შენგან გაზრდილმან ვისწავლე შენივე მსგავსი სიკეთე
მისტიკური გარემო კოცონთან, ტყეში… ასაკოვანი ქალი თვალდახუჭული კითხულობს „ვეფხისტყაოსანს“. მას მსმენელიც ერთი ჰყავს – ისიც ქალი, ახალგაზრდა, საოცარი გარეგნობის, თავდაბურული. თითქოს უდროობაში  გარინდებულები მინდობიან სიტყვების მაგიას… ეს ნებისმიერი ეპოქა შეიძლება იყოს – რუსთაველის ხანიდან დაწყებული დღემდე.
ამგვარი სცენით იწყება ერეკლე ინაშვილის დოკუმენტური ფილმი „რუსთაველის ქვეყანა“ (2023). ქალი, რომელიც ფილმში „ვეფხიტყაოსანს“ კითხულობს, ამ პოემის ზეპირად მცოდნეა, გერმანულის მასწავლებელი იმერეთის სოფელ ორპირის სკოლიდან, 75 წლის ანრო ცირეკიძე, ცოცხალი ლეგენდა, რომელმაც ახალგაზრდობიდანვე შეიყვარა პოემა და ზეპირად შეუძლია წაიკითხოს რუსთაველისეული სრული 1669 სტროფი.
ახალგაზრდა ქალი, რომელიც მას უსმენს, ემინე შაჰინგოზია, თურქული წარმოშობის გერმანელი ლინგვისტი კავკასიური ფესვებით. ის ფრანკფურტიდან ჩამოსულა, რათა გაიცნოს საქართველო – ქვეყანა, სადაც დაიწერა „ვეფხისტყაოსანი“. კინოსურათი აკვირდება მის მოგზაურობას და პარალელურად სვამს მთავარ კითხვას: როგორ ან რამდენად ცოცხლობს შოთა რუსთაველის „ვეფხისტყაოსანი“ თანამედროვე ქართულ რეალობაში?
ფილმი საქართველო-გერმანიის კოპროდუქციაა. სცენარის ავტორები არიან მამა-შვილი, ზურაბ და ერეკლე ინაშვილები. ეს კინოსურათი ცნობილი ქართველი დოკუმენტალისტის, ზურაბ ინაშვილის ბოლო პროექტია (იგი 2021 წელს გარდაიცვალა), ხოლო ერეკლე ინაშვილისთვის, რომელიც მანამდე გერმანიაში მუშაობდა, როგორც წარმატებული დიზაინერი და არტ დირექტორი – სადებიუტო ნამუშევარი. ამიტომაც აქვს ამ ფილმს მისი რეჟისორისთვის განსაკუთრებული, პირადი დატვირთვა.
ეს ემოციური დამოკიდებულება მთელი 68 წუთის განმავლობაში იგრძნობა. ემოციურად უდგებიან გერმანელ ლინგვისტთან საუბარს ქართველი მასპინძლებიც. ემინეს ტელეფონში აქვს ჩაწერილი რუსთაველის აფორიზმები: „ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია“, „ვინ მოყვარესა არ ეძებს, იგი თავისა მტერია“, „სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა“ და ა.შ.  და ყოველ ჯერზე იგი ირჩევს რომელიმე აფორიზმს და შემდეგ ეძებს თანამედროვე საქართველოში მის დასტურს.
