ყველას გვაქვს განსაკუთრებული ფილმების სია. მათი ნახვისას იღებ ესთეტიკურ-ფილოსოფიურ შოკს და გრჩება შთაბეჭდილება, რომელიც წლების განმავლობაში აგრძელებს შენში ცხოვრებას და ილექება შენივე ცნობიერების აკლდამაში, შენი ნაწილი ხდება და არასდროს გავიწყდება. დრო გადის, სხვა, ახალ ფილმებსაც ნახულობ, მაგრამ ასეთი ფილმების გავლენას, ციტირებასა თუ უბრალო პარალელს სხვა ნამუშევრებშიც პოულობ და ამით ისინი ერთგვარი კულტურული საზომი და სტანდარტი ხდებიან შენს შემოქმედებით თვალსაწიერში.
ასეთია ჩემთვის ზაზა ხალვაშის კინოსურათი, „ნამე“ (2017), რომელიც, თავისუფლად შეიძლება ითქვას, რომ არა მარტო თანამედროვე, არამედ, მთლიანად ქართული კინოს ერთ-ერთი მარგალიტია. იგი არაერთ საერთაშორისო პრესტიჟულ კინოფორუმში იღებდა მონაწილეობას.
ზაზა ხალვაშის ფენომენი ჯერ კიდევ არაა ჯეროვნად შესწავლილი, მაგრამ ვისაც კი ერთხელ მაინც უნახავს მისი რომელიმე ნამუშევარი, იმწამსვე დაგიდასტურებთ, რომ ის არ იყო რიგითი რეჟისორი. ის იყო, ყველაზე ცოტა, თხრობის ოსტატი განსაკუთრებული ხედვით. „…და სული ღვთისა იძვროდა წყლებსა ზედა…“ ძველი აღთქმა, დაბადება, 1:2“ – ამ ციტატით იხსნება ფილმი და უკვე ვხვდებით, რომ რაღაც რელიგიურთან, მისტიკურთან, ეზოთერულთან და ფილოსოფიურთან უნდა გვქონდეს საქმე. ასეცაა – ზაზა ხალვაში ,,ნამეში“ რთულ დავალებას ეჭიდება, აფუძნებს რა სიუჟეტს ლაზურ ლეგენდაზე, რომლის მიხედვითაც ზებუნებრივი ძალით დაჯილდოებული გოგონა განსაკუთრებულ ნიჭს ახალგაზრდა კაცის შეყვარების შემდეგ კარგავს.
სიუჟეტი მაღალმთიან აჭარაში, ტრადიციულ ოჯახში ვითარდება: თანამედროვე ცივილიზაციას თითქმის მოწყვეტილი ხუთწევრიანი ოჯახი (მამა, სამი ვაჟი და ერთი გოგონა), ფაქტობრივად, დაშლილია. სამივე ძმა (რამაზ ბოლქვაძე, ედნარ ბოლქვაძე და როინ სურმანიძე) რადიკალურად განსხვავდება ერთმანეთისგან: ერთი ქრისტიანი მოძღვარი, მამა გიორგი ქრისტიანულ ეკლესიას აშენებს, მეორე, ალი, მოლად იქცა და სოფლის მეორე ბოლოში მეჩეთის მშენებლობით არის დაკავებული, მესამე ძმა კი ათეისტი მასწავლებელია, რომელიც სოფლის ერთადერთ მოსწავლეს ამეცადინებს. ცისნამე, მეტსახელად ნამე (მარისკა დიასამიძე) ერთადერთია, ვინც მოხუც მშობელთან (ალეკო აბაშიძე) საცხოვრებლად არის დარჩენილი და მას რიტუალისა და სიწმინდის შენარჩუნებაში ეხმარება. გოგონა ,,უკვდავ“ თევზს უვლის, რომელიც თავის მხრივ, ბუნებრივ წყალს სამკურნალო თვისებებს ანიჭებს. ნამე ამ წყლით უანგაროდ კურნავს სოფლელებს, თუმცა მალე ირკვევა, რომ ეს დაკისრებული მისია ნამეს დიდად არ იზიდავს და მამის საქმის გამგრძელებლის სტატუსი, ფაქტობრივად, ძმებმა შეაჩეჩეს.
