„წითელი უბედურების პირველი წლების“, „პირშავ კომისარ საშა ობოლაძისა და ჩაუქი გოგია ღლონტის ჭიდილის“ ისტორიას იხსენებს აკა მორჩილაძეზე დაყრდნობით და „ერთ დაუვიწყარ ამბად მოგვითხრობს“ რეჟისორი დავით სიხარულიძე, პირველ ქართულ სამგანზომილებიან ანიმაციურ ფილმში, „გავარდნილები“ (2008).
ფილმის მხატვარია მამუკა დიდებაშვილი, რომელიც დავით სიხარულიძემ მშრალ ხიდთან აღმოაჩინა. „შორს წასვლა“ არ დასჭირდა ხმის რეჟისორ მადონა თევზაძის აღმოსაჩენად, რომელსაც საქართველოში ყველა კინემატოგრაფისტი იცნობდა და რომელსაც დავით სიხარულიძის ბევრ ფილმზე უმუშავია. არც ზაზა პაპუაშვილის, რევაზ თავართქილაძის, ზურაბ შევარდნაძისა და თეიმურაზ ნინიძის პოვნა იქნებოდა რთული, ფილმის პერსონაჟების გასახმოვანებლად.
„გავარდნილების“ კატეგორიის კინოსურათების ჟანრის განსაზღვრა, მითუმეტეს, როდესაც საქმე ანიმაციასთან (თან სამგანზომილებიანთან) გვაქვს, ცოტა არ იყოს, რთულია, რადგან „ტრადიციას“, არსებულ გამოცდილებასა და ჟანრის მყარ „კანონებს“ არ ემორჩილება.
ფილმს საფუძვლად ისტორიული ფაქტები უდევს (რომლებიც გურიაში, საქართველოს გასაბჭოების შემდგომ რეალურად განვითარდა და ისტორიული პერსონაჟების თავგადასავალს აღწერს), აკა მორჩილაძის ინტერპრეტაციით, მაგრამ მათზე საუბრისას და ჩვენებისას, მწერალი და რეჟისორი, „არადოკუმენტურ“ და მოვლენებთან „შეუსაბამო“ ფორმასა და მანერას მიმართავენ და ყველაფერი იუმორში, გროტესკში, მკვეთრად სახასიათო შრეზე გადააქვთ. იმის მიუხედავად, რომ „გავარდნილებში“ მეტად სერიოზულ საკითხებზეა საუბარი, უმწვავეს, ქართული ისტორიის მტკივნეულ თემებზე, მკვლელობაზე, საქართველოს გასაბჭოებაზე, თავისუფლების დაკარგვაზე, გმირობაზე, ვაჟკაცობაზე, ღალატსა და ერთგულებაზე, ემიგრაციასა და ნოსტალგიაზე.
დავით სიხარულიძე იხსენებდა, რომ XX საუკუნის 90-იან წლებში, სპორტულმა ჟურნალისტმა, გია გორგოძემ ლაშა თაბუკაშვილის ჟურნალი „XX საუკუნე“ მიუტანა, რომელშიც აკა მორჩილაძის „ცეცხლისმფრქვეველი“ იყო დაბეჭდილი. მართალია, მოთხრობის ანიმაციაში გადატანის სურვილი წაკითხვისთანავე გაუჩნდა, მაგრამ „გავარდნილებს“, მისი პერსონაჟების მსგავსად, რთული ბედი ერგო და ფილმზე მუშაობა, მხოლოდ წლების შემდეგ დასრულდა. „ცეცხლისმფრქვეველის“ ხასიათი, არსი და ბუნება, დავით სიხარულიძემ მშვენივრად „მოირგო“, ფილმსაც მოარგო და თავისთავადი, ახალი მხატვრული რეალობა, ატმოსფერო შექმნა.
„ფილმის ფაბულა აღებულია აკა მორჩილაძის „ცეცხლისმფრქვეველიდან“, რომელშიც ნამდვილი ისტორიაა თავისებურად მოთხრობილი. მასში ასახულია მოვლენები, რომლებიც1923-1925 წლებში განვითარდა – საქართველოში – გურიაში, რუსეთში, პარიზსა და ჯოჯოხეთში. გმირებიც რეალური პერსონაჟები არიან. გოგია ღლონტი იყო ფირალი, რომელმაც მოკლა საშა ობოლაძე და, ცოლთან და მეგობრებთან ერთად, თურქეთიდან საფრანგეთში გაიქცა“ (დავით სიხარულიძე).
