არსებობენ ადამიანები, ვისთვისაც ფული უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ის, თუ როგორ შოულობენ მას. ჯვრის სიმბოლო ამ საქმისთვის ჯერჯერობით ყველაზე პოპულარული და საუკეთესო გზაა ამ მიზნის მისაღწევად.
ეს უძველესი სიმბოლო ადამიანისთვის გზის გამკვლევი იყო, რომელიც დედამიწის ოთხ ძირითად წერტილს ასახავდა. შემდგომში ის დროებით სიკვდილმისჯილთა მთავარი „ეშაფოტი“ გახდა, რამაც გამოიწვია მესამე და უმთავრესი რელიგიური დატვირთვა. ქრისტეს ჯვარცმამ, შეიძლება ითქვას, ამ კუთხით ნამდვილი გარდაქმნა მოახდინა სიმბოლიზმში, რადგანაც პირველად ისტორიაში მტრის მიერ შექმნილი სადამსჯელო ხერხი მთელ ქრისტიანულ სამყაროში მთავარ აქსესუარად იქცა მორწმუნეთათვის. მისი მუდმივი დიზაინერული ცვლილება გახდა ერთგვარი შეჯიბრი, ვინ უფრო ლამაზ სიმბოლოს შექმნიდა. ათასწლეულების შემდეგ თანამედროვეობამ ის ისევ მინიმალიზმამდე დაიყვანა, დაიხმარა ელექტროენერგია და შექმნა ნეონის ჯვარი, ნივთი, რომელიც ერთადერთი შემოსავლის წყარო გახდება ტატო კოტეტიშვილის ფილმის, „წმინდა ელექტროენერგია“ (2024), პერსონაჟების ბარტის და ღონღას ცხოვრებაში.
ახალგაზრდა კინორეჟისორის პირველი დიდი პროექტი ნამდვილი ოაზისია ქართულ კინოში თავისი ესთეტიკით, საოპერატორო ნამუშევრითა და თემატიკით. ამბავი ბიძა-ძმისშვილს შორის ვითარდება. თინეიჯერ ბიჭს მამა ეღუპება, რის შემდეგაც მასზე მეურვეობას მისი ბიძა, ბარტი აიღებს. მათი შემოსავლის წყარო ჯართისა და ძველი ნივთების შოვნა-გაყიდვაა. მათი მოგზაურობა ამ რკინის ჯუნგლებში ერთობ სასიამოვნოა. ამ ძიება-პოვნის საქმეს სახალისოდ ხდის ის ფაქტი, რომ თავად პერსონაჟები ხვდებიან და აფასებენ იმ „ნაგვის ესთეტიკას“, რაც ირგვლივ აქვთ. ასეთი რამეები იშვიათად ხდება არა მარტო ქართულ, არამედ მსოფლიო კინოში.
ასეთ დროს პერსონაჟებისთვის გარემო ჩვეულებრივი და არაფრით გამორჩეულია, აქ კი ვხედავთ „კოკა-კოლას“ მაცივრებთან პოზიორ ადამიანებს, რომლებისთვისაც ის სამეფო ტახტს წააგავს. აქვეა ირგვლივ მიმოყრილი ნივთებიც, ზოგი ხმალს რომ მიამგვანეს და ზოგიც – ფარს. ამით რეჟისორი საინტერესოდ გვიხსნის მათ პიროვნებებს, რომ ისინი ჩვეულებრივი „მეჯართეები“ არ არიან, არამედ არიან საკმაოდ არტისტული ადამიანები, რომლებიც აცნობიერებენ, რომ აქ, ამაში არის რაღაც მშვენიერი. ამიტომაც პოულობენ ისინი მათთვის მნიშვნელოვან რკინის ჯვრებს, რის შემდეგაც ხელით, იაფფასიან, თუმცა ნამდვილ ხელოვნების ნიმუშებს ქმნიან – „ნეონის ჯვრებს“, რომლითაც საკმაო თანხასაც გამოიმუშავებენ.