საინტერესოა მომენტია, თუ როგორ მოკრძალებული ინტერესით ათვალიერებს სილამაზისა და თავის მოვლის საშუალებებს ქალაქში ჩასული გოგონა, მაგრამ ვერ ბედავს ყიდვას, ვერ ბედავს თავის საკრალურ მისიაზე უარის თქმას. ეს უბრალო, მონოტონური, აუღელვებელი და დრამატულობას მოკლებული ცხოვრება გრძელდება მანამ, სანამ ნამეს თანასოფლელი ბიჭი (ლაშა აბულაძე) არ შეუყვარდება, რომელიც მასში „ხორციელ საკრალურს“ აღვიძებს და, პარალელურად, ამცირებს და აქრობს თევზის სასწაულსა და მის მკურნალ თვისებებსაც. საკმაოდ მისტიკური და დამაინტრიგებელია ფინალი – ნამე თევზს ბუნებაში აბრუნებს და უყურებს, თუ როგორ იკვლევს იგი წყალში გზას, თავად კი დგას, იკარგება მოზღვავებული ნისლის ტალღაში.
და მაინც რატომ/რით არის ზაზა ხალვაშის ნამუშევარი განსაკუთრებული, ასეთი მომაჯადოებელი? პირველ რიგში იმიტომ, რომ მისი ფორმა, ფაქტობრივად, სრულყოფილია. ენა, რითაც ყვება რეჟისორი ამბავს, არის მინიმალურად ვერბალური და მაქსიმალურად ვიზუალური. ესაა იდეალური გამოხატულება ცნობილი კინემატოგრაფიული კონცეფციისა „არ მოყვე, არამედ აჩვენე“. თუ რამე დიალოგია, ის არაა აღელვებული. პირიქით, ძალიან წყნარია, მაგრამ არა აპათიური. ატმოსფეროს და განწყობას ახასიათებს მოკრძალებულობა, მცირედი ასკეტურობაც კი. გიორგი შველიძისა და მამუკა ჩხიკვაძის საოპერატორო დუეტისა და აკაკი ჯაშის მხატვრობის შემოქმედებითმა ტანდემმა ქართული კინოსათვის იშვიათად ოსტატური და მრავლისმომცველი ატმოსფერო შექმნა. ცივი პალიტრითა და სიმბოლოებით დატვირთული კადრები ფერწერულ ნამუშევრებს მოგვაგონებს (განსაკუთრებით, სადაც თეთრი კოის თევზი ფილმის მთავარი გმირია ნამესთან ერთად). „ერთხელ დავინახე, როგორ დავარდა თოვლის ფთილა ხიდან მიწაზე და ამ უცნაური ხმის კინემატოგრაფიული გამოსახვა მინდოდა” – თქვა ზაზა ხალვაშმა და შესანიშნავად ასახა კიდეც ჩანაფიქრი.
მაღალმთიანი გარემო სიჩუმის სამფლობელოშია ჩაძირული, მასთან კონტრასტს კი მშენებლობის ხმაური ქმნის. სოფლის სამყარო მაქსიმალურად ავთენტურ ხმებზეა დამოკიდებული, მუსიკა თითქმის არ გვხვდება. მისტიკასა და რეალობას შორის თითქმის ზღვარია წაშლილი და ხანდახან გვგონია, რომ ზღაპარს ვუყურებთ. ნამესა და თევზის დაშორება არაა ტრაგიკული და დრამატული. საერთოდ, ,,ნამე“ დაცლილია დრამატიზმისაგან, უფრო სწორად, ,,ხმამაღალი“, ექსცენტრიკული დრამატიზმისგან. მისი ნამდვილი სიღრმე აისბერგივით მდუმარებასა და სიბნელეში იმალება. ზაზა ხალვაში რადიკალურ კონტრასტებს არ ქმნის, ის ჩუმად წარმოქმნის მიქცევასა და მოქცევას, ნელი კინოს ესთეტიკით ლავირებს, მასზე აგებს კოსტრუქციას. ყველაფრის მთავარი სიმბოლო კი მაინც წყალია, როგორც სიცოცხლის საწყისი, ცვლილებებისა და სიყვარულის მომტანი სტიქია. კინოსურათი არის ერთგვარი პროზა, პოეზია, ოდა, დაკვირვება და მედიტაციაც კი (აღსანიშნავია, რომ ფილმი ლიეტუვასთან და საფრანგეთთან კოპროდუქციით განხორციელდა და მას კარგად დაეტყო უცხოელთა ტექნიკური პროფესიონალიზმის ხელი).
