევარია, ქართველი მსახიობებითა და შემოქმედებით ჯგუფით დაკომპლექტებული (პროდიუსერის, კონსტანტინ ლუზინიანისა და რუსი მსახიობის, ანია ჩიპოვსკაიას გარდა). შეიძლება სტერეოტიპულად ჟღერს ზემოთ ხსნებულიდან გამომდინარე, მაგრამ სამწუხაროდ, ჩემთვის ეს ფილმი ისეთი შთამბეჭდავი არ გამოდგა, როგორც მისი მანამდელი სხვა (უცხოური) ნამუშევრები, თუმცაღა მას, რა თქმა უნდა, აქვს გარკვეული დადებითი თვისებებიც.
რამდენიმეგვერდიანი სცენარითა და ორკვირიან გადასაღებ პერიოდში შექმნილი ფილმი იკვლევს მუდამ აქტუალურ მამათა და შვილთა პრობლემებს შვილის, ნიკასა (ანდრო ჭიჭინაძე) და მამამისის, სანდროს (თემიკო ჭიჭინაძე) ურთიერთობაში. ნიკა ავტოავარიის შედეგად დაინვალიდებულ მამას უვლის და თავად ემზადება პრაღაში ხუთწლიან კონტრაქტზე სამუშაოდ წასასვლელად, მამას კი თავშესაფრისათვის იმეტებს. ურთიერთობა მეტისმეტად დაძაბული და ტოქსიკურიამამა შვილს უგულობასა და ინდიფერენტულობაში ადანაშაულებს, შვილი კი მამას გარდაცვლილი დედის უპატივცემულობაში, დამცირებაში, ეგოისტობასა და ცუდ მამობაში დებს ბრალს. მათ ცხოვრებაში იჭრება ნიკას შეყვარებული, ნასტია (ანია ჩიპოვსკაია), რომელიც ცდილობს თავისი ადგილი იპოვოს ამ ორი ადამიანის ცხოვრებაში და, პოტენციურად, გაანეიტრალოს კიდეც მათ შორის არსებული დაძაბულობა.
სანდრო სარძლოს მეტად უცნაურად უახლოვდება. აინტერესებს, რა მოეწონა მის შვილში, არ ერიდება მკვდარი მეუღლის შეურაცხყოფას, რომ მსუბუქი ყოფაქცევის ქალი იყო და ა.. ნასტია მალე ხვდება, თუ რატომ ირგებს ასეთ საძაგელ ნიღაბს მამაკაცი. სანდრო უბიძგებს კიდეც გოგონას, რომ გაუმხილოს ნიკას მისი ადრინდელი ურთერთობისა და აბორტის შესახებ. ლოგიკურია იმის ნახვაც, რომ მამაკაცს შურს შვილისაც და, გარკვეულწილად, მასში ხორციელი ვნებაც აღიძვრება გოგონას მიმართ. მთავარი ისაა, რომ გოგონას გამოჩენა, ერთდროულად, კიდევ უფრო მეტად ძაბავს მამაშვილს შორის ურთიერთობას, მაგრამ თან თითქოს კატალიზატორი ხდება დაძაბულობის გაქარწყლებაში.