ანიმაცია რამდენიმე ისტორიულ და შეთხზულ ფაქტზე აგებული – ლენინი და მისი ბრძანებით, მეფის ოჯახის დახვრეტა, წითელი კომისრის, საშა ობოლაძის ჩასვლა გურიაში და იქაურობის აწიოკება, გურიის დატერორება (როგორც მოხდა სინამდვილეში) – ორდენის მისაღებად; გოგია ღლონტის „გავარდნა“, ჩასაფრება, ობოლაძის მკვლელობა და ა. შ.
ისტორიულ პირებსა და ფაქტებს ოსტატურად ერევა გამონაგონი ამბები, რომლებსაც, ერთი მხრივ, აკა მორჩილაძე თხზავს და მეორე მხრივ – დავით სიხარულიძე, რომელიც „ცოცხალი“ ატმოსფეროს, სივრცით და მოცულობით განზომილებებს ანიმაციის „კანონებისათვის“ დამახასიათებელი სტილიზებით, პირობითობითა და მხატვრული განზოგადებით, უცნაური პერსონიფიცირებითა და ტრაგიკომიკური ხაზების ნაზავით ქმნის.
როგორც აკა მორჩილაძე ახასიათებს, ფირალი (ამ შემთხვევაში, გოგია ღლონტი) – თოფიანი, კანონგარეშე გურულია, სიმართლისა და სამართლისმაძიებელი; „თოფ-იარაღში ჩამჯდარი გლეხი – ვინ უნდა იყოს ამაზე მეტად უცნაური?.. თოფ-იარაღში ჩამჯდარი გლეხი – ვინ უნდა იყოს ქვეყანაზე უფრო გამწარებული, უფრო თავზე ხელაღებული? გლეხი რომ მოკიდებდა თოფს ხელს, ცოლ-შვილს დაკოცნიდა და ტყისკენ იზამდა პირს, ასე იტყოდნენ – გავარდაო. მართლაც, გავარდნილი იყო“.
სწორედ ამ, ხელში თოფ და თავზე ხელაღებული, თოფ-იარაღში ჩამჯდარი, თავმომწონე და ვაჟკაცი, გამწარებული და დაუდგრომელი გლეხების ამბავია მოთხრობილი „გავარდნილებში“, პირველად, ქართულ ანიმაციაში, როგორც ჟანრის, ასევე ტექნიკური გადაწყვეტის მხრივ.
ტყეში გასული გოგია ღლონტი და მისი რაზმელები ძალაუნებურად ებმებიან პოლიტიკურ ბრძოლაში ბოლშევიკებსა და საქართველოს გასაბჭოების მხარდამჭერების წინააღმდეგ, მათ, ვინც გურია, და მთლიანად საქართველო სისხლში ჩაახრჩეს და ცეცხლს მისცეს. თუმცა ისინი რევოლუციონერები, იმ მნიშვნელობით, რასაც რევოლუციონერებს ვუწოდებთ, არ არიან. „გავარდნილების“ გმირები „იდეური“ ყაჩაღები არიან, ნაწყენები მთავრობაზე, ფირალები, რომელთა განაწყენებას არა იმდენად პოლიტიკური, არამედ სოციალური უკმაყოფილება უდევს საფუძველად და შემდეგ უკვე შურისძიება.
ისინი საკუთარი ღირსებისა და მშობლიური კუთხის დასაცავად იბრძვიან და შემდეგ, ამ ბრძოლაში, ერთი მხრივ, მიზანმიღწეულები და მეორე მხრივ, დამარცხებულები, იძულებული ხდებიან, სამშობლო დატოვონ. წავიდნენ და ისევე, როგორც ბევრმა ქართველმა, საფრანგეთს (ან, ისტორიულად, რომელიმე სხვა უცხო ქვეყანას) შეაფარონ თავი. შემდეგ მთელი ცხოვრება სამშობლოზე დარდი, მონატრება სდევდეთ თან.