ახალ აღთქმაში წერია: „იცოდეს მან, რომ ცოდვილის მომქცევი მის ცდომილებას გზიდან სიკვდილისგან იხსნის სულს და მრავალ ცოდვილს დაფარავს“ (იაკობი, წერილი 5:20). ამ ფილმის პერსონაჟები ამ გზის მიმდევრები არიან. ისინი ცდილობენ ამგვარი ღვთიური საჩუქრით ფული იშოვნონ, თუმცა, თავისდაუნებურად, ქრისტეს სახელსაც ავრცელებენ. ეს ყველაფერი ჯერ გაუაზრებლად ხდება, თუმცა ვაჭრობის მომენტში მათთვის ჯვარი არა მარტო გასაყიდი ნივთია, არამედ ერთგვარი მოძღვრება, შეხსენება რომ ქრისტიან ადამიანს სჭირდება ჯვარი, ხსოვნად თავისი გარდაცვლილი ახლობლისა, ანდაც იმ რწმენისა, რომელიც მიილია დროთა განმავლობაში. ეს ყველაფერი არა კლასიკური მისიონერობით, არამედ იმ პროდუქტის შეთავაზებით ხდება, რომელიც სავსეა სიცოცხლითა და ფერებით.
ასეთი ქვეტექსტი მეტად ღრმა ხდება, როდესაც ფილმის ერთ-ერთი პერსონაჟის, ბარტის ამბავს ვიგებთ. ეს ყოველივე არ ჩნდება ერთიანი მონოლოგით ან აღსარებითი ტექსტით. ამ ყველაფერს ნაწყვეტ-ნაწყვეტ გებულობს მაყურებელი. პირველ რიგში ვისმენთ ბიძა-ძმისშვილის საუბარს, რომ ბავშვობაში ბარტმა კაბის მაგივრად შარვალი აირჩია. რაც ერთის შეხედვით დამაბნეველად ჟღერს, თუმცა შემდგომში ყველაფერს ფარდა ეხდება, როდესაც მას მევალეები ფულის გადაუხდელობის გამო ფეხებით დაკიდებენ და მის პირადობაში წაიკითხავენ, რომ ის ქალია. ისინი ვერ იჯერებენ, რადგანაც ყველაფერი გარდა ერთისა, რომელიც თვალით არ უნახავთ, ცხადყოფს, რომ ის შუახნის მამაკაცია. ამ პერსონაჟის გახსნა, რომ ის ტრანსგენდერია, ხდება ეტაპობრივად. სექს-მუშაკ ტრანსგენდერ ქალებთან წვეულება, იქ საუბრები ღონღასთან, თუმცა მაყურებლისთვის იმ ესთეტიკურ სიურეალიზმში ყველაფერი შესაძლებელი ხდება, გარდა იმისა რომ ბიძა, ბიოლოგიურად მამიდა არის. მისთვის ეს ბუნებრივი რამაა. ის თავად ამბობს, რომ ღმერთმა ასეთი თავად გააჩინა და იგი მის ამ მდგომარეობას ირგებს, არ ებრძვის იმ ჯვარს, რომელიც უფალმა უბოძა. ის არასდროს ყოფილა ამით მოცული და ცხოვრობდა ისე, როგორც მამაკაცი და ჩანს, რომ ის ბევრად ვაჟკაცია, ვიდრე სხვები.
კინოსურათი ვიზუალურადაც ძალიან საინტერესოა. რეჟისორის ხედვა და კადრის აღქმა, შეიძლება ითქვას, განსხვავებულია ქართული კინოკულტურისგან. ჩვენს თანამედროვე კინემატოგრაფში ხშირად ვხვდებით ნაცრისფერს, უფერო, ხშირად კი რეკლამის ტიპის გამოსახულების მქონე კადრებს, სადაც იგრძნობა იუველირული სიზუსტით აწყობილი კომპოზიცია, თუმცა არ იკითხება სათქმელი. ხშირ შემთხვევაში, კადრები სილამაზისთვის არის შექმნილი და არა თხრობისთვის. „წმინდა ელექტროენერგიაში“ ტატო კოტეტიშვილმა, რომელიც თავადვეა დამდგმელი ოპერატორი, სრულიად განაგდო ეს ტენდეცია. მან სცადა კადრი არა მარტო ლამაზი და კომპოზიციურად სწორი ყოფილიყო, არამედ თითოეულ კადრს ჰქონოდა დატვირთვა პერსონაჟების თუ ამბის აღსაწერად. შეიძლება ვთქვათ, რომ ფილმი ნამდვილად ფოტოგრაფიულია ამ სიტყვის შინაარსობრივი გაგებით, რადგანაც შეგვიძლია ყოველივე კადრი ამოვჭრათ, როგორც ფოტო და მისი შეკვრის შემთხვევაში არ დაიკარგოს თხრობა. ავტორმა კომპოზიციური წყობა ააგო არა ფერწერული ხასიათით, სადაც მრავალი შრე, გათვლილი შუქი და დეკორია, არამედ ქუჩაზე და ბუნებრივ განათებაზე შეაჩერა არჩევანი.