პირადი ურთიერთობების გაშიშვლება და ფსიქოლოგიურ სიღრმეებში ჩაწვდომა უცხო არაა ამ რეჟისორისთვის. ამაში იგულისხმება ის, თუ როგორ ეპარება მამას შვილისადმი უნდობლობა და ესიზმრება, თუ როგორ კლავს ძილში, როგორ ეუბნება მას, რომ გადააგდოს კლდიდან და ერთ, სიბრაზით აფეთქებულ მომენტში ნიკა მართლაც მიაქანებს მამას კლდისკენ. ყველაზე საინტერესო აღმოჩნდა სწორედ სანდროს მორალური კომპლექსურობა, ერთგვარი დეგრადაცია და შემდგომ გამოსწორება საბოლოო განწმენდამდე და კათარზისამდე. კარგად ჩანს, თუ როგორი დაუცველი და უმწეოა იგი, როდესაც ღამე, კოკისპირულ წვიმასა და ჭექაქუხილში, სარდაფში მწოლიარეს სიბნელეში საწოლის გვერდით ფიგურა ელანდება და შეშინებული ნიკას ეძახის, რამდენჯერმე კი საერთოდ ატყუებს და გაითამაშებს სიკვდილის სცენას. საერთოდ, რეჟისორი კარგად წარმოაჩენს დაჩაჩანაკებული და გაუარესებული ჯანმრთელობის მქონე ადამიანის ფსიქოლოგიურ პორტრეტს. არაერთხელ გაგვიგონია, თუ როგორ ,,აბოროტებსდაავადება ადამიანს, ართმევს რა მას ყველაზ მნიშვნელოვანს და ტოვებს უსასოოს, სხვის იმედად მყოფს. ეს უძლურება  ხშირად რეალობისა და საკუთარი თავის შეცვლის შეუძლებლობის შედეგად ბრაზში ფორმირდება და როცა შიგნით ვეღარ ეტევა, გარეთ, სხვაზე გადადის. მშობლის ხატის დანგრევის ფენომენიც ფიგურირებს მაშინ, როცა თავად სანდრო ყვება, თუ როგორ დაკარგა მამისადმი პატივისცემა, როცა სხვა ჩინოვნიკებთან და საპატიო ხალხთან ერთად ყოფნისას სრულიად შეიცვალა და ჯამბაზობა დაიწყო. ამას ემატება ისიც, რომ თავად სანდრო აღიარებს, რომ ცუდი მამა იყო ნიკას მიმართ და სათანადოდ სითბოსა და ყურადღებას ვერ გამოხატავდა.
სწორედ აქ მჟღავნდება წინასწარ ფილმის ფინალი, რომ ეს გაუგებრობა დიდხანს არ გასტანს და დაშორება შეარიგებს მათ. ფილმის ყველაზე ღირებულ მომენტში შვილი ეხუტება ატირებულ მამას, როცა ეს უკანასკნელი მას პატიებას სთხოვს და უტყდება, რომ მართლა უყვარს და მადლობელია, რომ იგი მასზე ზრუნავს. ეს, ერთი მხრივ, ჭეშმარიტი მშობლის სიყვარულის გამოხატულებაა, თან ქართულ გარემოში, სადაც ცალკე საბჭოური წარსული ფსიქოპორტრეტის გადმონაშთი, ცალკე კი ქართული პატრიარქალური წყობილების გამოხატულება ვლინდება მამებისა და ვაჟების ურთიერთობაში, რის გამოც ხშირად ქართულ რეალობაში მათი ურთიერთობა მერყეობს გრძნობის მინიმალური გამოხატვის, უხეშობის, ემოციურ მიუწვდომლობასა და გაუცხოებას შორის და თუ სითბო გამოიხატება, ისიც მინიმალურად. სიყვარული არის, მაგრამ ის უცნაურად, ხშირად კი, მხოლოდ განსაკუთრებულ მომენტებში ვლინდება. ამრიგად, სანდროს ყველაზე დაუცველი და სულიერად შიშველი მომენტი სწორედ ყველაზე კრიტიკულ მომენტში იჩენს თავს, როცა ის ბოდიშს უხდის შვილსცალკე საკმაოდ საფუძვლიანი შიშის გამო, რომ არ მიატოვოს და ცალკე რეალური სინდისის ქენჯნისა და დანაშაულის აღიარების გამო.
დაშორების წინა ღამეს სამეული ერთად ყოფნის ბოლო დღეს აღნიშნავს პატარა ვახშმით. სანდროს აწყობენ კიდეც კოსტიუმში და, ბოლოს, როცა თენდება და ინვალიდი მამაკაცი უყურებს მის წინ ზურგით მდგარ და ცის მოცქერალ წყვილს, ერთს ამოისუნთქავს და კვდება. იგი კარგად ხვდება, რომ ახალ რეალობაში მისი ადგილი აღარ იქნება და ტყუილ ტვირთადაც დააწვება შვილს, რძალს და საკუთარ თავს. ისე კი, უფროსი თაობის წარმომადგენელი მარტო, გარიყულად რომ რჩება ახალგაზრდა თაობის წინააღმდეგ, ესეც დამახასიათებელი ნიუანსია დიტო ცინცაძესათვის. ამ შემთხვევაში ძალადობით გამოწვეულ მკვლელობასა და კრიმინალურ დრამას არ აქვს ადგილი, პირიქითპასუხისმგებლობას თავად ღებულობს სანდრო, რომ დასვას საბოლოო წერტილი და ჩატეხოს ხიდი. შვილისაგან შეძულებულ უცხო გარემოში მან მარტო ყოფნას სიკვდილი არჩია, ერთგვარად მოინანია ცოდვები, პატიებაც სთხოვა მანამდე ნიკას, ბოლოში ხორციელი სურვილიც დაიკმაყოფილა ნასტიას გაშიშვლებული მკერდის დანახვით, რომლის უფლებაც ნიკამ თავად დართო გოგონას და ცის პირველ შეფერვას გაჰყვა იმიერში. მანკეთილშობილური’’ დამშვიდობებით გაათავისუფლა შვილი შემდგომი წუხილისგან, სინდისის ქენჯნისგან და პასუხისმგებლობისგან, თან ისე, რომ წარსულის ჯაჭვებიც ახსნა: ოჯახის ისტორიის ამსახველი შავთეთრი ფოტოები ერთად დაწვეს კოცონში და სახლიც მოამზადეს ახალი პატრონებისთვის.