იმის მიუხედავად, რომ განვითარებული მოვლენების მონაწილეები „თოჯინებისგან“ – ტექნიკის საშუალებით შექმნილი პერსონაჟები არიან (და არა ადამიანები – მსახიობები), თანაც სტილიზებული და უტრირებული ფაქტურით, თითოეული იმდენად ცოცხალი და სახასიათოა, იმდენად გამომსახველია მათი სახეები თუ ქმედება, მანერები თუ მეტყველება, რომ როგორც „ნამდვილ“ ადამიანებს ისე აღიქვამ და ყველაფერს რეალობასთან აიგივებ.
შენც თითქოს გარს გაკრავს ფილმის სამგანზომილებიანი სივრცე, მის სისრულესა და სისავსეს შეიგრძნობ – საქართველოში, რუსეთში, საფრანგეთსა და ჯოჯოხეთში. თითქოს შენს თვალწინ შემოდიან ბოლშევიკები თბილისსა და გურიაში, შენს თვალწინ უკიდებენ ცეცხლს სახლებს. თითქოს, როგორც სინამდვილეში, შენც ესწრები სამკვდრო-სასიცოცხლო ბრძოლას დამპყრობლებსა და გამათავისუფლებლებს შორის, კანონადის ხმა ჩაგესმის ყურში და ბოროტის დამარცხებას, როგორც ცხოვრებაში, ისე ზეიმობ და ისევე, როგორც ფილმის გმირები, შენც გრძნობ გოგია ღლონტის მანათობელი, მომნუსხავი თვალების გამჭოლ მზერას და მის „რეალობაში“ შედიხარ, მიხეილ მდინარაძის მუსიკის თანხლებით.
ფილმის ლიტერატურული საფუძველს ასეთი სათაური აქვს – „ცეცხლისმფრქვეველი, ანუ მონათხრობი 1923 წლის შესახებ. პირშავი კომისრის საშა ობოლაძისა და ჩაუქი გოგია ღლონტის ჭიდილის გახსენება – დავიწყებული, ან შეუმჩნეველი წიგნებიდან, ძველი დროის გაზეთებიდან და ქაღალდებიდან ამოკრეფილი, დალაგებული და ერთ დაუვიწყარ ამბად მოთხრობილი აკა მორჩილაძის მიერ“ და ასე მთავრდება: „გოგია ღლონტი კი ყველაფერი იყო ერთად – მებრძოლიც, ყაჩაღიცა და ფირალიც. კაცი იყო – ფოსფორის თვალებით“.
აკა მორჩილაძემ ამ ფოსფორისთვალება, „ტანდაბალი და ბეჭებგანიერი“ ადამიანის „დაუდგენელი ბიოგრაფია“ და დაუვიწყარი ამბავი „გამოიკვლია“ და დათო სიხარულიძემ ანიმაციური ფილმის სამ განზომილებაში მოაქცია.
დავით სიხარულიძის, ფაქტობრივად, ყველა ფილმი მსოფლიოს სხვადასხვა ფესტივალის გამარჯვებულია – სადიპლომო ნამუშევრიდან – „ეფემერა“ (რომელმაც პრიზი მოლდავეთში ორიგინალობისთვის მიიღო) დაწყებული. „ბატი ტასიკო“ უჟგოროდში, იტალიასა და საფრანგეთში დააჯილდოვეს, „ბაბაჯანა“ -იტალიაში; დავით თაყაიშვილთან ერთად გადაღებული ფილმი „ჭირი“ კანის ფესტივალის „ოქროს პალმის“ მფლობელია; „იაკობ გოგებაშვილი – ცხოვრება და მოქალაქეობა“ სახელმწიფო პრემიაზე კი იყო წარდგენილი, მაგრამ მაშინ კინოსთვის განკუთვნილი პრემია, რატომღაც თეატრს, დამატებით, გადასცეს. ხოლო ბულგარეთში გადაღებული „ტაიმებს შორის“ და თბილისის მულტსტუდიაში შექმნილი – საქართველოს ანიმაციური ისტორიის სამი ნაწილი – „ქვედა პალეოლითი“, „პალეოლითი“ და „ზედა პალეოლითი“ დაკარგულია.