რეჟისორი ზედაპირულად, ცალმხრივად და სტერეოტიპულად არ უდგება ამ საკითხს. რწმენის საკითხს იგი ატარებს ყველა ჭრილში, შემოჰყავს მსოფლიოს წამყვანი რელიგიები (და ათეიზმი) და დიქოტომიის მიუხედავად, საოცარ ჰარმონიაში ამყოფებს ერთმანეთთან, ერთ სივრცეში, ერთ ოჯახში აერთიანებს მას (ის მოულოდნელად იკვრება ქართულ სამხმიან სიმღერაში…) და დელიკატურად უთანხმებს არარელიგიურ შეხედულებებს (ავადმყოფ თევზს რომ მეცნიერული მკურნალობა სჭირდება), კონსტრუქციულ კრიტიკას, პაგანურ/პირველყოფილ რიტუალს. მკურნალი წყალი შეიძლება მართლაც მკურნალი იყოს ანდა, სულაც, პლაცებოს ეფექტის პროდუქტი, მაგრამ ისიც მნიშვნელოვანია, რომ ადამიანის რწმენას ნამდვილად სასწაულების მოხდენა შეუძლია. ,,სხვისთვის ამის დასამტკიცებლად მას არ სჭირდება ყოველდღე ღვთის სახლში სიარული“, როგორც ჟღერდება ფილმში. ნამემ იცის, რომ ადამიანი მხოლოდ მატერიალურში არ უნდა ეძიებდეს ჭეშმარიტების ნაპერწკალს.
საინტერესოა ისიც, თუ როგორ უპირისპირებს რეჟისორი გენდერული ნიშნით ამ საუბრებს: ქალი ოთხი მამაკაცის წინააღმდეგ, ოთხი სხვადასხვა მსოფლმხედველობის წინააღმდეგ, რომელიც იღებს გადაწყვეტილებას და რომელზეც დგას ამ ფრიად საპასუხისმგებლო მისიისა და ტრადიციის განვითარების ბედი. ისე კი, ხშირად, არა მარტო ამ და სხვა მსგავსი თემატიკის ნაწარმოებებში, ასეთი საკრალურობის სადარაჯოზე (თუ გილიოტინაზე) სწორედ ქალები დგანან…
თევზის გათავისუფლებით ტრადიცია ძალას კარგავს. ნამე ამ აქტის წინ ლითონისგან დაწნულ და ჩარჩოში ჩასმულ თევზის გამოსახულებას კედელზე კიდებს, ანუ თევზის იდეასა და სიმბოლოს ტოვებს ოთახში, ხოლო „პირველწყაროს“ ბუნებრივ წიაღში აბრუნებს. მეტად სავარაუდოა, რომ თევზის გაშვების შემდეგ, ნამე ახალ ცხოვრებას დაიწყებდა, მაგრამ ავტორმა აქაც არ დაგვიტოვა ერთმნიშვნელოვანი პასუხი, რადგან ნისლით მოცული ტბა, რომელიც გამოსახულებას ნელ-ნელა ფარავს და ნამეს სხეულის სილუეტი გარემოს ერწყმის, იმ ვერსიასაც გვიტოვებს, რომ ნამე თევზს შეერწყა, თევზთან ერთად გაუჩინარდა ტბაში. და თუკი იმ ვერსიას გავითვალისწინებთ, რომ თევზი იმ წესით წარმართული, მაგრამ შეურყვნელი და, გარკვეულწილად, წმინდა, ხელშეუხებელი საკრალურობის სიმბოლოა, ხოლო დასასრულისკენ მკურნალი თვისებების დაკარგვასთან გვაქვს საქმე, არაა გამორიცხული, რომ ეს თევზისა და ნამეს დაღუპვასთანაც იყოს კავშირში. მითუმეტეს, როცა ის წყალი ტბა არის და უცვლელ, დაგუბებულ წყალში, ანუ სტაგნაციასა და უძრაობაში ვერ განვითარდება.
