ადამიანის ცხოვრება არაფერის არ არის, თუ არა მუდმივი ლოდინი რაღაცისთვის. ლოდინი, თუ როდის მოვა შაბათ-კვირა, ზაფხული, ახალი წელი, ახალი ფურცლიდან დაწყებისთვის, როდის გამოჩნდება ახალი სამსახური, როდის იპოვი ცხოვრების სიყვარულს, როდის წახვალ სანუკვარ მოგზაურობაში, როდის აიხდენ ყველა ოცნებას და სწორედ ამ ლოდინიდან შემდგომ ლოდინამდე ვარსებობთ, თუმცა ყველაზე მძიმეა ძვირფასი ადამიანის ლოდინი, რომელიც შეიძლება შენგან შორს სულაც არ იყოს, მაგრამ მაინც სულ ელოდო. ეს არის ჩვენი მუდმივი ციკლი, არსებობის მოკლე ახსნა. ვარსებობთ ერთი დიდი მოლოდინის რეჟიმიდან შემდეგ მოლოდინამდე, რადგან თუკი დაგიდგა დროება, როდესაც არაფერს არ ელოდები, თითქოს მიზანი და არსიც გეკარგება. სანამ არსებობს მოლოდინი, არასებობს იმედიც და სანამ არის იმედი, მანამ ჩვენი გულები უფრო მედგრად და თამამად ძგერს.
ნიკა არახამიას სტუდენტური ფილმი, „წისქვილის ქვა” (2022) სევდით გაჯერებული მოკლემეტრაჟიანი ფილმია. რეჟისორი ახერხებს, მიიპყროს მაყურებლის ყურადღება და ინტერესი გაგვიღვივოს, თუ რა მოხდება ბოლოს. ეს ნამდვილად არის სცენარისა და ვიზუალური ენის სწორი შერწყმის დამსახურება.
ფილმში არ არის დიალოგები. უხმოდ მოდის პერსონაჟების სათქმელი ჩვენამდე, რაც ამ სევდასა და დარდს კიდევ უფრო აღვივებს. აშკარად ვუყურებთ სოფლიდან წამოსული მამაკაცის ცხოვრებას, რომელსაც ბინის წინ მეპატრონე ელოდება, ალბათ, ქირის თანხის მოლოდინში, ხელმოცარული მთავარი გმირი კი საყვარელ ქალზე ფიქრობს, რომელსაც თავად არც თუ ისე ადარდებს იგი და სხვა მამაკაცთანაც კი გააბა რომანი. გარკვეული დროის შემდეგ ჩნდება გამართლება, ილიას სამსახურში აწინაურებენ და მისი ცხოვრებაც იცვლება. ქალი, რომელზეც ბევრს დარდობდა, ახლა თავად ბრუნდება მასთან, გარეთ ბინის მეპატრონე აღარ ელოდება და საერთოდ უკეთეს სახლშიც კი ცხოვრობს. და რაც მთვარია, მზად არის სანუკვარ მამას ჩააკითხოს სოფელში, რომელიც რადიოში გაჟღერებული მუსიკით თუ ვიმსჯელებთ, სამეგრელოში მოელის მას. ამასობაში, ვხედავთ, როგორ მუშაობს წისქვილის ქვა, როგორ დაუზოგავად შრომობს მოხუცი მამაკაცი და რამდენ სიმბოლიზმს ატევს რეჟისორი ამ პერსონაჟის მარტოობის სიმძიმის გამოსახატავად.
რეჟისორი პირდაპირი ადარებს წისქვილის ქვას ცხოვრებას, რომელიც სწორედ ზემოთხსენებულ ლოდინში ილევა, იწურება და ქვიშის საათივით გვეცლება ხელიდან, თუკი მის შესანელებლად რამეს არ მოვიმოქმედებთ, თუკი ჩვენთვის საყვარელ ადამიანებს მეტ დროს არ დავუთობთ, თუკი ჩვენს პრიორიტეტებსა და ურთერთობებს იმაზე მაღლა არ დავაყენებთ, ვიდრე თანამედროვე სამყაროში კარიერული წინსვლაა. ბევრი ადამიანი შეიძლება ამ მოსაზრებას უარყოფდეს და ემხრობოდეს ადამიანისთვის საკუთარი ინდივიდის განვითარების გზაზე ყოველგვარი დაბრკოლებისაგან განთავისუფლებას, თუმცა როგორ შეიძლება ისაუბრო ინდივიდზე მის გარშემო არსებული ახლობელი ადამიანების გარეშე. თითოეული ადამიანი ინდივიდად ყალიბდება არამხოლოდ საკუთარი გამოცდილებებითა და მიგნებებით, არამედ იმ ცხოვრებისეული გაკვეთილებით, რასაც არამარტო ჩვენი საკუთარი თავები, არამედ სხვა ადამიანებიც გვასწავლიან ცხოვრებაში. იმ ცოდნით, რომელსაც გვიზიარებენ, თავდაჯებულობითა და რწმენით, რომლებსაც ნერგავენ ჩვენში, რაც შემდეგ მარადმწვანე მცენარესავით ხარობს ინდივიდში. მანამ, სანამ სხვა ადამიანი მის მორწყვას აგრძელებს, “ადამიანი ადამიანისთვის დღეა” და არაფერი არ არის იმაზე სასიამოვნო, ვიდრე ადამიანის, განსაკუთრებით კი მშობლის გახარების უნარი, თუმდაც ისეთი მარტივი ქმედებით, რაც მათი მონახულებაა.