ფილმი უბრალოა ორმხრივი გაგებით. მინიმალისტური სცენარი თავად გადასაღებ მოედანზე შეივსო ექსპრომტული დიალოგებითა და მყისიერი რეჟისორული გადაწყვეტილებებით. სისადავე დრამატურგიულვიზუალური მხრივ არაა დატვირთული, პირიქითეს ის იშვიათი შემთხვევაა რეჟისორის შემოქმედებაში, როდესაც ჩამუქებული, ნაცრისფერი და პირქუში ატმოსფერულობა დომინანტურად არ გასდევს სიუჟეტს. სიმბოლურიფერების შემომტანისწორედაც რომ ნასტიაა და ასევე, პატარა გველი, რომელიც უცნაური სიმბოლურობით ორჯერ ჩნდება სწორედ მასთან ერთად. საინტერესოა, არის ეს ის საბედისწერო ბიბლიური გველი, რომელმაც უნდა მოსპოს ოჯახი თუ გაწყვიტოს ის ბეწვის ხიდი, რომელიც, ალბათ, გასაწყვეტია და იხსნას ტრაგიკული, თუმცა ლოგიკური გზით, ეს პატარა კონფლიქტური მდგომარეობა?
ფილმი უფრო ჰგავს ერთი რიგითი ქართული ოჯახის ამბავს, რომელსაც ნახავ, წამიერად გაიაზრებ და დაფიქრდები, მაგრამ მალევე დაგავიწყდება. კონცეპტი უფრო ლოკალურ ჭრილში გადის, ვიდრე ფართო მასშტაბზე, მიუხედავად იმისა, რომ თემა საკმაოდ რელევანტური და გლობალურია. პერსონაჟები არ არიან გამორჩეული და ეს არანაირად არაა კავშირში იმასთან, რომ უბრალო, საშუალოზე დაბალი ფენის წარმომადგენლებზეა საუბარი, არც მსახიობების პრობლემა არააისინი ზუსტად ისე წარმოაჩენენ იმ სენტიმენტებისგან დაცლილ ინდიფერენტულობას, როგორიც ამას სჭირდება და, ალბათ, ამ გარემოს, თან მამისა და ვაჟის ურთიერთობას სხვა მიმართულება ვერც ექნებოდა. დრამატურგიულ სწორხაზოვნებაში იჭრება პარალელური ჩანართები (რწმენისა და ღმერთის არსებობის თემა, ნასტიას აბორტი და ა..), რომლებიც მხოლოდ ხელოვნურად და არასაკმარისად ავსებენ თემატიკას. სივრცე ერთდროულად ჩაკეტილი და გახსნილია და თემა, რომელიც ემპათიასაც და დაფიქრებასაც უნდა იწვევდეს, ცოტა მიუღებელი რჩება და გაურკვევლობის შეგრძნებას ტოვებს.
ეს ფილმი, რომელიც ერთგვარად ექსპერიმენტულიც კი იყო დიტო ცინცაძისათვის, საბოლოო ჯამში, მაინც ცდილობს, მსგავსი პრობლემის მქონე ირანული ნამუშევრისაგან განსხვავებით, უფრო პოზიტიურ ნოტაზე დამთავრდეს. ბოლოს მაინც სიყვარული და ჰუმანურობა იმარჯვებს და ჩნდებიან სხვა მორალური კომპასის მქონე ადამიანები, რომლებიც აღიარებენ თავიანთ შეცდომებს და აანალიზებენ პრობლემას, რომლის თავი შეიძლება ბოლომდე არ იყვნენ, მაგრამ ხვდებიან, რომ საკუთარი პოზიციის დათმობით ჩატეხილ ხიდს და უკან მისაბრუნებელ გზას შეცდომებით სავსე წარსულამდე მოსპობენ, თუმცა სუფთა ნამუსით შეხედავენ და გაიკვალავენ ახალს. ყველაზე დადებითი, ამ კინოსურათში, ალბათ, სწორედ ეს არის.