მოკლე და სრულმეტრაჟიან (კინოსტუდიებში) გადაღებულ ფილმებთან ერთად, დავით სიხარულიძეს ეკუთვნის: „მეცხრე არხზე“ შექმნილი „ყოჩაღები“ – მარიონეტული სერიალი (ისევე, როგორც „გავარდნილები“, აკა მორჩილაძის სცენარით), „ღარიბები სულ ტირიან“ და ტელეკომპანია „მზეში“, მრავალსერიანი – „კვაჭი კვაჭანტირაძე“ – პირველი მრავალსერიანი ანიმაციური ქართული ფილმი, ეროვნული კლასიკის პირველი ანიმაციური ეკრანიზაცია. ცხადია, მიხეილ ჯავახიშვილის, ამავე სახელწოდების, რომანის მიხედვით.
P.S. დავით სიხარულიძე ერთი წლის წინათ, 2025 წლის 21 აპრილს გარდაიცვალა. აღარ არიან – რეზო თავართქილაძე, ელდარ მდინარაძე, მადონა თევზაძე – „გავარდნილების“ ჯგუფიდან და ეს მშვენიერი ამბავიც დასრულდა.

The story of “the first years of the Red Disaster,” “the fight between the perfidious commissar Sasha Oboladze and nimble Gogia Ghlonti” is recalled based on Aka Morchiladze’s narration and “told as an unforgettable story” by director Davit Sikharulidze in the first Georgian 3D animated film, “The Outlaws” (2008).
The film’s designer is Mamuka Didebashvili, who was discovered by Davit Sikharulidze at the Dry Bridge. He didn’t need to “travel far” to find sound director Madona Tevzadze, who was known by every filmmaker in Georgia and who had worked on many of Davit Sikharulidze’s films. It wouldn’t have been difficult to find Zaza Papuashvili, Revaz Tavartkiladze, Zurab Shevardnadze and Teimuraz Ninidze to voice the characters in the film.
It is somewhat difficult to define the genre of films in the category of “The Outlaws,” especially when it comes to animation (and three-dimensional ones) since it does not obey a “tradition,” existing experience and the solid “laws” of the genre.
The film is based on historical facts (which actually unfold in Guria, after the Sovietization of Georgia and describes the adventures of historical characters), as interpreted by Aka Morchiladze, but when talking about and showing them, the writer and director resort to a “non-documentary” and “inappropriate” form and manner and everything is transformed into humor, grotesque and a sharply characteristic layer despite the fact that "The Outlaws" deals with very serious issues, the most acute, painful topics of Georgian history, murder, the Sovietization of Georgia, the loss of freedom, heroism, bravery, betrayal and loyalty, emigration, and nostalgia.
Davit Sikharulidze recalled that in the 1990s, sports journalist Gia Gorgodze brought him Lasha Tabukashvili’s magazine “XX Century,” in which Aka Morchiladze’s “The Flamethrower” was published. It is true that he immediately felt the desire to adapt the story into animation, but “The Outlaws,” like his characters, suffered a difficult fate and work on the film was completed only years later. Davit Sikharulidze perfectly “captured” the character, essence and nature of “The Flamethrower” adapted it to the film and created its own, new artistic reality, atmosphere.
“The plot of the film is taken from Aka Morchiladze’s “The Flamethrower,” in which a true story is told in its own way. It depicts the events that took place in 1923-1925, in Georgia, the region of Guria, as well as Russia, Paris and Hell. The heroes are also real characters. Gogia Ghlonti was a thief who killed Sasha Oboladze and, together with his wife and friends, fled from Turkey to France" (Davit Sikharulidze).
The animation is based on several historical and fictional facts - Lenin and, on his orders, the execution of the king's family, the arrival of the Red Commissar, Sasha Oboladze in Guria and the rioting of the people there, the terrorization of Guria (as it actually happened) - to receive the order; Gogia Ghlonti “being outlawed,” ambush, Oboladze’s murder, etc.
Historical figures and facts are skillfully mixed with fictional stories, which, on the one hand, are written by Aka Morchiladze and by Davit Sikharulidze as well, who creates a "living" atmosphere, spatial and volumetric dimensions through stylization, convention and artistic generalization characteristic of the "laws" of animation, strange personification and a mixture of tragicomic lines.