მართლაც, რა დარჩა თითქმის 900 წლის მერე რუსთაველისეული სამყაროდან, ღირებულებებიდან, ფასეულობებიდან მის ქვეყანაში? დღეს ეს ისევ ის ხალხია?  ამას იკვლევს ემინე და დადის ერთმანეთისგან განსხვავებულ გარემოში, ხვდება განსხვავებულ ადამიანებს. ფილმი არის ქართველებისა და საქართველოს კვლევა გარედან, უცხოელის თვალთახედვიდან, რაც მაყურებელს საშუალებას აძლევს, გვერდიდან შეხედოს საკუთარ ტრადიციებსა და ღირებულებებს. ემინეს ქართველი რესპოდენტები სიამოვნებით თანხმდებიან საუბარზე, მათ ხომ ისედაც სჩვევიათ უცხოელებისთვის თავის მოწონება, განსაკუთრებული პატივისცემა და ყურადღება,  უყვართ, როდესაც სხვები ინტერესდებიან საქართველოთი, ქართული კულტურით და აღელვებთ – რას ფიქრობენ უცხოელები მათზე. ემინეს დიდი ენთუზიაზმით ესაუბრებიან ქუჩაში თუ ავტობუსში, თბილისში, თელავსა თუ ქუთაისში, სკოლაში,  ბაზარში, ღამის კლუბში, იმერეთსა თუ პანკისის ხეობაში, მთასა თუ ბარში. ისინი სხვადასხვა ტიპის, გემოვნების ხალხია, რომლებიც  ციტირებენ „ვეფხისტყაოსანს“, არჩევენ მას, მსჯელობენ – შეიძლება თუ არა „ვეფხისტყაოსნის“  გათანამედროვება, არის თუ არა ის ხელშეუხებელი… და თუმცა მთელი ფილმის განმავლობაში პოემაზე ლაპარაკობენ, ფილმი არა მასზე, არამედ იმ ქვეყანაზეა, სადაც ეს პოემა დაიწერა, რასაც შესანიშნავად შერჩეული სათაურიც ადასტურებს.
ემინე შაჰინგოზი არ არის უბრალოდ ფილმის წამყვანი ან მთხრობელი, იგი ნამდვილი მთავარი გმირია. ეს მისი თვალით ვუყურებთ ჩვენს ქვეყანას. იგი  იცნობს პოემას და არ იცნობს საქართველოს. ამიტომაც დაყვება შალვა სოყურაშვილის და კახა მშვიდობაძის კამერა ასე ახლოს ემინეს. ვხედავთ მის საოცარ, აღმოსავლურ სილამაზეს, თავდაჭერილობას, კეთილგანწყობას, გონიერებას და ვხვდებით, რომ თავადაც  „ვეფხისტყაოსნის“ პერსონაჟს ჰგავს.
როგორც რეჟისორი ამბობს, ფილმის იდეა ზურაბ ინაშვილს ეკუთვნოდა. მას გადაღებული აქვს შესანიშნავი დოკუმენტური ფილმები, სადაც  ავტორი იკვლევდა და გვაცნობდა საზოგადოების დიდ ჯგუფებს: თანამედროვე ახალგაზრდებს, კაცებს, რომლებიც სამუშაოდ თურქეთში გადადიან, ქალებს, საქართველოში მცხოვრებ გერმანელებს… და ამას აკეთებდა დიდი სიყვარულით. ეს დამოკიდებულება იგრძნობა „რუსთაველის ქვეყანაში“ – კადრის შიგნითაც და კადრის გარეთაც. „ვეფხისტყაოსნის“ ხსენებაზე „ინთებიან“ არა მხოლოდ ეთნიკური ქართველები, არამედ საქართველოში მცხოვრები სხვა ეროვნების ადამიანები. ასეთი საუკეთესო ეპიზოდია ემინეს სტუმრობა პანკისის ხეობაში, სადაც ის სკოლის ეზოში უფროსკლასელ გოგონებს ესაუბრება თემაზე „ლეკვი ლომისა სწორია“. გოგონები მუსლიმები არიან, ისევე, როგორც ემინე, ისინი არ არიან ქართველები, მაგრამ არიან საქართველოს ნამდვილი მოქალაქეები. მაყურებელი ხედავს, როგორი ახლობელი და მშობლიურია მათთვის „ვეფხისტყაოსანი“, როგორ თავისუფლად მსჯელობენ ამ პოემაზე, სიყვარულზე, ქალის როლზე… ზოგადად, ფილმს მულტიეთნიკური ფონი აქვს (ისევე, როგორც პოემას).  აქ საუბრობენ სხვადასხვა ენაზე (ქართულად, ინგლისურად, გერმანულად); სხვადასხვა ენაზე კითხულობენ „ვეფხისტყაოსანს“ (ქართულად, გერმანულად, ოსურად); ქუთაისში სამუშაოდ ჩასული გერმანელი ახალგაზრდები მსჯელობენ თემაზე „ვინ მოყვარესა არ ეძებს, იგი თავისა მტერია“ და ფიქრობენ, რომ ეს პოემა ქართველების ყოველდღიურობის ნაწილია. დოკუმენტური ფილმი ცდილობს დაინახოს, თუ რამდენადაა ინტეგრირებული ეს უმნიშვნელოვანესი პოემა და მისი იდეალები (მეგობრობა, სიყვარული, თავისუფლება, თანასწორობა) დღევანდელი ქართველების ყოველდღიურ ცხოვრებაში, აზროვნებასა და იდენტობაში.