ერთადერთი გარღვევა ფილმს ფინალურ სცენაში აქვს, სადაც ამბავი მთავრდება ყოველგვარი კლასიკური დასასრულის გარეშე. პერსონაჟები უმიზეზოდ ქრებიან, მთავარი მოქმედი პირები კი იმაზე გაურკვეველ მდგომარეობაში არიან ცხოვრებისეულად, ვიდრე ფილმის დაწყებისას იყვნენ. ერთი შეხედვით, ნარატივი მიდიოდა იქამდე, რომ ბიძა-ძმისშვილის ცხოვრებაში და მათ ურთიერთობაში პოზიტიური დასასრული უნდა გვეხილა, სადაც ორივეს ყოფა უკეთესობისკენ იქნებოდა წარმართული, თუმცა ყოველივე იგივე რჩება. ბარტი ვერ იხდის ვალებს, თინეიჯერი ბიჭი კი კარგავს მეგობარ ბოშა გოგოს, რომელთანაც გულწრფელი და ღია იყო. მისი ძველი მეგობარი გოგონა ცდილობს მასთან ფლირტს, თუმცა ბიჭისთვის ის მხოლოდ მეგობარია და მეტი არაფერი. მის ბრაზისა და წყენის ერთადერთი გამოსავალი ხდება კონცერტი, სადაც ახალგაზრდების დიდი მასა სპეციფიკურად ცეკვავს. ასეთი დასასრულის გამო ფილმმა ორაზროვანი ემოცია გამოიწვია – ერთი მხრივ, თითქოს ავტორმა პერსონაჟები გაწირა ასეთი ყოფისთვის, მეორე მხრივ კი მიუთითა, რომ ცხოვრებაში ასეთი რაღაცეებიც ხდება და ეს რეალობაა.
საბოლოო ჯამში, „წმინდა ელექტროენერგია“ ქართული კინემატოგრაფიული რეალობისთვის მნიშვნელოვნად წინგადადგმული ნაბიჯია. ამ კინოპროექტით გამოჩნდა, რომ აღარ არის საჭირო, დრო დაიხარჯოს სტანდარტად ქცეულ საავტორო კინოს ესთეტიკასა და ავტორის პირადი გამოცდილებების შექმნაში. დანამდვილებით შეიძლება ითქვას, რომ ეს კინოსურათი ბოლოდროინდელი სანიმუშო მაგალითია, თუ რა თემაზე და როგორი სტილით უნდა შეიქმნას ქართული კინოს ესთეტიკა.

MISSIONARIES WITH NEON CROSSES
There are people for whom money is more important than the way they earn it. The symbol of the cross has been the most popular and best way to achieve this goal so far.
This ancient symbol was a guide for man, depicting the four cardinal points of the earth. Later, it temporarily became the main “scaffold” for those sentenced to death, which gave rise to the third and most important religious meaning. One might say that Christ crucifixion made a real transformation in symbolism in this regard because a means of punishment created by the enemy for the first time in history became the main accessory for believers throughout the Christian world. Constant design changes it has undergone turned into a kind of competition, who would create a more beautiful symbol. After millennia, modernity has reduced it to minimalism again, consumed electricity and created a neon cross, an object that will become the only source of income in the lives of the characters Bart and Gonga in Tato Kotetishvili’s film “Holy Electricity” (2024).