As Aka Morchiladze characterizes, a vagabond (in this case, Gogia Ghlonti) is a gunslinger, outlawed Gurian, a seeker of truth and justice; “A peasant all armed with guns - who could be more bizarre than that? A peasant armed with guns - who might be more embittered on earth, more self-righteous? If a peasant had taken up his gun, kissed his wife and children, and turned his face toward the forest, they would have said - he had outlawed. Indeed, he was outlawed.”
Precisely about these self-righteous and brave, embittered and unyielding peasants, with guns in their hands and heads high, narrates the film “The Outlaws,” for the first time in Georgian animation, both in terms of genre and technical solution.
Having gone into the forest, Gogia Ghlonti and his comrades are involuntarily involved in a political struggle against the Bolsheviks and supporters of the Sovietization of Georgia, those who have drowned Guria and the whole of Georgia in blood and set it on fire. However, they are not revolutionaries in the sense that we call revolutionaries. The heroes of “The Outlaws” are “ideological” bandits, offended by the government, scoundrels, whose resentment is based not so much on political but on social dissatisfaction and then on revenge.
They fight to protect their dignity and their native land and then they are forced to leave their homeland, successful but defeated in this struggle. They leave and, like many Georgians, take refuge in France (or, historically, in some other foreign country). Then, you will be haunted by sorrow and homesickness your whole life.
Despite the fact that the participants in the unfolding events are characters created by means of "dolls" - technology (and not human actors), and with a stylized and exaggerated texture, each one is so alive and characteristic, their faces, actions, mannerisms and speech are so expressive that you perceive them as "real" people and equate everything with reality.
You also seem to be surrounded by the three-dimensional space of the film, you feel its completeness and fullness – in Georgia, Russia, France, and Hell. It’s as if the Bolsheviks are entering Tbilisi and Guria before your eyes, setting houses on fire before your eyes. It seems the reality, as if you are witnessing the life-and-death struggle between the conquerors and the liberators, you hear the sound of the canon in your ears and celebrate the defeat of evil, just as in life, and just like the heroes of the film, you also feel the piercing gaze of Gogia Ghlonti's luminous, captivating eyes and enter his "reality" accompanied by Mikheil Mdinaradze’s music.
The literary basis of the film has the following title “The Flamethrower, or the Tale of 1923.” Recollections of the fight between the former Commissar Sasha Oboladze and the nimble Gogia Ghlonti – plucked from forgotten or unnoticed books, old newspapers and papers, arranged and told as one unforgettable story by Aka Morchiladze” and ends like this: “Gogia Ghlonti was everything at once – a fighter, a robber and a thief. He was a man – with phosphoric eyes.”
Aka Morchiladze “researched” the “unidentified biography” and unforgettable story of this phosphoric-eyed, “short-legged and broad-shouldered” man, and Dato Sikharulidze transformed it into the three dimensions of an animated film.
All of Davit Sikharulidze’s films actually have won awards at various festivals around the world, starting with his diploma work, “Ephemera” (which won a prize for originality in Moldova). “The Adventures of Naïve Goose” was awarded in Uzhgorod, as well as in Italy and France, and “Babajana”- in Italy; the film “The Plague,” shot with Davit Takaishvili, won the “Palm D'or” at the Cannes Film Festival; “Iakob Gogebashvili – Life and Citizenship” was nominated for the State Prize but for some reason, the prize intended for cinema was additionally awarded to the theater. However, three parts of the animated history of Georgia, “Lower Paleolithic,” “Paleolithic,” and “Upper Paleolithic” are lost; they were filmed in Bulgaria and created at the Tbilisi Animation Studio and made “between intervals.”
Along with short and full-length films (made in film studios), Davit Sikharulidze shot: “The Brave” - a puppet series created on “Channel Nine” (so were “The Outlaws”, scripted by Aka Morchiladze), “The Poor Cry All the Time” and at TV company “Mze,” a multi-series - “Kvachi Kvachantiradze” - the first multi-series animated Georgian film, the first animated screen adaptation of a national classic, of course, based on the novel of the same name by Mikheil Javakhishvili.
P.S. David Sikharulidze died a year ago, on April 21, 2025. Rezo Tavartkiladze, Eldar Mdinaradze, Madona Tevzadze from the “The Outlaws” crew also passed away and this wonderful story came to an end.