რამდენად ევროპელები ვართ, შემწყნარებლები ვართ, რამდენად ვგავართ 900 წლის წინანდელ ქართველებს დღეს, ინტერნეტის, სოციალური ქსელების, ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში? ვართ თუ არა რუსთაველისეული იდეების მქონე წინაპრების შთამომავლები? – ამ კითხვებს სვამს ფილმი.
იმის მიუხედავად, რომ კინოსურათი შინაარსობრივად დატვირთულია, მას შესაბამისი მხატვრული ფორმა აქვს – ფილმი-მოგზაურობა – და ყოველგვარი აჩქარების გარეშე, დინჯად, მშვიდად ვითარდება. მისი ტემპო-რიტმი  მაყურებელს აძლევს საშუალებას, რომ თითოეული ეპიზოდის განწყობა და გარემო სრულად შეიგრძნოს. ეს მოზაიკური ფილმია, რომელიც ერთმანეთისგან განსხვავებული ნაწილებისგან შედგება, მაგრამ საბოლოოდ ერთ დიდ სურათად იკვრება. მას ყველაზე მეტად ჰგავს 300 სხვადასხვა ადამიანის მიერ ხელით გადაწერილი და გაერთიანებული რუსთაველისეული სტროფები, რომელზეც ფილმშიც არის საუბარი.
ყველგან იკვლია ემინემ რუსთაველის ქვეყანა: თელავის გერმანულ სკოლაში, ღამის კლუბში, გრაფიტით მოხატულ  „ვეფხისტყაოსნის“ პერსონაჟებიან მიწისქვეშა გადასასვლელში, ქუთაისის ღია კაფეში, სადაც უცხოელები ეუბნებიან, რომ საქართველოს ყველა ქალაქშია რუსთაველის ქუჩა, ემინეს კი არაფერი უკითხავს ქვეყნის მთავარ  გამზირზე – რუსთაველის გამზირზე. რუსთაველი კი ის ადგილია, სადაც, საბოლოოდ, ყველა გზა, იდეა, ღირებულება, მეხსიერება, ისტორია იყრის თავს. რუსთაველის ქვეყანაში ყველაფერი რუსთაველზე წყდება.
ეს ფილმი ერთდროულად არის კულტურული კვლევაც, ლიტერატურული ძიებაც და შვილის მიერ მამის ხსოვნისადმი პატივისცემაც.

SHAPED BY YOUR HANDS, I LEARNED THE VERY KINDNESS YOU POSSESS
A mystical setting by a campfire, in the forest... With her eyes closed, an elderly woman is reciting "The Knight in the Panther's Skin." The listener she has is also one - a woman as well, young, amazingly beautiful and with veiled head. Being silent in untimeliness, they seem to be trusting the magic of words... This could be any era - from Rustaveli’s time to the present.
This is the scene that begins Erekle Inashvili's documentary "The Country of Rustaveli" (2023). The woman who recites "The Knight in the Panther's Skin" in the film is a word-perfect, a German teacher from the school in the village of Orpiri in Imereti, 75-year-old Anro Tsirekidze, a living legend who has loved the poem since her youth and can recite all 1669 of Rustaveli's verses by heart.
The young lady listening to her is Emine Şahingöz, a German linguist of Turkish origin with Caucasian roots. She has come from Frankfurt to get to know Georgia, the country where “The Knight in the Panther’s Skin” was written. The film observes her journey and simultaneously asks the main question: how or to what extent does Shota Rustaveli’s “The Knight in the Panther’s Skin” live on in modern Georgian reality?
The film is a Georgian-German co-production. The screenwriters are father and son, Zurab and Erekle Inashvili. This film is the last project of the famous Georgian documentarian Zurab Inashvili (he died in 2021), but it is the debut work for Erekle Inashvili, who previously worked in Germany as a successful designer and art director. That is why this film has a special, personal meaning for its director.