“Your father has Alzheimer’s disease. It doesn’t matter who takes care of him. He doesn’t even remember that you are his son…” – this is what they say to Nader, the main character in Asghar Farhadi’s moving drama, the Oscar-winning Iranian film “A Separation” (2011). The man, who does not leave his sick father and cries like a child while bathing him, replies: “But I remember that he is my father…” It is possible that once in a thousand, Nader’s willpower may fail and an undignified thought may cross his mind regarding the care of his father but despite all this, we can see a devoted son who takes care of his helpless father, returning the attention that he himself selflessly received from him as a child.
We do not see similar sentiments and initiative in Dito Tsintsadze's film "And the Sun Rises" (2022), where the same topic appears - how a young boy takes care of his disabled father, or rather, how he is forced to take care of him but this relationship is full of resentment and tension. Anyway, at least in the beginning and in the finale too, the biological code of the father-son bond still prevails and outweighs and eliminates the loathe, resentment, negativity, and tension that existed before.
If we were to characterize Dito Tsintsadze's work in one phrase, we could use the title of one of his outstanding works, "Invasion" - how people intrude into each other's lives and how they influence each other sometimes in a negative and sometimes in a non-negative sense (I intentionally do not use the word "positive" since this almost never happens). At intersection, his characters fatally change and turn each other’s lives “upside down,” even if this intersection is short-term.
Dito Tsintsadze is undoubtedly a prominent figure in modern Georgian cinema. He talks about social problems, the struggle between generations in dramas and thrillers saturated with psychological narratives and generally, about everything that comes to the attention of a person raised in the Georgian Soviet space. His manner is doubly interesting insofar as he produces projects together with the foreign, in particular, German side and sees Georgian problems not only “from the inside” but also “from the outside,” takes “Georgian” characters to Europe and vice versa - introduces Europeans to the post-Soviet space and mentality. According to a widespread opinion (which I agree with), it is noteworthy that his most interesting works are made abroad and co-produced with foreigners, more often with the German side (“The Man from the Embassy,” “Invasion”…) for various reasons.
"And the Sun Rises" is not included in the “foreign” project. Actually, it is a Georgian work, staffed with Georgian actors and a creative team (except for the producer, Konstantin Luzignan, and the Russian actress, Anya Chipovskaya). It may sound stereotypical based on the above, but unfortunately, this film was not as impressive as his other previous (foreign) works for me, although it certainly has certain positive qualities.
The film, created with a few pages of script and a two-week shooting period, explores the fathers and sons’ ever-current problems between son Nika (Andro Chichinadze) and his father Sandro (Temiko Chichinadze). Nika takes care of his father, who has been disabled since a car accident, and is preparing to go to Prague for a five-year contract, while he is trying to find a shelter for his father. The relationship is extremely tense and toxic - the father accuses his son of being heartless and indifferent, while the son accuses his father of disrespecting his deceased mother, humiliating her, being selfish, and being a bad father. Nika's girlfriend, Nastya (Anya Chipovskaya), enters their lives, trying to find her place in these two people’s lives and, potentially, even neutralize the tension between them.
Sandro approaches the future daughter-in law in a very strange way. He wonders what she liked about his son, does not hesitate to insult his dead wife, saying that she was a cocotte, etc. Nastya soon realizes why this man puts on such a disgusting mask. Sandro even pushes the girl to tell Nika about her previous relationship and abortion. It is logical to see that the man is jealous of his son and, to some extent, arouses a carnal desire for the girl. The main thing is that the girl’s appearance simultaneously strains the relationship between father and son even more but at the same time it seems to become a catalyst for dispelling the tension.