„ნამეზე“ საუბარი დაუსრულებლად შეიძლება, ის იმდენად კომპლექსური და ფილოსოფიურია. ამბავი ერთდროულად ლოკალურ, მაგრამ გადატანითი მნიშვნელობით გლობალურ ჭრილში გვახედებს და ეს ყველაფერი საკმაოდ მოკრძალებული სიღრმით არის გაშლილი. ერთ-ერთი უმთავრესი თემაა ლამის პირველყოფილი, მითოსური კულტურის, ჯერ კიდევ „შეურყვნელი“ კულტურისა და, ზოგადად, მითოსის დაპირისპირება თანამედროვე ცივილიზაციასთან, ტექნოლოგიებთან და პროგრესთან. დასაწყისში ჩანჩქერიდან წარმოქმნილ მდინარეს გაურკვეველი დანამატი ერევა, ბოლოს კი ვხედავთ ტრაილერებს, რომლებიც გარემოს ავსებენ სამშენებლო მასალით. ეჭვგარეშეა, რომ მანქანები, ადრე თუ გვიან, ააღწევენ სოფელშიც. შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ნამემ თითქოს დროზე გადაარჩინა თევზი დაღუპვას და დაუბრუნა საარსებო გარემოს, რადგან მისი ეზოს წყაროც დაბინძურდებოდა დროთა განმავლობაში და რიტუალის სიწმინდესაც აზრი დაეკარგებოდა.
მინდა დავიჯერო, რომ ნამემ მაქსიმალურად სწორი არჩევანი გააკეთა – პიროვნულადაც და საერთო ინტერესებისთვისაც: „არაა გასაკვირი? უკვე ჩვენიც აღარაა [წყალი/ თევზი] – ჩვენს ეზოშია, მაგრამ ჩვენი არ არის. ყველასია, მთელი სოფლის, მე და შენ ვდარაჯობთ მარტო და ესაა“. თეთრი კოის თევზი ქართული გარემოსთვის ერთგვარად უცხო და ეგზოტიკური არსებაა, რადგან მისი სახეობის სამშობლო აღმოსავლური სამყაროა. აჭარის მაღალმთიანი დასახლებისთვის უცხო, თუმცა ფილმისთვის ასეთი ლოგიკური არჩევანი, ქრისტიანულ სიმბოლიკასთან ერთად, თემის კოსმოპოლიტიზმისა და კულტურათა მოულოდნელ სინთეზს ქმნის. თევზი და ნამე ერთ მთლიანობას კრავენ, ინისა და იანის დუეტს წარმოადგენენ – გოგონა შავშია ჩაცმული, თევზი კი თეთრია.
ის ფაქტი, რომ კოის თევზს, როგორც რელიგიურ სიმბოლოს და ქრისტეს ერთგვარ სახეს უშვებს ტბაში, ნამე ამით კეთილშობილ საქციელს ჩადის, რადგან მას ყველასთვის ხელმისაწვდომს ხდის და ასეთ ფორმაში მასთან მისვლას, შეხებას ნებისმიერი შეძლებს, შეხვდება და შეიმეცნებს მას ისე, როგორც თავად ძალუძს და არა შუამავლის დახმარებით. მაგრამ, მეორე მხრივ, ბევრი ფიქრისა და ამ თემასთან დაკავშირებული სხვა ფილმების, განსაკუთრებით რიუსუკე ჰამაგუჩის ,,ბოროტება არ არსებობს“ და ჰაიაო მიაძაკის ,,პრინცესა მონონოკეს“ ნახვის შემდეგ, უფრო მეტად მეფიქრება ქართველი რეჟისორის ფინალის რეალურ ტრაგიკულ ჩანაფიქრზე – რამდენად დადებითად შეიძლება აღვიქვათ ეს ფინალი? გარდა იმისა, რომ ლეგენდის მიხედვით ნამემ, „მიწიერი“ გრძნობის გამოცდის შემდეგ, დაკარგა თავისი ძალა და ჯაჭვური რეაქციით დაიკარგა სათუთი და საფიცარი საკრალურობაც, ბარიდან მთაში ამავალი ტექნიკა თავის წილ დაღსაც დაასვამდა მომავალში ხელუხლებელ ,,სიწმინდეს“. იქნება კი მითოსის ადგილი მომავალში? ნუთუ მართლა იკარგება არა მარტო ქართული, არამედ მსოფლიო მასშტაბით საკრალური საწყისი და ინდუსტრიული გლობალიზაცია შეძლებს მთლიანად დაეპატრონოს და შთანთქას ჩვენი პირველყოფილი საწყისი, რომელიც გვაკავშირებს წარსულთან, სამყაროსთან და გვამყოფებს ადამიანებად? სად გადის ის ხაზი, რომლითაც შევინარჩუნებთ ოქროს ბალანსს? და არის თუ არა ეს მხოლოდ კონკრეტული ადამიანების ხვედრი თუ ყველა ჩვენთაგანს გვაქვს ჩვენი წილი საკრალურობის შესანარჩუნებელი მისია დაკისრებული?