აქ რეჟისორს აქვს სწორი მიგნება გაკეთებული, ვინაიდან საუბრობს უშუალოდ ქართულ ხასიათზე და საქართველოში ძალიან აქტუალურ პრობლემაზე, რაც რეგიონებში ცხოვრებასთან და თბილიის ცენტრალიზებასთანაა დაკავშირებული. სამწუხაროდ, საქართველოში მხოლოდ რამდენიმე ქალაქი იძლევა სრული განვითარების საშუალებას, ისიც გარკვეული ჩარჩოების ფარგლებში. რეგიონში მცხოვრებ უმეტეს ახალგაზრდას უწევს დედაქალაქში გადმოცხოვრება, ხოლო მათი მშობლები რჩებიან სოფლებში, მათი შვილების ჩამოსვლის მოლოდინში.
რეჟისორი იყენებს საბჭოთა, ეიზენშტეინისეულ „ინტელექტუალრ მონტაჟს“, სადაც კადრები ერთმანეთ სწრაფად ენაცვლებიან და ირიბად გადმოგვცემენ სათქმელს. ვხედავთ სამსახურში დაწინაურებული ილიას, საკუთარ თავზე გაბრაზებული როგორ მიემართება სოფლისაკენ, სიამაყითა და მოლოდინით აღსავსე. პარალელურად მოჩანს იმედებგადაწურული მამა, რომელსაც უკვე აღარ სჯერა მისი შვილის ჩამოსვლისა, საკუთარ თავს ჭადრაკს ეთამაშება და მარტოობაში ატარებს მთელს დღეებს.
არხამიას კინოსურათი, სხვა სტუდენტურ ფილმებთან შედარებით, შეიძლება, ოდნავ გრძელი მოგვეჩვენოს, მაგრამ არა გაწელილი, რაც დასაფასებელი კრიტერიუმია სტუდენტურ კინოში. საინტერესოა, ასევე მდუმარე სტილი, რომელსაც რეჟისორი ირჩევს. იგი ორი ადამიანის ცხოვრებას ერთმანეთის პარალეურად ყვება და მთელი ფილმის მანძილზე ველოდებით გრადნიოზულ ფინალს – მათ შეხვედრას, თუმცა რეჟისორი ტრაგიკულ გზას ირჩევს, შეხვედრა ვერ შედგება და ლოდინში გაწბილებულ მამას თავისსავე წისქვილის ქვა დაუტრიალდება თავზე. ვხედავთ, როგორ იწურება დასანაყად ჩაყრილი სიმინდი, იწურება მოლოდინის აღმაფრენაც და იწურება დროც, რომელიც ასეთი ძვირფასია, ბოლოს კი წისქვილი ჩერდება, წყვეტს მუშაობას, ქვა წყვეტს ნაყვას და ჩერდება მოლოდინიც, ქრება იმედიცა და გულისძგერაც. დრო, რომელიც შეიძლება ასე მწირად გვქონდეს, რამდენად მნიშვნელოვანია დავუთმოთ სწორ ადამიანებსა და საქმეს.
ფილმის მეორე ნაწილში რეჟისორი ახერხებს ძლიერი ემოციური კავშირი დაამყაროს მაყურებელთან, რომელსაც სურს იხილოს მამა-შვილის შეხვედრა და „ჰეფი ენდი“, იგრძნოს სიმშვიდე და ამ წამის ბედნიერება, თუმცა ამის საპირისპიროს ჩვენებით ეს ემოცია და გრძნობა უფრო მძაფრდება მაყურებელში. ნიკა არახამიამ წარმატებით გაართვა თავი ერთ-ერთ მთავარ დავალებას, რომ მის სტუდენტურ ნამუშევარს ჰქონოდა აზრი და გზავნილი, რომელიც ყოველი მაყურებლისათვის იქნებოდა გასაგები. ამისთვის იგი იყენებს კინოს უნიკალურ ტექნიკურ ხერხებს, სადაც უკვე წინა რიგში გადმოდის რეჟისორული გადაწყვეტილებები და უფრო იჩრდილება სამსახიობო თამაში.