Exposing personal relationships and delving into psychological depths is not strange for the director. This means how the father distrusts his son and dreams of how he kills him in his sleep, how he tells him to throw him off a cliff, and in one moment, bursting with anger, Nika actually pushes his father off a cliff. What turned out to be the most interesting was Sandro's moral complexity, a kind of degradation and subsequent correction to the final purification and catharsis. It is clear how vulnerable and helpless he is when, at night, in torrential rain and thunder, in the darkness of the basement, a figure appears next to his bed and calls out to Nick in fear, and several times he even lies and plays the scene of death. In general, the director well presents a psychological portrait of a person with a broken and deteriorating health. We have heard many times how the disease “evilizes” a person, depriving him of everything important and leaving him helpless, relying on others. This powerlessness is often formed in anger as a result of reality and the inability to change oneself, and when it can no longer be contained inside, it is transferred outside, to someone else. The phenomenon of the destruction of the parental image also appears when Sandro himself tells how he lost respect for his father, when he completely changed and began to act like a clown when he was with other officials and respectable people. Added to this is the fact that Sandro himself admits that he was a bad father towards Nika and could not show proper warmth and attention.
It is here that the finale of the film is revealed in advance, that this misunderstanding will not last long and separation will reconcile them. In the most valuable moment of the film, the son hugs his crying father when the latter asks for forgiveness and tells him that he really loves and is grateful that he cares for him. On the one hand, this is an expression of true parental love, and in the Georgian environment, where the remnants of the Soviet past psycho-portrait and the expression of the Georgian patriarchal system are manifested separately in the relationship between fathers and sons, which is why their relationship often fluctuates between minimal expression of feelings, rudeness, emotional inaccessibility and alienation in Georgian reality and if warmth is expressed, then minimally. Love is there, but it manifests itself strangely, often only in special moments. Thus, Sandro's most vulnerable and spiritually naked moment appears at the most critical moment, when he apologizes to his son - partly because of a fairly well-founded fear of abandoning him, and partly because of a real pang of conscience and admission of guilt.
The night before the separation, the three celebrate the last day of their stay together with a small dinner. Sandro is even dressed in a suit, and, finally, when it gets dark and a disabled man looks at the couple standing in front of him with their backs to the sky, he takes one breath and dies. He understands very well that in the new reality there will be no place for him and he will burden his son, daughter-in-law and himself with unnecessary loads. However, the fact that a representative of the older generation remains alone, excluded from the younger generation is also a characteristic nuance for Dito Tsintsadze. In this case, there is no place for violent murder and criminal drama, on the contrary - Sandro himself takes responsibility to put an end to it and makes a step forward. In a strange environment hated by his son, he chose death rather than being alone, he repented of his sins in a way, he even asked Nika for forgiveness before that, in the end, his carnal desire was satisfied by seeing Nastya's bare breasts, which Nika himself gave the girl the right to do, and he followed the first color of the sky into the future. With a “noble” farewell, he freed his son from further worries, remorse, and responsibility, while also breaking the chains of the past: black-and-white photos depicting the family’s history were burned together in a bonfire, and the house was prepared for its new owners.
The film is simple in a two-way sense. The minimalist script was filled with impromptu dialogues and instant directorial decisions on the set. The simplicity is not burdened by the dramaturgical-visual aspect, on the contrary - this is a rare case in the director’s work when a darkened, gray, and gloomy atmosphere does not dominate the plot. The symbolic “bringer of colors” is precisely Nastya and also the little snake, which appears twice with her in a strange symbolism. It is interesting, is this the fateful biblical serpent that must destroy the family or break the bridge that, perhaps, should be broken and solve this small conflict situation in a tragic, albeit logical way?
The film is more like the story of an ordinary Georgian family, which you will see, understand for a moment and think about but soon forget. The concept is more local than on a broad scale, despite the fact that the topic is quite relevant and global. The characters are not distinguished and this has nothing to do with the fact that we are talking about ordinary, lower-middle class people, nor is it a problem with the actors - they portray exactly the indifference devoid of sentiments that this requires, and, this environment and the relationship between father and son could not have had any other direction. Parallel inserts (the theme of faith and the existence of God, Nastya's abortion, etc.) are cut into the dramaturgical linearity, which only artificially and insufficiently complement the theme. The space is simultaneously closed and open, and the theme, which should evoke empathy and reflection, remains a little unacceptable and leaves a feeling of uncertainty.
Being somewhat experimental even for Dito Tsintsadze, the film still tries to end on a more positive note ultimately unlike the Iranian work with a similar problem. In the end, love and humanity win and people with a different moral compass emerge, who admit their mistakes and analyze the problem, which they may not be able to fully understand, but realize that by giving up their position, they will destroy the broken bridge and the path back to the past full of mistakes, although they will look at it with a pure face and explore the new. This is probably the most positive thing about this film.