We all have a list of special films. When you watch them, you get an aesthetic-philosophical shock and an impression that continues to live in you for years and settles in the depths of your own consciousness, becoming a part of you and never forgetting it. Time passes, you watch other, new films, but you also find the influence, citation or simple parallel of such films in other works, consequently, they become a kind of cultural measure and standard in your creative vision.
Such is for me Zaza Khalvashi’s film, “Namme” (2017), and it can be said freely, is one of the pearls of not only modern, but also of Georgian cinema as a whole. It has participated in many prestigious international film forums.
Zaza Khalvashi’s phenomenon has not yet been properly studied, but anyone who has seen any of his work will immediately confirm that he was not an ordinary director. At the very least, he was a master of storytelling with a special vision. “...And the Spirit of God moved upon the face of the waters....” Old Testament, Genesis, 1:2” - the film opens with this quote, and we already realize that we must be dealing with something religious, mystical, esoteric, and philosophical. And so it is - Zaza Khalvashi grapples with a difficult task in “Namme,” basing the plot on a Laz legend, according to which a girl endowed with supernatural powers loses her special talent after falling in love with a young man.
The story unfolds in a traditional family in the mountainous Ajara region: a family of five (father, three sons and one daughter), almost cut off from modern civilization, has practically disintegrated. All three brothers (Ramaz Bolkvadze, Ednar Bolkvadze and Roin Surmanidze) are radically different from each other: one is a Christian pastor, Father Giorgi, who is building a Christian church, the other, Ali, has become a mullah and is engaged in the construction of a mosque at the other end of the village, and the third brother is an atheist teacher who tutors the only student in the village. Tsisnamme, nicknamed Namme (Mariska Diasamidze), is the only one who has remained to live with her elderly parent (Aleko Abashidze) and helps her maintain the ritual and purity. The girl takes care of an “immortal” fish, which in turn gives natural water healing properties. Namme uses this water she selflessly heals the villagers, but it soon becomes clear that this assigned mission does not appeal to Namme, and her status as a successor to her father's work has actually been foisted on her by her brothers.
An interesting moment is how the girl who has arrived in the city looks at beauty and personal care products with modest interest, but does not dare to buy them, does not dare to give up her sacred mission. This simple, monotonous, unexciting and drama-free life continues until Namme falls in love with a boy from her village (Lasha Abuladze), who awakens the "carnal sacred" in her and, at the same time, diminishes and destroys the miracle of the fish and its healing properties. The finale is quite mystical and intriguing - Namme returns the fish to nature and watches how it finds its way through the water, while she herself stands, lost in a wave of surging fog.
And yet why/how is Zaza Khalvashi’s work special, so captivating? First of all, because its form is virtually perfect. The language with which the director tells the story is minimally verbal and maximally visual. This is an ideal expression of the well-known cinematic concept “do not tell, but show.” If there is any dialogue, it is not excited. On the contrary, it is very calm, but not apathetic. The atmosphere and mood are characterized by modesty, even a slight asceticism. The creative tandem of Giorgi Shvelidze and Mamuka Chkhikvadze’s camera duo and Akaki Jashi’s art created a rarely masterful and multifaceted atmosphere for Georgian cinema. The shots, loaded with a cold palette and symbols, remind us of paintings (especially where the white Koi fish is the main character of the film along with Namme). “I once saw a snowflake fall from a tree to the ground and I wanted to capture this strange sound in a cinematic way,” said Zaza Khalvashi, and he perfectly captured his idea.
The high-mountainous environment is immersed in silence, and the noise of construction building creates a contrast with it. The world of the village depends on authentic sounds as much as possible, there is almost no music. The line between mysticism and reality is almost erased, and sometimes we think we are watching a fairy tale. The separation of Namme and the fish is not tragic and dramatic. In general, “Namme” is devoid of drama, or rather, “loud,” eccentric drama. Its true depth is hidden like an iceberg in silence and darkness. Zaza Khalvashi does not create radical contrasts, he quietly creates twists and turns, he maneuvers with the aesthetics of slow cinema, he builds on it the construction. The main symbol of everything is still water, as the beginning of life, the element that brings change and love. The film is a kind of prose, poetry, ode, observation and even meditation (it is worth noting that the film was co-produced with Lithuania and France and it was well supported by the technical professionalism of foreigners).