The young film director’s first major project is a real oasis in Georgian cinema with its aesthetics, cinematography and topics. The story unfolds between the cousins. A teenage boy’s father dies, after which his uncle, Bart takes care of him. Their source of income is finding and selling scrap metal and old objects. Their journey through this iron jungle is quite enjoyable. What makes this search and discovery fun is the fact that the characters themselves encounter and appreciate the “trash aesthetics” that they have around them. Such things rarely happen not only in Georgian but also in world cinema.
The environment for the characters is ordinary and unremarkable at such times but here we can see people posing near the Coca-Cola refrigerators, for whom it resembles a royal throne. There are also objects scattered around, some resembling swords and others resembling shields. In this way, the director interestingly explains their personalities, that they are not ordinary “merchants” but rather quite artistic people who realize that there is something beautiful here. That is why they find iron crosses that are important to them, then they handcraft, inexpensive, but real works of art – “neon crosses,” with which they earn a considerable amount of money.
The New Testament reads: ”Whoever turns a sinner from the error of their way will save them from death and cover over a multitude of sins (James 5:20).” The characters in this film are followers of this path. They try to make money with such a divine gift but involuntarily they also spread the name of Christ. All this happens without thinking, but at the moment of trading, the cross is not only an item for sale, but also a kind of doctrine, a reminder that a Christian person needs a cross, in memory of his deceased loved ones, or of the faith that has passed through time. All this is done not by classical missionary work but by offering a product that is full of life and color.
Such a subtext becomes even deeper when we hear the story of one of the film’s characters, Bart. All this does not appear in a single monologue or confessional text. The viewer learns all about this piece by piece. First, we hear the cousin's story that Bart chose pants instead of dresses in the childhood. Which sounds confusing at a glance, but then everything is revealed when his creditors hang him by his feet for not paying the money and read in his ID that he is a woman. They can't believe it, because everything except one thing they haven't seen with their own eyes reveals that he is a middle-aged man. The exposure of this character that he is transgender happens gradually. A party with transgender sex workers, conversations there with Gonga, although for the viewer everything becomes possible in that aesthetic surrealism, except for the fact that the uncle is biologically an aunt. For him, this is a natural thing. He himself says that God created him like this and he is comfortable with his situation, not struggling with the cross that the Lord has given him. He has never been burdened by it and has lived like a man and it seems that he is much more courageous than others.
The film is also visually very interesting. It can be said that the director's vision and perception of the shot are different from Georgian film culture. In our modern cinema, we often encounter gray, colorless, and often advertising-type shots, where the composition is made with jeweler's precision, although there is no telling what to say. In many cases, shots are created for beauty, not for storytelling. Tato Kotetishvili, who is himself a cinematographer, completely rejected this tendency in "Holy Electricity," He tried to make the shot not only beautiful and compositionally correct, but also to make each shot have a load to describe the characters or the story. We can say that the film is truly photographic in the substantive sense of the word, because we can cut out every shot like a photo and the narrative will not be lost if we put it together. The author built a compositional structure not in a pictorial manner, where there are many layers, calculated light and decor but stopped his choice on the street and natural lighting.
The only breakthrough of the film is in the final scene, where the story ends without any classical ending. The characters disappear for no reason, and the main characters are in a more uncertain life situation than they were at the beginning of the film. At a glance, the narrative was going to the point where we should see a positive ending in the lives of the cousins and their relationship, where both of them would be better off, but everything remains the same. Bart cannot pay his debts, and the teenage boy loses his gypsy girlfriend, with whom he was honest and open. His old girlfriend tries to flirt with him, but for the boy she is just a friend and nothing more. The only way out of his anger and resentment becomes a concert, where a large crowd of young people dance in a specific way. Due to such an ending, the film caused an ambiguous emotion – on the one hand, it seemed that the author sacrificed the characters for such an existence, and on the other hand, he indicated that such things happen in life and this is reality.
All in all, “Holy Electricity” is a significant step forward for Georgian cinematic reality. This film project showed that it is no longer necessary to spend time on the aesthetics of auteur cinema that have become standard and on the creation of the author’s personal experiences. It can be said with certainty that this film is a recent exemplary sample of what topic and style the aesthetics of Georgian cinema should be created on.