This emotional attitude is felt throughout the entire 68 minutes. The Georgian hosts also emotionally approach the conversation with the German linguist. Emine has Rustaveli's aphorisms recorded on her phone: "The lion's whelp is equal, be it male or female," "He who seeks not a friend is his own foe," "To win a good name is better than all wealth," etc. Each time she chooses an aphorism, she goes and looks for its confirmation in modern Georgia.
Indeed, what is left of Rustaveli's world after almost 900 years, from merits, and values in his country? Today, are these still the same people? Emine researches this and walks in different environments, meets different people. The film is a study of Georgians and Georgia from the outside, from a foreigner’s perspective, which allows the viewer to look at their own traditions and values from the side. Emine's Georgian respondents gladly agree to the conversation, because they are already used to foreigners liking them, showing special respect and attention, they love it when others are interested in Georgia, Georgian culture and are worried about what foreigners think of them. Emine is talked to with great enthusiasm on the street or on the bus, in Tbilisi, Telavi or Kutaisi, at school, in the market, in a nightclub, in Imereti or the Pankisi Gorge, in the mountains or in a bar. They are people of different types and tastes, who quote “The Knight in the Panther’s Skin,” choose it, discuss whether “The Knight in the Panther’s Skin” can be modernized, whether it is sacrosanct or not... And although they talk about the poem throughout the film, the film is not about it, but about the country where this poem was written, which is also confirmed by the perfectly chosen title.
Emine Şahingöz is not just the host or narrator of the film, she is the real main character. It is through her eyes that we can see our country. She knows the poem and does not know Georgia. That is why Shalva Sokurashvili and Kakha Mshvidobadze’s camera follows Emine so closely. We can see her amazing, oriental beauty, self-control, kindness, intelligence, and we realize that she herself resembles the character of “The Knight in the Panther’s Skin.”
As the director says, the idea for the film belonged to Zurab Inashvili. He has made excellent documentaries, where the author researched and introduced us to large groups of society: modern youth, men who move to Turkey for work, women, Germans living in Georgia... and he did this with great love. This attitude is felt in "The Country of Rustaveli" - both inside and outside the shot. Not only ethnic Georgians, but also people of other nationalities living in Georgia "get excited" at the mention of "The Knight in the Panther's Skin". Such best episode is Emine's visit to the Pankisi Gorge, where she talks to high school girls in the schoolyard on the topic " The lion's whelp is equal." The girls are Muslims, just like Emine, they are not Georgians, but they are real citizens of Georgia. The audience sees how close and native "The Knight in the Panther's Skin" is to them, how freely they discuss this poem, love, the role of women... In general, the film has a multi-ethnic background (just like the poem). Here they speak in different languages (Georgian, English, German); they read “The Knight in the Panther’s Skin” in different languages (Georgian, German, Ossetian); young German workers in Kutaisi discuss the topic "He who seeks not a friend is his own foe” and think that this poem is part of the everyday life of Georgians. The documentary film tries to see to what extent this most important poem and its ideals (friendship, love, freedom, equality) are integrated into the everyday life, thinking, and identity of today’s Georgians.
How European are we, how tolerant are we, how similar are we to the Georgians of 900 years ago today, in the era of the Internet, social networks, and artificial intelligence? Are we descendants of ancestors with Rustaveli's ideas? - these are the questions the film asks.
Despite the fact that the film is loaded with content, it has a corresponding artistic form - a film-journey - and develops without any acceleration, sedately, calmly. Its tempo-rhythm allows the viewer to fully feel the mood and environment of each episode. This is a mosaic film, which consists of different parts from each other, but ultimately fits into one big picture. The most similar to it are the Rustaveli verses, copied by hand by 300 different people and combined, which are also discussed in the film.
Emine has explored Rustaveli's country everywhere: in the German school in Telavi, in a nightclub, in an underground passageway with graffiti-painted characters from "The Knight in the Panther's Skin," in an open-air cafe in Kutaisi, where foreigners tell him that every city in Georgia has a Rustaveli Street but Emine never asks about the country's main avenue - Rustaveli Avenue. But Rustaveli Avenue is the place where, ultimately, all paths, ideas, values, memories, and history converge. In Rustaveli's country, everything is solved in Rustaveli Avenue.
This film is a cultural study as well as a literary quest and a son's homage to his father's memory.