The director does not approach this issue superficially, one-sidedly and stereotypically. He approaches the issue of faith from all angles, introduces the world's leading religions (and atheism) and, despite the dichotomy, brings them together in amazing harmony, unites them in one space, in one family (he suddenly breaks into a Georgian trio song...) and delicately disagrees with non-religious views (that a sick fish needs scientific treatment), constructive criticism, pagan/primitive rituals. Healing water may be truly healing or, at the very least, a product of the placebo effect, but it is also important to note that human faith can truly work miracles. “He doesn’t need to go to God’s house every day to prove this to others,” as the film says. Namme knows that a person should not only look for a spark of truth in the material.
It is also interesting how the director contrasts these conversations with gender: a woman against four men, against four different worldviews, who make decisions and on which the fate of this very responsible mission and the development of tradition rests. And yet, often, not only in this and other works with similar topics, it is women who stand on the guard (or guillotine) of such sacredness...
With the release of the fish, tradition loses its power. Before this act, Namme hangs an image of a fish spun from metal and framed on the wall, that is, she leaves the idea and symbol of the fish in the room, and returns the “primordial source” to its natural bosom. It is highly likely that after releasing the fish, Namme would start a new life, but the author did not leave us with an unambiguous answer here either, because the fog-covered lake, which slowly covers the image and the silhouette of Namme's body merges with the environment, also leaves us with the version that Namme merged with the fish, disappeared into the lake with the fish. And if we take into account that version, the fish is a symbol of pagan, but inviolable and, to some extent, holy, inviolable sacredness, and towards the end, we are dealing with the loss of healing properties, it is not excluded that this is also connected with the death of fish and Namme. Especially when that water is a lake and cannot develop in unchanged, stagnant water, that is, in stagnation and immobility.
One can talk endlessly about “Namme,” it is so complex and philosophical. The story looks at us from a local, but figuratively global perspective, and all this is unfolded with a rather modest depth. One of the main topics is the confrontation of an almost primitive, mythical culture, a still "unspoiled" culture and, in general, myth with modern civilization, technology and progress. At the beginning, an unknown addition interferes with the river emerging from the waterfall, and at the end we can see trailers that fill the environment with building materials. There is no doubt that vehicles will reach the village sooner or later. We can assume that Namme saved the fish from death in time and returned it to its living environment because the spring in her yard would also have become polluted over time and the purity of the ritual would have lost its meaning.
I want to believe that Namme made the most correct choice - both personally and for the common interests: "Isn't it surprising? It's no longer ours [water/fish] - it's in our yard, but it's not ours. It belongs to everyone, to the whole village, you and I are the only ones who are looking after it and that's it." The white Koi fish is a somewhat alien and exotic creature for the Georgian environment, since the homeland of its species is the Oriental world. It is alien to the mountainous settlements of Ajara, but such a logical choice for the film, together with Christian symbolism, creates an unexpected synthesis of the topic's cosmopolitanism and cultures. The fish and Namme form a single whole, representing a duet of Yin and Yang - the girl is dressed in black, and the fish is white.
The fact that Namme releases the Koi fish, as a religious symbol and a kind of image of Christ, into the lake is a noble act because it makes it accessible to everyone and anyone can approach it, touch it in this form, meet it and get to know it in the way they themselves can, and not with the help of an intermediary. But, on the other hand, after much thought and watching other films related to this topic, especially Ryusuke Hamaguchi's "Evil Does Not Exist" and Hayao Miyazaki's "Princess Mononoke," I'm more concerned about the real tragic intent of the Georgian director's finale - how positively can we perceive this finale? In addition to the fact that, according to legend, after experiencing “earthly” feelings, Namme lost her power and, in a chain reaction, the tender and solemn sacredness was also lost, the technology ascending from the valley to the mountains would also put its mark on the untouched “purity” in the future. Will there be a place for myth in the future? Is the sacred beginning really being lost not only in Georgia, but also worldwide, and will industrial globalization be able to completely take possession of and absorb our primordial beginning, which connects us with the past, the world, and makes us human? Where is the line drawn by which we will maintain the golden balance? And is this only the fate of specific people or do all of us have our share of the mission of preserving sacredness?