UNTIL A MILLESTONE IS AROUND OUR NECK
Human life is nothing but a constant expectation of something. It is a wait for the weekend, summer, new year, to start over, when a new job will appear, when you will find the love of your life, when you will go on a cherished journey, when all your dreams will come true, and it is from this wait that we exist till the next wait although the hardest thing is waiting for a dear person, who may not be far from you at all, but you constantly wait. This is our eternal cycle, a short explanation of existence. We exist from one great waiting mode to the next one because if the time comes for you when you do not expect anything, it seems that you lose your purpose and essence. As long as there is expectation, there is no hope and as long as there is hope our hearts beat more steadily and boldly.
Nika Arakhamia's student film, “Millstone” (2022) is a short film saturated with sadness. The director manages to capture the viewer's attention and arouse our interest in what will happen in the end. This is truly a merit of the right combination of the script and visual language.
There are no dialogues in the film. The characters' words reach us silently, which further intensify this sadness and anguish. We clearly watch a man’s life who has left the village, for whom the owner is waiting in front of the apartment, probably for the rent payment, while the lost main character thinks about his beloved woman, who does not care about him much and even has an affair with another man. After some time, an excuse appears, Ilia is promoted at work, and his life changes. The woman he cared about so much now comes back to him, the owner of the apartment is no longer waiting outside, and he even lives in a better house. And what is more, he is ready to visit his beloved father in the village, who, judging by the music on the radio, is waiting for him in Samegrelo. Meanwhile, we can see how the millstone works, how tirelessly the old man works, and how much symbolism the director uses to express the weight of this character's loneliness.
The director compares life to a millstone directly, which is precisely in the aforementioned waiting, running out and slipping away like an hourglass, if we do not do something to slow it down, if we do not devote more time to our beloved ones, if we do not put our priorities and relationships above career advancement in the modern world. Many people may reject this opinion and advocate for freeing a person from all obstacles on the path of their own individual development, but how can we talk about an individual without the people around them who are close to them? Each person is formed as an individual not only by their own experiences and perceptions but also by the life lessons that not only our own heads but also other people teach us in life. By the knowledge they share with us, by the dedication and faith they instill in us, which then flourishes in the individual like an evergreen plant. As long as another person continues to water it, “a person is a day for a person,” and there is nothing more pleasant than the ability to make a person, especially a parent, happy, even with such a simple action as visiting them.
Here the director has made the right finding as he speaks directly about the Georgian character and a very urgent problem in Georgia, which is related to life in the regions and the centralization of Tbilisi. Unfortunately, only a few cities in Georgia allow for full development and even within certain frameworks. Most young people living in the regions have to move to the capital, while their parents remain in the villages, waiting for the arrival of their children.
The director uses the Soviet, “intellectual montage” by Eisenstein, where the shots quickly replace each other and indirectly convey the message. We can see Ilia, who has been promoted at work, angry with himself, heading towards the village, full of pride and expectation. Simultaneously, we can see a hopeless father who no longer believes in his son’s arrival, playing chess to himself and spending his days alone.
Arkhamia’s film, compared to other student films, may seem a little long, but not dragged out, which is an appreciative criterion in student cinema. The silent style chosen by the director is also interesting. It tells the parallel lives of two people, and we wait for the grand finale throughout the film- their meeting, although the director chooses a tragic path, the meeting does not take place, and the father, who is tired of waiting, ends up with a millstone around his neck. We can see how the corn prepared for grinding is runs out, the excitement of expectation runs out, and time, which is so precious, runs out, and finally the mill stops, stops working, the stone stops grinding, and expectation stops, hope and excitement disappear. How important it is to give time, which we may have so little, to the right people and work.
In the second part of the film, the director manages to establish a strong emotional connection with the audience, who wants to see father and son’s meeting and a "happy ending," to feel the peace and happiness of this moment, although this emotion and feeling become more intense in the audience by showing the opposite. Nika Arakhamia successfully coped with one of the main tasks, that his student work had a meaning and a message that would be understandable to every viewer. He uses the unique technical methods of cinema to do this, where directorial decisions come to the fore and the acting is more overshadowed.